Průvodce státem

Réunion

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Zelená perla Indického oceánu

Réunion (La Réunion) – sopečný ostrov ležící v jižní části Indického oceánu mezi 700 km vzdáleným Madagaskarem a 200 km vzdáleným Mauriciem, s nimiž společně patří k souostroví Maskarény. Území je francouzským zámořským departementem a součástí EU.

Réunion je rájem pěší turistiky a vodních sportů i domovem divokých orchidejí a tajemných útesů. Láká nejen špičkovými treky v přírodě připomínajícími velkou botanickou zahradu, ale i možností vypravit se k druhé nejaktivnější sopce světa – Piton de la Fournaise.

Průvodce pro tebe napsal Libuše Radová
Víza
Na občanku
Území je součástí EU, doporučujeme však mít i cestovní pas.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - listopad
Teplo je celoročně, v období dešťů sprchne většinou jen večer.
Více o počasí
Letenky od
22 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x do roka a ušetříš cca 32 %.
Akční nabídky

Praktické tipy na Réunion

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Ostrov byl neobydlený až do poloviny 17. století, kdy jej kolonizovali Francouzi. Ti zde založili třtinové plantáže a přivezli otroky z Afriky. Později přišli i dělníci z Indie a obchodníci z Číny. Krátce území patřilo pod britskou nadvládu. V 18. stol. se k pěstování třtiny přidalo i pěstování kávovníku, koření a bavlny a zároveň stále častěji docházelo k početným vzpourám otroků. Po vyhlášení druhé republiky v roce 1848 Francouzi zrušili otroctví a původní Ile Bourbon se změnil na Réunion. V roce 1946 se ostrov stal francouzským zámořským departementem, který se těší štědrým investicím a dotacím jak do infrastruktury, tak i ochrany přírody.

Lidé

Obyvatelé Réunionu tvoří pestrou směsici ras, zejména Afričanů, Evropanů – Francouzů, Indů a Číňanů, a etnická rozmanitost je jedním z nejcharakterističtějších rysů ostrova. Obyvatelé sami se nejčastěji považují za kreoly. Rodinný život u nich hraje významnou roli a snad všichni si dokážou užívat života, ať už jde o početné slavnosti, či pravidelné pikniky.

Svátky

Kromě i u nás běžných státních svátků: Nový rok, Velikonoční pondělí, Svátek práce, Den vítězství, Svátek všech svatých a Vánoce, se slaví:

 • Nanebevstoupení Páně – konec května nebo červen,
 • Dobytí Bastily – 14. červenec,
 • Nanebevzetí Panny Marie – 15. srpna,
 • Den příměří 1918 – 11. listopadu,
 • Den zrušení otroctví – 20. prosince (jeden z nejvýznamnějších svátků).

Vedle státních svátků, kdy obchody, úřady a muzea mají zavřeno, existuje množství regionálních svátků, například Tamilští Hindové slaví Cavadee v St-André, k únoru patří oslavy čínského Svátku jara.

Běžná otevírací doba obchodů je pondělí–sobota 8:30–12:00 a 14:30– 18:00. V neděli je zavřeno.

Kultura

S typickou kreolskou architekturou – zdobenými vilami i barevnými dřevěnými domky z 18. století se setkáte zejména v Hell-Bourg, Entrée-Deux, St-Pierre a v St-Denis.

Maloya – místní blues, stejně jako séga, vychází z hudby otroků. Chcete-li si poslechnout „hudbu pro rebely“, určitě zajděte v St-Pierre do Bato Fou.

Pestré slavnosti světla Diválí (Dipaválí), které doprovází taneční vystoupení a průvody, můžete zažít během konce října a začátkem listopadu.

Nejoblíbenější víkendovou aktivitou ostrovanů je piknikování.

Piknik Réunion

Typickým znakem Réunioňanů je bohužel i automobilová kultura, a tak není divu, že nejen hlavní silniční tah kolem ostrova je často zoufale ucpaný. Je-li to jen trochu možné, vyhněte se ranní a večerní dopravní špičce na silnici RN1.

Jazyk

Úředním jazykem je francouzština, avšak místní hovoří réunionskou kreolštinou. Základy kreolštiny tvoří francouzština a různé africké jazyky. Anglicky se domluvíte především ve větších hotelech, turistických střediscích a na letišti. Vyplatí se zvládnout alespoň základní slovíčka ve francouzštině. Snad nejčastějším kreolským nápisem, který uvidíte nejen u stánku či vchodu do restaurace, je La Dodo lé La, což znamená, že si na dotyčném místě můžete zakoupit oblíbené místní pivo Bourbon, zvané Dodo.

Turismus

Réunion se řadí mezi nejbohatší ostrovy Indického oceánu a jako zámořský departement Francie se těší vysoké životní úrovni. Turistický ruch je zde vysoce rozvinutý. Hotely vyšší třídy jsou situovány zejména na severozápadním pobřeží v Saint-Gilles-les-Baines a okolí. Vyznavači kempování jsou na tom podstatně hůře, neboť ostrov jim může nabídnout jen jediný oficiální kemp.

Geografie

Západ ostrova je lidnatější, podél moře se táhnou letoviska (a zácpy na RN1), atmosféra na pobřeží je podobná té v jihofrancouzských letoviscích a vyhlášené pláže jsou o víkendech v hlavní sezoně přelidněné. Kdo má rád noční život, ocení turistické letovisko L´Hermitage-les-Bains, kde najde množství barů a diskoték. Celkově je tato oblast vhodná pro cestovatele, kteří nehledají duši ostrova, ale rádi si za patřičný peníz dopřejí pohodlí a luxus na pobřeží.

Vnitrozemí ostrova je méně osídlené a milovníkům túr nabízí nespočet značených tras bujnou přírodou. Všechny 3 slavné réunionské Cirques (Cirque de Salazie, Cirque de Cilaos a Cirques de Mafate) se nachází právě zde, v horách vnitrozemí.

Kdo má rád klid, bude nadšen jihem Réunionu, který je divoký a opravdový. Vidět Le Grand Brulé – lávová pole pod sopkou Piton de la Fournaise, je povinností. Bohatá flóra – divoké orchideje, ibišky a nespočet dalších druhů rostlin (na Réunionu roste cca 700 původních rostlinných druhů) lze pozorovat v Jardin des parfums et épices v St-Philippe. Mezi St-Pierre a St-Joseph je několik menších pláží s tmavým pískem.

Východ ostrova je regionem cukrové třtiny a vanilky, je deštivější a méně osídlený, zato pestřejší co do kultury. Žije zde tamilská menšina a nezřídka narazíte na nějakou slavnost, hýřící barvami. St-André s hinduistickými chrámy určitě navštivte.

Ostrov je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Euro

Platí se eurem. Mince existují v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centů a 1 a 2 EUR. Bankovky v hodnotách 5, 10, 50, 100, 200 a 500 EUR.

Euro

Směnárny a platba kartou

Směnárny byly vesměs nahrazeny bankomaty, a to i na mezinárodním letišti Roland-Garros. Je dobré mít dostatek hotovosti, neboť při platbě nižších částek menší podniky karty často neakceptují. Kreditní karta je nutná v případě pronájmu auta.

Kolik co stojí

Ceny jsou na stejné úrovni jako ve Francii, občas i nepatrně vyšší.

Příklady cen:

 • Balená voda v supermarketu 0,80–1,3 eura
 • Místní pivo Dodo – v supermarketu 1 euro v bistru 2 eura
 • Bageta 1–1,20 eura, croissant – 0,90 eur
 • Obědy – menu v průměrné restauraci 10 eur, u stánku či v bistru s sebou 6–8 eur
 • Večeře – menu v průměrné restauraci mimo turistická centra – 12–15 eur
 • Litr benzinu – 1–1,25 eur

Spropitné a smlouvání

Většina cen za služby již zahrnuje spropitné. Není tedy povinné, ale vždy vítané.

Smlouvání je zpravidla možné jen na trzích. V obchodech platí fixní ceny.

Jak ušetřit

Nejlepší variantou je cestovat mimo hlavní sezonu a svátky a spoléhat na vlastní stravování nebo lokální bufety. Místní bistra často nabízí několik druhů hotových jídel s sebou v ceně kolem 7 eur. Ovoce a zeleninu lze dobře nakoupit na trzích, které se obvykle konají v sobotu dopoledne. Voda z kohoutku je pitná, není nutné zbytečně utrácet za balenou vodu.

Při výběru dopravy nejlevněji vychází cestování autobusem. Pokud však chcete navštívit i odlehlá místa a času nemáte nazbyt, jednoznačně doporučujeme pronájem auta. Cena začíná na 25–30 eur/den při delším pronájmu. Jednodenní pronájem auta vychází na 40 eur.

Ubytování je vhodné si zajistit s dostatečným předstihem nejen v hlavní sezoně, jelikož především na jihu není tolik ubytovacích kapacit a hledat nocleh na poslední chvíli se často nevyplácí. Zásadně platí vyhnout se turistickým resortům.

Denní rozpočet

(Hlavní sezona – cena za pokoj, celodenní stravu a dopravu pro 1 osobu)

Nízkorozpočtový cestovatel si pronajme pokoj v penzionu se společným příslušenstvím za max. 40 eur, stravu bude řešit nákupem v supermarketu, bude si vařit, sendviče v pekárně a jiné jídlo s sebou u stánku ho vyjde na 10 eur, dopravovat se bude autobusem – celodenní jízdné bude stát 6 eur. Denní náklady budou činit 56 eur osoba/den.

Zlatá střední cesta zahrnuje pokoj v hotelu střední kategorie se samostatným příslušenstvím v ceně cca 50–80 eur, jídlo v bistrech a nejlevnějších restauracích – max. 15 eur, pronájem malého auta – 30 eur/den. Celkově cestovatel utratí 95–125 eur osoba/den.

Luxusní varianta obsahuje pokoj v hotelu vyšší kategorie (zejména v turistických střediscích) za více než 100 EUR, stravování v odpovídajících restauracích nad 40 eur. Celkové denní náklady vyjdou na více než 140 eur osoba/den.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak na Réunion

Réunion má dvě mezinárodní letiště. Většina mezinárodních letů je směrována na letiště Roland-Garros v St. Marie, situované v severní části ostrova, poblíž hlavního města St. Denis. Přímé lety z Francie zajišťují především Air France, Corsair, ale i místní Air Austral. Průměrná cena letenek z Evropy se pohybuje mezi 22.000 a 26.000 Kč.

Na Réunion a zpět se z/do Paříže vesměs létá na noc, let trvá kolem 11 hodin.

Existuje i letecké spojení s ostrovem Mauricius (Air Mauritius).

V St. Pierre se nachází menší letiště Pierrefonds, určené pro regionální lety.

Jak se nejlépe dopravovat

Cestovatel nemá mnoho možností na výběr. Jezdit na kole v místním provozu je téměř bláznovství, a tak zbývá volba mezi autobusy a autem. Vzhledem k častým dopravním zácpám a nemožností dopravit se autobusy do všech zajímavých míst ostrova, je jednoznačně nejlepším řešením půjčení auta.

Půjčení auta

Mezinárodní půjčovny aut se nachází na obou letištích. Cena začíná na cca 25 eur/den při dlouhodobém pronájmu. Benzin není dražší než u nás a kvalita silnic je uspokojivá. Problém mohou představovat úzké silnice v kopcovitém vnitrozemí, často bez krajnic, naopak dálnice z hlavního města směrem na jihozápad je na vysoké úrovni.

Dálnice Réunion

Autobusem

Nejlevnější způsob dopravy představují autobusy. Na ostrově sice funguje hustá síť autobusů, problém je, že spoje nejsou na některých trasách příliš frekventované. I s ohledem na pravidelné zácpy na hlavních tazích tak zejména těm, kteří nemají času nazbyt a chtějí vidět co nejvíc, tento druh dopravy nedoporučujeme. Na Réunionu operuje několik autobusových dopravců.

17 linek společnosti „Car Jaune“ zajišťuje spojení mezi Saint-Pierre a Saint-Benoit. Jízdné závisí na počtu zón. Jednosměrná jízdenka platná 3 hodiny stojí 2 eura. Celodenní jízdenka stojí 6 eur. Jízdenku z letiště RG do centra St-Denis koupíte za 4 eura. Mezi jednotlivými městy jezdí i express busy: Ligne A1, F, Z1, Z2.

„Altérneo“ operuje na jihozápadě mezi Etang Salé, St-Louis, Cilaos, St-Pierre a Petite Ile. Jízdné začíná na 1,50 eura.

Další spoje zajišťují společnosti Citalis, Kar´Ouest, CarSud a Estival.

Veškeré informace o autobusových linkách, tarifech a jízdních řádech (v angličtině) naleznete na allonslareunion.com

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Réunionská kuchyně

Réunionskou kuchyni tvoří především kreolské speciality s prvky francouzskými, indickými i čínskými. Typické kreolské jídlo je carri. Nejčastěji jde o směs masa, drůbeže či ryb, cibule, rajčat a česneku okořeněnou tymiánem, šafránem, případně kurkumou či zázvorem. Doporučujeme ochutnat cari poisons (rybí kari) a cari camarons (kari ze sladkovodních krevet). I v tom nejobyčejnějším bistru vám většinou nabídnou alespoň nejběžnější typ kari – kuřecí kari.

Carri

Na zdejším ovoci si určitě pochutnáte – čerstvé liči, mango, papája se prodávají i u stánků podél silnic.

