Země královských paláců i divokých vřesovišť

Spojené Království Velké Británie a Severního Irska je suverénní ostrovní stát, který se rozkládá na větší části Britských ostrovů v severním Atlantiku severozápadně od kontinentální Evropy. Jedná se o parlamentní monarchii, kterou tvoří Anglie, Wales, Skotsko a Severní Irsko.

Jakkoli je vzdálenost Spojeného Království od kontinentální Evropy zanedbatelná a ostrovy jsou s kontinentem spojeny pomocí Eurotunelu, Britové člověka často zmatou výroky, které působí, jako by si mysleli, že obývají samostatný britský kontinent, který s Evropou pouze sousedí. Opak je pravdou a Británie se skutečně nachází v Evropě.

V každém případě se jedná o historií nabitou a velmi rozmanitou zemi, kde naleznete vše od přepychových královských paláců, světoznámých galerií a typických zapadlých hospůdek až po kamenité pobřeží místy lemované ostrými útesy, divoká vřesoviště i pláže s bělostným pískem. V Británii si jednoduše každý najde to své.

Průvodce pro tebe napsal Kateřina S.
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - září
Pršet tu bude vždy, ale za přírodou v tomto období, jinak kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Akční nabídky

Praktické tipy do Velké Británie

Co vidět a navštívit ve Velké Británii

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy ve Velké Británii

Zavřít boční panel

Ostrov Skye

Nejkrásnější a nejdivočejší přírodu z celého Skotska najdete bezesporu na ikonickém Isle of Skye. Neskutečné skalní útvary, útesy, drsné hory i mírné pastviny s palírnami whiskey budou dostatečné důvody k návštěvě.

Průvodce ostrovem Ostrov Skye

Zavřít boční panel

Londýn

Hlavní město je pochopitelně absolutní must-see. Ačkoli se často říká, že Londýn není typická Anglie, něco takového platí zřejmě o každém hlavním městě. Namísto toho je Londýn živé, pulzující město, v němž si každý najde to své.

Londýn je plný historických památek, muzeí, divadel, koncertních síní i kulturní festivalů. Londýn je plný parků a zeleně. Londýn je plný stadionů, sportovních událostí a fotbalu. Londýn je plný restaurací z celého světa. V Londýně se zkrátka nebude nudit vůbec nikdo.

Průvodce městem Londýn

Zavřít boční panel

Cornwall

Chcete-li vyrazit na pravý anglický venkov a ještě si užít moře, útesů a širokých pláží, poloostrov Cornwall bude tím pravým místem. Jeho západní cíp se nazývá příhodně "Land's End", tedy konec světa.

Zavřít boční panel

York

Centrum známého hrabství Yorkshire, město York, je krásné historické a univerzitní místo, které prapůvodně dalo název svému mladšímu, známějšímu a mnohem většímu americkému kolegovi.

Zavřít boční panel

Peak District NP

Zvlněný kopcovitý národní park jižně od Manchesteru je známý svými rozsáhlými vřesovišti. Peak District je protkán pěšími stezkami a jeho centrum, město Castleton, je dobře dostupný po silinici jak z Manchesteru, tak ze Sheffieldu.

Zavřít boční panel

Lake District NP

Největší anglický národní park plný jezer zastihnete téměř vždy v zádumčivé atmosféře. Mírná pahorkatina, řídké zalidnění, jezera, říčky... Do Lake District se nejlépe dostanete po dálnici M6, leží zhruba na půli cesty mezi městy Manchester a Carlisle.

Zavřít boční panel

Brighton

Pouhou hodinu vlakem z Victoria station vám zabere cesta do tohoto pobřežního městečka, které stojí za návštěvu zejména během letních měsíců. Můžete si zde prohlédnout Královský pavilon, zabavit se na molu, které kromě bister a restaurací nabízí také kolotoče a zábavní atrakce, nebo zažít pulzující noční život v jednom z brightonských klubů či barů. A nezapomeňte, že je toto město také často označováno jako „hlavní gay město Velké Británie“ – gay pride se tady slaví ve velkém.

