Slovinsko
Slovinsko

Dálniční známka Slovinsko

Ve Slovinsku jsou všechny dálnice (označené písmenem A) a rychlostní silnice (označené písmenem H) zpoplatněny dálniční známkou, od roku 2022 navíc i v elektronické podobě. Motocykly a běžná osobní auta do 3,5 tuny (včetně přívěsů a návěsů) platí dálniční známky, zatímco všechna těžší vozidla využívají systém elektronického mýtného DarsGo (viz detailní informace na oficiálním webu). Níže v článku najdete zejména informace o dálničních známkách, které bude využívat většina z vás.

Zpoplatněné jsou všechny dálnice a rychlostní komunikace, včetně částí městských okruhů. Pozor, bezplatný není úsek od chorvatské hranice k nejbližšímu nájezdu/sjezdu, známku si musíte zakoupit ještě před vjezdem do Slovinska, případně na hranicích.

Slovinské mýto a dálniční známky spravuje společnost Dars, veškeré oficiální informace najdete na webu dars.si.

Kolik stojí slovinská dálniční známka?

Ve Slovinsku existují 3 druhy dálničních známek: pro motocykly, běžná osobní auta a karavany (do 3,5 tuny) a pro auta s celkovou výškou přesahující 130 cm (opět do 3,5 tuny). Zvolit můžete ze tří různých délek platnosti.

Osobní automobily do 3,5 tuny

  • Týdenní: 16 EUR
  • Měsíční: 32 EUR
  • Roční: 117,50 EUR

Motocykly

  • Týdenní: 8 EUR
  • Půlroční: 32 EUR
  • Roční: 58,70 EUR

Auta do 3,5 tuny vyšší než 130 cm

  • Týdenní: 32 EUR
  • Měsíční: 64,10 EUR
  • Roční: 235 EUR

Kontrolu dálničních známek provádí slovinská policie, která je v těchto případech nekompromisní. Kontroly navíc probíhají často! Pokuty se pohybují okolo 300 EUR.

Kde koupit slovinskou dálniční známku

Slovinské dálniční známky koupíte od roku 2022 i v elektronické podobě, možnost koupě klasické papírové nalepovací známky však stále zůstává. Cena a platnosti elektronických i papírových známek jsou stejné.

Elektronickou známku nakupujte výhradně přes oficiální web správce slovinských dálnic evinjeta.dars.si. Je třeba vyplnit e-mail, na který vám přijde aktivační odkaz, následně už jen zadáte údaje o SPZ, vozidle, zvolíte délku platnosti a kartou zaplatíte. Potvrzení o zaplacení vám přijde e-mailem.

Papírovou dálniční známku koupíte na stejných místech jako doposud. Tedy na všech slovinských benzínkách, v některých supermarketech či na poštách. Pro cestovatele je však důležité, že slovinská dálniční známka je k dispozici i na vybraných čerpacích stanicích ve všech okolních státech. Kompletní seznam prodejních míst slovinské dálniční známky najdete na webu dars.si.

Pozor! Kontroly často probíhají ihned za hranicí, je tedy nutné mít papírovou i elektronickou známku zakoupenou ještě před vjezdem na území Slovinska.

Platnost dálniční známky

Platnost týdenní, měsíční nebo půlroční známky vyznačí prodejce kleštičkami (podobně jako u rakouské dálniční známky).

  • Týdenní platí vždy 7 po sobě jdoucích dnů včetně dne zakoupení do 24:00 sedmého dne.
  • Měsíční platí ode dne vyznačení do 24:00 dne se stejnou hodnotou následujícího měsíce (např. od 12. února do 12. března). Pokud kupujete známku například 31. srpna, platí do posledního dne září.
  • Roční platí vždy od 1.12. předchozího roku do 31.1. roku následujícího (tedy celkem 14 měsíců)

Jak nalepit známku

Známku nalepíte na sklo zevnitř tak, aby byla dobře viditelná zvenku (tzn. ne do zatmavovacích pruhů). Není přesně určeno, do které části čelního skla známku musíte nalepit. Kupon a účtenku si vždy ponechejte stranou! 

Dodatečné mýto v tunelu Karawanken

Při cestě mezi Slovinskem a Rakouskem po dálnici A2 (Slovinsko), resp. A11 (Rakousko) kromě dálniční známky platíte i dodatečné mýto za průjezd hraničním 8 km dlouhým tunele Karavanky (Karawnken). Ve směru do Rakouska se platí u mýtné brány ve Slovinsku, naopak se platí u mýtné brány v Rakousku. Platit můžete hotovostí v eurech nebo platební kartou.

Cena je stejná na obou stranách hranice:

Objízdná trasa slovinské dálnice

Vzhledem k malé velikosti Slovinska nejednoho motoristu láká zpoplatněné slovinské dálnice objet po běžných silnicích zdarma. Zejména se to týká cest do Chorvatska, kdy se Slovinskem projíždí po relativně krátkém (cca 62 km) úseku po dálnicích A1 a A4 kolem Mariboru. Dnes již je po celé délce mezi rakouskou a chorvatskou hranicí kompletní dálnice, takže se objíždění časově opravdu nevyplatí. Navíc poslední úsek k chorvatské hranici vede pouze dálnice, souběžně s ní žádná hlavní silnice nevede.

Pokud byste se tomuto úseku přesto chtěli vyhnout, prodloužíte si trasu cca dvojnásob a pojedete po klikatých a často úzkých silnicích. Na druhou stranu je menší šance dlouhého čekání na slovinsko-chorvatské hranici. Při cestě z Rakouska sjeďte na posledním sjezdu před hranicí (Spielfeld) a pojedete po staré silnici přes Maribor a města Slovenska Bistrica a Roagška Slatina. Na chorvatskou dálnici se napojíte na sjezdu Durmanec.

Na závěr přikládáme kompletní mapu všech zpoplatněných úseků slovinských dálnic a silnic.

Chystáš se do Slovinska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 26. 07. 2023

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.