Fuerteventura Cofete

Co dělat na Fuerteventuře

Surfování

Fuerteventura se považuje za ostrov surfařů. Mnoho mladých lidí z celé Evropy, ale i světa se sem stěhuje za pohodovým ostrovním životem a skvělými vlnami. Nejlepší pláže vhodné pro surf se nachází na západním a severním pobřeží, které je víc otevřené oceánu a tím i bouřlivější. 

Největší surfařská komunita žije ve městech Corralejo a El Cotillo.

Corralejo má známé surfařské pláže na severu města. Tyto pláže se jmenují Rocky Point a jejich skvělé kamenné podloží tvoří vhodné podmínky, a to primárně v zimních měsících. Rocky point je jednoznačně nejoblíbenější spot corralejských surfařů.

Další známé surf spoty v okolí Corraleja jsou Flag Beach a některé pláže v dunách. Vlny se zde lámou o pískové plážové podloží a jsou vhodné především pro začátečníky nebo středně zkušené surfaře. V dunové části naleznete i odlehlejší spoty, kde jsou vlny silnější a vhodné spíš pro zkušené matadory. 

El Cotillo má celoročně skvělé podmínky na surf na jeho jižní pláži Playa del Castillo. Pláž má pískové podloží a vlny se lámou na pláži. Vhodná je pro všechny typy surfařů, silné větry však někdy dokážou vytáhnout vlny i na výšku 4–5 metrů. Vždy je potřeba odhadnout své zkušenosti a situaci nepodceňovat.

Pokud jste začátečník a chcete se surfování naučit pod dohledem zkušených instruktorů na správných místech, určitě neváhejte a požádejte o pomoc surfové školy. Na ostrově jich naleznete desítky, ty nejlepší sídlí právě v Corraleju a El Cotillu. Sehnat se dají i surfové pobyty, kde kromě klasického neoprenu a prkna dostanete v balíčku i ubytování a stravu. Potkáte se tak se skvělými lidmi z celé Evropy a strávíte několik dní surfováním dvakrát denně na úžasných místech. 

Ověřené školy:

Anglicky mluvící instruktor:

Školu vede Trystan Mullins, skvělý instruktor, který již učil surf na Novém Zélandu, v Austrálii nebo na Bali. Má několik certifikací a také pejska jménem Johnny (Džej Džej), který se nebojí vylézt na prkno i s vámi. Trystan vede školu eco-friendly a odvádí skutečně skvělou práci. Na jeho stránce naleznete různé nabídky a balíčky. 

Shock wave patří mezi nejlíp hodnocené školy na ostrově. Mají několik instruktorů a vedou i velké surfové tripy pro všechny věkové kategorie. Na jejich stránce naleznete několik možností různých balíčků.

Česky mluvící instruktor:

Petr a Kateřina jsou český pár, který učí už dlouhá léta surf na Fuerteventuře. Organizují i menší privátní sessions a jsou k dispozici všem zájemcům o surfové lekce. Na jejich stránce naleznete bližší ceny a podmínky. 

Kitesurfing a windsurfing

Název ostrova Fuerteventura pochází ze španělského slova „silný vítr“. Je pravda, že vítr na ostrově utichá jen párkrát v roce a není zvláštností, když na pláži vidíte lidi v plavkách a zimních čepicích, kterými si chrání uši. 

Vítr na Fuerteventuře nebývá chladný, spíš jen velice silný, a tím teplotu moc nesnižuje. Pro někoho však může být silný vítr nepříjemný. Fouká hlavně ráno a v odpoledních hodinách, každý večer se po západu slunce vítr uklidní a z Fuerte se stává klasická tropická destinace.

