Země, kterou budete buď milovat, nebo nenávidět

Spojené státy americké (USA) jsou demokratickou federativní prezidentskou republikou, jejíž největší část se táhne kontinentem Severní Ameriky od Atlantského oceánu na východě po Tichý oceán na západě. Na severu hraničí pevninská část Spojených států s Kanadou, na jihu s Mexikem. Exkláva USA, Aljaška se svými ostrovy (Aleutské ostrovy), je z velké části obklopena Severním ledovým oceánem, pevninskou hranicí se stýká s Kanadou. 

Dále Spojeným státům náleží ostrovní území v pacifické oblasti tzv. Havajské ostrovy, známé skvělými podmínkami pro vodní sporty. Ke Spojeným státům řadíme také 14 přidružených území, z čehož 5 je obydlených – Portoriko, Guam, Severní Mariany, Americká Samoa, Americké Panenské ostrovy. Občané těchto přidružených oblastí nejsou automaticky občany USA, ale vztahují se na ně některé části americké ústavy. Celkově Spojené státy se svými přidruženými oblastmi zaujímají rozlohu více než 9 639 000 km2 a jedná se tak o třetí největší zemi světa.

Jak značí samotný název USA, jedná se o zemi, která sestává z 50 států a jednoho federálního území se statutem hlavního města – Washington D. C., v němž se nachází sídlo prezidenta, Kongresu a Nejvyššího soudu (District of Columbia). 

Chystáte-li se do Spojených států poprvé, pravděpodobně míříte buď na západní pobřeží, východní pobřeží, nebo na Havaj. Pokročilí cestovatelé, ti, kteří ve Spojených státech již párkrát byli, vyhledávají oblasti jako Aljaška, jih USA či středozápadní oblast. Ať jedeme kamkoli a třeba podesáté, vždy jsme my, Evropané, zaskočení, jak jsou Spojené státy obrovské, proto své časové možnosti znásobte třemi a pak teprve stihnete vše, co jste si napsali na seznam vašich TOP 10. 

Napsat tento článek nebude nic jednoduchého. Nelze totiž napsat nic, co by dokázalo shrnout, jaké Spojené státy jsou, jací jsou Američané, o Spojených státech nelze říct nic, co by je jednoznačně dokázalo definovat v pár větách. Jedná se o zemi, kterou lze milovat a nenávidět zároveň, kde natrefíte na to nejlepší, a také to nejhorší současného světa, kde pravděpodobně utratíte budget, který měl vystačit i na další cesty, ale vlastně vám to vůbec nebude vadit.

Vztah většiny cestovatelů ke Spojeným státům je rozporuplný, a přesto tam všichni stále dokola s nadšením jezdíme. Mimo stereotypní obrázky, které známe z filmů hollywoodské produkce, můžeme totiž v USA zažít úplně vše – velká města se vším, co nabízí, skvělé treky napříč horami a kempováni v divočině, surfování na vlnách a potápění pod nimi, vyzkoušíte gastronomii celého světa, strávíte hodiny přelety a přejezdy v autech, abyste se pak nemohli vzrušením ani nadechnout, jakmile stojíte a pod vámi leží stovky kilometrů až šest miliónů let starého Grand Canyonu.

Informace, které si můžete přečíst v tomto článku, jsou zejména určeny pro ty, kteří se do USA chystají poprvé. Shrnují základní informace o tom, jak se v USA zorientovat, na co si dát pozor nebo naopak to, co by vám mohlo pomoci.

Víza
ESTA za 14 $
Povolení ke vstupu získáš on–line na esta.cbp.dhs.gov/esta.
Hlavní sezóna
Celoročně
USA jsou velké, svoje si najdeš na různých místech po celý rok.
Letenky od
13 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 15x za měsíc a ušetříš cca 41 %. Akční letenky do USA
Průvodce pro tebe napsal Adéla Čavojská

Praktické tipy před cestou do USA

Co vidět v USA

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v USA

Mapa s místy co vidět a navštívit v USA

Co dělat v USA

Co dělat v USA a kam na výlety po okolí? Sport, odpočinek, příroda, jak se zabavit s dětmi... seznam nejlepších aktivit pro Spojené státy americké.

