Co tady objevíš?

Slovinské hlavní město mnozí z vás určitě často míjí. Ať už v zimě cestou z Julských Alp nebo v létě cestou z chorvatské Istrie. Ljubljana, jak zní její slovinský název, však rozhodně za půldenní odbočku stojí. Ostatně celé Slovinsko stojí klidně za delší návštěvu, Lublaň tak může posloužit i jako ideální výchozí bod.

Město s necelými 300.000 obyvatel si žije poklidným životem na pomezí italské ležérní pohody a rakouského pořádku a pohostinnosti. Nádherné uličky historického centra jsou plné restaurací, promenáda podél řeky Lublaňky zase plná skvělých odpočinkových míst přímo u vody. Nad tím vším bdí majestátní lublaňský hrad z jedné strany, rozsáhlý park Tivoli ze strany druhé a z dálky celou situaci kontrolují Alpy.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
1 den
V Lublani víc potřebovat nebudete. Není lepší město na celodenní zastávku.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Z lyží nebo od moře, zastávce ve městě nebrání žádné období.
Více o počasí
Letenky od
2 000 Kč
Průměrná zpáteční jízdenka na vlak či bus. Letenky jsou 2–3x dražší.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Lublaňský hrad

Nejznámější pamětihodnost města se tyčí na zalesněném vrcholku vysoko nad centrem. Původní obranná tvrz z 11. století byla v průběhu 15. století přestavena na hrad v současné podobě. Pozitivní zprávou je fakt, že nádvoří hradu a jedna z vyhlídek je zpřístupněno zdarma. Pokud tak nepatříte mezi nadšence, kteří chodí po komnatách a jen si užíváte venkovního prostoru, návštěva hradu vás nebude nic stát.

Pokud nejste vysoce trénovaní jedinci, nevydávejte se nahoru pěšky. Vzdálenost z centra je sice opravdu malá, ale převýšení extrémní! Naštěstí ze severní strany vede až přímo do hradu kolejová lanová dráha, jen musíte počítat s cca 15–20minutovými frontami.

Na hrad si vyjeďte už jen kvůli úchvatným výhledům na celé město i Alpy v pozadí.

Otevírací doba

  • Leden–březen a listopad: 10:00–20:00,
  • Duben, květen, říjen: 9:00–21:00,
  • Červen–září: 9:00–23:00,
  • Prosinec: 10:00–22:00.

Vstupné

  • Nádvoří + vyhlídka: zdarma,
  • Lanová dráha: 2,20 € jedním směrem, resp. 4 € zpáteční,
  • Vstup do prostorů hradu: 7,50 €, resp. 10 € se zpáteční jízdenkou na lanovku,
  • Vstupenky můžete koupit online s 10% slevou.
Zavřít boční panel

Historické centrum a říční promenády

Projděte se podél Lublaňky a toulejte se úzkými uličkami podhradí. Zatímco ulice Mestni trg a Stari trg budou narvané turisty, Gornji trg a jakékoliv jiné menší uličky si užijete prakticky sami pro sebe. Centrum je sice malé, ale krásně opravené a pohodové bez turistických pastí.

Zavřít boční panel

Trojmostí

Tromostovje je jedním ze symbolů Lublaně. Jedná se o trojici identických mostů pro pěší postavených těsně vedle v sebe v místě, kde se řeka Lublaňka prudce stáčí na východ. Mosty spojují Stritarjevu ulici s náměstím Prešernov trg.

Původní kamenný most kapacitně nepostačoval, a tak roku 1932 slavný slovinský architekt Jože Plečnik přistavěl po jednom identickém mostu z každé strany.

Zavřít boční panel

Centrální tržnice a kolonáda

Přímo mezi hlavní slovinskou katedrálou a Trojmostím najdete obrovské prostranství vyhrazené místním lokálním obchodníkům, především s potravinami, ovocem a zeleninou, ale i suvenýry. Trh je otevřen ve všední dny od 6:00 do 18:00, v sobotu jen do 16:00, v neděli a o svátcích je zavřeno.

Na prostor tržnice navazuje slavná kolonáda architekta Jože Plečnika spojující náměstí s Trojmostím.

Zavřít boční panel

Lublaňská katedrála

Největší slovinská katedrála sv. Mikuláše byla původně gotickou stavbou, na začátku 18. století však přestavěna na barokní. Katedrála upoutá především bohatě zdobeným interiérem a stropními malbami.

Zavřít boční panel

Dračí most

Slavný a jedinečný Dračí most (ve slovinštině Zmajski most) se klene nad řekou Lublaňkou v místě centrálního tržiště. Jedná se o významnou technickou i architektonickou památku. Na první pohled upoutají dračí sochy stojící na piedestalech ve všech čtyřech rozích mostu.

V dnešní podobě byl most postaven v roce 1901, přičemž se jednalo o jeden z prvních železobetonových mostů v celé Evropě.

Zavřít boční panel

Metelkova

Metelkova je unikátní kulturní místo a autonomní subjekt s vlastní samosprávou. Unikátní svébytné území je živou ukázkou pouličního umění, squatterských aktivit, domovem místní LGBT komunity a dějištěm nejrůznějších zajímavých kulturních akcí, koncertů a workshopů.

Projekt Metelkova je zkrátka dějištěm veškerého alternativního života, zcela otevřeným k náhodně příchozím i turistům. Najdete tu spousta hippsterských kaváren, mladých komunikativních lidí i zajímavých výstav. Metelkova se dá přirovnat například ke kodaňské čtvrti Christiania.

Zavřít boční panel

Park Tivoli

Největší městský park ve Slovinsku najdete 10 minut pěšky od centra na západním okraje Lublaně. Tivoli nejprve tvoří upravené cesty s lavičkami, jezírky a několika významnými stavbami od sportovních hal, přes botanickou zahradu až po zámeček Tivoli Mansion, který nyní slouží jako muzeum grafického umění. Zámeček je otevřen denně kromě pondělí od 10:00 do 18:00 a za vstup se platí 8 €. Vstup do samotného parku pochopitelně zpoplatněn není.

Upravený park volně přechází v obrovský lesopark táhnoucí se přes 3 km dál na západ. Nejvíce se dá oblast lesoparku přirovnat k pražské Divoké Šárce.

Zavřít boční panel

Kongresni trg

Kongresové náměstí je středobodem celé Lublaně. Slouží jako vstup do historického centra, jeho krásný zelený střed plný vzrostlých stromů obklopují významné budovy, jako je stará radnice, Univerzita nebo slovinská filharmonie.

Severnímu kraji náměstí dominuje elegantní památné místo obětem všech válek.

Počasí a sezóny v Lublani

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Lublaň
Při jednodenní zastávce se nevyhýbejte žádnému období

3 °C

6 °C

11 °C

16 °C

20 °C

24 °C

26 °C

26 °C

21 °C

15 °C

8 °C

3 °C

Počasí

Lublaň leží na jižním okraji mírného pásu, ale díky blízkosti hor je tu klima prakticky identické jako v našich končinách. Střídání čtyř ročních období je klasickým rysem celého regionu širší střední Evropy, Slovinsko s Lublaní nevyjímaje. Teploty jsou v průměru jen o stupínek či dva vyšší než u nás.

Sezóny a kdy vyrazit

Městské turistice nebrání žádné období. V zimě cestou z lyží budou uličky malebně zasněžené, na jaře zastihnete Lublaň svěže zelenou, v létě při cestě k moři se schováte ve stínu vrb na náplavce u řeky a podzim zas bude hrát všemi barvami. Zkrátka a dobře, v Lublani se zastavte naprosto kdykoli.

Skvělé akce do Lublaně

ušetříš až 47%
Akce starší 2 týdnů
1 starší akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 11 měs
Navrhni úpravu