Země, kterou budete buď milovat, nebo nenávidět

Spojené státy americké (USA) jsou demokratickou federativní prezidentskou republikou, jejíž největší část se táhne kontinentem Severní Ameriky od Atlantského oceánu na východě po Tichý oceán na západě. Na severu hraničí pevninská část Spojených států s Kanadou, na jihu s Mexikem. Exkláva USA, Aljaška se svými ostrovy (Aleutské ostrovy), je z velké části obklopena Severním ledovým oceánem, pevninskou hranicí se stýká s Kanadou. 

Dále Spojeným státům náleží ostrovní území v pacifické oblasti tzv. Havajské ostrovy, známé skvělými podmínkami pro vodní sporty. Ke Spojeným státům řadíme také 14 přidružených území, z čehož 5 je obydlených – Portoriko, Guam, Severní Mariany, Americká Samoa, Americké Panenské ostrovy. Občané těchto přidružených oblastí nejsou automaticky občany USA, ale vztahují se na ně některé části americké ústavy. Celkově Spojené státy se svými přidruženými oblastmi zaujímají rozlohu více než 9 639 000 km2 a jedná se tak o třetí největší zemi světa.

Jak značí samotný název USA, jedná se o zemi, která sestává z 50 států a jednoho federálního území se statutem hlavního města – Washington D. C., v němž se nachází sídlo prezidenta, Kongresu a Nejvyššího soudu (District of Columbia). 

Chystáte-li se do Spojených států poprvé, pravděpodobně míříte buď na západní pobřeží, východní pobřeží, nebo na Havaj. Pokročilí cestovatelé, ti, kteří ve Spojených státech již párkrát byli, vyhledávají oblasti jako Aljaška, jih USA či středozápadní oblast. Ať jedeme kamkoli a třeba podesáté, vždy jsme my, Evropané, zaskočení, jak jsou Spojené státy obrovské, proto své časové možnosti znásobte třemi a pak teprve stihnete vše, co jste si napsali na seznam vašich TOP 10. 

Napsat tento článek nebude nic jednoduchého. Nelze totiž napsat nic, co by dokázalo shrnout, jaké Spojené státy jsou, jací jsou Američané, o Spojených státech nelze říct nic, co by je jednoznačně dokázalo definovat v pár větách. Jedná se o zemi, kterou lze milovat a nenávidět zároveň, kde natrefíte na to nejlepší, a také to nejhorší současného světa, kde pravděpodobně utratíte budget, který měl vystačit i na další cesty, ale vlastně vám to vůbec nebude vadit.

Vztah většiny cestovatelů ke Spojeným státům je rozporuplný, a přesto tam všichni stále dokola s nadšením jezdíme. Mimo stereotypní obrázky, které známe z filmů hollywoodské produkce, můžeme totiž v USA zažít úplně vše – velká města se vším, co nabízí, skvělé treky napříč horami a kempováni v divočině, surfování na vlnách a potápění pod nimi, vyzkoušíte gastronomii celého světa, strávíte hodiny přelety a přejezdy v autech, abyste se pak nemohli vzrušením ani nadechnout, jakmile stojíte a pod vámi leží stovky kilometrů až šest miliónů let starého Grand Canyonu.

Informace, které si můžete přečíst v tomto článku, jsou zejména určeny pro ty, kteří se do USA chystají poprvé. Shrnují základní informace o tom, jak se v USA zorientovat, na co si dát pozor nebo naopak to, co by vám mohlo pomoci.

Víza
ESTA za 14 $
Povolení ke vstupu získáš on–line na esta.cbp.dhs.gov/esta.
Hlavní sezóna
Celoročně
USA jsou velké, svoje si najdeš na různých místech po celý rok.
Letenky od
13 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 15x za měsíc a ušetříš cca 41 %. Akční letenky do USA
Průvodce pro tebe napsal Adéla Čavojská

Praktické tipy před cestou do USA

Phoenix
Co vidět v USA

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v USA

Mapa s místy co vidět a navštívit v USA

Trek USA napříč parkem Zion
Co dělat v USA

Co dělat v USA a kam na výlety po okolí? Sport, odpočinek, příroda, jak se zabavit s dětmi... seznam nejlepších aktivit pro Spojené státy americké.

Počasí v USA

Přehledně o počasí v USA a teploty během roku. Kdy jet do USA na dovolenou, aby vám vyšlo počasí a nezmokli jste?

Letiště Midway
Doprava v USA

Jak se dopravovat a cestovat v USA? Cestování v USA letadlem, vlakem, autobusem, autem či motorkou – co je lepší a kolik to stojí?

Americký dolar
Peníze a ceny v USA

Čím platit v USA a jaké jsou ceny? Místní měna je Americký dolar. Kde směnit peníze, lze platit kartou a kolik co stojí v USA?
Aktuální kurz 1 $ = 23.32 Kč

Hamburger v Johny Rockets
Jídlo v USA

Co ochutnat v USA a jaká je tradiční kuchyně? Typická jídla, národní speciality a vše o tom, co se jí v USA a kde se stravovat.

Abraham Lincoln
Kultura a lidé v USA

Jak se mluví v USA? Objev v krátkosti historii, kulturu, svátky a jiné užitečné informace jako kde leží Spojené státy americké a jakou má rozlohu?

Na co si dát pozor
Bezpečnost v USA

Je Spojené státy americké bezpečné pro cestovatele? Zjistěte možná rizika, nemoci a úroveň bezpečnosti a kriminality v USA + očkování a pojištění.

Víza do USA
Víza do USA

Je potřeba vízum a pas do USA? Zjistěte, kde a jak získat vízum (na letišti nebo ambasádě) a jaká je cena turistického víza do USA?

Další průvodce v USA a okolí

New York night
We are already waiting for you!
Už na tebe čekáme!
New York
Průvodce městem
Proudy lávy Big Island
You will like it here!
Tady se ti bude líbit!
Big Island
Průvodce ostrovem
San Francisco - Golden gate bridge
Hi!
Ahoj!
San Francisco
Průvodce městem
Noční Seattle
Hi!
Ahoj!
Seattle
Průvodce městem
Maui – Havajské ostrovy
We are looking forward to you!
Těšíme se na tebe!
Maui
Průvodce ostrovem

Cestopisy z USA od cestovatelů jako ty

🙏 Praktické
Čtení na 7 minut
Roadtrip po západe USA kde a ako ušetriť
Avatar uživatele johny258
johny258 2022-03-21T20:16:11+01:00 8 komentářů
Spojené státy americké 2022

Je veľa blogov a cestopisov o tejto téme. Ja som to teda skúsil poňať trošku inak. Spísal som, čo by som teraz spravil inak, načom by som vedel ušetriť. . Začiatkom marca sme absolvovali klasický roadtrip po západe USA. Prileteli sme do Los Angeles. Hneď po prílete sme udali smer San Francisco, cesta po pobreží Pacifiku. Zo SF sa išlo do Death Valley,…

Čtení na 192 minut
Amerika jenom pro nás
Avatar uživatele Danny.709
Danny.709 2021-10-10T19:09:22+02:00 4 komentáře
Spojené státy americké 2021

Cestování do USA bylo v letech koronavirové pandemie značně náročné. V květnu 2021 se nám podařilo tuto zapovězenou zemi po více než dvou týdnech v Mexiku navštívit. Tak, jak se to povedlo málokomu.. Spojené státy americké, obecně známe také pod mezinárodní zkratkou USA, jsou po Číně a Indii se 330 miliony obyvatel třetí nejlidnatější zemí planety a po Rusku a Kanadě také třetí největší co se…

🙏 Praktické
Čtení na 35 minut
So nice to meet you, Johnson&Johnson
Avatar uživatele Danny.709
Danny.709 2021-05-15T13:10:31+02:00 11 komentářů
Napříč světem 2021

Vakcinační dovolená nemusí být nezbytně drahá, komplikovaná a pro běžného člověka nedostupná. Svou první a jedinou dávku vakcíny jsem získal během dovolené v USA a Mexiku a rád Vám poradím, jak na to.. Tento příběh začíná v březnu 2021, kdy u mě přetekla poslední kapka pomyslné číše. Po roce neustálých limitů a omezení, kdy jsem (mimo léta) takřka nevytáhl paty z domu a celý podzim a zimu strávil v…

Čtení na 1 minutu
Jak jsem surfoval na Havaji
tadyjetozajimave 2021-03-16T21:32:26+01:00 0 komentářů
Spojené státy americké 1950

| Waikiki Beach, Honolulu, Hawaii, USA | #TadyJeToZajimave. Jako suchozemci jsme mořskými vlnami takříkajíc nepolíbení. Co obnáší surfing, to si asi taky dokáže, každý z nás představit. Pokud by Vás zajímalo, jak je daleko od teorie k praxi, tak právě o tom…

30 dalších cestopisů
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 7 dny
Navrhni úpravu