I když některým návštěvníkům může vítr vadit, jsou tací, kteří sem jezdí právě kvůli němu. Kitesurfing a windsurfing jsou velice populární sporty na tomto ostrově a v roce 2019 se zde konala i mistrovství světa. Kitovat a windsurfovat můžete prakticky na jakékoli pláži, která nečelí přímo oceánu, to znamená, že neleží na západním pobřeží. I zde to samozřejmě jde, ale musíte mít množství zkušeností a vědět, jak se dostat přes obrovské lámající se vlny. 

Na rozdíl od surfových spotů nejoblíbenější spoty na tyto sporty naleznete spíš na severu a východě ostrova. Nejpopulárnější je samotná Flag Beach u Corraleja nebo pláž Sotavento na jihovýchodě ostrova. Obě tyto pláže představují obrovskou plochu bez útesů a porostu, a tak je tam vítr silnější a rychlejší. Na obou plážích naleznete i půjčovny s vybavením nebo instruktory, kteří vás rádi naučí základy. 

Pláže a koupání

Fuerteventura je taková Havaj Evropy. Má dohromady přes 150 km pískových pláží s tyrkysovou nádherně čistou vodou. Naleznete zde asi všechny druhy pláží, na jaké si vzpomenete – s černým pískem, bílým, žlutým… s bouřlivým mořem, modré laguny a zátoky, odlehlé pláže bez turistů a ruchu nebo kamenné pláže vhodné pro surf. 

Za ty nejlepší na ostrově se považují:

 • Pláž Sotavento – několik kilometrů dlouhá pláž, která se za přílivu zalije vodou a vytvoří nádhernou tyrkysovou lagunu. Pláž má bílý písek, pozvolný vstup do moře a ani za silného větru zde nenaleznete velké vlny. Pokud panuje odliv, pláž se změní na obrovskou pískovou plochu a vítr písek zvedne natolik, že se můžete cítit spíš jak v pískové bouři než na pláži. Doporučuje se tedy jezdit buď za klidného počasí, nebo za přílivu.
 • Pláž Cofete – odlehlá pláž v nádherné prostředí hor, pouští a absolutně mimo civilizaci.
 • Pláž Flag Beach Corralejo – největší pláž na severu ostrova. Má kompletní vybavení od barů, přes půjčovny surfů a kitů, až po lehátka a slunečníky. Je tou správnou volbou pro pohodový den u moře s dětmi. Voda zde není nebezpečná, vstup je pozvolný, ale za dobrého větru se zde dá velice dobře kitovat nebo windsurfovat. 
 • Pláž Morro Jable – další pláž karibského typu. Několik kilometrů dlouhá, s nádhernou tyrkysovou vodou, dokonalá pro pohodový den na pláži. Jedná se o nejjižnější pláž na ostrově a jelikož je to městská pláž, nabízí luxus města – bary, půjčovny, lehátka i slunečníky. 
 • Pláž Ajuy – menší pláž v odlehlém městečku Ajuy. Jedná se o černou sopečnou pláž, jedinou svého druhu na ostrově. Vlny jsou zde silnější, ale voda průzračně čistá. Den na pláži zde můžete spojit i s procházkou do nedalekých Cuevas de Ajuy, které jsou vzdálené jen 15–20 minut pěšky. Ve městě jsou 2 otevřené kavárny/restaurace a parkoviště přímo u pláže.

Cyklistika

Infrastruktura na ostrově je velice dobře vybudována. Úplně bezpečně se dá jezdit na vedlejších silnicích, v poslední době se však postavilo i množství cyklistických stezek mezi menšími i většími městy. Počítat je potřeba s velkými vzdálenostmi mezi městy, jelikož je ostrov poměrně rozlehlý.

Stabilní celoroční teplota kolem 21–25 °C nabízí skvělé podmínky a menší členitost a hornatost ostrova dovolí i méně zdatným cyklistům zajet na kole vzdálenosti, na něž by si jinde netroufli.

Kolo se dá půjčit v každém větším městě a půjčovny nabízí primárně horská kola. Kolo na den stojí kolem 18 EUR, pokud si ho půjčíte na víc dní, můžete se dostat i na cenu 10 EUR/den. 

