Fuerteventura je dost rozlehlý ostrov. Od nejjižnějšího města Morro Jable do nejsevernějšího Corraleja je to přesně 122 km. Spojení mezi hlavními destinacemi je poměrně rychlé díky hlavní silnici/dálnici, která zatím neprochází úplně celým ostrovem, ale poctivě se na tom pracuje. 

Ze zkušenosti můžeme potvrdit, že se dá Fuerteventura ve velké míře zhlédnout i bez auta nebo skútru, auto však poskytuje luxus a dopraví vás na místa, která jsou pro jiná nedostupná.

Půjčení auta

Auto si nejsnáze půjčíte přímo na letišti Puerto del Rosario, kde působí většina známých nadnárodních i místních autopůjčoven. Srovnat můžete všechny dostupné autopůjčovny na 1 kliknutí například přes oblíbený rezervační portál Rentalcars.com.

Ceny zápůjčky se mění dle sezony. V letní sezoně dokážete sehnat SUV vůz (který doporučujeme, pokud plánujete výlet na Cofete) na 5 dní s full pojištěním i za 150 EUR.

Detailní informace o cenách autopůjčoven, provozu na Fuerteventuře, cenách benzínu i další praktické věci se dočtete v článku Půjčení auta na Fuerteventuře.

Doporučujeme vše rezervovat online. Mnoho půjčoven má při rezervaci online různé slevy, a i když si auto zarezervujete z kavárny hned vedle autopůjčovny a hned vyzvednete, dostanete ho levněji než u pultíku.

Na Fuerteventuře doporučujeme dodržovat všechna pravidla. Na silnicích 1. třídy se nachází velké množství radarů a také nejsou nezvyklé ani rozsáhle kontroly, a to hlavně o víkendech. Nezapnutý pás, klidně i na zadním sedadle, vás může vyjít na 150 EUR na místě nebo 200 EUR na policejní stanici. Specialitou policistů je stát na kruhových objezdech a detailně kontrolovat všechny cestující ve voze, jestli je vše v pořádku. 

Parkujte vždy na určených místech a nikdy ne mimo vyznačenou plochu. Například na dunách vás vytažení z písku může stát 50–70 EUR

Parkování je na celé Fuerteventuře zdarma, pokud se nejedná o nějaký typ privátního parkování.

Pozor na cesty na Cofete nebo jiné nezpevněné vozovky. Autopůjčovny mají ve svých podmínkách výjimku v pojištění na nezpevněných silnicích. Pokud se vám tedy stane něco s vozem na cestě na Cofete a budete potřebovat odtah, není to jen extrémně náročné a nebezpečné, ale také za vše zaplatíte bez nároku na pojistné. 

Autobusy

Po celé Fuerteventuře jezdí primárně jeden hlavní poskytovatel hromadné dopravy. Jedná se o společnost Tiadhe, která vede pravidelné spoje mezi většími městy na ostrově. 

Všechny informace, mapy tras a odjezdy jednotlivých spojů naleznete na jejich stránkách tiadhe.com.

Ceny se pohybují dle vzdálenosti mezi městy, například Corralejo – El Cotillo, což je asi čtyřicetiminutová jízda, vás bude stát 3,80 EUR/osoba. Spoj Morro Jable – Puerto del Rosario, což je asi dvouhodinová jízda, vás bude stát 10 EUR. Ceny nejsou nejlevnější ze všech Kanárských ostrovů, určitě se však jedná o levnější způsob dopravy na ostrově. 

Jízdenky se kupují u řidiče. Můžete si koupit buď papírovou jízdenku na konkrétní trasu nebo kartičku BtF (pořizovací cena 2 EUR), s níž bude veškeré jízdné o 10% levnější. I tuto kartičku koupíte u řidiče.

Zavazadla vkládají do zavazadlového prostoru, a to bez výjimky. Zavazadlový prostor otevírá vždycky řidič (např. na Lanzarote si ho vždy otevírají cestující).

Spoje jezdí, s výjimkou El Cotilla, pouze po vnitrozemí a východním pobřeží. Do západních měst jako Ajuy nebo Los Molinos se autobusem nedostanete. 

Autobusy jsou hodně klimatizované, na delší cesty doporučujeme kolem krku šátek. Některé delší spoje mají zavedené i wifi zdarma. 

Spoj linky 111 Morro Jable – Cofete je operovaný speciálním dvacetimístným 4x4 autobusem, kde všichni cestující musí sedět a být připoutáni. Spoj jezdí pouze dvakrát denně v obou směrech. Vysoce doporučujeme vracet se zpátky hned následujícím zpátečním spojem, jelikož je možné, že v tom dalším pro vás nezbude místo a zůstanete přes noc na Cofete. 

Soukromí autobusoví dopravci

Mimo klasické MHD Tiadhe na Fuerteventuře jezdí ještě několik soukromých dopravců, kteří převáží turisty primárně mezi hotelovými komplexy a letištěm. Jedná se o drop-off službu, kdy autobus v každém větším městě objíždí největší hotely a vyhazuje zde turisty dle objednávky. 

Největším poskytovatelem na celých Kanárských ostrovech je firma Grupo 1844, jejichž žluté autobusy na ostrově uvidíte úplně všude. 

Jedná se o poměrně levnou službu, jen o trošku dražší než samotný Tiadhe a může vyřešit spoustu problémů s odjezdem a příjezdem na letiště. 

Službu si můžete objednat i online (shuttlefuerteventura.com), funguje to tak, že do vyhledávače zadáte odkud a kam chcete jet (většinou je to město – letiště nebo letiště – město), a zadáte čas příletu/odletu. Stránky mají podporu 24/7 a většinou již do pár minut máte přidělený spoj, který vás vezme tam, kam potřebujete. Služba funguje skvěle, i když se objednává den předem a vyřeší především problémy s brzkým nebo nočním odletem, jelikož společnost posílá autobusy i v těchto hodinách. 

Platí zde pravidlo, čím dřív si službu objednáte, tím levnější bude – např. cena Corralejo –letiště se může pohybovat od 5 EUR předem online, do 7–9 EUR last minute price. 

Pokud si autobus nechcete bookovat online, ale preferujete osobní objednávku, můžete si spoj objednat i přímo na místě:

Na letišti – prodejní místo dopravce je u velkého shuttle parkoviště na jižní straně letiště. Když vyjdete z budovy letiště, prodejnu naleznete po pravé ruce. Paní řeknete, kam chcete jet a do jakého hotelu, zaplatíte příslušnou částku (do Morro Jable to bylo na místě například 12 EUR), paní vám dá lísteček a pošle vás na nástupiště, kde obvykle do pár minut autobus odjíždí a vyloží vás až přímo u hotelu.

Ve městě – službu si také můžete objednat v podstatě v každé cestovní agentuře nebo stánku na výlety. Zde je však lepší službu objednávat alespoň 24 hod. předem, a to primárně pro brzké ranní a noční odjezdy. Autobus vždy odjíždí od větších hotelů, takže i když bydlíte v hostelu, najděte si název toho, co je nejblíž k vám.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal tým portálu Cestujlevne.com
Poslední aktualizace před 9 dny
Navrhni úpravu