Průvodce státem
Slovinsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Aktivity ve Slovinsku

Pláže

Slovinsko má pobřeží opravdu velmi krátké a milovníci pláží tu příliš nemají z čeho vybírat. Pobřeží bývá skalnaté a kamenité a vstupy do vody zpravidla bývají z vybetonované promenády rovnou do hlubší vody, kde se dá plavat, abyste se nemuseli složitě dostávat do vody přes velké kameny. Ale i zde naleznete pláž s pískem (uměle navozeným), lehátky a slunečníky, konkrétně v Portoroži. Skalnaté pobřeží všude kolem však dodává krajině malebnost a jistou krásu divoké přírody.

Horská příroda

Na Slovinsku se mohou vyžít jak milovníci zimní, tak letní horské turistiky. Populárními skiareály jsou Maribor-Pohorje, kde k vleku dojedete rovnou městskou linkou MHD. Nebo například Kranjska Gora v Triglavském národním parku. V případě, že jste milovníci letní turistiky v Alpách, tak si v Triglavském národním parku přijdete na své. Nečekejte tu takové množství lidí jako například v Alpách italských nebo rakouských, tady si můžete vychutnat krásy přírody daleko více o samotě, což je také na druhou stranu spojeno s méně bohatou infrastrukturou a zázemím. I toto lze považovat spíše za bonus než za zápor, protože příroda je tu opravdu čistší a vychutnáte si jí bez hromady turistů „pantoflářů“ pohybujících se v rádiu 1 km od lanovky.

V údolích a okolí hor se nachází krásné horské řeky, bystřiny, vodopády a jezera. Ať se chcete jen procházet po promenádě a obdivovat kostelík na ostrově na známém jezeru Bled, sjíždět řeku Soču a užít si adrenalinové zážitky nebo prostě jít na kolo či ferraty, dá se říct, že tu vždy najdete nějakou aktivitu, která vás baví.

Kransjka Gora

Krasy

Území na jihozápad od hlavního města je doslova prošpikováno jeskyněmi a závrty. Celkem jich je ve Slovinsku něco přes 8.000, což z této malé země činí z tohoto pohledu skutečnou velmoc. Jen tak pro zajímavost, Slovinci mají dokonce speciální jeskynní záchrannou službu. Nejznámější veřejnosti přístupné jeskyně jsou světoznámá Postojenská jeskyně (Postojnska jama) a Škocjanské jeskyně (Škocjanske jame), které patří do přírodního bohatství UNESCO. 

Slovinská města

Lublaň 

Slovinsko je malá země a její města jsou jak jinak poměrně malá. Hlavní město má zhruba 281.000 obyvatel (takže zhruba jako Ostrava). Jeho dominantou je hrádek na kopci, z něhož můžete obdivovat výhled na panoramata Julských Alp. Symbolem města je drak, kterého uvidíte prakticky všude. Ti nejpopulárnější lemují dračí most, ale najdete je také na vlajce města. Téměř celé centrum je prací světoznámého architekta Jože Plečnika, jehož práci můžeme obdivovat i v Praze na Pražském hradě. 

Maribor

Druhé největší město je Maribor proslulé svým vinařstvím. Kolem celého města se lemují malebné vinice a přímo v centru najdete nejstarší vinohrad na světě Stará trta. Skrz město protéká řeka Dráva, na jejímž severním břehu se prostírá menší historické centrum.

Klid, pohoda a krásná příroda

Slovinsko je středoevropský stát bývalé Jugoslávie sousedící s Rakouskem, Maďarskem, Chorvatskem a Itálií. Nepatrnou část země omývá Jaderské moře a nachází se v něm velké množství horských skupin. Země je členem Evropské unie od roku 2004 jako Česká republika. Stejně tak je součástí Schengenského prostoru. Slovinsko je zdaleka nejbohatší zemí z "nových členů" EU přistoupivších po roce 2000.

Je to země, kterou většina Čechů zná především jako stát, který míjí, než dojedou do cílové dovolené v Chorvatsku. A to je veliká škoda, protože tato země i přes svou menší velikost (okolo 20 tisíc km2), což je o něco méně než rozloha Moravy, má svou různorodostí mnoho co nabídnout. Naleznete tu přímořská letoviska, horská střediska, nedotčenou přírodu i kus zajímavé historie a architektury a vyžití všeho druhu. 

Průvodce pro tebe napsal Kristýna Cikhardtová
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
V zimě si zalyžuješ, v létě vykoupeš v moři či jezerech.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Je běžná cena letenek, levněji vyjde cesta busem nebo vlakem.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 11 měs
Navrhni úpravu