Různé cyklistické trasy dle náročnosti naleznete například na této stránce: easyriders-bikecenter.com/e/mountainbike/fuerteventura-routes.php

Treky do přírody

Výlety do přírody jsou další ze skvělých aktivit, které Fuerteventura nabízí. Na ostrově se nachází 2 národní parky – Cuchillos de Vigán a Rural Park Betancuria Fuerteventura. Naleznete v nich množství snazších i náročnějších treků. Dobrou zprávou je, že téměř všechny treky zde končí na jedné z mnoha panenských pláží a tím nabízí dokonalou odměnu po hodinách chůze. 

Další možností jsou nespočetné sopky a kopce, která na vrcholcích nabízí krásné výhledy na celý ostrov.

Mezi nejznámější fuerteventurské treky patří:

 • Pozo Negro – Malpais Grande: Velmi suchá, sopečná oblast. Budete se cítit, jako kdybyste viděli Zemi tak, jak vypadala před miliony let.
 • Las Playitas – Cuchillo de Vigan: Procházka v údolí národního parku, která vás dovede k moři.
 • El Cardón – Montaña de Cardón: Výstup na sopku s působivým výhledem.
 • El Salmo – Morro La Burra: Úchvatný výhled na západní pobřeží ostrova Fuerteventura. Jedna z nejlepších vyhlídek na ostrově.
 • Cofete – Pláž: Túra z Morro Jable. Na její konci vás čekají míle nedotčené bílé písečné pláže pod vrcholky pohoří Jandia.

Šnorchlování a potápění

Fuerteventura je bouřlivý ostrov se silným větrem a vlnami. Podloží je většinou písečné a nenaleznete zde mnoho rostlin ani řas. To však neznamená, že si zde nadšenci do šnorchlováni nepřijdou na své.

Právě ostrov Lobos, který se nachází kousek severně od města Corralejo, je dokonalý pro tento typ sportu. Naleznete tu krásné pokojné tyrkysové laguny s množstvím ryb a rostlin. Lobos patří mezi chráněné území a nabízí panenskou přírodu. 

V centru města nebo i v samotném přístavu si můžete domluvit různé typy výletů a celodenní výlet i se vstupem na ostrov vás vyjde něco kolem 20 EUR

Pokud máte rádi krásy podvodního světa, určitě doporučujeme tenhle výlet absolvovat. 

Výlety s dětmi

Fuerteventura se dá považovat za klasickou evropskou destinaci, minimálně co se týká výletů pro děti. Naleznete zde aquapark, největší zoo na Kanárských ostrovech a nespočet pláží.

Mezi nejvhodnější pláže pro děti patří zajisté ty vybavené, se sprchami, toaletami a restauracemi. Jsou to především Flag Beach v Corraleju, Morro Jable Beach v Morro Jable nebo městské pláže v letoviscích jako Costa Calma nebo La Lajita. 

Pro dovolenou s dětmi doporučujeme vybírat spíš jižnější letoviska od Gran Tarajal, po Morro Jable. Tato městečka představují klasickou pokojnější dovolenou s dostatkem hotelů, restaurací i atrakcí pro děti. Nenaleznete tu takový divoký noční život jako v Corraleju nebo až příliš pokojný život jako v El Cotillu. 

Mezi nejvhodnější celodenní výlety pro děti patří vodní parky Oasis Wildlife Fuerteventura a Acua Water Park Corralejo.

Nákupy

Mezi klasické nakupovací mekky ostrova patří určitě největší města – Puerto del Rosario, Corralejo a Morro Jable. Všechna 3 města mají různé butiky, od značkových, až po běžnou evropskou módu. Koupíte zde oblečení, brýle, parfémy nebo make-up. 

Pokud máte spíš zájem o tradiční trhy a nákupy lokálních výrobků, doporučujeme hledat právě ty. Každý týden v jiný den má nějaké městečko na Fuerteventuře svůj farm market, kde koupíte vše od hand-made šperků, přes kozí sýry, až po domácí zeleninu či cokoli jiného.

