Réunion
Réunion

Peníze a ceny na Réunionu

Euro

Platí se eurem. Mince existují v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centů a 1 a 2 EUR. Bankovky v hodnotách 5, 10, 50, 100, 200 a 500 EUR.

Směnárny a platba kartou

Směnárny byly vesměs nahrazeny bankomaty, a to i na mezinárodním letišti Roland-Garros. Je dobré mít dostatek hotovosti, neboť při platbě nižších částek menší podniky karty často neakceptují. Kreditní karta je nutná v případě pronájmu auta.

Kolik co stojí

Ceny jsou na stejné úrovni jako ve Francii, občas i nepatrně vyšší. 

Příklady cen:

  • Balená voda v supermarketu  0,80–1,3 eura
  • Místní pivo Dodo – v supermarketu 1 euro v bistru 2 eura
  • Bageta  1–1,20 eura, croissant – 0,90 eur
  • Obědy – menu v průměrné restauraci 10 eur, u stánku či v bistru s sebou 6–8 eur
  • Večeře – menu v průměrné restauraci mimo turistická centra – 12–15 eur
  • Litr benzinu – 1–1,25 eur

Spropitné a smlouvání

Většina cen za služby již zahrnuje spropitné. Není tedy povinné, ale vždy vítané. 

Smlouvání je zpravidla možné jen na trzích. V obchodech platí fixní ceny.

Jak ušetřit

Nejlepší variantou je cestovat mimo hlavní sezonu a svátky a spoléhat na vlastní stravování nebo lokální bufety. Místní bistra často nabízí několik druhů hotových jídel s sebou v ceně kolem 7 eur. Ovoce a zeleninu lze dobře nakoupit na trzích, které se obvykle konají v sobotu dopoledne. Voda z kohoutku je pitná, není nutné zbytečně utrácet za balenou vodu. 

Při výběru dopravy nejlevněji vychází cestování autobusem. Pokud však chcete navštívit i odlehlá místa a času nemáte nazbyt, jednoznačně doporučujeme pronájem auta. Cena začíná na 25–30 eur/den při delším pronájmu. Jednodenní pronájem auta vychází na 40 eur.

Ubytování je vhodné si zajistit s dostatečným předstihem nejen v hlavní sezoně, jelikož především na jihu není tolik ubytovacích kapacit a hledat nocleh na poslední chvíli se často nevyplácí. Zásadně platí vyhnout se turistickým resortům. 

Denní rozpočet

(Hlavní sezona – cena za pokoj, celodenní stravu a dopravu pro 1 osobu)

Nízkorozpočtový cestovatel si pronajme pokoj v penzionu se společným příslušenstvím  za max. 40 eur, stravu bude řešit nákupem v supermarketu, bude si vařit, sendviče v pekárně a jiné jídlo s sebou u stánku ho vyjde na 10 eur, dopravovat se bude autobusem – celodenní jízdné bude stát 6 eur. Denní náklady budou činit 56 eur osoba/den.

Zlatá střední cesta zahrnuje pokoj v hotelu střední kategorie se samostatným příslušenstvím v ceně cca 50–80 eur, jídlo v bistrech a nejlevnějších restauracích – max. 15 eur, pronájem malého auta – 30 eur/den. Celkově cestovatel utratí 95–125 eur osoba/den.

Luxusní varianta obsahuje pokoj v hotelu vyšší kategorie (zejména v turistických střediscích) za více než 100 EUR, stravování v odpovídajících restauracích nad 40 eur. Celkové denní náklady vyjdou na více než 140 eur osoba/den.

Chystáš se na Réunion?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.