Lublaň

Co dělat v Lublani

Hlavní slovinské město není žádné tepající centrum, v němž byste se ani po týdnu nenudili. Lublaň je zkrátka ideální pro klidný odpočinek v milém prostředí.

Procházky podél řeky

Napříč celým centrem se vine koryto řeky Lublaňky (též Ljubljanica), okolo kterého místní radnice vybudovala krásná odpočinková místa. Staleté vrby rostoucí i v samotném jádru města pak poskytnou vítaný stín, lavičky a náplavky zase skvělý prostor pro svačinu nebo krátkou zastávku během chození po městě.

Odpočinek nebo sportování v parcích

Parádním místem k procházkám, pikniku nebo sportovním aktivitám budou místní parky. Slovinci jsou pořádkumilovný národ, všechny jsou krásně upravené a čisté. Největším z nich je Tivoli na západě města, který přechází v obrovský lesopark.

Místní jsou nadšení běžci, takže si klidně vyrazte zaběhat také, nikomu to nepřijde divné.

Výlety do okolí

Slovinsko je poměrně malá a kompaktní země, Lublaň navíc leží přímo v jeho centru, takže může posloužit jako ideální výchozí bod pro kratší jednodenní výlety do okolí. Inspirujte se buď naším průvodcem po Slovinsku, nebo se prostě seberte, jděte na nádraží a jeďte prvním vlakem, který přijede, na slovinský venkov. Ten je tak malebný a přívětivý, že bude prakticky jedno, kde vystoupíte. Všude se vám bude líbit.

Necelou hodinu a půl cesty vlakem či autobusem je také světoznámé jezero Bled na úpatí Julských Alp.

Cyklistika

Rovinaté město a solidní cyklistická infrastruktura vybízí k vyjížďkám na kole. Lublaň je v tomto směru bezpečným městem, cyklostezek tu je velké množství a řidiči jsou ohleduplní. Jízda po centru je sice trochu nepraktická, ale pokud se budete chtít vidět i běžné lublaňské čtvrti mimo hlavní dění, kolo bude tou ideální volbou. Více o půjčování najdete v sekci „Doprava“.

Projížďky po řece Lublaňce

Okolo malebné řeky Lublaňky nemusíte chodit jen po promenádách, projeďte se po ní malými loďkami a zažijte město z trochu jiné perspektivy.

Lodě vyplouvají ze dvou přístavišť každou celou hodinu od 10:00 do 20:00:

  • Přístav Breg: hodinová plavba za 8 €,
  • Přístav Ribji trg: hodinová plavba za 10 €.

Chystáš se do Lublaně?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 30. 09. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.