Počasí v USA

Přehledně o počasí v USA a teploty během roku. Kdy jet do USA na dovolenou, aby vám vyšlo počasí a nezmokli jste?

Doprava v USA

Jak se dopravovat a cestovat v USA? Cestování v USA letadlem, vlakem, autobusem, autem či motorkou – co je lepší a kolik to stojí?

Peníze a ceny v USA

Čím platit v USA a jaké jsou ceny? Místní měna je Americký dolar. Kde směnit peníze, lze platit kartou a kolik co stojí v USA?
Aktuální kurz 1 $ = 22.68 Kč

Jídlo v USA

Co ochutnat v USA a jaká je tradiční kuchyně? Typická jídla, národní speciality a vše o tom, co se jí v USA a kde se stravovat.

Kultura a lidé v USA

Jak se mluví v USA? Objev v krátkosti historii, kulturu, svátky a jiné užitečné informace jako kde leží Spojené státy americké a jakou má rozlohu?

Bezpečnost v USA

Je Spojené státy americké bezpečné pro cestovatele? Zjistěte možná rizika, nemoci a úroveň bezpečnosti a kriminality v USA + očkování a pojištění.

Víza v USA

Je potřeba vízum a pas do USA? Zjistěte, kde a jak získat vízum (na letišti nebo ambasádě) a jaká je cena turistického víza do USA?

Další průvodce v USA a okolí

You will like it here!
Tady se ti bude líbit!
New York
Průvodce městem
We are looking forward to you!
Těšíme se na tebe!
Big Island
Průvodce ostrovem
Hi!
Ahoj!
San Francisco
Průvodce městem
You will like it here!
Tady se ti bude líbit!
Seattle
Průvodce městem
Hi!
Ahoj!
Maui
Průvodce ostrovem

Cestopisy z USA od cestovatelů jako ty

Čtení na 4 minuty
Work and Travel USA 2019 - Nezapomenutelné 4 měsíce v USA
Michal Horák 2019-11-03T16:08:34+01:00 0 komentářů
Spojené státy americké 2019

V létě 2019 jsme společně s bratrem vyrazili na 4 měsíce za oceán vyzkoušet si jaké je žít v USA.. Léto v USAV létě 2019 jsme společně s bratrem vyrazili na 4 měsíce za oceán vyzkoušet si jak se žije v USA (což byl náš sen už dlouhou dobu).  Vyjeli jsme přes agenturu Czech-Us (kterou určitě můžeme…

❤️ Oblíbené
Čtení na 69 minut
Stopem napříč USA
Maty Mažári 2019-10-01T15:45:54+02:00 3 komentáře
Spojené státy americké 2019

Z Kalifornie napříč Springfieldem, Bradavicemi, předalekou galaxií a midwestem až do Chicaga.. Do USA jsme se chystali na měsíc s kámošem Tomášem z vejšky. Trip jsme plánovali cca rok a obnášel přílet do Kalifornie, přesun na tzv. midwest a potom stopovačku do Chicaga. Účel toho všeho by se…

❤️ Oblíbené
Čtení na 4 minuty
Aljaška – Brooks Falls
Avatar uživatele janicek
janicek 2019-08-01T19:32:47+02:00 0 komentářů
Spojené státy americké 2019

Všetko, čo potrebujete vedieť o ceste na Aljašku za pozorovaním medveďov.... Cestu na Aljašku sme plánovali už pár rokov, no stále nám buď do toho niečo vošlo alebo sme cestovali niekam inam alebo proste neboli výhodné letenky. Podarilo sa to konečne až tento rok.Jedným z…

🙏 Praktické
Čtení na 37 minut
Planeta New York
Avatar uživatele Jaroslav Thraumb
Jaroslav Thraumb 2019-07-15T14:32:57+02:00 6 komentářů
Spojené státy americké 2019

New York je všechno možné, jen ne obyčejný, nudný a monotónní. Má svá vlastní pravidla, svá vlastní paradigmata a zcela unikátní kolorit, který z něj dělá spíš malou planetu, než řadové město.. New York je velmi ambivalentní místo co do přístupu cestovatelů z celého světa, především však z Evropy. Skoro se zdá, že ho můžete buď milovat, nebo nenávidět. Někteří pohrdají jeho…

18 dalších cestopisů
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 14 dny
Navrhni úpravu