Slovinská kuchyně

Slovinská kuchyně je ovlivněná především balkánskými chutěmi. Jedno z nejlepších jídel, co si můžete dát, je čevapčiči (opravdu to nemá nic společného s tím čevapčiči, co si pamatujete ze školní jídelny), k tomu pita chléb či salát nebo kajmak (vynikající) nebo ajvar. Dalším jídlem typickým pro státy bývalé Jugoslávie je burek. Burek je něco jako listové těsto s různými náplněmi (balkánský sýr, pizza příchuť, špenát, …). Pochoutka je to pěkně mastná a nasákla olejem a nejeden navrátivší z nočního tahu si ji rád dá u hladového okna. Typicky slovinským jídlem je kranjská klobása, kukuřičná kaše a ze sladkého je pak neznámější gibanica (těsto, když se peče, tak se hýbe). Pokud jste milovníci koblih, rozhodně musíte před Lublaní sjet směrem na vesničku Trojane, kde dělají opravdu velkolepé megakoblihy. 

Jak se stravovat jako místní

Místní hojně využívají dotované kupony za jídlo (studenti, děti, …). Pokud sem ovšem jedete na dovolenou, na tento benefit nedosáhnete, a tak se musíte stravovat za plnou sazbu. Levné jídlo bývá v řetězcích eat smart nebo burek u hladového okna. Typických fast foodů je na Slovinsku velmi málo, například KFC zde není vůbec.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v restauracích jsou vyšší než u nás. Levný oběd si dáte v restauraci za 5–7 euro, v lepší restauraci za tři chody zaplatíte 14 euro. Velké pivo vyjde na něco přes 2 euro a za kávu počítejte zhruba 1,50 euro.

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

nemůžete mi poradit. hledám jednu osobu ve městě Stari trg pri lodžu ,nevitě jak to udělat??

Odpovědět
před rokem
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 dny
Navrhni úpravu