Noční život

Fuerteventura a celkově asi všechny Kanárské ostrovy jsou známé tím, že v mnoha městech po 22:00 život končí a ostrov usíná. Výjimka však potvrzuje pravidlo a tou jedinou pravou výjimkou na ostrově je severní město Corralejo. 

Zde si užijete dlouho otevřené bary a restaurace, živou muziku v ulicích, noční kluby do brzkých ranních hodin a v hlavní sezoně i různé festivaly nebo speciální akce, díky nimž vám Fuerteventura již nikdy nebude připadat nudná. 

Nejživější jsou v Corraleju hlavně víkendy, kde i jinak pracující lokálci vyrazí do ulic a připojí se k davům turistů. 

V moderním centru naleznete spoustu velkých moderních barů, kde se sdružují primárně turisté. Duše noční Fuerteventury se však ukrývá v starém centru, kde se nachází několik oblíbených barů lokálů:

 • Buena Onda bar – klasická surfařská hospoda, kde každý večer potkáte všechny lokální surfaře a popovídáte si u dobrého piva. Kromě piva mají však i skvělé jídlo a drinky, tak je neváhejte vyzkoušet. Každý pátek je uvnitř na pódiu koncert nějakého lokálního umělce a sedět se dá i na terásce venku. 
 • Old Fashioned – bar s obrovským množstvím koktejlů za skvělé ceny. Obsluha je moc milá a mají i terásku na hlavní ulici starého centra, kde se často konají různá vystoupení lokálních umělců. Je to také jediný bar ve městě, který prodává zelenou na shoty.
 • Kiwi bar – jedná se o noční bar, který ožívá každý den kolem půlnoci a je otevřený až do brzkých ranních hodin. Mnoho lokálů ho bere jak druhou zastávku po pivu v Buena Onda nebo kdekoli jinde v centru.  Hraje se zde klasická moderní muzika a drinky jsou cenově hodně příznivé. 
 • Waikiki bar – jedná se o další noční bar, pro mnoho lidí se stane spíš místem pro afterparty. O víkendu mají otevřeno i do 7:00 hod. a je to krásná ukázka, jak se nevinný beach bar může v noci změnit na obrovský klub s divokou muzikou až do brzkých ranních hodin.

Pokud si tedy rádi zatančíte a strávíte pár nocí i ve víru města, určitě doporučujeme pár dní Corraleju věnovat. 

Karnevaly a festivaly

Fuerteventuřané jsou Španělé do morku kostí a každý svátek slaví velkými oslavami, festivaly, živou muzikou a tancem. V rámci roku na Fuerteventuře můžete zažít několik skvělých událostí, které vám zajisté změní pohled na ostrov a život na něm.

Fuerteventurský karneval

Každoročně se mezi únorem a březnem postupně ve všech městech, menších nebo větších, obyvatelé Fuerteventury oddávají barvám, třpytkám, kostýmům, hudbě a tanci. Karnevaly na ostrově patří mezi největší oslavy v roku. Obyvatelé své kostýmy a alegorické vozy připravují celý rok, aby se pak na jaře staly součástí obrovských průvodů po celém ostrově. Každé město si svůj karneval organizuje po svém, největší oslavy však probíhají v městech Corralejo, Puerto del Rosario, Pájara nebo Antigua. Tyto oslavy trvají i 10 dní a končí volbou královny karnevalu a obrovskou muzikální a barevnou show pod širým nebem. Na jednom karnevalu se potká i něco kolem 5.000 lidí a stovky alegorických vozů, ti všichni společně prochází městem a následně tančí do brzkých ranních hodin.

Jedná se o největší podívanou, jakou můžete na ostrově zažít, a pokud máte na Fuerteventuru v březnu cestu, určitě se doporučujeme alespoň jednoho takového Carnavalu zúčastnit. 

La Candelaria v La Oliva

Každoročně 2. února město La Oliva připravuje obrovskou oslavu na počest Panny Marie z La Candelaria, patronky Kanárských ostrovů. Ačkoli nejznámější obraz Panny Marie z La Candelaria pochází z 19. století a nachází se ve stejnojmenném městě na Tenerife, obyvatelé Fuerteventury v La Oliva jsou hrdí na sochu této Černé Madony, která sahá až do konce 15. století. Ve skutečnosti se jedná o jednu z nejstarších křesťanských ikon na Kanárských ostrovech.

La Oliva slaví svého patrona ve velkém stylu četnými událostmi, na nichž vystupují skupiny pouličních muzikantů, hudební festivaly, open-air tance a náboženské průvody městem s krásně zdobenou Pannou.

Antigua Artisan Fair

Vesnice Antigua je mimo jiné známá svými řemeslnými výrobky. Ve skutečnosti je řemeslné středisko umístěno v tradičním mlýně, který určitě stojí za návštěvu. V první polovině května se v obci koná veletrh ostrovních řemeslníků, který se koná na 8.500 metrech a vítá více než 20.000 návštěvníků. Představuje dřevoobráběcí, bižuterní a kožené zboží s originálním domorodým nádechem, který zde lze i zakoupit.

Festival Virgen de Regla v Pájara

Slavnosti na počest Panny Marie z Regly se konají 2. června v Pájare. Jedná se o festival, který nabízí nespočet aktivit pro všechny věkové kategorie. Hlavní událostí je náboženská pouť, která začíná u zajímavé poustevny ze 17. století. Dále se pokračuje přes obec a součástí pochodu jsou i obyvatelé v tradičních oděvech doprovázeni kočáry.

Festival Virgen del Carmen v Morro Jable

Zátoka Jandía se nachází na jižním konci ostrova Fuerteventura a hostuje tradiční lodní průvod, který doprovází Virgen del Carmen, patrona Morro Jable. Po průvodu poutníci a návštěvníci jedí na břehu u některého z mnoha rybích grilů podél pláže nebo u jedné z nedalekých restaurací a plážových barů.

Tran Mezinárodní klaunský festival v Gran Tarajalu

V září se koná mezinárodní klaunský festival Gran Tarajal – Tran s více než 100 cirkusovými umělci z celého světa. 

Vyhlídky

Fuerteventura má se svým specifickým povrchem, co se vyhlídek týče, strašně moc co nabídnout. Barva půdy se zde může měnit každou zatáčkou, někde je černá s červenými odstíny, někde hnědá a vyprahlá, někde bílá a pokrytá pískem, jinde zelená s palmami. Když do toho namixujete ještě 50 odstínů modrého moře a věčně jasnou oblohu, dostanete nádherný přírodní úkaz, který si dokážete naplno užít jen z vyhlídky. 

Fuerteventura nabízí skutečně mnoho vyhlídek, ve španělštině se nazývají Mirador, a mezi nejznámější patří:

 • Faro de la Entallada: Nejvýchodnější bod Fuerteventury a také nejbližší bod k Africe. Nachází se v národním parku Cuchillos de Vigán a k majáku se dostanete po náročnější kamenné stezce autem. 
 • Mirador Morro Velosa: Nejznámější vyhlídka na ostrově, kterou navrhl známý architekt a umělec César Manrique. Nedaleko od ní se nachází další vyhlídka Mirador de Guise y Ayose, kde se také nachází 2 třímetrové sochy bývalých králů Fuerteventury. 
 • Mirador Sicasumbre: Jedna z mnoha vyhlídek na silnici z města Betancuria. Nabízí krásný výhled na krajinu, která připomíná povrch Marsu. Dejte si do své mapové aplikace název Mirador a určitě objevíte právě tu, která je nejblíže k vám.

Chystáš se na Fuerteventuru?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.