Průvodce státem
Slovinsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo ve Slovinsku

Slovinská kuchyně

Slovinská kuchyně je ovlivněná především balkánskými chutěmi. Jedno z nejlepších jídel, co si můžete dát, je čevapčiči (opravdu to nemá nic společného s tím čevapčiči, co si pamatujete ze školní jídelny), k tomu pita chléb či salát a omáčku kajmak (vynikající) nebo ajvar. Dalším jídlem typickým pro státy bývalé Jugoslávie je burek. Burek je něco jako listové těsto s různými náplněmi (balkánský sýr, pizza příchuť, špenát, …). Pochoutka je to pěkně mastná a nasákla olejem a nejeden navrátivší z nočního tahu si ji rád dá u hladového okna. Typicky slovinským jídlem je kranjská klobása, kukuřičná kaše a ze sladkého je pak neznámější gibanica (těsto, když se peče, tak se hýbe). Pokud jste milovníci koblih, rozhodně musíte před Lublaní sjet směrem na vesničku Trojane, kde dělají opravdu velkolepé megakoblihy. 

Slovinské čevapčiči

Jak se stravovat jako místní

Místní hojně využívají dotované kupony za jídlo (studenti, děti, …). Pokud sem ovšem jedete na dovolenou, na tento benefit nedosáhnete, a tak se musíte stravovat za plnou sazbu. Levné jídlo bývá v řetězcích eat smart nebo burek u hladového okna. Typických fast foodů je na Slovinsku velmi málo, například KFC zde není vůbec.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v restauracích jsou vyšší než u nás. Levný oběd si dáte v restauraci za 5–7 euro, v lepší restauraci za tři chody zaplatíte 14 euro. Velké pivo vyjde na něco přes 2 euro a za kávu počítejte zhruba 1,50 euro.

Klid, pohoda a krásná příroda

Slovinsko je středoevropský stát bývalé Jugoslávie sousedící s Rakouskem, Maďarskem, Chorvatskem a Itálií. Nepatrnou část země omývá Jaderské moře a nachází se v něm velké množství horských skupin. Země je členem Evropské unie od roku 2004 jako Česká republika. Stejně tak je součástí Schengenského prostoru. Slovinsko je zdaleka nejbohatší zemí z "nových členů" EU přistoupivších po roce 2000.

Je to země, kterou většina Čechů zná především jako stát, který míjí, než dojedou do cílové dovolené v Chorvatsku. A to je veliká škoda, protože tato země i přes svou menší velikost (okolo 20 tisíc km2), což je o něco méně než rozloha Moravy, má svou různorodostí mnoho co nabídnout. Naleznete tu přímořská letoviska, horská střediska, nedotčenou přírodu i kus zajímavé historie a architektury a vyžití všeho druhu. 

Průvodce pro tebe napsal Kristýna Cikhardtová
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
V zimě si zalyžuješ, v létě vykoupeš v moři či jezerech.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Je běžná cena letenek, levněji vyjde cesta busem nebo vlakem.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 11 měs
Navrhni úpravu