Zavřít boční panel

Doprava v Lublani

Jak se dostat do Lublaně

Letecky

Cesta z Česka bude na návštěvě Slovinska asi tou největší vadou na kráse. Levné letecké spojení totiž neexistuje. Místní aerolinky Adria sice provozují přímou linku do Prahy, ale cena letenky zřídkakdy klesne pod 4.500 Kč.

Autobusem

Nejlevněji se do Lublaně dostanete autobusy Flixbus nebo Eurolines. Přímý Flixbus jezdí z Prahy 2x denně, jednosměrná jízdenka se dá pořídit od 750 Kč. Jednou denně zastaví také v Českých Budějovicích, odkud ceny startují na 549 Kč. Cesta z Prahy do Lublaně autobusem trvá 9,5 hodiny. Eurolines pak jede 2x týdně z Prahy přes Brno a jednosměrný lístek začíná na 700 Kč.

Hlavní autobusové nádraží je v Lublani jen jedno a nachází se přímo před tím vlakovým. Nehledejte však žádnou budovu nebo přístřešek. Místní centrální stanice sestává jen s cedulí s nápisy destinací zavěšených na drátu před budovou vlakového nádraží.

Vlakem

Žádné přímé vlaky z ČR aktuálně nejezdí, z Prahy pojedete se dvěma přestupy v Linci nebo Vídni a Villachu. Jednosměrné jízdenky startují zhruba na 1.000 Kč a cesta bude trvat přes 10 hodin. Jízdenky z Brna pořídíte od 850 Kč, vždy je výhodnější kupovat v předstihu na webu ČD.

Autem

Vydáte-li se autem, do Lublaně vedou dvě základní cesty. Obě dvě vycházejí časově zhruba nastejno (mezi 7 a 8 hodinami). Jedna vede z Prahy přes Brno, Vídeň, Graz a Maribor (711 km), druhá přes Budějovice, Linec, Salcburk a Villach (662 km).

V Rakousku budete platit za 10denní dálniční známku 9 €, ve Slovinsku za týdenní 15 €, resp. měsíční 30 €.

Jak cestovat po Lublani

Pěšky

Ljubljana je malé kompaktní město a jeho centrum obzvlášť. Pěší chůze tak bude to nejlepší, co můžete udělat. Chodníky i obecně veřejné prostranství je velmi udržované, podobně jako třeba v Rakousku. Celé centrum křížem krážem pěšky projedete do 20 minut, pokud se nikdy nebudete zastavovat, od nádraží do centra vám to pak nebude trvat déle než čtvrt hodiny.

Na kole

I když je Slovinsko velmi kopcovité, Lublaň leží na soutoku řek Sáva a Lublaňka v placaté kotlině, takže je ideální pro vyjížďky na kole. Infrastruktura pro cyklisty je v Lublani dobře vybudovaná, na každé ulici jsou buď samostatné pruhy, nebo rovnou cyklostezky.

Pro půjčení kola využijete místní systém bike-sharingu Bicikelj. Po městě je rozmístěno na 40 stanic se stojany (mapa), kde si můžete půjčit kolo, na jiném místě ho pak vrátíte. Je však třeba se nejprve zaregistrovat přes web, na e-mail vám přijde čtyřmístný PIN kód, který použijete při každém půjčení.

Cena za týdenní registrace je symbolické 1 €.

Autobusem

Jedinou formou MHD jsou v Lublani autobusy. Pro turistu slouží spíš jako doplněk, protože po centru jsou úplně zbytečné. Pěšky budete všude dřív. Využijete pouze tehdy, budete-li bydlet v okrajové části Lublaně, dejte si však pozor na jízdenky. Ty totiž jdou koupit jen v automatech nebo trafikách, které však nejsou na všech zastávkách. U řidiče jízdenku nepořídíte.

V automatu musíte nejprve koupit kartičku Urbana za 2 €, na níž si dobijete vámi zvolenou částku. Funguje to tak, že zaplatíte 2 € za kartu a pak do automatu vhodíte částku, jakou chcete. Nelze si jí nikde navolit na displeji, zkrátka a dobře, hodíte-li do automatu 50 €, karta se vám nabije na 50 € a nic nevrátí.

V autobuse při nástupu pípnete u zeleného označovače, při výstupu už ne. Za jednu jízdu po městě se odečte 1,20 €, po jednom pípnutí můžete jezdit 90 minut včetně přestupů. V rámci této doby si už při dalších nástupech kartu nepípáte, jen si musíte hlídat čas. Ano, systém je trochu nepraktický, už jen proto choďte spíše pěšky.

Co tady objevíš?

Slovinské hlavní město mnozí z vás určitě často míjí. Ať už v zimě cestou z Julských Alp nebo v létě cestou z chorvatské Istrie. Ljubljana, jak zní její slovinský název, však rozhodně za půldenní odbočku stojí. Ostatně celé Slovinsko stojí klidně za delší návštěvu, Lublaň tak může posloužit i jako ideální výchozí bod.

Město s necelými 300.000 obyvatel si žije poklidným životem na pomezí italské ležérní pohody a rakouského pořádku a pohostinnosti. Nádherné uličky historického centra jsou plné restaurací, promenáda podél řeky Lublaňky zase plná skvělých odpočinkových míst přímo u vody. Nad tím vším bdí majestátní lublaňský hrad z jedné strany, rozsáhlý park Tivoli ze strany druhé a z dálky celou situaci kontrolují Alpy.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
1 den
V Lublani víc potřebovat nebudete. Není lepší město na celodenní zastávku.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Z lyží nebo od moře, zastávce ve městě nebrání žádné období.
Více o počasí
Letenky od
2 000 Kč
Průměrná zpáteční jízdenka na vlak či bus. Letenky jsou 2–3x dražší.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 12 měs
Navrhni úpravu