Slovinsko
Slovinsko

Doprava ve Slovinsku

Ve Slovinsku existují dva nejfrekventovanější druhy dopravy – osobním automobilem nebo na kole. Samozřejmě existuje i hromadná doprava, ale pro nás má trochu nepříznivý poměr cena – výkon, navíc pro cizince není zas tak přehledná, jak by se ve vyspělé zemi dalo čekat. V rámci hromadné dopravy existují ve městech na Slovinsku pouze autobusy a v rámci regionální dopravy autobusy a vlaky. Neexistuje tu metro, nejsou tu tramvaje, zkrátka je to vlastně taková jedna velká vesnice.

Spolujízda

Pokud po Slovinsku cestujete, nejvýhodnější variantou je carsharing. Jako příklad lze uvést cestu mezi dvěma největšími městy země z Lublaně do Mariboru dlouhou zhruba 130 km. Pokud pojedete spolujízdou, zaplatíte za jednu cestu 5 euro, vlakem vyjde základní jízdenka na 16 euro, zlevněná zhruba o 5 euro méně. Pro carsharing existují slovinské stránky prevoz.org, kde najdete nabídku svezení jak po Slovinsku, tak do zahraničí. 

Autem

Dobrou alternativou je i půjčení osobního automobilu, případně doprava vlastním autem. Menší auto si lze půjčit už od 50 euro/den, takže pokud cestuje ve čtyřech, je to rozhodně dobrá volba. Doprava je na Slovinsku bezpečná a silnice jsou v dobrém stavu.

Podívejte se na detailní informace o zpoplatněných dálnicích na stránce "Dálniční známka Slovinsko".

Na kole

Jestli máte v plánu se dlouhodobě zdržovat ve městě, určitě si pořiďte kolo. Dostanete se všude, a pokud si kolo budete vzorně zamykat do všudypřítomných stojanů, s největší pravděpodobností se o své kolo ani nemusíte bát. V Lublani je také možné využít bikesharing (7 dní nebo 1 rok), více informací lze vyčíst na stránkách provozovatele en.bicikelj.si.

Vlakem

Železniční doprava spojuje nejvýznamnější směry, je však vždy pomalejší než doprava po silnici. Zážitkem je cesta hornatou krajinou z Lublaně do přímořského letoviska Koper, kde vlaky projíždějí přes vysoké průsmyky, aby následně prudkým klesáním dosáhly nulové nadmořské výšky. 

Pro cestovatele ze střední Evropy stojí za zmínku železniční doprava mezi rakouským Grazem, kam se dostanete přímými vlaky z Prahy či Brna, a Lublaní. Železniční spojení mezi těmito městy je provozováno v pravidelném taktu a cena jednosměrné jízdenky bude kolem 6 €.

Jízdní řády a ceny jízdenek přehledně zjistíte na oficiálním webu slovinských drah.

Autobusem

Autobusová doprava je ve Slovinsku poněkud nepřehledná a ne tolik frekventovaná jako například u nás. Cenově je srovnatelná s vlakem. Pro plánování můžete využít vyhledávač dopravy.

Městská doprava

Městská veřejná doprava na Slovinsku je zhruba srovnatelně drahá jako u nás. Jízdní řády jsou docela spolehlivé, ale všude máte upozornění, že časy jsou přibližné, takže vlastně včas nemusí přijet nic. Ani frekvence linek není příliš velkolepá, pohybuje se od 20 minut do 2 hodin. Jestli se chcete pravidelně a svobodně pohybovat po městě, je nejlepší jezdit na kole. Dokonce i v zimě, kdy jsou komunikace poměrně vzorně udržovány místní správou.

Konkrétně o dopravě v Lublani píšeme v samostatném průvodci.

Chystáš se do Slovinska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 29. 07. 2023

8 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.