Ve Slovinsku jsou všechny dálnice (označené písmenem A) a rychlostní silnice (označené písmenem H) zpoplatněny papírovou dálniční známkou podobně jako tomu bylo dřív v ČR. Motocykly a běžná osobní auta do 3,5 tuny (včetně přívěsů a návěsů) platí klasické papírové dálniční známky, zatímco všechna těžší vozidla využívají systém elektronického mýtného DarsGo (viz detailní informace na oficiálním webu). Níže v článku najdete zejména informace o klasických dálničních známkách, které bude využívat většina z vás.

Zpoplatněné jsou všechny dálnice a rychlostní komunikace, včetně částí městských okruhů. Pozor, bezplatný není úsek od chorvatské hranice k nejbližšímu nájezdu/sjezdu, známku si musíte zakoupit ještě před vjezdem do Slovinska, případně na hranicích.

Slovinské mýto a dálniční známky spravuje společnost Dars, veškeré oficiální informace najdete na webu dars.si.

Kolik stojí slovinská dálniční známka?

Ve Slovinsku existují 3 druhy dálničních známek: pro motocykly, běžná osobní auta a karavany (do 3,5 tuny) a pro auta s celkovou výškou přesahující 130 cm (opět do 3,5 tuny). Zvolit můžete ze tří různých délek platnosti.

Osobní automobily do 3,5 tuny

 • Týdenní: 15 EUR
 • Měsíční: 30 EUR
 • Roční: 110 EUR

Motocykly

 • Týdenní: 7,50 EUR
 • Půlroční: 30 EUR
 • Roční: 55 EUR

Auta do 3,5 tuny vyšší než 130 cm

 • Týdenní: 30 EUR
 • Měsíční: 60 EUR
 • Roční: 220 EUR

Kontrolu dálničních známek provádí slovinská policie, která je v těchto případech nekompromisní. Kontroly navíc probíhají často! Pokuty se pohybují okolo 300 EUR.

Platnost dálniční známky

Platnost týdenní, měsíční nebo půlroční známky vyznačí prodejce kleštičkami (podobně jako u rakouské dálniční známky).

 • Týdenní platí vždy 7 po sobě jdoucích dnů včetně dne zakoupení do 24:00 sedmého dne.
 • Měsíční platí ode dne vyznačení do 24:00 dne se stejnou hodnotou následujícího měsíce (např. od 12. února do 12. března). Pokud kupujete známku například 31. srpna, platí do posledního dne září.
 • Roční platí vždy od 1.12. předchozího roku do 31.1. roku následujícího (tedy celkem 14 měsíců)

Kde koupit slovinskou dálniční známku

Slovinské dálniční známky koupíte u benzinových pump, na poštách i u dalších prodejců po celém Slovinsku. Pro zahraniční cestovatele je však důležitější informace, že slovinskou dálniční známku koupíte i ve všech sousedních státech, většinou na čerpacích stanicích poblíž hranic, ale i na dalších místech. Slovinskou dálniční známku pořídíte dokonce i v ČR, a to v pobočkách ÚAMK v Praze (Na strži 9) nebo ve stánku na hraničním přechodu Dolní Dvořiště.

 • Rakousko: většina benzinek poblíž hranic, prodejny tabáku poblíž hranic, všechny pobočky rakouského automotoklubu ÖAMTC a společnosti Asfinag
 • Chorvatsko: benzinky společností INA, Lukoil, Petrol a Tifon
 • Maďarsko: benzinky společnosti MOL
 • Itálie: vybrané benzinky v těsné blízkosti hranic, některé trafiky a bary poblíž hranic

Kompletní seznam prodejců najdete na webu dars.si.

Elektronická dálniční známka ve Slovinsku zatím nefunguje.

Jak nalepit známku

Známku nalepíte na sklo zevnitř tak, aby byla dobře viditelná zvenku (tzn. ne do zatmavovacích pruhů). Není přesně určeno, do které části čelního skla známku musíte nalepit. Kupon a účtenku si vždy ponechejte stranou! 

Dodatečné mýto v tunelu Karawanken

Při cestě mezi Slovinskem a Rakouskem po dálnici A2 (Slovinsko), resp. A11 (Rakousko) kromě dálniční známky platíte i dodatečné mýto za průjezd hraničním 8 km dlouhým tunele Karavanky (Karawnken). Ve směru do Rakouska se platí u mýtné brány ve Slovinsku, naopak se platí u mýtné brány v Rakousku. Platit můžete hotovostí v eurech nebo platební kartou.

Cena je stejná na obou stranách hranice:

 • 7,60 EUR za všechny druhy osobních aut, motorky i karavany

Objízdná trasa slovinské dálnice

Vzhledem k malé velikosti Slovinska nejednoho motoristu láká zpoplatněné slovinské dálnice objet po běžných silnicích zdarma. Zejména se to týká cest do Chorvatska, kdy se Slovinskem projíždí po relativně krátkém (cca 62 km) úseku po dálnicích A1 a A4 kolem Mariboru. Dnes již je po celé délce mezi rakouskou a chorvatskou hranicí kompletní dálnice, takže se objíždění časově opravdu nevyplatí. Navíc poslední úsek k chorvatské hranici vede pouze dálnice, souběžně s ní žádná hlavní silnice nevede.

Pokud byste se tomuto úseku přesto chtěli vyhnout, prodloužíte si trasu cca dvojnásob a pojedete po klikatých a často úzkých silnicích. Na druhou stranu je menší šance dlouhého čekání na slovinsko-chorvatské hranici. Při cestě z Rakouska sjeďte na posledním sjezdu před hranicí (Spielfeld) a pojedete po staré silnici přes Maribor a města Slovenska Bistrica a Roagška Slatina. Na chorvatskou dálnici se napojíte na sjezdu Durmanec.

Na závěr přikládáme kompletní mapu všech zpoplatněných úseků slovinských dálnic a silnic.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 11 dny
Navrhni úpravu