Slovinsko
Slovinsko

Co vidět a navštívit ve Slovinsku

19 míst co vidět ve Slovinsku

Jezero Bled

Bledské jezero

Bledské a Bohinjské jezero jsou nejznámější slovinská jezera. V okolí jezer můžete obdivovat panoramata Julských Alp. Bledské jezero je to „známější a turističtější“, zatímco Bohinjské je to „opuštěnější a romantičtější“.

Zobrazit místo
Soča

Soča

Sivoká řeka s výrazně tyrkysovou čistou vodou. Ideální pro zkušené vodáky.

Zobrazit místo
Lublaň

Lublaň

Průvodce městem

Malebné historické centrum s mnoha památkami. Více o městě v našem samostatném průvodci po Lublani.

Zobrazit místo
Maribor

Maribor

Promenáda podél Drávy v Mariboru – podél řeky se můžete pokochat panoramaty mostů, prohlídnout si nejstarší vinohrad na světě nebo si jen vychutnávat atmosféru města se skleničkou vína v ruce.

Zobrazit místo
Lipica

Lipica

Vesnice proslulá chovem koňů „tanečníků“ lipicánů. 

Zobrazit místo
Piranské saline

Piranske soline

Solné plantáže, kde se sůl vyrábí ještě ručně (usilují o zařazení do UNESCO).

Zobrazit místo
Piran

Piran

Starobylé městečko na slovinském pobřeží. Malebné pro italskou architekturu a skalnaté pobřeží.

Zobrazit místo
Skocjanske jame

Škocjanske jame

Krasové jeskyně v dědictví UNESCO. Skrz komplex přístupný turistům protéká řeka Reka 34 m pod zemí.

Zobrazit místo
Postojna jama

Postojna jama

Obrovské krasové jeskyně. Do hlouby jeskyně vás doveze vláček.

Zobrazit místo
Hrad Predjama

Predjama grad

Poblíž vesnice Postojna se nachází velkolepý hrad vytesaný do skály.

Zobrazit místo
Ptuj

Ptuj

Nejstarší město na Slovinsku. Protéká jím řeka Dráva, nad níž se tyčí hrad.

Zobrazit místo
Vintgar

Vintgard

Stezka z dřevěných lávek vinoucí se podél dravého potoku mezi skalisky Triglavského národního parku.

Zobrazit místo
Slovinsko

Triglavský národní park

Nejvýznamnějším pohořím Slovinska jsou Julské Alpy s majestátní nejvyšší horou Triglav, dosahující výšky 2864 m. V nekrásnější části Julských Alp je od roku 1961 vyhlášen Triglavský národní park s bohatou faunou i flórou. Během oblíbených letních procházek i náročnějších treků je možné vidět kamzíky, kozorohy, zmije růžkaté, výjímečně i medvědy. Na rozdíl od rakouských alp je tento národní park méně zelený a více skalnatý a kamenitý. Mezi…

Zobrazit místo
Slovinsko

Karavanky

Méně turisticky vytížené než Julské Alpy jsou Karavanky, ležící na hranici Rakouska a Slovinska. Hory nabízí řadu hezkých cest, z nichž je řada přístupná pouze s ferratovým setem. Pětidenní cesta z Dovje až pod Grintovec je asi neznámějším hřebenovým přechodem ve Slovinsku. Hezký cestopis o tomto treku napsala Monika Kupcová - Přechod nejdelší hřebenovky ve Slovinsku.

Zobrazit místo
Slovinsko

Škofja Loka

Malebné městečko v podhůří Škofja Loka patří mezi nejstarší města ve Slovinsku. Je známé svým zachovalým středověkým centrem, které je dnes vyhlášeno památkovou zónou. V blízkosti centra se nachází Loški grad, na kopci za městem leží zbytky starého hradu.

Zobrazit místo
Slovinsko

Celje

Město ležící na dálnici, v půli cesty mezi Lublaní a Mariborem, je třetím největším ve Slovinsku. Centrum je malinkaté, v jeho blízkosti se nachází městský park s řadou historických staveb. Na druhém břehu se nad řekou tyčí starý hrad města Celje, s hradní věží, mučírnou a dobovou expozicí. Celá zdejší oblast je známá pěstováním Chmele na výrobu piva v nedalekém Lašku. 

Zobrazit místo
Slovinsko

Hrastovlje

Vnitrozemská vesnička v těsné blízkosti Jaderského moře je známá kostelem z 12. století, který je vyzdoben freskami z pozdějšího období. Pro nadšence železnice vede v blízkosti kostela jednokolejná železniční trať na trase z Lublaně do Koperu, která překonává strmý svah s výškovým rozdílem přes 300 m. Samotná cesta vlakem se pak stává jedinečným zážitkem s úžasným výhledem.

Zobrazit místo
Slovinsko

Rtuťový důl v Idriji

Idrija v západní části Slovinska je známa především pro těžbu rtuti ve městě a v okolních kopcích, která byla ukončena až na konci 20. století. Svého času bylo místní naleziště druhým nejvýznamnějším na světě. Dnes je Idrija zapsaná na seznamu UNESCO a hlavní důl Svatého Antonína, tunely i šachty je možné navštívit s odborným výkladem průvodce.

Zobrazit místo
Slovinsko

Cerknické jezero

Jihozápadním směrem od Lublaně se nachází Cerknické jezero, které představuje takřka přírodní div Slovinska. Díky rovinatému terénu, krasovým vyvěračkám a tání se zde v jarních měsících formuje jezero s rozlohou až 40 km2 a s desetimetrovou hloubkou. Během léta horkého pak téměř vysychá a mění se na pláň porostlou rákosím. Oblast je populární pro sledování ptactva a jiných živočichů. Nedaleko odtud se nachází bývalý vodní hrad Sněžnik,…

Zobrazit místo

Chystáš se do Slovinska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 26. 05. 2022