Pěší turistika

Ostrov je rájem vyznavačů chození. A to jak náročnějších několikahodinových túr, tak i krátkých pársetmetrových tras k významným památkám. Ať tak či tak, vždy se budete kochat úchvatnými sceneriemi, ať už v dramatických a mystických Cuillin Hills, nebo „na konci světa“ u majáku Neist Point.

V tomto případě je zbytečné se rozepisovat o konkrétních trasách, protože jich jsou desítky. Nejlepší základní přehled poskytne web walkinghighlands.co.uk s jednoduchým a pravdivým popisem. Pokud preferujete klasické tištěné mapy, ty nejlepší jsou z vydavatelství Ordnance Survey a prodávají se v každém infocentru.

Mezi nejnáročnější treky na celých Britských ostrovech patří třídenní přechod Cuilin Hills. Ač rozlohou nevelké, tak nesmírně výškově náročné pohoří je opravdu jen pro ty nejzkušenější, místy dokonce s povinnou horolezeckou výbavou. Odměnou vám bude pár dní v naprosté izolaci od civilizace. Nejsou žádné vesnice, chaty, zpevněné cesty…

Ochutnávání whiskey

Na ostrově Skye sice najdete jen jednu destilerku, zato však jednu z nejznámějších vůbec: Talisker. Destilerku z roku 1830 najdete ve stejnojmenné vesničce na západě ostrova, letní otevírací doba je od 9:00 do 17:30, v neděli až od 10:00.

Vybrat si můžete ze tří různých prohlídkových tras, přičemž zaplatíte od 10 do 40 liber. Více informací na oficiálním webu Talisker.

Kromě této destilerky však můžete každý večer zapadnout do libovolné hospůdky a užít si ochutnávku dle vlastního gusta.

Roadtripy

Pokud z nějakého důvodu nemůžete nebo nechcete chodit dlouhé trasy pěšky, ostrov Skye je perfektním místem pro roadtripy. Řízení je tu sice náročnější, ale o to zábavnější. Po úzkých silničkách se dostanete do všech obydlených míst a z každé části cesty si budete užívat skvělých výhledů.

Horolezectví

Strmé skály a kopce nejen Cuilin Hills na ostrov lákají spoustu rekreačních i profesionálních horolezců. Skye je dostupným a zároveň tak krásně odlehlým místem, kde si každý vysoko ve skalách může užít chvíli jen pro sebe.

Tour po hradech

Skotsko je plné středověkých hradů různého stupně zachovalosti a nejinak je tomu na ostrově Skye. Jen na relativně malé ploše najdeme hned šest významných hradů v čele s Dunvegan Castle (dalšími jsou Duntulm, Armadale, Caisteal, Dunscaith a Knock). Na pevnině jen pár kilometrů od ostrova stojí navíc jeden z nejznámějších skotských hradů Eilean Donan.

Horská cyklistika

Milovníci náročných adrenalinových sjezdů v horském prostředí se na ostrově Skye budou cítit jako doma. Však z ostrova pochází jedno z nejslavnějších videí skotského extrémního cyklisty Dannyho MacAskilla (https://www.youtube.com/watch?v=xQ_IQS3VKjA). Na vyjížďku se ale určitě můžou vydat i běžní rekreační kolaři, především v severní a jižní části ostrova najdete dostatek cest s minimálním provozem.

Fotografování

Dramatická příroda, průzračné ovzduší a neskutečné scenerie lákají na Isle of Skye amatérské i profesionální fotografy z celého světa. Na počet obyvatel tu funguje asi nejvíce fotografických škol pro amatéry na světě.

Kajaking

Klidné zátoky, stovky miniaturních ostrůvků a mimořádná rozmanitost mořské fauny je ideálním koktejlem pro výlety na mořském kajaku nebo kanoe. Na ostrově působí několik agentur a půjčoven lodí. Nejoblíbenější jsou denní organizované vyjížďky na různá místa nejen přímo na Skye, ale i na okolních ostrůvcích. Průměrná cena denního výletu na osobu se pohybuje mezi 65 a 75 librami.

Příklady agentur:

Pozorování mořské fauny

Ostrov Skye oplývá ohromných bohatstvím nejen v neživé přírodě, ale i v té živé. Břehy okupují stovky a tisíce tuleňů, které můžete pozorovat především v klidných zátokách (nejvíce v okolí města Dunvegan), oblohu brázdí orli a horské bystřiny se hemží vydrami.

V letním období při troše štěstí a hodince upřeného pozorování a scanování vodní hladiny budete mít určitě štěstí na migrující velryby a především žraloky veliké. Je třeba mít dobrý zrak a rozlišit mezi skálou a ploutví, někdy to dá opravdu zabrat.

Výlety na okolní ostrovy

Pokud vám snad náhodou ostrov Skye nebude stačit nebo máte radši ještě odlehlejší místa ideální k pročištění myšlenek, vyjeďte si na jeden z mnoho menších až titěrných ostrůvků v okolí. K denním výletům jsou vhodné ostrovy:

  • Raasay (trajekty z přístavu Scronsay),
  • Rum, Canna, Soay (privátní lodě z přístavu Elgol),
  • Rona (privátní lodě z Portree),
  • Scalpay (spojen s pevninou silničním mostem).

Vícedenní výlety lze podniknout především z přístavu Uig, a to na ostrovy Uist a Harris.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 lety
Navrhni úpravu