Průvodce státem
Slovinsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava ve Slovinsku

Jak do Slovinska

Do Slovinska se dostanete prakticky všemi druhy dopravních prostředků. Asi nejméně výhodné je to letecky, zpáteční letenku pod 6.000 Kč seženete jen těžko.

Pokud se nebráníte autobusům, jezdí do druhého největšího města Mariboru a nově i Lublaně pravidelná linka dopravce Eurolines (v sezoně dvakrát týdně, mimo sezonu jednou týdně). Pokud si lístek koupíte v alespoň měsíčním předstihu, cena za zpáteční jízdenku činí 1.200 Kč, později za 1.980 Kč. Cesta autobusem z Prahy do Mariboru trvá zhruba 8 hodin. Další velmi pohodlnou variantou je vlak. Sice se do Slovinska nedostanete přímým spojením, ale od 800 Kč se z Prahy dostanete až do rakouského Grazu, odkud je to do Slovinska, co by kamenem dohodil. Pak není nic jednoduššího, než si za 5 euro koupit spolujízdu do Mariboru.

Cesta vlastním autem je nejrychlejší přes Vídeň a Graz, z Prahy se jedná o cca 660 km vzdálenost mezi Prahou a Lublaní. Je však nutné počítat s dálničmími poplatky v Rakousku (10denní známka za 8,90 €), tak i v samotném Slovinsku, viz níže.

Jak se nejlépe dopravovat

Na Slovinsku existují dva nejfrekventovanější druhy dopravy – osobním automobilem nebo na kole. Samozřejmě existuje i hromadná doprava, ale pro nás má trochu nepříznivý poměr cena – výkon, navíc pro cizince není zas tak přehledná, jak by se ve vyspělé zemi dalo čekat. V rámci hromadné dopravy existují ve městech na Slovinsku pouze autobusy a v rámci regionální dopravy autobusy a vlaky. Neexistuje tu metro, nejsou tu tramvaje, zkrátka je to vlastně taková jedna velká vesnice.

Spolujízda

Pokud po Slovinsku cestujete, nejvýhodnější variantou je carsharing. Jako příklad lze uvést cestu mezi dvěma největšími městy země z Lublaně do Mariboru dlouhou zhruba 130 km. Pokud pojedete spolujízdou, zaplatíte za jednu cestu 5 euro, vlakem vyjde základní jízdenka na 16 euro, zlevněná zhruba o 5 euro méně. Pro carsharing existují slovinské stránky prevoz.org, kde najdete nabídku svezení jak po Slovinsku, tak do zahraničí. 

Autem

Dobrou alternativou je i půjčení osobního automobilu, případně doprava vlastním autem. Menší auto si lze půjčit už od 50 euro/den, takže pokud cestuje ve čtyřech, je to rozhodně dobrá volba. Doprava je na Slovinsku bezpečná a silnice jsou v dobrém stavu. Dálnice jsou zpoplatněné 15 euro za týden na osobní automobil a je také možné zakoupit známku měsíční (30 €) či roční pro motocykl či nákladní vozidlo. Dálniční známka je věc, na které opravdu nešetřete. Po dálnici vše trvá daleko rychleji a typické okresky příliš v zemi nenajdete, často si musíte dalece zajíždět nebo se trmácet po nějakých vesnicích. A na Slovinsku se dá čas trávit daleko příjemněji než na cestách.

Viadukt Crkni Kal

Na kole

Jestli máte v plánu se dlouhodobě zdržovat ve městě, určitě si pořiďte kolo. Dostanete se všude, a pokud si kolo budete vzorně zamykat do všudypřítomných stojanů, s největší pravděpodobností se o své kolo ani nemusíte bát. V Lublani je také možné využít bikesharing (7 dní nebo 1 rok), více informací lze vyčíst na stránkách provozovatele en.bicikelj.si.

Vlakem

Železniční doprava spojuje nejvýznamnější směry, je však vždy pomalejší než doprava po silnici. Zážitkem je cesta hornatou krajinou z Lublaně do přímořského letoviska Koper, kde vlaky projíždějí přes vysoké průsmyky, aby následně prudkým klesáním dosáhly nulové nadmořské výšky. 

Pro cestovatele ze střední Evropy stojí za zmínku železniční doprava mezi rakouským Grazem, kam se dostanete přímými vlaky z Prahy či Brna, a Lublaní. Železniční spojení mezi těmito městy je provozováno v pravidelném taktu a cena jednosměrné jízdenky bude kolem 6 €.

Jízdní řády a ceny jízdenek přehledně zjistíte na oficiálním webu slovinských drah.

Autobusem

Autobusová doprava je ve Slovinsku poněkud nepřehledná a ne tolik frekventovaná jako například u nás. Cenově je srovnatelná s vlakem. Pro plánování můžete využít vyhledávač dopravy.

Městská doprava

Městská veřejná doprava na Slovinsku je srovnatelně drahá jako u nás. Lístky koupíte v trafikách zhruba za 1,1 euro nebo u řidiče o 1 euro dráž za jednu cestu. Jízdní řády jsou docela spolehlivé, ale všude máte upozornění, že časy jsou přibližné, takže vlastně včas nemusí přijet nic. Ani frekvence linek není příliš velkolepá, pohybuje se od 20 minut do 2 hodin. Jestli se chcete pravidelně a svobodně pohybovat po městě, je nejlepší jezdit na kole. Dokonce i v zimě, kdy jsou komunikace poměrně vzorně udržovány místní správou. 

Klid, pohoda a krásná příroda

Slovinsko je středoevropský stát bývalé Jugoslávie sousedící s Rakouskem, Maďarskem, Chorvatskem a Itálií. Nepatrnou část země omývá Jaderské moře a nachází se v něm velké množství horských skupin. Země je členem Evropské unie od roku 2004 jako Česká republika. Stejně tak je součástí Schengenského prostoru. Slovinsko je zdaleka nejbohatší zemí z "nových členů" EU přistoupivších po roce 2000.

Je to země, kterou většina Čechů zná především jako stát, který míjí, než dojedou do cílové dovolené v Chorvatsku. A to je veliká škoda, protože tato země i přes svou menší velikost (okolo 20 tisíc km2), což je o něco méně než rozloha Moravy, má svou různorodostí mnoho co nabídnout. Naleznete tu přímořská letoviska, horská střediska, nedotčenou přírodu i kus zajímavé historie a architektury a vyžití všeho druhu. 

Průvodce pro tebe napsal Kristýna Cikhardtová
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
V zimě si zalyžuješ, v létě vykoupeš v moři či jezerech.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Je běžná cena letenek, levněji vyjde cesta busem nebo vlakem.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 11 měs
Navrhni úpravu