9 míst, která doporučujeme v Lublani navštívit

Lublaňský hrad

Lublaňský hrad

Nejznámější pamětihodnost města se tyčí na zalesněném vrcholku vysoko nad centrem. Původní obranná tvrz z 11. století byla v průběhu 15. století přestavena na hrad v současné podobě. Pozitivní zprávou je fakt, že nádvoří hradu a jedna z vyhlídek je zpřístupněno zdarma. Pokud tak nepatříte mezi nadšence, kteří chodí po komnatách a jen si užíváte venkovního prostoru, návštěva hradu vás nebude nic stát. Pokud nejste vysoce trénovaní jedinci,…

Zobrazit více
Promenáda Lublaňka

Historické centrum a říční promenády

Projděte se podél Lublaňky a toulejte se úzkými uličkami podhradí. Zatímco ulice Mestni trg a Stari trg budou narvané turisty, Gornji trg a jakékoliv jiné menší uličky si užijete prakticky sami pro sebe. Centrum je sice malé, ale krásně opravené a pohodové bez turistických pastí.

Zobrazit více
Tromostovje

Trojmostí

Tromostovje je jedním ze symbolů Lublaně. Jedná se o trojici identických mostů pro pěší postavených těsně vedle v sebe v místě, kde se řeka Lublaňka prudce stáčí na východ. Mosty spojují Stritarjevu ulici s náměstím Prešernov trg. Původní kamenný most kapacitně nepostačoval, a tak roku 1932 slavný slovinský architekt Jože Plečnik přistavěl po jednom identickém mostu z každé strany.

Zobrazit více
Plečnikova kolonáda

Centrální tržnice a kolonáda

Přímo mezi hlavní slovinskou katedrálou a Trojmostím najdete obrovské prostranství vyhrazené místním lokálním obchodníkům, především s potravinami, ovocem a zeleninou, ale i suvenýry. Trh je otevřen ve všední dny od 6:00 do 18:00, v sobotu jen do 16:00, v neděli a o svátcích je zavřeno. Na prostor tržnice navazuje slavná kolonáda architekta Jože Plečnika spojující náměstí s Trojmostím.

Zobrazit více
Lublaň katedrála

Lublaňská katedrála

Největší slovinská katedrála sv. Mikuláše byla původně gotickou stavbou, na začátku 18. století však přestavěna na barokní. Katedrála upoutá především bohatě zdobeným interiérem a stropními malbami.

Zobrazit více
Dračí most

Dračí most

Slavný a jedinečný Dračí most (ve slovinštině Zmajski most) se klene nad řekou Lublaňkou v místě centrálního tržiště. Jedná se o významnou technickou i architektonickou památku. Na první pohled upoutají dračí sochy stojící na piedestalech ve všech čtyřech rozích mostu. V dnešní podobě byl most postaven v roce 1901, přičemž se jednalo o jeden z prvních železobetonových mostů v celé Evropě.

Zobrazit více
Metelkova

Metelkova

Metelkova je unikátní kulturní místo a autonomní subjekt s vlastní samosprávou. Unikátní svébytné území je živou ukázkou pouličního umění, squatterských aktivit, domovem místní LGBT komunity a dějištěm nejrůznějších zajímavých kulturních akcí, koncertů a workshopů. Projekt Metelkova je zkrátka dějištěm veškerého alternativního života, zcela otevřeným k náhodně příchozím i turistům. Najdete tu spousta hippsterských kaváren, mladých…

Zobrazit více
Park Tivoli

Park Tivoli

Největší městský park ve Slovinsku najdete 10 minut pěšky od centra na západním okraje Lublaně. Tivoli nejprve tvoří upravené cesty s lavičkami, jezírky a několika významnými stavbami od sportovních hal, přes botanickou zahradu až po zámeček Tivoli Mansion, který nyní slouží jako muzeum grafického umění. Zámeček je otevřen denně kromě pondělí od 10:00 do 18:00 a za vstup se platí 8 €. Vstup do samotného parku pochopitelně zpoplatněn není. …

Zobrazit více
Kongresni trg

Kongresni trg

Kongresové náměstí je středobodem celé Lublaně. Slouží jako vstup do historického centra, jeho krásný zelený střed plný vzrostlých stromů obklopují významné budovy, jako je stará radnice, Univerzita nebo slovinská filharmonie. Severnímu kraji náměstí dominuje elegantní památné místo obětem všech válek.

Zobrazit více
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 8 měs
Navrhni úpravu