Skopje

17 míst co vidět ve Skopje

Kaňon Matka

Skopje

Krása a divokost přírody, která se nachází přibližně 20 km z centra města Skopje. I když je kaňon turistické místo, je to dokonalý únik z města, kde se můžete ztratit v nádherné přírodě a objevovat kláštery nebo se plavit na loďce skrz kaňon. Volba je na vás, protože zde budete mít opravdu velký výběr. Výhodou je vstup zdarma, takže se sem dostane každý. Na začátku kaňonu se nachází parkoviště, autobusová zastávka a restaurace. Odtud půjdete přibližně 10 minut, kdy projdete kolem přehrady a dostanete se do turistického centra, kde naleznete hotel a restauraci, kostel, suvenýry a začínají odtud také dobrodružství. Další informace jsou k dohledání na: matkacanyon.com.

Dostat se ke kaňonu je snadné. Nejlepší volbou je doprava autem, jelikož se tu nachází několik parkovišť na začátku kaňonu, jsou neplacená a máte větší volnost. Druhou možností je autobus, kde máte 2 volby. Můžete si zaplatit výlet a dopravu od nějaké agentury, kterých ve městě seženete několik, nebo se můžete vydat hromadnou dopravou. Autobus č. 60 jezdí z hlavního autobusového nádraží k parkovišti na začátku kaňonu. Platí na něj karta na MHD nebo si můžete koupit jízdenku u řidiče. Dalšími možnostmi jsou taxi nebo pro dobrodruhy pěší trasa od Kříže tisíciletí. 

Pěší turistika

Pokud vás kaňon zajímá jak od vody, tak z pohledu seshora, určitě budou pro vás to pravé značené turistické cesty. Nejjednodušší a skoro nenáročná cesta vede skrz kaňon podél vody, kde krásně uvidíte jeho proměnu. Od turistického centra na konec to čítá něco málo přes 3 km (dříve byla možnost projít celý kaňon). Pokud hledáte náročnější trasy, u kterých se zaručeně zapotíte, ale jsou jen na půl dne nebo méně, tak to jsou výšlapy na okolní kopce, kde jsou umístěny tři kláštery (St. Nikola, St. Nedela a St. Spas) a odtud nádherné výhledy do okolí. Pro dobrodruhy se nabízí možnost dojít ke kaňonu od Kříže tisíciletí. Délka trasy se pohybuje kolem 10 km, kde nejdříve půjdete po hřebenu hor a pak se budete spouštět k samotnému kaňonu. Celkově tu najdete jak hodinové, půldenní, tak i celodenní výlety. Trasy začínají u parkoviště, kde přejdete řeku a na druhé straně najdete informační tabuli s trasami nebo můžete vyrazit z turistického centra. 

Kajak

Velkým zážitkem pro vás se může stát pronájem kajaku, kde si sami prohlédnete kaňon z hladiny vody. Voda je klidná a téměř bez vlnek, proto to pro vás bude snadné. Půjčovna se nachází v turistickém centru, u přístavu s loďkami a v možnostech máte kajak pro 1 nebo 2 osoby. Ceny jsou velmi příznivé a zahrnují i vestu. Kajak pro 1 osobu na 30 minut stojí 150 MKD a 1 hodina 300 MKD. Kajak pro 2 osoby na 30 minut vyjde na 250 MKD a 1 hodina na 500 MKD

Plavba lodí

Pokud nejste velcí dobrodruzi a kajak je na vás moc, nemusíte zoufat. Je tu možnost plavby na loďce. Zážitek trvá přibližně 30 minut, kdy pojedete skrz kaňon a zpět, a stojí 200 MKD pro 1 osobu. Druhou možností je spojit plavbu s návštěvou podzemní jeskyně Vrelo, což vám dohromady zabere přibližně 2 hodiny a zaplatíte 400 MKD na osobu. Nástupní místo je v turistickém centru, rozhodně nepřehlédnete ukotvené loďky. 

Koupání

V kaňonu se můžete koupat i potápět. Ale pozor, voda je studená a nejlepší podmínky pro koupání jsou v létě. A jestli máte paddleboard, neváhejte si ho s sebou vzít také.

Podzemní jeskyně Vrelo

Jednou z atrakcí kaňonu je podzemní jeskyně Vrelo. Dostat se k ní můžete pěšky podél vody, na kánoi nebo se nechat svézt loďkou. Jeskyni si sami projdete a prohlédnete. Pokud přijedete v rámci plavby lodí, máte k dispozici průvodce. 

Spaní v kaňonu

Jestli nechcete v kaňonu strávit pouze 1 den, máte možnost se ubytovat přímo v něm a užívat si krásy kaňonu déle. Hotel se nachází v turistickém centru spolu s restaurací. Ceny pokojů se pohybují mezi 40 a 60 EUR za noc. Více informací si dohledejte na: canyonmatka.mk.

Chystáš se do Skopje?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.