Slovinsko
Slovinsko

Peníze a ceny ve Slovinsku

Euro

Na Slovinsku se platí již od roku 2007 eurem, jehož aktuální kurz je okolo 27 korun za 1 euro. Předchozí slovinskou měnou byl slovinský tolar. 

Směnárny a platby kartou

Jako ve všech vyspělých evropských zemích, je i zde téměř všude možné platit kartou a vybírat eura z bankomatu v závislosti na poplatcích vaší banky.

Kolik co stojí

Slovinsko je cenově velice podobné České republice. Zejména co se týče zboží ze supermarketů. O něco dražší je všeobecně většina služeb včetně jídel v restauracích a hlavně piva, rozdíly ale nejsou nijak markantní.

Na Slovinsku je sympatické, že pokud zde budete plánovat studovat, dostanete se do místního systému „kuponů za jídlo“. Platí to ovšem pouze pro studenty studující na Slovinsku. Funguje to tak, že si pořídíte slovinskou simkartu, zaregistrujete se s potvrzením o studiu a měsíčně vám bude automaticky na vašem telefonním čísle přiřazen jeden kupon na pracovní den. Za tento kupon se můžete najíst v naprosté většině restaurací, zpravidla s nižším doplatkem. Poplatky jsou od 0–4 euro, z čehož se odvíjí i kvalita a množství jídla a chodů, které dostanete. Další věc, která vás ve slovinských restauracích mile překvapí je, že vodu z kohoutku dávají zdarma a často také menší zeleninový salát.

Příklady cen:

  • balená voda 1,5 l – od 0,5 euro
  • velké pivo – 2,2 euro
  • mléko 1 l – 0,8 euro
  • chléb – od 1 euro
  • sýr 1 kg – od 7 euro
  • jablka 1 kg – od 1 euro
  • pohled – 0,3–0,7 euro

Spropitné 

Na Slovinsku se mimo typické turistické oblasti nenechává žádné závratné spropitné, pokud se ho rozhodnete nechat, číšníci a servírky vám zpravidla vřele děkují. Pokud si dáte lepší jídlo v restauraci, očekává se typické spropitné kolem 10 %. Může se i stát, že vám v restauraci naúčtují poplatek za servis nebo lidově „vlezné“, pak už žádná dýška nechávat nemusíte.

Jak ušetřit

Peníze se dají ušetřit rozhodně na jídle, pokud si sami vaříte a nechodíte denně do restaurace, dostanete se minimálně na poloviční režii. Další snadnou oblastí, jak ušetřit, je za dopravu využíváním spolujízd, které vyjdou téměř vždy levněji a často i pohodlněji než MHD.

Denní rozpočet

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili 3 varianty denních rozpočtů.

Nízkorozpočtový cestovatel může vyjít s denním rozpočtem kolem 40 euro/den za hostel a levné občerstvení plus nějaké ty drobné poplatky za dopravu a vstupy. 

Zlatá střední cesta vás i s nějakým přiměřeným kulturním vyžitím vyjde na 80 euro/den

Pokud se chcete mít jako králové nebo máte v plánu si platit nějaké nákladně sportovní vybavení, počítejte s více než 100 euro/den

Chystáš se do Slovinska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.