Fuerteventura Cofete

Doprava na Fuerteventuře

Fuerteventura je dost rozlehlý ostrov. Od nejjižnějšího města Morro Jable do nejsevernějšího Corraleja je to přesně 122 km. Spojení mezi hlavními destinacemi je poměrně rychlé díky hlavní silnici/dálnici, která zatím neprochází úplně celým ostrovem, ale poctivě se na tom pracuje. 

Ze zkušenosti můžeme potvrdit, že se dá Fuerteventura ve velké míře zhlédnout i bez auta nebo skútru, auto však poskytuje luxus a dopraví vás na místa, která jsou pro jiná nedostupná.

Půjčení auta

Auto si nejsnáze půjčíte přímo na letišti Puerto del Rosario, kde působí většina známých nadnárodních i místních autopůjčoven. Srovnat můžete všechny dostupné autopůjčovny na 1 kliknutí například přes oblíbený rezervační portál Rentalcars.com.

Ceny zápůjčky se mění dle sezony. V letní sezoně dokážete sehnat SUV vůz (který doporučujeme, pokud plánujete výlet na Cofete) na 5 dní s full pojištěním i za 150 EUR.

Detailní informace o cenách autopůjčoven, provozu na Fuerteventuře, cenách benzínu i další praktické věci se dočtete v článku Půjčení auta na Fuerteventuře.

Doporučujeme vše rezervovat online. Mnoho půjčoven má při rezervaci online různé slevy, a i když si auto zarezervujete z kavárny hned vedle autopůjčovny a hned vyzvednete, dostanete ho levněji než u pultíku.

Na Fuerteventuře doporučujeme dodržovat všechna pravidla. Na silnicích 1. třídy se nachází velké množství radarů a také nejsou nezvyklé ani rozsáhle kontroly, a to hlavně o víkendech. Nezapnutý pás, klidně i na zadním sedadle, vás může vyjít na 150 EUR na místě nebo 200 EUR na policejní stanici. Specialitou policistů je stát na kruhových objezdech a detailně kontrolovat všechny cestující ve voze, jestli je vše v pořádku. 

Parkujte vždy na určených místech a nikdy ne mimo vyznačenou plochu. Například na dunách vás vytažení z písku může stát 50–70 EUR

Parkování je na celé Fuerteventuře zdarma, pokud se nejedná o nějaký typ privátního parkování.

Pozor na cesty na Cofete nebo jiné nezpevněné vozovky. Autopůjčovny mají ve svých podmínkách výjimku v pojištění na nezpevněných silnicích. Pokud se vám tedy stane něco s vozem na cestě na Cofete a budete potřebovat odtah, není to jen extrémně náročné a nebezpečné, ale také za vše zaplatíte bez nároku na pojistné. 

Autobusy

Po celé Fuerteventuře jezdí primárně jeden hlavní poskytovatel hromadné dopravy. Jedná se o společnost Tiadhe, která vede pravidelné spoje mezi většími městy na ostrově. 

Všechny informace, mapy tras a odjezdy jednotlivých spojů naleznete na jejich stránkách tiadhe.com.

Ceny se pohybují dle vzdálenosti mezi městy, například Corralejo – El Cotillo, což je asi čtyřicetiminutová jízda, vás bude stát 3,80 EUR/osoba. Spoj Morro Jable – Puerto del Rosario, což je asi dvouhodinová jízda, vás bude stát 10 EUR. Ceny nejsou nejlevnější ze všech Kanárských ostrovů, určitě se však jedná o levnější způsob dopravy na ostrově. 

Jízdenky se kupují u řidiče. Můžete si koupit buď papírovou jízdenku na konkrétní trasu nebo kartičku BtF (pořizovací cena 2 EUR), s níž bude veškeré jízdné o 10% levnější. I tuto kartičku koupíte u řidiče.

Zavazadla vkládají do zavazadlového prostoru, a to bez výjimky. Zavazadlový prostor otevírá vždycky řidič (např. na Lanzarote si ho vždy otevírají cestující).

Spoje jezdí, s výjimkou El Cotilla, pouze po vnitrozemí a východním pobřeží. Do západních měst jako Ajuy nebo Los Molinos se autobusem nedostanete. 

Autobusy jsou hodně klimatizované, na delší cesty doporučujeme kolem krku šátek. Některé delší spoje mají zavedené i wifi zdarma. 

Spoj linky 111 Morro Jable – Cofete je operovaný speciálním dvacetimístným 4x4 autobusem, kde všichni cestující musí sedět a být připoutáni. Spoj jezdí pouze dvakrát denně v obou směrech. Vysoce doporučujeme vracet se zpátky hned následujícím zpátečním spojem, jelikož je možné, že v tom dalším pro vás nezbude místo a zůstanete přes noc na Cofete. 

Soukromí autobusoví dopravci

Mimo klasické MHD Tiadhe na Fuerteventuře jezdí ještě několik soukromých dopravců, kteří převáží turisty primárně mezi hotelovými komplexy a letištěm. Jedná se o drop-off službu, kdy autobus v každém větším městě objíždí největší hotely a vyhazuje zde turisty dle objednávky. 

Největším poskytovatelem na celých Kanárských ostrovech je firma Grupo 1844, jejichž žluté autobusy na ostrově uvidíte úplně všude. 

Jedná se o poměrně levnou službu, jen o trošku dražší než samotný Tiadhe a může vyřešit spoustu problémů s odjezdem a příjezdem na letiště. 

Službu si můžete objednat i online (shuttlefuerteventura.com), funguje to tak, že do vyhledávače zadáte odkud a kam chcete jet (většinou je to město – letiště nebo letiště – město), a zadáte čas příletu/odletu. Stránky mají podporu 24/7 a většinou již do pár minut máte přidělený spoj, který vás vezme tam, kam potřebujete. Služba funguje skvěle, i když se objednává den předem a vyřeší především problémy s brzkým nebo nočním odletem, jelikož společnost posílá autobusy i v těchto hodinách. 

Platí zde pravidlo, čím dřív si službu objednáte, tím levnější bude – např. cena Corralejo –letiště se může pohybovat od 5 EUR předem online, do 7–9 EUR last minute price. 

Pokud si autobus nechcete bookovat online, ale preferujete osobní objednávku, můžete si spoj objednat i přímo na místě:

Na letišti – prodejní místo dopravce je u velkého shuttle parkoviště na jižní straně letiště. Když vyjdete z budovy letiště, prodejnu naleznete po pravé ruce. Paní řeknete, kam chcete jet a do jakého hotelu, zaplatíte příslušnou částku (do Morro Jable to bylo na místě například 12 EUR), paní vám dá lísteček a pošle vás na nástupiště, kde obvykle do pár minut autobus odjíždí a vyloží vás až přímo u hotelu.

Ve městě – službu si také můžete objednat v podstatě v každé cestovní agentuře nebo stánku na výlety. Zde je však lepší službu objednávat alespoň 24 hod. předem, a to primárně pro brzké ranní a noční odjezdy. Autobus vždy odjíždí od větších hotelů, takže i když bydlíte v hostelu, najděte si název toho, co je nejblíž k vám.

Chystáš se na Fuerteventuru?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 07. 05. 2022