Jak se dostat na Isle of Skye

Doprava přímo na ostrov je trochu komplikovanější a zdlouhavá. Nejbližší velké mezinárodní letiště se totiž nachází v Glasgow (346 km), menší vnitrostátní s lety do Londýna pak v Inverness (185 km). Žádné dálnice sem pochopitelně nevedou – osídlení je řídké (na celém ostrově žije jen 23.000 lidí) a topografie moc složitá na to, aby se vyplatilo stavět rychlostní komunikace.

Vzhledem k tomu, že ostrov je od pevniny oddělen jen cca 200metrovým průlivem, vede sem z městečka Kyle of Lochalsh most (bez platby mýtného).

Půjčeným autem

Doprava přímo na ostrov je trochu komplikovanější a zdlouhavá. Nejbližší velké mezinárodní letiště se totiž nachází v Glasgow (346 km), menší vnitrostátní s lety do Londýna pak v Inverness (185 km). Žádné dálnice sem pochopitelně nevedou – osídlení je řídké (na celém ostrově žije jen 23.000 lidí) a topografie moc složitá na to, aby se vyplatilo stavět rychlostní komunikace.

Z Prahy se nejsnáze dostanete na letiště do Edinburghu (už od 1.500 Kč – přímo s Ryanair a easyJet), případně do Glasgow (od 2.500 Kč – přímo s Jet2). Nejlepší věc, kterou můžete udělat, je půjčit si auto. Jedině tak si celý ostrov užijete se vším všudy.

Počítejte s tím, že jízdní doby budou dlouhé. Jednak proto, že nejste zvyklí na řízení vlevo a pojedete zprvu přirozeně trochu pomaleji, jednak proto, že silnice jsou klikaté, a jednak proto, že budete neustále zastavovat a fotit krajinu.

 • Glasgow: 345 km / 5,5 hodiny,
 • Edinburgh: 376 km / 5–5,5 hodiny,
 • Inverness (Loch Ness): 180 km / 2,5 hodiny,
 • Fort William (Ben Nevis): 170 km / 2,5 hodiny.

Cena benzinu ve Skotsku se v přepočtu pohybuje kolem 34 Kč za litr a spotřeba bude větší vzhledem ke kopcovitému terénu. Půjčovné auta vyjde zhruba na 3.500 až 4.000 Kč na týden.

Autobusem

Z většiny velkých skotských měst se do největšího města na ostrově Portree dostanete i autobusy. Místní největší dopravce Scottish Citylink nabídne následující spojení:

 • Glasgow: celkem 3x denně, jede se 7 hodin, jednosměrný lístek za 44 GBP,
 • Edinburgh: jen s přestupem v Glasgow nebo Inverness,
 • Inverness: 3x denně, jede se 3,5 hodiny, jednosměrný lístek za 27 GBP,
 • Fort William: 3x denně, jízda 3 hodiny, jednosměrný lístek za 33 GBP,
 • Jízdenky vždy raději kupujte online v předstihu.

Lodí

Na ostrově jsou dvě přístaviště pro osobní trajekty.

Uig je významným přístavem a posledním městem, kam vede silnice. Vyplouvají odsud lodě na:

 • Ostrov Harris (město Tarbert): 1–2x denně, hodina a půl, jednosměrná jízdenka za 6,30 GBP + 30,90 GBP auto,
 • Ostrov North Uist (město Lochmaddy): 1–2x denně, necelé dvě hodiny, one-way jízdenka za 6,30 GBP + 30,90 GPB auto.

Armdale na jihu ostrovu je alternativní spojnicí s pevninou, pluje s odsud do měst Mallaig:

 • 8–9x denně, 45 minut, one-way jízdenka za 2,90 GBP + 9,70 GBP auto.

Kylerhea je malinká vesnička na východě ostrova, odkud se každých 20 minut lze dostat trajektem na pevninu do města Glendale. Jízdenka stojí 15 GBP za auto. Pluje se od Velikonoc do října.

Sconser je malý přístav slouží pro trajekty na ostrov Raasay. Pluje se 9x denně, cesta trvá 25 minut a jízdenka stojí 1,95 GBP + 6,30 GBP za auto:.

Vlakem

Nejbližší stanici najdete ve městečku Kyle of Lochalsh na pevnině asi 500 metrů od mostu na ostrov Skye. Přímé vlaky do Inverness odjíždí 4x denně, překrásnou cestu zvládnou za 2,5 hodiny a lístek jedním směrem bude stát cca 24 liber. Jízdenky lze koupit na webu scotrail.co.uk.

Jak se dopravovat po Isle of Skye

Autem

Zdaleka nejideálnější varianta je mít zde půjčené auto. Přímo na ostrově žádné vhodné autopůjčovny nejsou, takže si jej pronajměte už v Inverness, Glasgow či Edinburghu.

Specifika řízení na ostrově jsou však značná. Předně se jedná o velmi úzké vedlejší silničky, obvykle jen „one-lane“, tedy na jedno auto s tím, že každých pár desítek metrů je vyhýbací místo. Vyhněte se na správnou stranu, tj. vlevo! V letní sezoně jsou navíc silničky postavené pro místní provoz narvané turisty, z velké části z kontinentální Evropy či USA, tedy zvyklými na řízení vpravo. O nebezpečné nebo alespoň komické situace tak nebude nouze a vy budete muset být 2x tolik obezřetní.

Další potíže můžou působit nepřizpůsobivé ovce, kterých je na ostrově mnohem víc než lidí. Často se stane, že se jen tak prochází po silnici, a protože jsou na auta zvyklé, rozhodně se nemají k úskoku. Jezděte opatrně, před zatáčkou vždy zpomalte, nikdy nevíte, co bude za ní.

Posledním úskalím, které nás může potkat, je rozmístění čerpacích stanic. Počítejte s tím, že jsou pouze v obcích Portree, Uig, Dunvegan, Carbost, Armdale, Broadford a Kyle of Lochalsh na pevnině.

Autobusem

Není úplně nemožné se tu pohybovat bez auta, ale dostanete se opravdu jen do vesnic, nikam blíž turistickým stezkám. Navíc většina spojů do okrajových částí ostrova jezdí jen 3–4x denně. Všechny autobusové linky vyjíždí ze stanice v Portree. Nejfrekventovanější je spojení mezi Portree a městy Uig, Dunvegan a Kyle of Lochalsh.

Jízdenky si kupujete vždy u řidiče pokud možno v co nejpřesnější částce. Průměrná cena za 10 km jízdy činí kolem 5 GBP. Pokud plánujete jezdit celý den, vyplatí se koupě jednodenního lístku na všechny spoje Stagecoach (neplatí na dálkových spojích Citylink) za 8,85 GBP.

Jízdní řády všech autobusů na ostrově naleznete na webu stagecoachbus.com. Do vyhledávacího políčka zadejte jedno z čísel linky, která na ostrově jezdí (například 57C), a v pdf souboru se vygenerují i všechny ostatní linky na ostrově.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 lety
Navrhni úpravu