Zavřít boční panel

Bath

Římské lázně, historické uličky či moderní lázně se střešním bazénem, který nabízí výhled na historickou část města, to vše naleznete v Bathu. Chcete-li si užít pár hodin v teplé vodě a saunách a nevadí vám vyšší ceny, rozhodně navštivte Bath Spa, výhled na starý Bath z vyhřívaného bazénu, z něhož stoupá pára, je bezkonkurenční. 

Bath je velice dobře dostupný i z česka. Přímo z bristolského letiště jezdí do centra města autobus MHD linky číslo A4 (Air Decker).

Zavřít boční panel

Stonehenge

Těžko říct, zda se Ylvis nakonec dozvěděl, jaký význam měl Stonehenge, ale dost možná se to při návštěvě tohoto světoznámého monumentu dozvíte vy. Z Londýna lze využít nabídky cestovních agentur, případně se můžete dopravit do Amesbury a odtamtud sami zamířit ke Stonehenge.

Zavřít boční panel

Wales

Hlavní město Walesu Cardiff možná není typickým místem, které v Británii přitahuje turisty, ale i navzdory tomu má bezpochyby něco do sebe. Dříve spíše průmyslové město se dokázalo proměnit v moderní metropoli, která vás kromě historických památek může nalákat například také na mnoho letních festivalů. Kromě Cardiffu pak samozřejmě stojí za návštěvu i přírodní krásy Walesu.

Zavřít boční panel

Skotsko

Hlavní město Edinburgh, největší město Glasgow, skotská vysočina, jezero Loch Ness a spousta dalších „lochů“, ostrovy Orkneje a Shetlandy, Skotsko jednoduše nabízí tolik, že není možné při jedné návštěvě zvládnout vše. To také znamená, že se sem musíte jednou vrátit a poznat víc.

Při návštěvě Skotska nesmíte zapomebout navštívit Isle of Skye, dobře dostupný ostrov v souostroví Vnitřní Hebridy. Zádumčivá krajina s divokými a neskutečnými tvary pohoří The Cuilin Hills nebo maják na Neist Point, kde si budete oproti okolnímu světu připadat tak titěrní... Isle of Skye se musí zažít.

Zavřít boční panel

Severní Irsko

Rovněž Severní Irsko má mnoho co nabídnout. Za návštěvu rozhodně stojí známý Obrův chodník či hlavní město Belfast. I složitá historie Severního Irska, v němž se zrodila republikánská vojenská organizace (P)IRA, která byla aktivní v letech 1969–2005 a během té doby měla na svědomí mnoho teroristických útoků, je bezpochyby zajímavým předmětem poznání.

Počasí a sezóny ve Velké Británii

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Anglie
Celá Anglie zasahuje do mírného oceánského klimatu

6 °C

6 °C

10 °C

14 °C

17 °C

21 °C

23 °C

23 °C

19 °C

15 °C

11 °C

7 °C
Skotsko
Čím severněji jste, tím drsnější počasí vás čeká

3 °C

3 °C

4 °C

7 °C

12 °C

15 °C

17 °C

17 °C

15 °C

9 °C

7 °C

4 °C

Počasí

Mírné podnebí Spojeného království je ovlivňováno Severoatlantickým proudem, který způsobuje poměrně mírné zimy. Počasí na Britských ostrovech můžeme charakterizovat jako relativně proměnlivé. Pro západní pobřeží je typický vysoký úhrn srážek a větry vanoucí od Atlantiku, východní pobřeží je naopak sušší.

Sezóny a kdy vyrazit

Na rozdíl od tropických destinací zde zřejmě neexistuje roční období, které by bylo nejvhodnější k návštěvě země. Na jaře je možné obdivovat probouzející se přírodu, v létě okusit britskou pohodu na jedné z mnoha pláží, na podzim i přes sychravé počasí okouzlí barevné spadané listí při procházkách v parcích a v zimě zaujme magická vánoční atmosféra díky rozsvíceným světlům, decentně vyzdobeným stromečkům a zpívajícím charitativním pracovníkům.

Skvělé akce do Velké Británie

ušetříš až 79%
Tam chceš!
Londýn v lednu na víkendy
518 Kč
2019-11-11T17:34:00+01:00 0 komentářů
ušetříš až 65%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 83%
Akce starší 2 týdnů
Akce starší 2 týdnů
159 starších akcí
Avatar uživatele Kateřina S.
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu