Průvodce státem
Spojené státy americké
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost v USA

Zdraví

Do Spojených států se vybavte platným cestovním pojištěním. Určitě nebude stačit to, co máte k bankovní kartě. Účet za případnou hospitalizaci v nemocnici může dosáhnout několika tisícových částek (v dolarech). Do ještě větších trablí byste se mohli dostat, pokud byste někomu nechtěně ublížili. Pojistěte nejen sami sebe, ale také svou odpovědnost za škodu způsobenou jiným, a to v maximální možné výši (u AXY krytí až do 25.000.000). 

Co se týče očkování, není potřeba se nechat očkovat proti žádným cizokrajným nemocem. Vhodné je očkování proti žloutence typu A+B, zkontrolujte si aktuálnost očkování proti tetanu.

Kriminalita

Bezpečnost ve Spojených státech je diskutabilní. Vždy záleží na tom, kam jedete a co tam budete dělat. Dle Global Peace Index 2016 je úroveň bezpečnosti ve Spojených státech (103. místo) srovnatelná s bezpečností v Kambodži (104. místo) nebo Guineji (101. místo). Pro zajímavost, ČR je jednou z deseti nejbezpečnějších zemí světa (6. místo). 

Před odjezdem je tudíž vhodné udělat pár opatření. Na stránkách neighborhoodscout.com zadejte název města, v němž se plánujete pohybovat. Vedle informací ohledně cen nemovitostí, můžete také zjistit, kam ve městě raději nechodit, a to i s konkrétním popisem, co vám v daném místě může hrozit. Míra kriminality může být v amerických městech velmi vysoká. Mezi naprosto nejnebezpečnější v USA patří East St. Louis (Illinois), Camden (New Jersey), Detroit (Michigan) nebo také kalifornský Oakland, v němž turisté, kteří míří do San Francisca, rádi přespávají díky nižším cenám za ubytování. 

Nicméně pokud člověk používá selský rozum, nebude se cítit nebezpečněji než třeba v Praze.

Předtím než vyrazíte do USA, ale také do jiných zemí, je vhodné zaregistrovat se do systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí). Tento projekt je realizován Ministerstvem zahraničních věcí ČR a jeho smyslem je informovat české občany v zahraničí v případě přírodních katastrof, sociálních nepokojů, případně zajistit pomoc. 

Riziko katastrof 

Přírodní katastrofy jsou v USA poměrně časté. Nejčastěji obyvatelstvo ohrožují tornáda, a to v oblasti tzv. tornádové aleje (tornádový pás) na středozápadě a jihu USA. Nejohroženějšími státy jsou Nebraska, Kansas, Oklahoma, Texas a okolní oblasti. Tornáda jsou velmi těžko předvídatelná a velice rychlá, proto neexistuje žádný 100% účinný systém varování před nimi. Tornáda a jejich síla, případně pohyb, se nejlépe sledují pomocí radarů. Víte-li, že jste v oblasti, kde se tornáda mohou vyskytovat, sledujte televizi a rádio. Nejúčinněji se před tornády dá schovat do krytu (tunnels), které jsou v tornádových oblastech časté při školách, nemocnicích či úřadech. 

Spojeným státům se nevyhýbají ani povodně, zemětřesení, požáry a bouře. Obecně je počasí možné sledovat na stránkách National Weather Service, kde jsou na aktuální mapě zvýrazněny oblasti a situace v nich nebo na stránce weather.com, kde naleznete aktuální mapy dle navolených kritérií (sníh, horko, požáry, povodně, atd.).

Internet a elektřina

Elektřina

Ve Spojených státech se neobejdete bez adaptéru. Doporučujeme si ho přibalit již z Čech, abyste ho pak nemuseli shánět na místě. Adaptéry se prodávají v každém elektru. Americké zásuvky mají odlišné napětí než ty evropské, konkrétně 110–120 V/60 Hz. Většina nabíječek a přístrojů by vám v Americe s redukcí měla fungovat, jelikož jsou připraveny i na americké napětí. To lze překontrolovat na štítků zařízení nebo v návodu, kde by mělo být uvedeno něco jako „INPUT: 100–240 V ~ 50-60 Hz“.

Pozor, adaptéry lze koupit dvojího druhu. Pro kulaté a ploché zástrčky. Některé adaptéry však vypadají, že jsou určeny pro kulaté zástrčky, ale mají v sobě dvě malé zarážky a kulatou zástrčku tak do nich nedostanete. 

Internet

Internet je v USA velmi běžný. Na otevřenou a často velmi funkční wifi natrefíte většinou v informačních centrech, letištích, v New Yorku dokonce v metru, v kavárnách, větších obchodních centrech. Není potřeba tedy plýtvat vlastními daty. Pokud je nejhůř, zamiřte do Starbucksu, McDonalndu, apod. (resp. stačí se postavit před ně), ty jsou na každém rohu. 

