Průvodce státem

Spojené Království

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Země královských paláců i divokých vřesovišť

Spojené Království Velké Británie a Severního Irska je suverénní ostrovní stát, který se rozkládá na větší části Britských ostrovů v severním Atlantiku severozápadně od kontinentální Evropy. Jedná se o parlamentní monarchii, kterou tvoří Anglie, Wales, Skotsko a Severní Irsko.

Jakkoli je vzdálenost Spojeného Království od kontinentální Evropy zanedbatelná a ostrovy jsou s kontinentem spojeny pomocí Eurotunelu, Britové člověka často zmatou výroky, které působí, jako by si mysleli, že obývají samostatný britský kontinent, který s Evropou pouze sousedí. Opak je pravdou a Británie se skutečně nachází v Evropě.

V každém případě se jedná o historií nabitou a velmi rozmanitou zemi, kde naleznete vše od přepychových královských paláců, světoznámých galerií a typických zapadlých hospůdek až po kamenité pobřeží místy lemované ostrými útesy, divoká vřesoviště i pláže s bělostným pískem. V Británii si jednoduše každý najde to své.

Průvodce pro tebe napsal Kateřina S.
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - září
Pršet tu bude vždy, ale za přírodou v tomto období, jinak kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
2 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 8x za měsíc a ušetříš cca 58 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Velké Británie

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Od začátku našeho letopočtu až do rozpadu Římské říše spadala velká část dnešní Británie pod vládu Říma, což dodnes dokládají například pozůstatky slavného Hadriánova valu, který měl sloužit nejen jako opevnění proti výbojům severních kmenů a jako severní hranice Římské říše, ale také jako místo, kde obchodníci při průchodu platili daně z prodeje.

Hadriánův val

Zhruba od 9. století pak vedle sebe existovala dvě nezávislá království Skotska a Anglie, ke které bylo následně ve 13. století připojeno Knížectví velšské. Od roku 1603 byly Skotsko a Anglie (včetně Walesu) spojeny personální unií a roku 1707 se Zákonem o unii spojily v politické unii zvané Království Velké Británie.

V roce 1800 pak bylo oficiálně spojeno i Království Velké Británie s Irským královstvím, které bylo Anglií definitivně ovládnuto na konci 17. století. Po Irském povstání, nezávislosti a rozdělení Irska pak z Království Velké Británie a Irska vznikla dnešní podoba Spojeného království pod názvem Spojené království Velké Británie a Severního Irska.

Britské ostrovy Britům nestačily a v době portugalských a španělských zámořských objevů nemohli zůstat pozadu, proto začali rozšiřovat svůj vliv ve světě. Postupně Britové kolonizovali polovinu světa od částí Severní, Střední i Jižní Ameriky a ostrovů v Karibiku přes velkou část Afriky a oblasti Středního východu až po Austrálii, Nový Zéland, Indii, Srí Lanku, Barmu a další území v Jihovýchodní Asii i Oceánii. Tak se Spojené Království stalo impériem, nad nímž slunce nezapadalo.

V průběhu 19. století začalo docházet k postupnému oslabování britské dominantní pozice ve světě. Na konci 19. století byl udělen status dominia a právo na samosprávu Kanadě, na začátku 20. století pak Austrálii, Novému Zélandu a Jihoafrické unii. Po druhé světové válce už pak bylo jasné, že impérium není do budoucna udržitelné, v průběhu druhé poloviny 20. století tedy nastala éra dekolonizace a došlo k osamostatnění i zbývajících zemí impéria.

Do dnešní doby si Británie uchovala 14 zámořských území, které nejsou integrální součástí Spojeného království, ale náleží pod suverenitu Britské koruny. Sem patří například Gibraltar, Falklandy či Bermudy.

Lidé

Spojené království obývá přibližně 60 miliónů lidí, přičemž většina obyvatel žije ve městech a asi čtyři pětiny všech obyvatel žijí v Anglii. Zejména díky své imperiální historii se Spojené království stalo domovem rozmanité směsice národů, kultur a náboženství. Největší etnickou skupinu tvoří Angličané, další jsou pak Velšané, Skotové, Irové, Židé a potomci obyvatel různých částí bývalého Britského impéria.

Nejvýznamnějším náboženstvím je ve Spojeném království křesťanství, zejména převažující anglikánství.

Svátky

Británie neslaví jako velké množství jiných zemí Den nezávislosti, naopak mnoho států slaví Den nezávislosti právě na Británii. Státní svátky se ve Spojeném království nazývají „bank holiday“, neboť jsou v těchto dnech všechny banky v zemi zavřené.

Jejich počet se liší v jednotlivých částech unie, Anglie a Wales mají 8 státních svátků za rok, Skotsko jich slaví 9 a Severní Irsko a ostrov Man se mohou pochlubit dokonce 10 státními svátky ročně. Přesto se ale jedná o poměrně malé počty státních svátků; jen pro srovnání, například obyvatelé České republiky si mohou ročně užít svátků 13. Rozložení alespoň těch základních svátků se od České republiky příliš neliší, jedná se mimo jiné o Vánoce, Velikonoce, Nový rok a 1. máj. V Severním Irsku je pochopitelně velmi důležitý Den svatého Patrika (St Patrick's Day; 17.3.), ve Skotsku pak Svátek svatého Ondřeje (St. Andrew's Day; 30.11.).

Kromě oficiálních státních svátků se ve Spojeném království slaví také Svatý Valentýn, Svatojánská noc, Noc Guye Fawkese, kdy ohňostroje a pálení figurín Guye Fawkese připomínají neúspěšný pokus katolických vzbouřenců vyhodit do vzduchu parlament; dále pak Halloween či Den příměří, kdy se vzpomíná na padlé v obou světových válkách. Oslavovány jsou rovněž narozeniny královny Alžběty II.

Kultura

O Britech se často říká, že jsou chladní, což můžeme považovat spíše za stereotyp, rozhodně se ve Spojeném království klade důraz na slušné vychování. Pozdravit a zeptat se, jak se druhé osobě daří, což je ostatně ta nejjednodušší forma smalltalku, je zde prostě základ. Samotnou esenci britství pak ilustruje nápis v jedné londýnské hospodě, který uvádí následující ceny piva:

 • „Beer … £ 10“
 • „Beer, please … £ 8“
 • „Good evening, could I have one pint of beer, please? … from £ 3.10“

Kromě slušného vychování je pak také potřeba mít na paměti, že Spojené království je zemí multikulturní a pro Londýn to platí dvojnásob. Už okolo roku 1700 zde žili lidé pocházející z různých koutů světa: francouzští hugenoti, španělští a východoevropští židé, seveřané i Germáni, Maurové a další. Později sem začali přicházet lidé ze všech koutů impéria a ti všichni dali Británii její dnešní jedinečnou podobu. Gastronomické důsledky tohoto jsou nezpochybnitelné, vždyť v Londýně můžete ochutnat jídlo snad z každé země světa.

Jazyk

Spojené království, podobně jako například Spojené státy americké, nemá uzákoněný oficiální jazyk, de facto je jím angličtina, kterou se mluví na celých Britských ostrovech. Mezi další používané jazyky pak patří velština, skotská a irská gaelština a kornština, kterou se hovoří v Cornwallu. Druhým nejpoužívanějším jazykem po angličtině je ve Spojeném království polština.

Turismus

Spojené království navštívilo v roce 2015 lehce přes 36 milionů turistů, což z něj činí osmou nejnavštěvovanější turistickou destinaci na světě. Zatímco Londýn praská ve švech a při procházce na Oxford Street si budete přát, aby zde již byly zavedeny plánované pruhy pro rychlé a pomalé chodce, v jiných částech země při procházkách divokou přírodou sotva potkáte živáčka. Británie jednoduše nabízí každému něco od historických pamětihodností přes kulturní akce či výhodné nákupy až po nádhernou přírodu.

Díky obrovskému množství návštěvníků je cestovní ruch samozřejmě na vysoké úrovni a zřejmě neexistuje mnoho typů služeb, které byste zde nenalezli.

Geografie

Spojené království se rozkládá na větší části Britských ostrovů, které kromě dvou hlavních ostrovů, Velké Británie a Irska, tvoří také velké množství menších ostrůvků. Severní Irsko je od Skotska odděleno Irským mořem.

Zatímco jih Spojeného království je převážně nížinatý, severu dominují hory a pahorkatiny. Skotská příroda je divoká a nespoutaná a nabízí nádhernou přírodu i protáhlá jezera zvaná loch. U nejznámějšího jezera Loch Ness si mohou návštěvníci počíhat na známou lochneskou příšeru Nessie. Ve Skotsku mimo jiné leží také nejvyšší hora Spojeného Království, Ben Nevis (1.343 metrů). Zatímco severozápadu Anglie dominují hory a jezera, velkou část Anglie tvoří roviny a nížiny a na jihozápadě nalezneme rozlehlá vřesoviště.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Britská libra

Britská libra (GBP), neboli libra šterlinků, je oficiální měnou Spojeného království. Libra byla původně jednotkou hmotnosti, díky obchodu ale začala označovat určité množství stříbra vážící jednu libru, čímž se z ní postupně stala i jednotka měny.

Dnes se libra dělí na sto pencí a v oběhu můžeme nalézt mince o hodnotách 1p, 2 p, 5 p, 10 p, 20 p, 50 p, £ 1 a £ 2. Bankovky pak obíhají v hodnotách £ 5, £ 10, £ 20 a £ 50. Stolibrovou bankovku vydávají pouze skotské a severoirské banky.

Směnárny a platba kartou

Směnárny i bankomaty naleznete v Londýně a ve větších městech téměř na každém rohu, možnost vyměnit si peníze máte rovněž na všech letištích v zemi.

Kartou se dá platit téměř všude od restaurací a hospod přes vstupy na památky a MHD až po obchody, přesto je ale praktické mít u sebe alespoň určitý obnos v hotovosti, zejména chystáte-li se například na menší, nepříliš turistický trh.

Kolik co stojí

Spojené království nepatří mezi nejlevnější země, ba právě naopak. Ceny ubytování i stravování v restauracích mohou člověka zaskočit, je třeba podotknout, že vždy existují i levnější alternativy.

Příklad cen:

 • Lístek na autobus v Londýně (Oyster Card nebo bezkontaktní platební kartou) – £ 1,50
 • Taxi – od £ 3,60/km
 • Ubytování v hostelu (postel ve velké noclehárně) – od £ 11
 • Ubytování v levném hotelu (dvojlůžkový pokoj) – od £ 50/pokoj
 • 2 l vody v obchodě – od 49 p
 • Big Mac – £ 2,69
 • Jídlo ve stánku – £ 4–£ 5
 • Jídlo v levnější restauraci – od £ 10

Spropitné a smlouvání

Výše spropitného se příliš neliší od zbytku západní Evropy. V závislosti na spokojenosti a celkové částce, kterou platíte, je vhodné ponechat 10–12 % navíc. V některých restauracích je pravidlem započítávat „service charge“ již do celkové ceny na účtu, pokud se jedná o větší společnost, tedy obvykle více než 6–8 lidí.

Se smlouváním se člověk ve Spojeném království příliš často nesetká, výjimkou mohou být snad jen některé trhy.

Jak ušetřit

Jedete-li na výlet do Londýna, spíše než shánět o pár liber levnější hotel ve vzdálených zónách, sáhněte po hotelu či hostelu v centru. Ušetříte nejen čas při cestování do centra, ale také peníze, jelikož metro do vzdálenějších zón stojí výrazně víc než autobusy, které vám na přesuny po centru bohatě stačí. Velká část centra se navíc dá poměrně dobře projít pěšky.

Cestujete-li po Spojeném království, vyplatí se upřednostnit autobusy před dražšími vlaky. Jízdenky se společností Megabus začínají vždy na začátku prodejního období na £ 1. Při včasném nákupu zakoupíte velmi levně i jízdenky se společností National Express.

Pokud nechcete využít služby levných hostelů a toužíte po vlastním pokoji, zvažte ubytování přes airbnb, mnohdy tam naleznete relativně centrálně umístěný pokoj za mnohem výhodnější cenu.

Nenechte si vnutit turistické vymoženosti typu London Pass, pokud si nejste stoprocentně jistí, že chcete navštívit mnoho placených míst a památek, a tedy se vám to vyplatí. Většina galerií a muzeí, převážně jejich trvalé expozice, jsou v Londýně zadarmo. Další zajímavá místa, například Sky Garden se skvělým výhledem na Londýn, jsou taktéž bezplatné. Některé důležité památky, například Tower of London, pak v London Passu zahrnuty nejsou, proto je důležité vše si předem propočítat a naplánovat.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel se zřejmě ubytuje v hostelu, který si zabookuje s dostatečným předstihem a tedy postel v pokoji s dalšími až dvaceti lidmi uloví za £ 11. Pohybuje se městskou hromadnou dopravou, zejména pak autobusy. Za vratnou zálohu £ 5 si pořídí Oyster Card, na níž si nabije určitý obnos peněz. Díky systému „daily cap“ zaplatí za neomezené denní používání autobusů maximálně £ 4,50. Vodu si natočí z kohoutku a za street food a lehké občerstvení ze supermarketu neutratí víc než £ 7 denně. Při velmi šetřivém způsobu cestování tedy člověku postačí asi £ 22,50, tedy něco málo přes 700 Kč na osobu/den.

Zlatou střední cestou pak bude v Londýně dvojlůžkový pokoj v levnějším hotelu, který člověk sežene za £ 50 pro dvě osoby. Doprava metrem je sice rychlejší než autobusy, které se prodírají věčně zacpanými londýnskými ulicemi, ale také o něco dražší – za celodenní používání metra v prvních dvou zónách zaplatí člověk díky Pay as you go na Oyster Card £ 6,50; chce-li využívat i vzdálenější zóny, cena pak ještě stoupá. Při stravování v restauracích a kavárnách zaplatí člověk za stravování asi £ 20 za den. Celkový denní rozpočet tedy v takovém případě bude asi £ 51,50, tedy zhruba 1.600 Kč na osobu/den.

Pokud se člověk nechce při návštěvě ostrovní metropole ani trochu omezovat a užít si trochu luxusu, stačí si připravit alespoň £ 200 za dvojlůžkový pokoj v některém ze čtyřhvězdičkových hotelů v centru Londýna a zhruba £ 50 denně na dopravu taxíky (tedy £ 25 na osobu při cestování ve dvou). Snídaně po kavárnách a obědy a večeře v restauracích pak vyjdou alespoň na £ 35 za den. Zaplatíte tedy zhruba £ 160, což je lehce přes 5.000 Kč na osobu/den.

Ceny v menších městech nebo na venkově jsou samozřejmě nižší, ušetřit můžete i kolem 20% oproti Londýnu.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Spojeného království

Lety do Spojeného království bývají z České republiky díky velké konkurenci skutečně velice výhodné. Do Londýna se dopravíte Ryanairem, Wizzairem či EasyJetem z Ostravy, Brna i Prahy, zaletět si můžete i do jiných britských měst. Samozřejmě je možné využít i služby klasických aerolinií. V akcích se dají zpáteční letenky do Londýna pořídit i pod 1.000 Kč, standard je kolem 2.000 Kč.

Máte-li strach z létání nebo se dopravujete s nadměrným zavazadlem, které z nějakého důvodu nechcete odbavovat, je pro vás možná cesta autobusem. Do Londýna vás zavezou kromě žlutých busů RegioJet také Eurolines. Je nutné podotknout, že za jízdenku zřejmě zaplatíte víc, než kolik by vás stála letenka.

Jak se nejlépe dopravovat

Veřejná doprava v celé Británii je kvalitní a pro cizince velmi srozumitelná, snad až na velké železniční uzly, které mohou působit trochu zmatečněji. Autobusem se obvykle dostanete i do těch nejmenších obcí, platí však, že především v odlehlých oblastech Skotska, Walesu, ale i anglického venkova, je pro cesty vhodnější auto. Cestování vlakem či autobusem je poměrně drahé, nicméně autem kvůli drahému benzínu taktéž.

Autobusem

Mezi městy se nejlevněji dopravíte autobusy Megabus, se kterými začínají ceny jízdenek na začátku prodejního období na £ 1, díru do kapsy vám neudělá ani společnost National Express, s níž koupíte „online exclusive“ jízdenky do vybraných měst už od £ 5. Nejlevnější ceny dosáhnete při online rezervaci, jízdenku stačí vytisknout, přijde vám e-mailem.

Na lokální úrovni jezdí v každém kraji jiná autobusová společnost, spoje však jezdí většinou často i do těch nejmenších obcí, zastávky jsou obvykle přehledně vyznačeny i s jízdními řády a zaplatit jízdenku můžete u řidiče.

Vlakem

Vlaková doprava je většinou o dost dražší, zejména pak na delší vzdálenost, nicméně může být pohodlnější a rychlejší. V Británii neexistuje jeden státní železniční dopravce, privatizace železnic zde dosáhla opravdu vysoké úrovně. Prakticky to cestujícím přináší však spíše negativa, jízdní řády nebo železniční mapy jsou dost nepřehledné a taky si musíte dávat mnohdy pozor, do jakého spoje nastupujete a zda do něj skutečně platí jízdenka, kteoru máte v ruce.

Obecně platí, že nejlevnějších cen dosáhnete při rezervaci online zhruba 3 týdny před cestou, existují weby, které prodávají jízdenky všech společností na všechny trasy, nejznámější je pravděpodobně thetrainline.com.

Jízdenka vám nikdy nepřijde e-mailem, přijde vám akorát kód, který naťukáte v automatu na nádraží (najdete je opravdu i na těch nejmenších stanicích), vždy po vás však automat bude chtít ověřit kreditní kartou, kterou byly jízdenky koupeny.

Vlak v Bristolu

Letadlem

Na delší vzdálenosti se mnohdy vyplatí cestovat letadlem. Mezi Londýnem a Skotskem, resp. Severním Irskem létají za velmi dobré ceny společnosti easyJet a Ryanair, po Anglii pak můžete využít především služeb o něco dražších Flybe. Letadlem se taky dostanete na všechny větší přilehlé ostrovy (Jersey, Guernsey, Man, Orkneje, Scilly, a další).

Autem

Ve Spojeném království naleznete všechny velké, ale i mnoho malých autopůjčoven. Auto si můžete půjčit jak na letištích, tak i ve městech. Nezapomeňte, že se zde řídí vlevo. Při vjezdu do Londýna je navíc mezi 7. a 18. hodinou ve všední dny potřeba zaplatit zvláštní poplatek, tzv. „congestioncharge“, proto vůbec nepoporučujeme autem do Londýna vjíždět.

Řízení po britských ostrovech vyžaduje jistou zkušenost, jednak kvůli jízdě vlevo, na kterou se dá ale rychle zvyknout, ale také kvůli mnohdy velmi úzkým silnicím a ulicím a opravdu hustému provozu, především ve městech (nejen těch velkých). Do Londýna, Manchesteru a dalších velkých měst absolutně nemá smysl autem zajíždět. Akorát tím předčasně zestárnete a zničíte si pár dalších nervů.

Městská doprava

Velká města mají obvykle poměrně kvalitní síť hromadné dopravy. Londýn je toho dokonalým příkladem – ačkoli se někdy může zdát, že v určitých místech doprava prakticky denně kolabuje, město se prostě jen vyrovnává se silným náporem turistů. Zejména v centru bývá během dne jednodušší z autobusu vystoupit a pokračovat pěšky, než čekat v zácpě. Jinak je dopravní síť hustá, což člověk ocení zejména v noci. Od srpna 2016 zde také funguje v pátek a sobotu celonoční metro, což je důležité hlavně pro ty, které zajímá noční život a nechtějí se vracet z baru či klubu příliš brzy.

MHD nepatří zrovna mezi nejlevnější, pozitivní však je, že snad kromě Londýna si ve většině britských měst vystačíte s dopravou pěšmo, která je - jako všude na světě - zadarmo.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Britská kuchyně

Britská kuchyně se netěší zrovna nejlepší pověsti, dá se říct, že se z velké části jedná o stereotypní předsudek. Kromě tradičních britských jídel, mezi něž můžeme zařadit například skvělý „Sundayroast“, absorbovala britská kuchyně také mnoho tradičních jídel z nejrůznějších koutů bývalého impéria, například indickou „chicken tikka masalu“.

Za tradiční pak lze považovat i nejrůznější „pies“, tedy masové bochánky, nebo klasickou rybu s hranolky, „fish and chips“. Legendární je pak britská snídaně, která je tučná a nasytí na půl dne dopředu. Preferujete-li zdravější stravu, upřednostněte spíše kaši – „porridge“. Jednotlivé části země se pak vyznačují vlastními specialitami, ve Skotsku například nesmíte opomenout „haggis“, v němž najdete mimo jiné ovčí srdce, játra a plíce.

Fish and Chips

Jak se stravovat jako místní

Chcete-li se stravovat jako místní, zapomeňte na klasickou českou sestavu v podobě snídaně, teplého oběda a studené večeře. Místo toho si po snídani zabalte studený sandwich k obědu a na teplé jídlo si počkejte až na večer. Pokud budete mít mezi hlavními jídly hlad, dejte si třeba octové chipsy, které nabízí snad každý supermarket k obědovému „mealdealu“, případně kousek ovoce. V britské kultuře je zároveň poměrně běžné jíst několikrát do týdne v restauracích.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v restauracích se liší poměrně zásadním způsobem. V levnějších restauracích seženete například thajské nudle či talíř perského jídla od £ 6, klasické jídlo v tradičních hospodách stojí okolo £ 10–12 a ve vyhlášené restauraci pak klidně můžete nechat i měsíční výplatu. Mnoho restaurací nabízí výhodná obědová menu, díky nimž můžete pár liber ušetřit.

English Breakfast

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Kultura

Cestujete-li za kulturou, pak vás jistě oslní Londýn se svou nepřebernou nabídkou galerií, koncertů a divadel. Spousta trvalých expozic v nejdůležitějších galeriích jako Tate Modern, Tate Britain, National Gallery či National Portrait Gallery je zadarmo. Za kvalitní divadelní představení, balet či operu si člověk připlatí, i tam se ale dají najít levnější varianty. Například Shakespearovo divadlo The Globe nabízí lístky na stání za £ 5.

Historie

Zajímají-li vás na cestách převážně historické památky, zcela jistě si v Británii vyberete. Spojené království nabízí vše od památek pamatujících dobu Římské říše, jejichž příkladem může být například Hadriánův val či římské lázně v Bathu přes středověké ruiny, hrady a zámky až po pamětihodnosti zásadní pro novodobou historii.

Pláže

Překvapivě nejen na jihu, ale i v Británii naleznete překrásné pláže. Klasický Brighton v parných letních dnech praská ve švech, jelikož se nachází pouhou hodinu vlakem od centrálního Londýna, ale máte-li více času a zájem o relax na pobřeží, neváhejte a navštivte vyhlášený Cornwall. Překrásné pláže s bílým pískem nabízí například Newquay se svou známou Watergate Bay.

Musíte jen počítat s tím, že voda je skutečně osvěžující, zřídkakdy přesáhně teplotu 20 stupňů.

Newquay

Hory

Lákají-li vás spíše výšky a horské výstupy, zamiřte do Skotska. Skotská vysočina nabízí nepřeberné množství zajímavých túr s překrásnými výhledy. Zde se pak nachází i nejvyšší hora Spojeného království Ben Nevis, která je sice o něco nižší než naše Sněžka, ale zcela jistě vás zaujme svými výhledy. Výstup na Ben Nevis je delší, vzhledem k tomu, že stezka začíná jen zhruba ve výšce 70 m n.m., zatímco výšlap na Sněžku začnete ve výšce 700 m n.m.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Spojené království jakožto vyspělá evropská země nepředstavuje pro cestovatele žádné zdravotní riziko, jakému by nebyli vystaveni i v České republice.

Kriminalita

Kriminalita ve Spojeném království se nachází někde okolo evropského průměru a v minulém roce byla srovnatelná například se Švédskem, Belgií, Maďarskem či Řeckem. Z globálního hlediska se jedná o spíše nízkou úroveň kriminality. Zločiny týkající se turistů nejsou nijak závažné, ve větších městech se mohou pohybovat kapsáři (v množství srovnatelném s jakoukoli jinou evropskou metropolí). Po referendu o vystoupení Spojeného království z Evropské unie se poněkud zvýšil počet útoků na občany Polska, občanů České republiky se toto prozatím příliš nedotklo.

Důležité kontakty

Všeobecná pohotovost (policie, záchranka, hasiči): 999, 112

Nouzová linka české ambasády v Londýně: +447769682442

Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

V současné době není pro české občany potřeba povolení ke vstupu a pobytu. Občané ČR se na hranicích prokazují buď cestovním dokladem (pas), nebo průkazem totožnosti (občanský průkaz).

Občanský průkaz platí jako doklad pouze pro jeho držitele, ne pro případné dítě v něm zapsané. Osoby cestující s dítětem musí doložit cestovní doklad dítěte. V případě ztráty či zcizení cestovního dokladu či průkazu totožnosti vydá nejbližší zastupitelský úřad ČR náhradní cestovní doklad, který ovšem platí pouze na jednorázovou cestu zpět do ČR.

Celní předpisy

Čeští občané mohou bezcelně dovážet zboží nakoupené a zdaněné v jiné zemi EU, v případě dovozu většího množství alkoholu či tabáku je potřeba prokázat, že se jedná o zboží určené pro vlastní potřebu, ne pro komerční využití.

Co vidět a navštívit ve Velké Británii

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy ve Velké Británii

Zavřít boční panel

Londýn

Hlavní město je pochopitelně absolutní must-see. Ačkoli se často říká, že Londýn není typická Anglie, něco takového platí zřejmě o každém hlavním městě. Namísto toho je Londýn živé, pulzující město, v němž si každý najde to své.

Londýn je plný historických památek, muzeí, divadel, koncertních síní i kulturní festivalů. Londýn je plný parků a zeleně. Londýn je plný stadionů, sportovních událostí a fotbalu. Londýn je plný restaurací z celého světa. V Londýně se zkrátka nebude nudit vůbec nikdo.

Zavřít boční panel

Cornwall

Chcete-li vyrazit na pravý anglický venkov a ještě si užít moře, útesů a širokých pláží, poloostrov Cornwall bude tím pravým místem. Jeho západní cíp se nazývá příhodně "Land's End", tedy konec světa.

Zavřít boční panel

York

Centrum známého hrabství Yorkshire, město York, je krásné historické a univerzitní místo, které prapůvodně dalo název svému mladšímu, známějšímu a mnohem většímu americkému kolegovi.

Zavřít boční panel

Peak District NP

Zvlněný kopcovitý národní park jižně od Manchesteru je známý svými rozsáhlými vřesovišti. Peak District je protkán pěšími stezkami a jeho centrum, město Castleton, je dobře dostupný po silinici jak z Manchesteru, tak ze Sheffieldu.

Zavřít boční panel

Lake District NP

Největší anglický národní park plný jezer zastihnete téměř vždy v zádumčivé atmosféře. Mírná pahorkatina, řídké zalidnění, jezera, říčky... Do Lake District se nejlépe dostanete po dálnici M6, leží zhruba na půli cesty mezi městy Manchester a Carlisle.

Zavřít boční panel

Brighton

Pouhou hodinu vlakem z Victoria station vám zabere cesta do tohoto pobřežního městečka, které stojí za návštěvu zejména během letních měsíců. Můžete si zde prohlédnout Královský pavilon, zabavit se na molu, které kromě bister a restaurací nabízí také kolotoče a zábavní atrakce, nebo zažít pulzující noční život v jednom z brightonských klubů či barů. A nezapomeňte, že je toto město také často označováno jako „hlavní gay město Velké Británie“ – gay pride se tady slaví ve velkém.

Zavřít boční panel

Bath

Římské lázně, historické uličky či moderní lázně se střešním bazénem, který nabízí výhled na historickou část města, to vše naleznete v Bathu. Chcete-li si užít pár hodin v teplé vodě a saunách a nevadí vám vyšší ceny, rozhodně navštivte Bath Spa, výhled na starý Bath z vyhřívaného bazénu, z něhož stoupá pára, je bezkonkurenční.

Bath je velice dobře dostupný i z česka. Přímo z bristolského letiště jezdí do centra města autobus MHD linky číslo A4 (Air Decker).

Zavřít boční panel

Stonehenge

Těžko říct, zda se Ylvis nakonec dozvěděl, jaký význam měl Stonehenge, ale dost možná se to při návštěvě tohoto světoznámého monumentu dozvíte vy. Z Londýna lze využít nabídky cestovních agentur, případně se můžete dopravit do Amesbury a odtamtud sami zamířit ke Stonehenge.

Zavřít boční panel

Wales

Hlavní město Walesu Cardiff možná není typickým místem, které v Británii přitahuje turisty, ale i navzdory tomu má bezpochyby něco do sebe. Dříve spíše průmyslové město se dokázalo proměnit v moderní metropoli, která vás kromě historických památek může nalákat například také na mnoho letních festivalů. Kromě Cardiffu pak samozřejmě stojí za návštěvu i přírodní krásy Walesu.

Zavřít boční panel

Skotsko

Hlavní město Edinburgh, největší město Glasgow, skotská vysočina, jezero Loch Ness a spousta dalších „lochů“, ostrovy Orkneje a Shetlandy, Skotsko jednoduše nabízí tolik, že není možné při jedné návštěvě zvládnout vše. To také znamená, že se sem musíte jednou vrátit a poznat víc.

Při návštěvě Skotska nesmíte zapomebout navštívit Isle of Skye, dobře dostupný ostrov v souostroví Vnitřní Hebridy. Zádumčivá krajina s divokými a neskutečnými tvary pohoří The Cuilin Hills nebo maják na Neist Point, kde si budete oproti okolnímu světu připadat tak titěrní... Isle of Skye se musí zažít.

Zavřít boční panel

Severní Irsko

Rovněž Severní Irsko má mnoho co nabídnout. Za návštěvu rozhodně stojí známý Obrův chodník či hlavní město Belfast. I složitá historie Severního Irska, v němž se zrodila republikánská vojenská organizace (P)IRA, která byla aktivní v letech 1969–2005 a během té doby měla na svědomí mnoho teroristických útoků, je bezpochyby zajímavým předmětem poznání.

Počasí a sezóny ve Velké Británii

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Anglie
Celá Anglie zasahuje do mírného oceánského klimatu

6 °C

6 °C

10 °C

14 °C

17 °C

21 °C

23 °C

23 °C

19 °C

15 °C

11 °C

7 °C
Skotsko
Čím severněji jste, tím drsnější počasí vás čeká

3 °C

3 °C

4 °C

7 °C

12 °C

15 °C

17 °C

17 °C

15 °C

9 °C

7 °C

4 °C

Počasí

Mírné podnebí Spojeného království je ovlivňováno Severoatlantickým proudem, který způsobuje poměrně mírné zimy. Počasí na Britských ostrovech můžeme charakterizovat jako relativně proměnlivé. Pro západní pobřeží je typický vysoký úhrn srážek a větry vanoucí od Atlantiku, východní pobřeží je naopak sušší.

Sezóny a kdy vyrazit

Na rozdíl od tropických destinací zde zřejmě neexistuje roční období, které by bylo nejvhodnější k návštěvě země. Na jaře je možné obdivovat probouzející se přírodu, v létě okusit britskou pohodu na jedné z mnoha pláží, na podzim i přes sychravé počasí okouzlí barevné spadané listí při procházkách v parcích a v zimě zaujme magická vánoční atmosféra díky rozsvíceným světlům, decentně vyzdobeným stromečkům a zpívajícím charitativním pracovníkům.

Skvělé akce do Velké Británie

ušetříš až 74%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 37%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 56%
Akce starší 2 týdnů
116 starších akcí
Avatar uživatele Kateřina S.
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu