Co tady objevíš?

Skotsko patří mezi místa s nejkrásnějšími sceneriemi v Evropě, a to po celém svém území. Přesto však jedna oblast ční nad všemi ostatními. Největší a nejsevernější ostrov Vnitřních Hebrid Skye je přírodním klenotem světového formátu. Příroda tu čarovala tak mocně, že vám krajina místy bude připadat až nereálná, mystická a magická.

Drsné hory střídají rozlehlé pastviny s tisícovkami ovcí, rozeklané divoké pobřeží se prolíná s mírumilovnými zátokami, skalní útvary neuvěřitelných tvarů se mění v zelené louky a jezera, středověké hrady bdí nad útulnými vesničkami a jsou plné hospod a palíren whiskey…Ostrov Skye (obecně se používá anglický celý název Isle of Skye) vás pohltí a už nepustí. I 30 let od vaší poslední návštěvy budou vzpomínky tak čerstvé, jako byste tu byli předevčírem.

Zkrátka a dobře, pojedete-li na delší toulky Skotskem a minete Isle of Skye, dopouštíte se hrubé chyby hraničící s cestovatelským hříchem.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
4–9 dní
Je minimální délka návštěvy. Milovníci přírody vydrží mnohem déle.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Květen - září
Největší šance na aspoň trochu slušné počasí. Bundu ale vždy přibalte.
Více o počasí
Letenky od
4 000 Kč
Je cena kombinace letenky do Edinburghu a pozemní dopravy.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Neist Point

Po Old Man of Storr druhé nejnavštěvovanější místo ostrova najdete na nejzápadnějším bodě ostrova. Samotná cesta autem přes malé vesničky je krásným zážitkem (pozor, na úzké silničce je v létě mimořádně hustý provoz!). Dojedete až na konec, kde vás naprosto uchvátí vysoké a strmé útesy, rozbouřené moře a především nádherná budova majáku z roku 1900. Scenerie jako vystřižená z naprostého konce světa.

Za parkoviště na konci silnice (zdarma) k majáku vede strmá betonová cestička z kopce. Samotný maják je veřejnosti nepřístupný.

V letních měsících se od majáku dají dobře pozorovat velryby a žraloci velicí.

Po silnici jeďte směrem na Dunvegan a před (nebo za, podle toho, odkud pojedete) uhněte na vedlejší, směrovky s nápisem „Neist Point“ už vás spolehlivě navedou.

Zavřít boční panel

Dunvegan Castle

Nejznámější a nejzachovalejší hrad na ostrově Skye je Dunvegan ze 13. století. Sídlo rodu MacLeodů ční na vyvýšené skále nad klidným zálivem asi 1 km od vesničky Dunvegan, kde najdete obchody s potravinami, suvenýry i benzinovou pumpu.

Otevřeno je vždy od velikonočního Velkého pátku do 15. října v časech od 10:00 do 17:30.

Vstupné stojí 14 liber, zakoupit můžete i krátké hodinové výlety na lodi za mořskými tuleni s cenou 7,50 GBP.

Zavřít boční panel

Eilean Donan Castle

Jeden z nejfotogeničtějších hradů celé Británie sice nestojí přímo na ostrově Skye, ale jen několik málo kilometrů od něj po hlavní silnici směrem na Inverness či Fort William, takže okolo něj tak jako tak pojedete. Hrad známý z mnoha filmů pochází z počátku 13. století a leží na malém ostrůvku spojeném s pevninou kamenným mostem.

Hrad je otevřen od 1. 2. do 30. 12. (o Vánocích zavřeno) s tím, že otevírací doba se liší dle ročního období, v létě od 9:30 do 17:00.

Vstup stojí 7,50 GBP, velké parkoviště poblíž areálu je zdarma.

Zavřít boční panel

The Quiraing

Úchvatný vysoký a nadpozemsky vyhlížející skalní masiv The Quiraing najdete na samém severním cípu ostrova. Na rozdíl od známějšího Old Man of Storr tu nebudou takové davy a vy si tak v trochu ponurých a hodně majestátních skalách vždy najdete místo pro sebe.

Na cestu od silnice a zpět si vyčleňte alespoň hodinu a půl.

Quiraing je údajně nejfotografovanějším místem ve Skotsku.

Zavřít boční panel

Korálová pláž

Nenáročnou procházku mírumilovnou krajinou podniknete ve vesničce Claigan jen pár kilometru od hradu Dunvegan. Ne jejím konci narazíte na zajímavou „Coral Beach“, neboli Korálovou pláž, kde se mezi tunami řas válí statisíce mušlí všemožného druhu.

Z parkoviště v Claiganu až na okraj pláže vám to nezabere víc než 30 minut rovinatým terénem.

Zavřít boční panel

Glen Sligachan

Nejlépe dostupné široké a divoké údolí pohoří Cuilin Hills. Dojeďte do obce Sligachan a vyrazte směrem na jih po značených trasách, dojít můžete až do 18 km vzdáleného města Elgol, v tom případě ale nechte auto v Portree a jeďte autobusem (do Sligachanu linky 52, 54, 152, do Elgolu 55). Nemusíte ale samozřejmě projít údolí celé, stačí vyrazit ze Sligachanu po vcelku pohodlné cestě po rovině a až nazraje čas, vrátit se stejnou cestou zpět. Výlet to může být na dvě hodiny, ale klidně na celý den, jak se vám zlíbí.

Částí údolí Glen Sligachan půjdete i při cestě na kopec Marsco (736 m n. m.). Ten je asi nejsnáze zdolatelnou velkou horou v Cuilin Hills, nepotřebujete totiž žádnou horolezeckou průpravu. I tak se ale připravte celkem na 14 km túru (měřeno z vesnice Sligachan celkem, tedy 7 km tam a 7 km zpět).

Zavřít boční panel

Loch Coruisk

Podle mnohých nejkrásnější skotské jezero je utopené uprostřed Cuilin Hills a od moře oddělené jen pársetmetrovým proužkem pevniny. Nevede sem žádná cesta pro auta a vlastně ani žádná snadno a rychle dostupná trasa pro pěší. Právě proto je Loch Coruisk perfektním místem, kde si můžete užít tu pravou divočinu. Poblíž je také jedna z největších kolonií tuleňů.

Přeci jen se sem ale dostanete i bez chození. Z vesničky Elgol na jihu ostrova vyplouvají lodě mnoha agentur několikrát denně. Svézt se můžete jen jednosměrně a dál se vydat na několikadenní pochod (kolem 14–15 liber) nebo využít zpáteční plavbu s tím, že u jezera budete od hodiny a půl až po několik hodin, záleží na ceně (25–30 liber).

Stačí autem či autobusem 55 zajet do elgolského přístaviště a na místě si plavbu sjednat.

Zavřít boční panel

Skye Museum of Island Life

Malé, ale pěkné muzeum ostrovního života soustředící se na období 19. století, najdete v obci Kilmuir na severním okraji ostrova poblíž zříceniny hradu Duntulm. V šesti různých chalupách jsou předvedeny ukázky místních řemesel a obecně nastíněn krušný život na odlehlém místě.

Vstupné je na místní poměry symbolické vy výši 2,50 GBP. Otevřeno je od pondělí do soboty mezi 9:30 a 17:00, a sice od Velikonoc do poloviny září.

Zavřít boční panel

Talisker

Obec Talisker je známá všem milovníkům whiskey a byla o ní již řeč v kapitole „Aktivity“. Nachází se tu totiž jedna z nejznámějších destilerek v Británii. Destilerka stojí v části obce Carbost na břehu Loch Harport.

Na druhém konci poloostrova přímo v centru obce Talisker začíná krátká asi hodinová procházka ke krásné zátoce a pláži Talisker. Podobě jako u majáku Neist Point si tu budete připadat jako na konci světa s tím rozdílem, že tady nejspíš budete úplně sami. Písčitá pláž s oblými černými kameny je lemována vysokými útesy, za přílivu však voda sahá až téměř k travnaté zemi a pláž vůbec neuvidíte.

Zavřít boční panel

Mac Leod’s Tables

Jako dvě malé Stolové hory známé z Kapského Města ční do krajiny zádumčivé a mohutné náhorní plošiny známé jako Mac Leod’s Tables. Pustá krajina plná vřesovišť a pastvin je protkána několika horskými potoky. Přes obě dvě náhorní tabule vede hezká 11 km pěší trasa od vedlejší asfaltové cesty spojující vesnice Orbost a Lonmore.

Zavřít boční panel

Poloostrov Waternish

Zatímco jih, východ a severovýchod ostrova je plný dramatických magických skal a hor, severní část, kterou vyplňuje poloostrov Waternish, je nesmírně mírumilovná, uvolňující, zádumčivá, místy plná opuštěných ruin starých statků, místy naopak plná krásných nových domků.

Z vesnice Trumpan pak vede podél útesů hezká nenáročná stezka s úchvatným výhledem na moře na samý sever poloostrova, kde kromě pastvin a ovcí nenarazíte vůbec na nikoho.

V obci Stein na milé přímořské promenádě narazíte na nejstarší hospodu na ostrově Skye – Stein Inn.

Zavřít boční panel

Caisteal Maol

Mimořádně působivá a velmi fotogenická ruina hradu Caisteal Maol, známého také pod názvem Dunakin Castle, se objevuje na mnoha propagačních materiálech o Skotsku. Zřícenina se vypíná na malém útesu poblíž obce Kyleakin a je vidět i u pevniny, nejlépe od nádraží v Kyle of Lochalsh.

Zavřít boční panel

Vodopád a Loch Mealt

Vnitrozemské jezero Loch Mealt ve své klidné hladině zrcadlí okolní kopce a nebylo by snad ani tolik zajímavé, kdyby z něj nevytékal potok, který z hrany útesu padá vodopádem Mealt několik desítek metrů do moře.

Výhled na vodopád je velmi snadno přístupný, autem se dostanete jen pár desítek metrů od hrany útesu, když odbočíte z hlavní silnice vedoucí z Portree.

Zavřít boční panel

Old Man of Storr

Asi 7 km severně od městečka Portree se od pobřeží strmě vypíná skalní masiv, jemuž dominuje nejnavštěvovanější místo celého ostrova – skalní útvar Old Man of Storr připomínající starého muže bdícího nad zálivem hluboko pod sebou. Ponurá atmosféra skal, kde se rozléhá krkavčí skřehot a nad nimiž se převalují hustá mračna, střídají úchvatné výhledy na záliv a travnaté louky zalité sluncem.

Jedinou vadou na kráse jsou čím dál větší davy turistů, které sem houfně proudí. První problém nastane už při parkování na úzké silničce, míst tu opravdu není nazbyt, nicméně jinak než autem se sem prakticky nedostanete.

Nahoru od parkoviště vede několik vyšlapaných stezek, vydejte se jakoukoli z nich. Počítejte s tím, že cesta nahoru zabere asi 40 minut, vstup není hlídaný ani zpoplatněný, stejně jako parkoviště.

Zavřít boční panel

The Fairy Pools

Kdo se nemá kondici na cestu přímo do středu Cuilin Hills, vydá se na severní okraj pohoří k Fairy Pools. Říčka stékající z hor tu vytváří nádherné přírodní bazénky, v nichž se otužilí jedinci můžou vykoupat.

Dá se sem dostat opět pouze autem. Vydejte se po silnici do obce Drynoch, kde odbočíte z hlavní směrem na Carbost. Nedojedete však do něj, asi po 2 km odbočíte vlevo po asfaltce a po dalších 5 km dojedete k provizornímu parkovišti. Z něj vede cesta podél celého toku říčky až vysoko do kopců. Cesta k jezírkům ale není moc náročná a zabere vám maximálně 30 minut. Žádný vstup se tu neplatí.

Zavřít boční panel

Cuilin Hills

Dramatické a civilizací absolutně nepolíbené pohoří Cuilin Hills, jehož nejvyšší bod se tyčí do výšky 992 m n. m., najdete na jihozápadě ostrova. Pohoří patří mezi nejmystičtější a nejkrásnější místa celého Skotska právě proto, že je velmi obtížně přístupné a do jeho jádra se vydají jen zdatní jedinci. Nejkratší túry totiž měří několik hodin a překonávají mimořádná převýšení. Veškeré zásoby jídla a vody musí vzít s sebou, zázemí v podobě turistických chat tu opravdu nenajdete.

Přesto však do hor můžete vyrážet i na jednodenní výlety, hlavním a vlastně prakticky jediným výchozím bodem je významná turistická vesnice Sligachan.

Nejkrásnější treky vedou na trojici kopců Sgurrnan Gillean, Am Basteir a Sgurr Mhic Choinnich. Všechny treky nabídne web walkinghighlands.co.uk.

Počasí a sezóny na ostrově Skye

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Isle of Skye
Největší šance na hezké počasí je v létě

4 °C

4 °C

6 °C

9 °C

12 °C

14 °C

15 °C

15 °C

14 °C

11 °C

7 °C

4 °C

Počasí

Počasí v celém Skotsku je nevyzpytatelné, ale co si budeme dlouze namlouvat, minimálně jednou určitě zmoknete, a to pořádně. Jedním z možných vysvětlení názvu ostrova je původ v severském slově „Sky-a“, které značí zamračenou oblohu. Nutno říct, že by to bylo výstižné. Místní říkají, že tři dny slunečného počasí za sebou zažijí jednou za tři roky. Na druhou stranu počasí se tu mění tak často, že málokdy zažijete šeredné lijáky po celé dny, tedy aspoň v letním období.

Zimy jsou tu obecně mírné. Sněží málo, prší hodně, celé dny je zataženo s teplotami kolem nuly. Slušnější počasí nastupuje zhruba koncem dubna, teploty zřídkakdy vystoupí nad 20 °C, většinou bude kolem 13–15 °C s tím, že přechodně se teplota naprosto kdykoli může snížit klidně k 5 °C. Od října nastupují opět zimní plískanice.

Sezóny a kdy vyrazit

Jeďte určitě v létě. Statisticky tu nejméně prší v květnu, ale na to se příliš nelze spolehnout. Vhodná je jakákoli návštěva od května do září. Úplné jasno tu nikdy nezažijete, ale to by až skoro ostrovu škodilo. Až s těžkými ocelovými mračny, skrze něž prostupují paprsky slunce, teprve vynikne dramatičnost krajiny.

Skvělé akce na ostrov Skye

ušetříš až 42%
Akce starší 2 týdnů
1 starší akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 12 měs
Navrhni úpravu