Koupit si předplacenou simkartu při příletu do USA není až tak běžné. Dostat ji můžete v různých balíčcích v prodejnách několik provozovatelů mobilních sítí v USA (největší jsou T–Mobile, Verizon, AT&T, Sprint Corporation, U. S. Cellular). Trend v cenách jde směrem dolů. S chytrými telefony nebudete mít žádný problém, fungují jako v Evropě, pokud je samozřejmě aktivován roaming. 

Důležité kontakty

  • Policie, záchranná služba, hasiči: 911 (celé území USA)

Velvyslanectví USA v Praze: 

  • Tržiště 15
  • 118 01 Praha 1 – Malá Strana
  • Česká republika
  • Tel.: (+420) 257 022 000
  • Webová stránka

Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu: 

České centrum v USA

Česká republika provozuje i generální konzuláty (s pravomocemi podobnými jako velvyslanectví) v New Yorku, Chicagu a Los Angeles.

Země, kterou budete buď milovat, nebo nenávidět

Spojené státy americké (USA) jsou demokratickou federativní prezidentskou republikou, jejíž největší část se táhne kontinentem Severní Ameriky od Atlantského oceánu na východě po Tichý oceán na západě. Na severu hraničí pevninská část Spojených států s Kanadou, na jihu s Mexikem. Exkláva USA, Aljaška se svými ostrovy (Aleutské ostrovy), je z velké části obklopena Severním ledovým oceánem, pevninskou hranicí se stýká s Kanadou. 

Dále Spojeným státům náleží ostrovní území v pacifické oblasti tzv. Havajské ostrovy, známé skvělými podmínkami pro vodní sporty. Ke Spojeným státům řadíme také 14 přidružených území, z čehož 5 je obydlených – Portoriko, Guam, Severní Mariany, Americká Samoa, Americké Panenské ostrovy. Občané těchto přidružených oblastí nejsou automaticky občany USA, ale vztahují se na ně některé části americké ústavy. Celkově Spojené státy se svými přidruženými oblastmi zaujímají rozlohu více než 9 639 000 km2 a jedná se tak o třetí největší zemi světa.

Jak značí samotný název USA, jedná se o zemi, která sestává z 50 států a jednoho federálního území se statutem hlavního města – Washington D. C., v němž se nachází sídlo prezidenta, Kongresu a Nejvyššího soudu (District of Columbia). 

Chystáte-li se do Spojených států poprvé, pravděpodobně míříte buď na západní pobřeží, východní pobřeží, nebo na Havaj. Pokročilí cestovatelé, ti, kteří ve Spojených státech již párkrát byli, vyhledávají oblasti jako Aljaška, jih USA či středozápadní oblast. Ať jedeme kamkoli a třeba podesáté, vždy jsme my, Evropané, zaskočení, jak jsou Spojené státy obrovské, proto své časové možnosti znásobte třemi a pak teprve stihnete vše, co jste si napsali na seznam vašich TOP 10. 

Napsat tento článek nebude nic jednoduchého. Nelze totiž napsat nic, co by dokázalo shrnout, jaké Spojené státy jsou, jací jsou Američané, o Spojených státech nelze říct nic, co by je jednoznačně dokázalo definovat v pár větách. Jedná se o zemi, kterou lze milovat a nenávidět zároveň, kde natrefíte na to nejlepší, a také to nejhorší současného světa, kde pravděpodobně utratíte budget, který měl vystačit i na další cesty, ale vlastně vám to vůbec nebude vadit.

Vztah většiny cestovatelů ke Spojeným státům je rozporuplný, a přesto tam všichni stále dokola s nadšením jezdíme. Mimo stereotypní obrázky, které známe z filmů hollywoodské produkce, můžeme totiž v USA zažít úplně vše – velká města se vším, co nabízí, skvělé treky napříč horami a kempováni v divočině, surfování na vlnách a potápění pod nimi, vyzkoušíte gastronomii celého světa, strávíte hodiny přelety a přejezdy v autech, abyste se pak nemohli vzrušením ani nadechnout, jakmile stojíte a pod vámi leží stovky kilometrů až šest miliónů let starého Grand Canyonu.

Informace, které si můžete přečíst v tomto článku, jsou zejména určeny pro ty, kteří se do USA chystají poprvé. Shrnují základní informace o tom, jak se v USA zorientovat, na co si dát pozor nebo naopak to, co by vám mohlo pomoci.

Průvodce pro tebe napsal Adéla Čavojská
Víza
ESTA za 14 $
Povolení ke vstupu získáš on–line na esta.cbp.dhs.gov/esta.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
USA jsou velké, svoje si najdeš na různých místech po celý rok.
Více o počasí
Letenky od
12 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 15x za měsíc a ušetříš cca 41 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu