Jerez de la Frontera

Co dělat v Jerez de la Frontera

Golf

V Andalusii nalezneme neuvěřitelné množství golfových resortů. Jen v samotném Jerezu se nachází velký golfový resort Ssherry Golf Jerez a další greeny nalezneme v oblasti Chiclana de la Frontera.

Spa

Přímo v Jerezu se nalézají arabské lázně Hammam.

Pueblos blancos

Město je atraktivní i pro aktivní cestovatele, kromě řady památek nabízí skvělé možnosti pro výlety do okolí, ideální je pro návštěvu tzv. pueblos blancos, tedy bílá městečka v horách.

Pokud vyrazíte do nějaké z pueblos blancos, přivítají vás již z dálky zářící bílé domky seskupené na skále nebo v kopcích. Je třeba mít na paměti, že městečka jsou nejmalebnější z dálky, proto je dobré využít vyhlídky na městečka. Pokud se rozhodnete městečka projít, zklamaní nebudete, síť malebných fotogenických uliček návštěvníky uchvátí. Pohled z dálky je však výrazně impozantnější. 

Nejbližší pueblos blancos je Arcos de la Frontera (od Jerezu vzdáleno 35 km) nebo Medina Sidonia (od Jerezu vzdálena 37 km). Další pueblos blancos naleznete dál od města, mezi nejmalebnější patří Zahara de la Sierra. Vyplatí se do města přijíždět od severu, od nádrže Embalse de Zahara, a dále pokračovat panoramatickou silnicí do Grazalemy. Za návštěvu rozhodně stojí také Vejer de la Frontera, případně vzdálenější ikonická Ronda. Variantou je vyrazit na dvou až třídenní trip po pueblos blancos. Toulky línou andaluskou krajinou jsou neopakovatelné!

Ochutnejte sherry

Dále je Jerez centrem výroby sherry, vína, které nemá nic společného s třešněmi, název je odvozen od názvu města. Muslimové totiž město označovali jako „Scheris“. Jedná se o víno fortifikované, tj. dolihované. Tento způsob úpravy vína vznikl jako nutnost, víno se při zámořských plavbách kazilo, proto se do něj přidával alkohol, aby se zvýšila jeho trvanlivost.

Dle legendy byly právě v sudu se sherry převezeny do Británie ostatky admirála Nelsona, který padl v bitvě u Trafalgaru. A právě Trafalgar může být cílem dalšího z jednodenních výletů. Mys nabídne nejen malebný maják, ale je především rájem surfařů.

Výlet k La Cartuja

Klášter nalezneme pár kilometrů za městem a na návštěvu je vhodné půjčit si auto. Vstup do zahrad je zdarma, denně kromě soboty 9:30–11:15 a poté 12:45–18:30. Právě zde začali mniši s chovem plemene Cartujano v době, kdy obliba koní začala klesat. Právě díky kartuziánským mnichům se dochovali andaluští koně dodnes.

Výlet do El Puerto de Santa Maria

Kromě těchto míst přímo v Jerezu stojí za to vyrazit do dalšího města plného sherry, tím je El Puerto de Santa Maria. Kromě historického jádra města, býčí arény a vinařství (největší je Osborne) je město ideálním výchozím bodem pro poznávání Cádizu. Vyhněte se rušné silnici a problémům s parkováním, naloďte se v El Puerto de Santa María na loď, přeplujte záliv a projděte si Cádiz.

Chystáš se do Jerez de la Frontera?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.