Jak do Slovinska

Do Slovinska se dostanete prakticky všemi druhy dopravních prostředků. Asi nejméně výhodné je to letecky, zpáteční letenku pod 6.000 Kč seženete jen těžko.

Pokud se nebráníte autobusům, jezdí do druhého největšího města Mariboru a nově i Lublaně pravidelná linka dopravce Eurolines (v sezoně dvakrát týdně, mimo sezonu jednou týdně). Pokud si lístek koupíte v alespoň měsíčním předstihu, cena za zpáteční jízdenku činí 1.200 Kč, později za 1.980 Kč. Cesta autobusem z Prahy do Mariboru trvá zhruba 8 hodin. Další velmi pohodlnou variantou je vlak. Sice se do Slovinska nedostanete přímým spojením, ale od 800 Kč se z Prahy dostanete až do rakouského Grazu, odkud je to do Slovinska, co by kamenem dohodil. Pak není nic jednoduššího, než si za 5 euro koupit spolujízdu do Mariboru.

Cesta vlastním autem je nejrychlejší přes Vídeň a Graz, z Prahy se jedná o cca 660 km vzdálenost mezi Prahou a Lublaní. Je však nutné počítat s dálničmími poplatky v Rakousku (10denní známka za 8,90 €), tak i v samotném Slovinsku, viz níže.

Jak se nejlépe dopravovat

Na Slovinsku existují dva nejfrekventovanější druhy dopravy – osobním automobilem nebo na kole. Samozřejmě existuje i hromadná doprava, ale pro nás má trochu nepříznivý poměr cena – výkon, navíc pro cizince není zas tak přehledná, jak by se ve vyspělé zemi dalo čekat. V rámci hromadné dopravy existují ve městech na Slovinsku pouze autobusy a v rámci regionální dopravy autobusy a vlaky. Neexistuje tu metro, nejsou tu tramvaje, zkrátka je to vlastně taková jedna velká vesnice.

Spolujízda

Pokud po Slovinsku cestujete, nejvýhodnější variantou je carsharing. Jako příklad lze uvést cestu mezi dvěma největšími městy země z Lublaně do Mariboru dlouhou zhruba 130 km. Pokud pojedete spolujízdou, zaplatíte za jednu cestu 5 euro, vlakem vyjde základní jízdenka na 16 euro, zlevněná zhruba o 5 euro méně. Pro carsharing existují slovinské stránky prevoz.org, kde najdete nabídku svezení jak po Slovinsku, tak do zahraničí. 

Autem

Dobrou alternativou je i půjčení osobního automobilu, případně doprava vlastním autem. Menší auto si lze půjčit už od 50 euro/den, takže pokud cestuje ve čtyřech, je to rozhodně dobrá volba. Doprava je na Slovinsku bezpečná a silnice jsou v dobrém stavu. Dálnice jsou zpoplatněné 15 euro za týden na osobní automobil a je také možné zakoupit známku měsíční (30 €) či roční pro motocykl či nákladní vozidlo. Dálniční známka je věc, na které opravdu nešetřete. Po dálnici vše trvá daleko rychleji a typické okresky příliš v zemi nenajdete, často si musíte dalece zajíždět nebo se trmácet po nějakých vesnicích. A na Slovinsku se dá čas trávit daleko příjemněji než na cestách.

Podívejte se na detailní informace o zpoplatněných dálnicích na stránce "Dálniční známka Slovinsko".

Na kole

Jestli máte v plánu se dlouhodobě zdržovat ve městě, určitě si pořiďte kolo. Dostanete se všude, a pokud si kolo budete vzorně zamykat do všudypřítomných stojanů, s největší pravděpodobností se o své kolo ani nemusíte bát. V Lublani je také možné využít bikesharing (7 dní nebo 1 rok), více informací lze vyčíst na stránkách provozovatele en.bicikelj.si.

Vlakem

Železniční doprava spojuje nejvýznamnější směry, je však vždy pomalejší než doprava po silnici. Zážitkem je cesta hornatou krajinou z Lublaně do přímořského letoviska Koper, kde vlaky projíždějí přes vysoké průsmyky, aby následně prudkým klesáním dosáhly nulové nadmořské výšky. 

Pro cestovatele ze střední Evropy stojí za zmínku železniční doprava mezi rakouským Grazem, kam se dostanete přímými vlaky z Prahy či Brna, a Lublaní. Železniční spojení mezi těmito městy je provozováno v pravidelném taktu a cena jednosměrné jízdenky bude kolem 6 €.

Jízdní řády a ceny jízdenek přehledně zjistíte na oficiálním webu slovinských drah.

Autobusem

Autobusová doprava je ve Slovinsku poněkud nepřehledná a ne tolik frekventovaná jako například u nás. Cenově je srovnatelná s vlakem. Pro plánování můžete využít vyhledávač dopravy.

Městská doprava

Městská veřejná doprava na Slovinsku je zhruba srovnatelně drahá jako u nás. Jízdní řády jsou docela spolehlivé, ale všude máte upozornění, že časy jsou přibližné, takže vlastně včas nemusí přijet nic. Ani frekvence linek není příliš velkolepá, pohybuje se od 20 minut do 2 hodin. Jestli se chcete pravidelně a svobodně pohybovat po městě, je nejlepší jezdit na kole. Dokonce i v zimě, kdy jsou komunikace poměrně vzorně udržovány místní správou.

Konkrétně o dopravě v Lublani píšeme v samostatném průvodci.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu