Průvodce státem
Spojené státy americké
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Aktivity v USA

Pěší turistika 

Američané milují chození. A není se čemu divit. Vyjedete-li z jakéhokoli většího města, do pár kilometrů se ocitnete v přírodě, kterou u nás v Evropě jen tak neuvidíte. Spojené státy jsou doslova protkané kratšími a delšími turistickými trasami. Velká část z nich se nachází v národních parcích. Každý z národních parků jich nabízí několik. Na túru se můžete vydat buď sami, nebo s průvodcem a dalšími turisty. Informace o všech národních parcích v USA a aktivitách v nich naleznete na stránkách U. S. National Park Service.

Tipy na treky v USA: 

 • South Kaibab/North Kaibab Trail (Grand Canyon) – několikadenní přechod kaňonu k řece Colorado a zpět,
 • Tahoe Rim Trail, Lake Tahoe, Kaliformie,
 • Angel's Landing, Zion National Park, Utah,
 • Harding Icefield Trail, Kenai Fjords National Park, Aljaška.

Trek USA napříč parkem Zion

Nakupování

Nakupování je skoro novým americkým náboženstvím. Ceny spotřebního zboží jsou tak nízko, že se vyplatí čas od času koupit letenku a s prázdným kufrem se vydat do USA. Značkové oblečení můžete nakoupit za třetinové ceny než v Evropě. 

Oblíbená nákupní centra na outlety v USA:

 • New Jersey Gardens, New Jersey. Nachází se cca 40 minut jízdy autobusem z centra New Yorku (informace),
 • North Georgia Premium Outlets, Georgia – informace,
 • Orlando International PremiumOutlets, Florida – informace
 • Las Vegas North Premium Outlets, Nevada – informace,
 • San Franciso Premium Outlets, Kalifornie – informace.

Nákupy v New Yorku

Pláže

Ano, Američané mají opravdu všechno – vysoké hory, historická města, jezera, národní parky, termální prameny, a také oceán a pláže a báječný život na nich. Samozřejmě ty nejkrásnější najdeme na Havajských ostrovech – nabízí bílý písek, možnosti pro šnorchlování, surfing, paddleboarding, aj. Ovšem New York City má taky svou pláž. Není určitě jedna z nejkrásnějších v USA, ale má svou atmosféru. 

Tipy na pláže v USA: 

 • Coney Island Beach, New York City městská pláž; nachází se cca 60 min metrem z centra města. Vedle pláže se nachází zábavní park z 50. let, kam se o víkendu chodila bavit newyorská střední třída,
 • Miami Beach, Florida,
 • Robert Moses Beach, Long Island,
 • Venice Beach, Kalifornie,
 • La Push, Washington (stát, ne město).

Miami Beach

Pro děti 

Cestováním v USA s dětmi je velmi jednoduché a i zábavné. Úroveň turismu je na velmi vysoké úrovní a 90 % turistické infrastruktury s dětmi počítá. Na většině místech bude pro děti vytvořeno vhodné zázemí – hotely poskytnou přistýlky/postýlky, restaurace jsou vybaveny dětskými koutky/vysokými židlemi, na záchodech běžně naleznete přebalovací pulty atp. Cestování po USA může být pro děti i zábavné.

Národní parky nabízejí množství edukativních programů, dětských tras a dětských aktivit. 

Ve větších městech navštivte infocentra, v nichž vám poradí vhodné dětské aktivity a výlety po okolí. 

Nezapomeňte na zábavní parky. Nejznámějším zábavním parkem je bezesporu Disneyland. Ve Spojených státech se nachází dva tyto tematické parky z produkce Walta Disneyho – v Anaheimu (Kalifornie) a v Orlandu (Florida).  Lístky do parku můžete zakoupit na délku 1–5 dní. Děti do tří let neplatí. Nejlevnější jednodenní lístek zakoupíte momentálně od 95 USD/osoba od 10 let nebo 89 USD/ dítě 3–9 let. Více informací o parku a lístky.

Země, kterou budete buď milovat, nebo nenávidět

Spojené státy americké (USA) jsou demokratickou federativní prezidentskou republikou, jejíž největší část se táhne kontinentem Severní Ameriky od Atlantského oceánu na východě po Tichý oceán na západě. Na severu hraničí pevninská část Spojených států s Kanadou, na jihu s Mexikem. Exkláva USA, Aljaška se svými ostrovy (Aleutské ostrovy), je z velké části obklopena Severním ledovým oceánem, pevninskou hranicí se stýká s Kanadou. 

Dále Spojeným státům náleží ostrovní území v pacifické oblasti tzv. Havajské ostrovy, známé skvělými podmínkami pro vodní sporty. Ke Spojeným státům řadíme také 14 přidružených území, z čehož 5 je obydlených – Portoriko, Guam, Severní Mariany, Americká Samoa, Americké Panenské ostrovy. Občané těchto přidružených oblastí nejsou automaticky občany USA, ale vztahují se na ně některé části americké ústavy. Celkově Spojené státy se svými přidruženými oblastmi zaujímají rozlohu více než 9 639 000 km2 a jedná se tak o třetí největší zemi světa.

Jak značí samotný název USA, jedná se o zemi, která sestává z 50 států a jednoho federálního území se statutem hlavního města – Washington D. C., v němž se nachází sídlo prezidenta, Kongresu a Nejvyššího soudu (District of Columbia). 

Chystáte-li se do Spojených států poprvé, pravděpodobně míříte buď na západní pobřeží, východní pobřeží, nebo na Havaj. Pokročilí cestovatelé, ti, kteří ve Spojených státech již párkrát byli, vyhledávají oblasti jako Aljaška, jih USA či středozápadní oblast. Ať jedeme kamkoli a třeba podesáté, vždy jsme my, Evropané, zaskočení, jak jsou Spojené státy obrovské, proto své časové možnosti znásobte třemi a pak teprve stihnete vše, co jste si napsali na seznam vašich TOP 10. 

Napsat tento článek nebude nic jednoduchého. Nelze totiž napsat nic, co by dokázalo shrnout, jaké Spojené státy jsou, jací jsou Američané, o Spojených státech nelze říct nic, co by je jednoznačně dokázalo definovat v pár větách. Jedná se o zemi, kterou lze milovat a nenávidět zároveň, kde natrefíte na to nejlepší, a také to nejhorší současného světa, kde pravděpodobně utratíte budget, který měl vystačit i na další cesty, ale vlastně vám to vůbec nebude vadit.

Vztah většiny cestovatelů ke Spojeným státům je rozporuplný, a přesto tam všichni stále dokola s nadšením jezdíme. Mimo stereotypní obrázky, které známe z filmů hollywoodské produkce, můžeme totiž v USA zažít úplně vše – velká města se vším, co nabízí, skvělé treky napříč horami a kempováni v divočině, surfování na vlnách a potápění pod nimi, vyzkoušíte gastronomii celého světa, strávíte hodiny přelety a přejezdy v autech, abyste se pak nemohli vzrušením ani nadechnout, jakmile stojíte a pod vámi leží stovky kilometrů až šest miliónů let starého Grand Canyonu.

Informace, které si můžete přečíst v tomto článku, jsou zejména určeny pro ty, kteří se do USA chystají poprvé. Shrnují základní informace o tom, jak se v USA zorientovat, na co si dát pozor nebo naopak to, co by vám mohlo pomoci.

Průvodce pro tebe napsal Adéla Čavojská
Víza
ESTA za 14 $
Povolení ke vstupu získáš on–line na esta.cbp.dhs.gov/esta.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
USA jsou velké, svoje si najdeš na různých místech po celý rok.
Více o počasí
Letenky od
12 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 15x za měsíc a ušetříš cca 41 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu