Lublaň

Doprava v Lublani

Jak se dostat do Lublaně

Letecky

Cesta z Česka bude na návštěvě Slovinska asi tou největší vadou na kráse. Levné letecké spojení totiž neexistuje. Místní aerolinky Adria sice provozují přímou linku do Prahy, ale cena letenky zřídkakdy klesne pod 4.500 Kč.

Autobusem

Nejlevněji se do Lublaně dostanete autobusy Flixbus. Přímý Flixbus jezdí z Prahy 2x denně, jednosměrná jízdenka se dá pořídit od 750 Kč. Jednou denně zastaví také v Českých Budějovicích, odkud ceny startují na 549 Kč. Cesta z Prahy do Lublaně autobusem trvá 9,5 hodiny.

Hlavní autobusové nádraží je v Lublani jen jedno a nachází se přímo před tím vlakovým. Nehledejte však žádnou budovu nebo přístřešek. Místní centrální stanice sestává jen s cedulí s nápisy destinací zavěšených na drátu před budovou vlakového nádraží.

Vlakem

Žádné přímé vlaky z ČR aktuálně nejezdí, z Prahy pojedete se dvěma přestupy v Linci nebo Vídni a Villachu. Jednosměrné jízdenky startují zhruba na 1.000 Kč a cesta bude trvat přes 10 hodin. Jízdenky z Brna pořídíte od 850 Kč, vždy je výhodnější kupovat v předstihu na webu ČD.

Autem

Vydáte-li se autem, do Lublaně vedou dvě základní cesty. Obě dvě vycházejí časově zhruba nastejno (mezi 7 a 8 hodinami). Jedna vede z Prahy přes Brno, Vídeň, Graz a Maribor (711 km), druhá přes Budějovice, Linec, Salcburk a Villach (662 km).

V Rakousku budete platit za 10denní dálniční známku 9 €, ve Slovinsku za týdenní 15 €, resp. měsíční 30 €.

Jak cestovat po Lublani

Pěšky

Ljubljana je malé kompaktní město a jeho centrum obzvlášť. Pěší chůze tak bude to nejlepší, co můžete udělat. Chodníky i obecně veřejné prostranství je velmi udržované, podobně jako třeba v Rakousku. Celé centrum křížem krážem pěšky projedete do 20 minut, pokud se nikdy nebudete zastavovat, od nádraží do centra vám to pak nebude trvat déle než čtvrt hodiny.

Na kole

I když je Slovinsko velmi kopcovité, Lublaň leží na soutoku řek Sáva a Lublaňka v placaté kotlině, takže je ideální pro vyjížďky na kole. Infrastruktura pro cyklisty je v Lublani dobře vybudovaná, na každé ulici jsou buď samostatné pruhy, nebo rovnou cyklostezky.

Pro půjčení kola využijete místní systém bike-sharingu Bicikelj. Po městě je rozmístěno na 40 stanic se stojany (mapa), kde si můžete půjčit kolo, na jiném místě ho pak vrátíte. Je však třeba se nejprve zaregistrovat přes web, na e-mail vám přijde čtyřmístný PIN kód, který použijete při každém půjčení.

Cena za týdenní registrace je symbolické 1 €.

Autobusem

Jedinou formou MHD jsou v Lublani autobusy. Pro turistu slouží spíš jako doplněk, protože po centru jsou úplně zbytečné. Pěšky budete všude dřív. Využijete pouze tehdy, budete-li bydlet v okrajové části Lublaně, dejte si však pozor na jízdenky. Ty totiž jdou koupit jen v automatech nebo trafikách, které však nejsou na všech zastávkách. U řidiče jízdenku nepořídíte.

V automatu musíte nejprve koupit kartičku Urbana za 2 EUR, na níž si dobijete vámi zvolenou částku. Funguje to tak, že zaplatíte 2 EUR  za kartu a pak do automatu vhodíte částku, jakou chcete. Nelze si jí nikde navolit na displeji, zkrátka a dobře, hodíte-li do automatu 50 €, karta se vám nabije na 50 € a nic nevrátí. Kartičku můžete při odjezdu vrátit a obdržet 2 € zpět.

V autobuse při nástupu pípnete u zeleného označovače, při výstupu už ne. Za jednu jízdu po městě se odečte 1,30 EUR, po jednom pípnutí můžete jezdit 90 minut včetně přestupů. V rámci této doby si už při dalších nástupech kartu nepípáte, jen si musíte hlídat čas. Ano, systém je trochu nepraktický, už jen proto choďte spíše pěšky.

Chystáš se do Lublaně?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 30. 09. 2021
Navrhni úpravu

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
ofer
před rokem

Pro jízdu taxi je dostupná aplikace https://www.taximetro.si/ ale brzo by měl být snad dostupný i Uber.

divan
před 2 lety

V některých hotelech mají karty Urbana na recepci k zapůjčení. Hotel vám kartu nabije částkou, jakou si řeknete (a kterou hotelu samozřejmě zaplatíte). Využil jsem to, když jsem bydle daleko od centra. Při bydlení poblíž centra nemá karta smysl, všude se dá dojít pěšky za pár minut.