Rum je typickým nápojem Réunionu a tvoří základ výborných ovocných koktejlů. Vyzkoušejte například punč z manga či papáji – jsou vynikající.

Jak se stravovat jako místní

Především se vyhněte předraženým restauracím pro turisty ve známých letoviscích a raději zajděte do malých bister, kde najdete chutné jídlo s sebou za cca 7 eur. Často se nabízí výběr i z 5 druhů hotových jídel.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny závisí především na lokalitě. V turisticky atraktivních lokalitách, například Saint-Gilles-les-Baines, počítejte s 15–30 eury za hlavní jídla, v restauracích mimo turistické zóny cena menu začíná na 10 eurech.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Pěší turistika

Pěší túry na Réunionu jsou požitkem. Turistické trasy jsou většinou dobře značené a turista má na výběr několikadenní treky i jednodenní túry. Ostrovem procházejí dvě hlavní turistické trasy: Grande Randonnée Route 1 (GR R1) a Grande Randonée Route 2 (GR R2).

Turistická centrála Maison de la Montagne et de la Mer (www.reunion-nature.com) poskytuje turistické informace, rezervuje ubytování v horských chatách i prodává turistické mapy. Nejvíce upotřebíte mapu č. 4402 RT pokrývající všechny tři Cirques a trasu GR R1.

Pokud neholdujete vícedenním trekům v Cirques, určitě se vypravte alespoň na jednodenní túru kolem vulkánu Piton de la Fournaise či do Foret Bebour – Bélouve.

Výstup k sopce Piton de la Fournaise a zpět zabere cca 6 hod. chůze. Výchozí bod túry Pas de Bellecombe je autem snadno dostupný a pak už jen následujete větší či menší skupinky lidí mířících na vrchol. Stezka vede měsíční krajinou kolem kráterů Bory a Dolomieu.

Vzhledem k poměrně častým erupcím je třeba sledovat uzavírky.

Unikátní les s horskými tamaryšky, obrovskými kapradinami a mechy na túře procházející Foret Bebour – Belouve, zanechá v každém milovníkovi přírody hluboký dojem. U Gite de Bélouve je krásný výhled na Cirque de Salazie a spatříte tu i starou lanovku.

Ideálním obdobím pro pěší turistiku je květen a červen.

Stanování Réunion

Pláže a koupání

Za koupáním a krásnými plážemi se létá především na sousední Mauricius, přesto i Réunion nabízí písčité pláže s možností koupání v lagunách. Jen je třeba dbát výstražných cedulí a vlajek upozorňujících na výskyt žraloků. Některé pláže jsou poseté korály velikosti menších balvanů. Vůbec nejlepší pláže najdete v severozápadní části ostrova: Boucan Canot, St-Gilles-les-Bains a L´Hermitage-les-Baines.

Šnorchlování a potápění

Pestrý podmořský život láká potápěče i šnorchlisty a i mělké vody lagun umožní jedinečné pohledy na pestrobarevné mořské živočichy. Výborná místa ke šnorchlování najdete na západním pobřeží mezi St-Gilles-les-Baines a St-Pierre. Nejlepší potápěčské lokality jsou u západního pobřeží mezi Boucan Canot a Grand Bois, stejně tak i v St-Léu (potápění na stěnách a množstvím korálů).

Paragliding a kitesurfing

Jedny z nejlepších míst najdete v St. Léu a v St. Pierre.

Windsurfing

Vynikající podmínky pro windsurfing nabízí St-Leu, pro začátečníky pak La Saline-les-Baines a okolí.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Očkování není nutné. Výjimku tvoří cestovatelé přicházející z oblastí postižených cholerou či žlutou horečkou. Malárie se zde nevyskytuje, nicméně vzhledem k nezanedbatelnému počtu komárů je vhodné s sebou přibalit repelent, triko s dlouhým rukávem a dlouhé kalhoty na večer.

V roce 2006 byl ostrov vážně postižen virovou infekcí chikungunya, přenášenou některými druhy komárů. Nemoc dnes již nepředstavuje vážné nebezpečí.

Největším rizikem jsou silné podmořské proudy a prudké odlivové proudy na mořské hladině. Je třeba vzít v úvahu i výskyt žraloků, a to včetně velkého Bílého. Vzhledem k prudkému slunci je nutný opalovací krém s vysokým UV faktorem a vhod přijde i pokrývka hlavy.

Kriminalita

Ostrov je poměrně bezpečný a ke krádežím dochází jen sporadicky. Nenechávat cennosti na pláži ani v autě se vyplatí i zde.

Riziko katastrofy

Kromě období cyklónů, kdy je lepší se cestě vyhnout, je třeba počítat s možností erupce vulkánu. Piton de la Fournaise je druhou nejaktivnější sopkou na světě a vidět výron lávy na vlastní oči je nezapomenutelná a celkem i pravděpodobná podívaná. Hrozba erupce je vesměs avizovaná několik dnů i týdnů předem.

Důležité kontakty

Francouzské velvyslanectví v ČR:

 • Velkopřevorské nám. 2, Praha 1, tel. 251 17 17 11

Lokální čísla:

 • Nouzové volání – 112
 • Policie – 17
 • Záchranná služba – 15
 • Hasiči – 18
 • Mezinárodní předvolba – +262
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Pro turisty – občany ČR a ostatních zemí EU není vízum nutné, postačí cestovní pas nebo občanský průkaz. Réunion je integrální součástí Francie, tudíž i Evropské unie. Pozor! Míříte-li na Réunion s přestupem v zemi mimo EU, pas je nutností!

Další dokumenty

Zpáteční letenka či letenka do jiné destinace je občas vyžadována k nahlédnutí. Vhodné cestovní pojištění je samozřejmostí.

Očkování

Není nutné.

Celní předpisy

Nesmí se dovážet zejména čerstvé ovoce, zelenina ani semena. Je přísně zakázáno vyvážet korály, mušle, rostliny apod. Réunion nepatří do zóny Schengenu.

Co vidět a navštívit na Réunionu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Réunionu

Zavřít boční panel

Cirque de Mafete

Nejhůře dostupný Cirque nabídne úžasné výhledy na Maido. Je třeba vyrazit časně ráno, abyste na místě byli před 10 hod. Později výhled zahalí mraky.

Zavřít boční panel

Le Grand Brulé

Černá lávová pole sahající až k oceánu, jimiž prochází sinice N2. Každý výron lávy má jinou strukturu, protože i složení a teplota lávy byly různé. Jednotlivá místa erupcí jsou označené cedulemi.

Zavřít boční panel

Boucan Canot

Oblíbená pláž s bílým pískem a bohatými možnostmi vyžití. Nachází se nedaleko města Saint Paul na západním pobřeží ostrova.

Zavřít boční panel

St. Leu

Příjemné písčité pláže, na vlnách se vznášejí surfaři a ve vzduchu vyznavači paraglidingu. Velkým zážitkem je Kelonia – observatoř mořských želv. V bazénech různé velikosti pluje několik druhů želv, o nichž se zde dozvíte spoustu informací.

Zavřít boční panel

Le Cap Méchant

Divoké útesy bičované vlnami oceánu. Výborně udržovaná pobřežní stezka podél útesů.

Zavřít boční panel

Piton de la Fournaise

Jedna z nejaktivnějších sopek na světě. Podél vulkánu vede turistická stezka, po níž lze dojít až k jeho jícnu. Lávový povrch je kluzký, dobré boty jsou podmínkou.

Zavřít boční panel

Cirque de Salazie

Nejzelenější ze všech tří Cirques. Bujná vegetace vás přímo pohltí. Cestou navštivte Hell-Bourg – ideální místo k odpočinku a průzkumu kreolské architektury. Z Hell-Bourgu doporučujeme vyrazit na túru do Foret de Bebour – Bélouve. Pozor na značení stezky, které se hned na začátku místy ztrácí.

Zavřít boční panel

Cirque de Cilaos

400 zatáček na cestě k nejhůře přístupnému Cirque. Vynikající pohledy na nejvyšší horu ostrova – Piton de Neiges (3.069 m).

Počasí a sezóny na Réunionu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Réunion
Stejné klima pro celý ostrov

30 °C

30 °C

29 °C

29 °C

28 °C

26 °C

25 °C

25 °C

26 °C

27 °C

28 °C

29 °C

Počasí

Ostrov má tropické klima s teplem a sluncem po celý rok. V horách panuje příjemné počasí.

Během horkého a deštivého léta (listopad–duben) je průměrná teplota na pobřeží 27 °C. V horách teploty dosahují 18 °C. Nejvíce srážek spadne během ledna až března. V suchém zimním období (květen–říjen) bývá chladněji –  na pobřeží panují teploty kolem 22 °C, v horách 11 °C.

Sezóny a kdy vyrazit

Ideální období k poznávání je na jaře a na podzim. Prosinec až březen je obdobím cyklónů. V červnu lze pozorovat velryby.

Skvělé akce na Réunion

ušetříš až 32%
Akce starší 2 týdnů
Akce starší 2 týdnů
Akce starší 2 týdnů
7 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu