Průvodce státem

Spojené státy americké

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Země, kterou budete buď milovat, nebo nenávidět

Spojené státy americké (USA) jsou demokratickou federativní prezidentskou republikou, jejíž největší část se táhne kontinentem Severní Ameriky od Atlantského oceánu na východě po Tichý oceán na západě. Na severu hraničí pevninská část Spojených států s Kanadou, na jihu s Mexikem. Exkláva USA, Aljaška se svými ostrovy (Aleutské ostrovy), je z velké části obklopena Severním ledovým oceánem, pevninskou hranicí se stýká s Kanadou. 

Dále Spojeným státům náleží ostrovní území v pacifické oblasti tzv. Havajské ostrovy, známé skvělými podmínkami pro vodní sporty. Ke Spojeným státům řadíme také 14 přidružených území, z čehož 5 je obydlených – Portoriko, Guam, Severní Mariany, Americká Samoa, Americké Panenské ostrovy. Občané těchto přidružených oblastí nejsou automaticky občany USA, ale vztahují se na ně některé části americké ústavy. Celkově Spojené státy se svými přidruženými oblastmi zaujímají rozlohu více než 9 639 000 km2 a jedná se tak o třetí největší zemi světa.

Jak značí samotný název USA, jedná se o zemi, která sestává z 50 států a jednoho federálního území se statutem hlavního města – Washington D. C., v němž se nachází sídlo prezidenta, Kongresu a Nejvyššího soudu (District of Columbia). 

Chystáte-li se do Spojených států poprvé, pravděpodobně míříte buď na západní pobřeží, východní pobřeží, nebo na Havaj. Pokročilí cestovatelé, ti, kteří ve Spojených státech již párkrát byli, vyhledávají oblasti jako Aljaška, jih USA či středozápadní oblast. Ať jedeme kamkoli a třeba podesáté, vždy jsme my, Evropané, zaskočení, jak jsou Spojené státy obrovské, proto své časové možnosti znásobte třemi a pak teprve stihnete vše, co jste si napsali na seznam vašich TOP 10. 

Napsat tento článek nebude nic jednoduchého. Nelze totiž napsat nic, co by dokázalo shrnout, jaké Spojené státy jsou, jací jsou Američané, o Spojených státech nelze říct nic, co by je jednoznačně dokázalo definovat v pár větách. Jedná se o zemi, kterou lze milovat a nenávidět zároveň, kde natrefíte na to nejlepší, a také to nejhorší současného světa, kde pravděpodobně utratíte budget, který měl vystačit i na další cesty, ale vlastně vám to vůbec nebude vadit.

Vztah většiny cestovatelů ke Spojeným státům je rozporuplný, a přesto tam všichni stále dokola s nadšením jezdíme. Mimo stereotypní obrázky, které známe z filmů hollywoodské produkce, můžeme totiž v USA zažít úplně vše – velká města se vším, co nabízí, skvělé treky napříč horami a kempováni v divočině, surfování na vlnách a potápění pod nimi, vyzkoušíte gastronomii celého světa, strávíte hodiny přelety a přejezdy v autech, abyste se pak nemohli vzrušením ani nadechnout, jakmile stojíte a pod vámi leží stovky kilometrů až šest miliónů let starého Grand Canyonu.

Informace, které si můžete přečíst v tomto článku, jsou zejména určeny pro ty, kteří se do USA chystají poprvé. Shrnují základní informace o tom, jak se v USA zorientovat, na co si dát pozor nebo naopak to, co by vám mohlo pomoci.

Průvodce pro tebe napsal Adéla Čavojská
Víza
ESTA za 14 $
Turistická víza získáš on–line na esta.cbp.dhs.gov/esta.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
USA jsou velké, svoje si najdeš na různých místech po celý rok.
Více o počasí
Letenky od
12 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 15x za měsíc a ušetříš cca 41 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do USA

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Na první pohled by se americkým školákům dalo závidět, kolik stran v učebnicích jim jejich američtí předci ušetřili tím, že se historie Spojených států nezačíná psát dříve než roku 1492, kdy Kryštof Kolumbus zvolil špatný směr a místo do Indie dorazil ke břehům karibských ostrovů. Není však většího Američana než toho, kdo dokáže vyjmenovat všechny prezidenty mezi Georgem Washingtonem a Barackem Obamou. Dějiny USA jsou samotnými Američany brány velice vážně a dá se říci, že minimálně toto a minulé století hrají Spojené státy ve světovém dění jednu z nejdůležitějších rolí.

Nedlouho po objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem 12. 10. 1492 se kontinent stal pro pár desítek až stovek přistěhovalců z Británie novým domovem. Po nějaké době se jim začalo dařit a po první větší sklizni oslavili úrodu Dnem díkůvzdání, který je od té doby po celých Spojených státech slaven každý rok vždy čtvrtý čtvrtek v listopadu.

Postupem času se britské kolonie emancipovaly, což vyústilo ve válku o nezávislost. Poražením britských vojsk vyhlásily původní britské kolonie (13) nezávislost na Velké Británii, což je každoročně oslavováno dne 4. července (the fourth of July), tzv. Den nezávislosti.

Dějiny Spojených států druhé poloviny 19. století jsou ovlivněny nejkrvavějším americkým konfliktem na území USA (od konfliktu mezi přistěhovalci a původním indiánským obyvatelstvem). Jednalo se o otevřený konflikt mezi státy Unie (Severu) a Konfederace (Jihu). Vítězství Unie dala základ novému establishmentu v čele s Abrahamem Lincolnem, který však od konce občanské války nebyl prezidentem dlouho. Byl zavražděn přesně pět dní po konci války v průběhu divadelního představení, a to jedním z herců, jenž byl fanatickým přívržencem Jihu. Přestože válka skončila porážkou Konfederace, bylo zrušeno otroctví a černošské obyvatelstvo se stalo více méně svobodné.

Abraham Lincoln

První světová válka se Spojených států dotýká pouze okrajově díky politice izolacionismu, kterou držely až do roku 1917, kdy vyhlásily válku Německu a Rakousko-Uhersku. Špatná ekonomická situace světa mezi světovými válkami ve Spojených státech vyeskalovala v roce 1929 krachem na newyorské burze, což byl počátek Velké hospodářské krize, která se táhla dlouho až do konce II. světové války, do které se Spojené státy zapojují po japonském útoku na Pearl Harbour v Pacifiku.

Útok na základnu Pearl Harbour Spojené státy vracejí svržením atomových bomb na japonská města Nagasaki a Hirošima v srpnu roku 1945, čímž přinutili Japonsko kapitulovat a pomohly ke konci druhé světové války.

Po válce se Spojené státy stávají absolutní světovou velmocí, díky Marshallovu plánu participují na obnově evropských zemí. 50. léta se v dějinách USA vyznačují občanskými nepokoji a rozpory mezi bělošským a černošským obyvatelstvem. Černošské obyvatelstvo si za svého vůdce volí kazatele Martina Luthera Kinga a postupně získávají všechna občanská práva a politika rasové segregace je Nejvyšším soudem označena za protiústavní.

V roce 1961 se Spojené státy pod vedení prezidenta John F. Kennedyho pokusily svrhnout komunistický režim na Kubě, avšak bezúspěšně. Prezident John F. Kennedy byl nedlouho poté smrtelně postřelen. Kdo stál za atentátem, se dodnes nepodařilo objasnit. Téma dodnes oživuje množství konspiračních teorií.

V průběhu 60. let se Spojené státy připojují do války ve Vietnamu na stranu nekomunistického jihu, přestože se množství mladých lidí proti tomuto aktu bouří pod hlavičkou tzv. hippies. Boj s komunistickou stranou světa ovládá snad všechny oblasti života americké společnosti. Svou sílu a dominanci Spojené státy ukazují například na poli kosmonautiky, když se jim v roce 1969 podaří úspěšně projít po povrchu Měsíce.

Pozdní 70. léta jsou ovlivněna zejména vnitropolitickými spory a aférou Watergate.

V 80. letech dochází k postupnému uvolňování ve vztazích s Ruskem. Na straně Spojených států se k tomuto nejvíce přičinil prezident Ronald Reagan, na straně Ruska prezident Michail Gorbačov s programem několika reforem Perestrojky.

V průběhu 90. let docházelo k výraznému politickému, ekonomickému a hospodářskému rozkvětu. Zpětně se zdá, že si v té době nikdo na nic nemohl ve Spojených státech stěžovat, přesto dnes zpětně víme, že se jednalo o dobu, v níž si americká společnost založila na řadu problémů, které řeší dodnes.

Zlatá 90. léta dostaly tvrdou ránu na počátku nového století hned dvakrát krátce po sobě. Dne 11. 9. 2001 se Spojené státy staly cílem největšího teroristického útoku ve svých dějinách, s jehož následky se ekonomicky a zejména psychicky vypořádávají dodnes.

Již před touto událostí, jedna z největších amerických energetických korporací Enron Corporation čelila obvinění z manipulace s vlastními ekonomickými výsledky. V lednu 2002 došlo k totálnímu bankrotu společnosti a více než 22.000 lidí přišlo o práci a akcie společnosti spadly na samé dno. Důsledky skandálu se dotýkaly množství dalších společností a jejich zaměstnanců. Většina dokumentů, které by však dokazovaly finanční machinace a skutečné zkreslování hodnoty společnosti, neexistují. Byly totiž zničeny, když se nacházely v jedné z budovy zříceného Obchodního centra v New Yorku.

Lidé

Ve Spojených státech a jejich přidružených územích žije více než 320 milionů lidí. Typický Američan je zvláštní směsicí pragmatismu, sarkasmu, humoru a sebevědomí. Jakmile jich pár poznáte, je jejich chování a oblékání natolik typické, že často nemusí ani promluvit, a vy víte, že jste právě potkali Američana/Američanku.

Američané jsou obecně velmi hluční, ale velice přátelští. Většina z nich miluje lidi, kteří cestují, což jim připadá hodně cool, jelikož ani ne polovina z nich má vlastní cestovní pas. Pokud sami cestují, tak nejčastěji po své zemi, druhou možností je Evropa, kterou milují, zvláště tu východní, k níž nás řadí.

Pokud vás někdo v Americe jen tak na ulici pozdraví a zeptá se vás, jak se máte, přestože jste se nikdy v životě neviděli, není to utečenec z léčebny pro duševně nemocné. Oni to tak prostě dělají. Odpovězte, že se máte fajn a využijte příležitost k tomu vyzvědět všechny informace, které vás zrovna zajímají.

Udělat si v Americe přátele je jednoduché, nebojte se prohodit řeč jen tak s někým, postěžujte si, ptejte se a buďte milí. Američané vám to velmi brzy oplatí. Dají vám kafe jen tak, magnetku, slevu, ukážou mapu, doporučí, kam jít a co dělat.

Afroameričan v New Yorku

Svátky

Američané rozlišují státní svátky a federální svátky. Ty federální se slaví jen v některých státech. Je vždy dobré zkontrolovat si na internetu, kam jedete a jestli náhodou některý den není státní svátek. Provoz mnoha institucí je v takovém případě omezen, ale obchody, restaurace, kavárny nezavírají snad nikdy, tudíž ani tak vás federální svátky v cestování příliš neomezí.

Co se týče státních svátků, jsou některé, které je dobré alespoň jednou v životě ve Státech zažít. Patří mezi ně ty typicky americké (Den díkůvzdání, the fourth of July), ale i ty mezinárodní (Vánoce, Velikonoce).

Den díkůvzdání (Thanksgiving Day) je pohyblivý a slaví se každý čtvrtý čtvrtek v listopadu. Poprvé byl slaven roku 1621 jako poděkování za úrodu, kterou britští osadníci, přistěhovalí na území dnešních Spojených států, poprvé sklidili.

Halloween

Pozve-li vás někdo na Den díkůvzdání k sobě domů, určitě neodmítejte. Kupte květiny pro paní, vezměte láhev vína pro pána a využijte příležitosti. Ochutnáte nadívaného krocana (který má enormní rozměry) s brusinkovou omáčkou a domácí dýňový koláč. Následující pátek, sobotu a neděli Američané tráví se svou rodinou, sledováním amerického fotbalu a nakupováním. Ve větších městech se konají slavnostní průvody. Pokud milujete strkanice, tlačenice a bitky o zlevněné zboží, většina nákupních center zlevňuje své zboží až o 80 % (Black Friday).

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Americký dolar

Oficiální měnou Spojených států je americký dolar (USD, US$, USS, USN). V hovorové angličtině se můžeme setkat také s označením „buck“. 1 dolar se skládá ze 100 centů. Mince v oběhu mají hodnoty 1, 5, 10, 25, 50 centů nebo 1 dolar (pozor, ten může mít dvě různé podoby). Bankovky mohou mít hodnotu 1, 2, 5, 10, 20, 50 nebo 100 dolarů.

Americký dolar

Směnárny a platba kartou

Zejména ve větších městech je platba kartou preferována. Platit kartou můžete i velmi malé částky. Bankomaty jsou běžné a standardně označené jako ATM. Před odjezdem je vhodné kontaktovat vaši banku a informovat ji o cestě. Vyhnete se tak případné blokaci karty. Vhodné také je ujistit, že vám karta v USA bude opravdu fungovat.

Při platbě kartou se vás obchodníci budou ptát, jestli platíte s tzv. debit nebo credit card. Většina karet vydávaných v ČR jsou karty debetní (vydané k bankovním účtům). V každém případně si s sebou vždycky vezměte kartu embosovanou (s vytlačenými písmenky), protože ne všude mají k dispozici elektronické terminály a platba se tak provádí otiskem údajů z karty na účtenku, kterou autorizujete svým podpisem.

Kolik co stojí

Spojené státy jsou obecně drahou zemí, i když se náklady mohou výrazně lišit dle místa. Západ a východ, velká města a známé turistické cíle jsou zpravidla dražší než Středozápad či Aljaška. Ušetřit můžete, pokud vaši cestu plánujete s dostatečným předstihem.

Hotel, půjčení automobilu, lístky na vlak, aj. se den ode dne zdražují, proto je vhodné tyto položky vyřešit co nejdříve od nákupu letenek. Na druhou stranu last minute lístky vám často mohou ušetřit až polovinu vstupného na různá divadelní představení či koncerty.

Největší nákladem v rámci vašeho cestování bude samotné ubytování, jídlo, doprava mezi městy/státy. Výhodný je pak nákup oblečení a elektroniky, které jsou oproti ČR opravdu levné a v obrovském výběru. Rozhodnete-li se v USA nakupovat elektroniku, nezapomeňte, že v ČR budete muset dokupovat nabíjecí kabely pro naše zásuvky a správně byste měli dovážené zboží na letišti proclít a doplatit DPH (každé zboží nad 150 euro).

Spropitné a smlouvání

Je to jednoduché, spropitné ano, smlouvání ne. Míra spropitného by měla odrážet vaši spokojenost se službou. Spropitné se očekává nejen v restauracích. Pokud se servisem nejste spokojeni, řekněte to. Obsluha se bude snažit chybu napravit. Nedat dýško je až poslední možností, jak vyjádřit, že něco bylo špatně. Dýško se očekává v následující výši:

 • Restaurace: 15–20 % z ceny bez daně; někdy může být spropitné k útratě již připočteno a na účtence je pak uvedeno servicecharge, gratuity nebo tip.

Pokud budete platit kartou, dostáváte nejdříve účtenku s útratou. Kartou provedete platbu a dýško pak připíšete na ústřižek z terminálu, který zůstává obsluze. Pokud budete platit v hotovosti, zaplaťte požadovanou částku a před odchodem zanechte dýško na stole.

 • Bary: 10–15 % za ceny za rundu, za přípravu koktejlu 1–2 USD.
 • Taxi: 10–15 % z ceny bez DPH.
 • Kavárny a bistra: Pokud se jedná o kavárny typu Starbucks, Costa Coffe, aj., dýško se neočekává. Časté jsou kasičky, do nichž můžete vhodit malý i větší obnos.
 • V obchodě: Za naskládání nákupu do tašky se očekává spropitné okolo 1–2 USD.

Jak ušetřit

Popravdě, z naší zkušenosti se v USA ušetřit moc nedá, přesto je zde pár možností, jak své peněžence ulevit:

Ubytování

 • Ve velkých městech typu NYC, San Francisco, Miami, aj. platí, že ceny ubytování rostou s tím, jak se blíží datum vašeho příjezdu, proto bookujte rychle a s velkým předstihem,
 • V oblasti západního pobřeží se vyplatí na benzinkách a v infocentrech sbírat katalogy a reklamní letáky inzerující ubytování v blízkých hotelech. Ubytování se takto dá pořídit od 10 USD na noc na osobu.
 • Ve většině národních parků se dá stanovat a nemusíte tak shánět předražené ubytování v hotelu.
 • V USA je velice oblíbené airbnb, bydlení u soukromníků, které taky obyčejně bývá až o desítky procent levnější než konvenční hotely. Nebojte se ho využít, poznáte navíc, jak žijí místní.

Zábava

 • Máte-li v plánu města poznat se vším všudy, vyplatí se zainvestovat do city pasů. Většinou kombinují více atrakcí a zaplatíte méně, než kdybyste si každý vstup platili zvlášť.
 • Míříte-li do New Yorku, podívejte se na na webové stránky Club Free Time nebo na Free in NYC, které se zaměřují na zlevněné nebo bezplatné akce ve městě.
 • Jste-li majitelem iPhonu, do AppleStoru zadejte heslo jako např. „free tickets nyc“. Můžete si tak stáhnout množství zajímavých aplikací, které nabízí last minute lístky za super cenu. Konkrétně pro NYC je šikovná aplikace Broadway Box – NYC’s Best Broadway Discount Tickets

Národní parky

 • Pokud máte v plánu cestovat a poznávat národní parky USA, kupte si America the Beautiful Pass. Ten vás opravňuje za cenu 80 USD po dobu jednoho roku neomezeně vstupovat do národních parků. Pas je platný pro celou posádku vašeho vozu. Informace o pase a odkaz na e-shop.
 • Ještě výhodnější než si kupovat America ACTH Beautiful Pass na jeden rok, je odkoupit pas za sníženou cenu od těch, kteří ho už nevyužijí. Nabídka je poměrně velká v různých cestovatelských fórech a diskusích.

Denní rozpočet

To, kolik v USA utratíte, bude nejvíce záležet na oblasti, po níž se budete pohybovat. Život ve velkých městech dokáže být velmi drahý. Pro přesnou představu, kde je dráž a kde levněji, nejlépe poslouží internetové stránky numbeo.com, které obsahují docela přesná čísla nákladů na život v dané lokalitě. Níže uvádíme alespoň denní rozpočet, s nímž je potřeba počítat v turisty oblíbeném New Yorku:

Levný New York – do 70 USD/den

 • Ubytování – hostel od 40 USD/lůžko,
 • pizza – 5 USD,
 • tacos ve fast foodu – od 3 USD,
 • metro – 2,75 USD/ jedna jízda.

Středně drahý New York – okolo 100-300 USD/den

 • Ubytování – 150 USD/ dvoulůžkový pokoj v hotelu,
 • brunch - 30 USD/ osoba,
 • průměrná večeře – 20 USD/ osoba,
 • pivo v Brooklynu – 8 USD,
 • zlevněná vstupenka do divadla na Broadwayi – od 70 USD.

Před cestou do New Yorku si také přečtěte naše tipy na levné ubytování ve městě.

Podobné ceny platí ve všech větších městech na východním i západním pobřeží USA, mezi vůbec nejdražší města patří San Francisco a Seattle.

I cestu do USA můžete svěřit do rukou cestovní kanceláře, počítejte však, že se takové počínání spíše nevyplatí a individuální cesta ušetří i desítky procent. Přehled aktuálních zájezdů do USA.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do USA

Nejčastěji a nejlevněji se do USA dostanete letecky. Díky akčním letenkám a chybovým tarifům, které se občas poštěstí najít, můžete letět už za pár tisíc. Standardní ceny letenek:

 • New York – od 11.000 Kč
 • San Francisco – od 15.000 Kč
 • Chicago – od 13.000 Kč
 • Los Angeles – od 14.000 Kč
 • Miami – od 12.000 Kč
 • Havaj – od 23.000 Kč

Velmi příjemné jsou přímé lety Praha – New York, díky nimž se můžete za necelých 8 hodin dívat na sochu Svobody. Častější jsou však lety z Prahy přes Londýn, Amsterdam či Paříž. Let s přestupem nejčastěji trvá něco okolo 12 hodin.

Méně tradiční způsob, jak se dostat do USA, je lodí. Lodní spoje z Evropy můžete vyhledávat například na stránkách expedia.com nebo expedia.de pod záložkou Cruises (Kreuzfahrten v německé verzi). Dvoutýdenní plavba na zaoceánské lodi z Barcelony do Port Canaveral se zastávkou na Tenerife a v Puerto Rico se dá koupit od 400 dolarů (jedna cesta).

Jak se nejlépe dopravovat

Existují čtyři hlavní způsoby, jak se dopravovat po Spojených státech:

Letadlem

Velmi běžný a oblíbený způsob dopravy, pokud se rychle potřebujete dostat z jedné strany země na druhou a nepotřebujete po cestě nic vidět a nikde se zastavovat. Nevýhodou je, že ceny letenek bývají docela vysoké, především při přeletech z východního na západní pobřeží se můžou dostávat až na úroveň cen z Evropy do New Yorku.

Letiště Midway

Při cestách po USA doporučujeme využívat leteckou společnost Southwest Airlines. I když se jedná o průkopníka nízkonákladového létání, jako jediná aerolinka v USA má již v nejnižším tarifu povolenou přepravu odbavených zavazadel, a to hned dvou (každé do 23 kg).

Autem

Vhodný způsob dopravy, pokud cestujete ve více lidech, nechcete být na nikoho vázání a chcete se dívat a zastavovat na různých místech. Půjčení auta z autopůjčovny může být docela nákladná záležitost, zvláště s povinnými a doplňkovými pojištěními (viz níže), na druhou stranu benzin je levnější než u nás (cca 18-20 Kč za litr).

Cestování po USA autem je mezi návštěvníky velmi oblíbený způsob dopravy. Auto se vyplatí půjčovat, pokud cestujete ve dvou či více lidech, pro sólo cestovatele jsou výhodnější vlaky a autobusy, někdy i přelety. Ve městech a předměstích je doprava velmi hustá, často budete stát v kolonách, proto si cestu plánujte tak, abyste se vyhnuli dopravním špičkám. V odlehlých částech a při přejezdech zase budete rádi, když někoho vůbec potkáte. V USA se jezdí až na výjimky (Americké Panenské ostrovy) vpravo a 99 % aut bude mít automatickou převodovku.

Ve Spojených státech funguje velké množství autopůjčoven. Mezi ty největší patří Hertz, Budget, Avis, Alamo, National, Thrifty. K půjčení auta budete potřebovat:

 1. Cestovní pas, ID
 2. Řidičský průkaz – je vhodnější před odletem zajistit Mezinárodní ŘP. Není povinný, ale může se stát, že vám bez něj nebudou chtít auto půjčit. Vyřízení MŘP stojí 50 Kč a vydají vám ho na obecním úřadě s rozšířenou působností vašeho trvalého bydliště. Bohužel zastupitelnost při vyřizování není možná.
 3. Platební kartu
 4. Věk 18 a více – dá se říct, že čím jste mladší, tím to pro vás bude dražší. Řidiči se totiž v USA dělí podle věkových kategorií. Pokud je vám mezi 18–20 lety, budete mít s půjčením problém, ale možné to je. Připlatíte si a pravděpodobně vám dají auto s nejslabším motorem. Je-li vám mezi 20–24 lety, auto vám půjčí bez problému, ale budete si muset zaplatit Underage Driver’s Fee.

Samotné půjčení auta není až takový problém jako správným výběr doplňků, hlavně pojištění. Standardně je auto vybaveno klimatizací a rádiem, za vše ostatní budete muset připlatit. Půjčení auta, pokud možno, nenechávejte na poslední chvíli. Podstatnou částku můžete ušetřit, pokud si půjčení auta vyřídíte přes internet s dostatečným časovým předstihem (ideálně nejméně 2 měsíce před).

Co se týče pojištění, nešetřete. Zvláště v USA se to nevyplatí. Nicméně některé z balíčků pojištění pro vás nemusí být nutné, proto si je můžete nebo nemusíte navolit:

 • SLP (Supplemental Liability Protection) – povinné ručení,
 • SLI (Supplemental Liability Insurance) – lepší povinné ručení, díky tomuto balíčku získáte větší krytí,
 • CDW (Collision Damage Waiver) – havarijní pojištění, které kryje škody na zapůjčeném automobilu,
 • SCDW (Super Collision Damage Waiver) – lepší havarijní pojištění, kryje další možné škody na automobilu, které nejsou normálně kryty CDW,
 • LDW (Loss Damage Waiver) – kryje totální škodu na vámi zapůjčeném voze,
 • FDW (Full Damage Waiver) – havarijní pojištění bez limitu,
 • TP (Theft Protection) – kryje krádež zapůjčeného automobilu,
 • PEC (Personal Effects Coverage) – pojištění osobních věcí v automobilu při vykradení nebo autonehodě,
 • PAI (Personal Accident Insurance) – kryje případné ošetření zraněných při dopravní nehodě automobilu.

Route 66

Vlakem

Jezdit vlakem po Spojených státech není až tak špatný nápad, jak vám někteří Američané mohou tvrdit. Zejména na východním pobřeží je železniční síť osobní vlakové dopravy celkem hustá. Osobní vlakovou dopravu v Americe provozuje státní společnost AMTRAK, která spravuje 44 tras po celé zemi.

Pokud se rozhodnete místo auta využít vlak, můžete si lístek zakoupit buď na nádražích, nebo přes web amtrak.com (což je výhdonější). Amtrak nabízí čtyři kategorie lístků – Saver, Value, Flexible, Premium. Lístky všech kategorií se dají změnit na jiné datum, vrátit se dají pouze lístky Value a vyšší. Nejlevnější Saver lístky se prodávají nejrychleji. Ceny lístku jsou obecně spíš vyšší, často srovnatelné s leteckou dopravou. Na druhou stranu můžete vystupovat a nastupovat na různých místech a už ze samotného vlaku toho hodně uvidíte.

Velmi oblíbené vlakové trasy mezi turisty jsou například Empire Service (New York – Niagarra Falls, 9 hodin), Coast Starlight (San Francisco – Los Angeles, 12 hodin). Na většině tras je dostupná wifi, která bývá kupodivu i funkční.

Amtrak - nádraží Grand Central

Autobusem

Nejpomalejší, ale za to vesměs nejlevnější způsob, jak cestovat po USA. Cena autobusových jízdenek se dá často sehnat už od 1 USD, lístky pokud možno kupujte online s předstihem. Pro autobusovou dopravu se využívají zejména tři dopravní společnosti:

Megabus

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Americká kuchyně

Minimálně tolik, kolik je na světě národů, tolik druhů kuchyně v USA můžeme najít. Ačkoli se to nemusí zdát, Američané jsou velcí znalci jídla a umí dobře jíst. Mimo známé americké pochoutky typu hot dog či hamburger v každém státě najdeme specialitu typickou právě pro tuto oblast.

Hamburger v Johny Rockets

New York – v gastronomii byl ovlivněn nejvíce vlivy přistěhovalců. Najdeme zde snad všechny kuchyně světa. I ty, o kterých jste v životě neslyšeli. Jídlo, které byste však New Yorku neměli pominout, je pravý bagel – houska s prázdným středem prstencovitého tvaru. Pravý bagel se tvaruje ručně, poté se vaří v osolené vodě a nakonec zapeče. Dát si ji můžete s čímkoli. Oblíbené jsou například s lososem a tvarohovým sýrem. Není lepší newyorská snídaně.

Východ USA nabízí bezkonkurenční mořské a rybí speciality. Známý je například Boston Clam Chowder – hustá rybí polévka smetanového typ, nebo Lobster Rolls – humří maso s majonézou v rohlíku.

Florida – zde budete mít spoustu možností ochutnat pokrmy z krokodýlího masa, čerstvých ryb a mořských plodů. Zejména na jihu Floridy si také můžete pochutnat na latinskoamerické kuchyni, zvláště pak na kubánských specialitách.

Jih USA – jídla výrazných chutí připravovaná z čerstvých pochutin, ovoce a ořechů. Typické jižanské jídlo je například pomalu opékané maso (slow-cooked barbecue) nebo smažené kuře na jižanský způsob. Recepty v této oblasti se tradovaly z generace na generaci a vznikaly mísením typické africké kuchyně s americkými a evropskými kuchyněmi.

Středozápad USA – velké porce poctivé kuchyně z čerstvého masa a plodin. Není divu, Středozápad je farmářský region, který pěstuje hlavní plodiny pro spotřebu celých Spojených států (Iowa – kukuřice, Idaho – brambory, Severní Dakota – pšenice, atd.). Budete-li projíždět touto oblastí, zastavte se třeba v Czech Village (Česká vesnice) v Cedar Rapids (Iowa) a zjistíte, jak chutnají americké, pardon české, kolaches (koláče). Pokud budou zrovna Houby Days, pochutnáte si jistě i na kulajdě.

Jihozápad a Kalifornie nabízí to nejlepší hned v několika kategoriích. Čerstvé mořské plody a rybí speciality jsou díky oceánu, který tento region omývá, na denním pořádku. Kalifornie je také vinařskou a ovocnářskou oblastí. Výrazné jsou vlivy Mexika a jiných latinskoamerických národů. Často si tak Američané v této oblasti pochutnávají na tacos, tortille, enchiladě, burritu nebo chimichanga.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Pěší turistika

Američané milují chození. A není se čemu divit. Vyjedete-li z jakéhokoli většího města, do pár kilometrů se ocitnete v přírodě, kterou u nás v Evropě jen tak neuvidíte. Spojené státy jsou doslova protkané kratšími a delšími turistickými trasami. Velká část z nich se nachází v národních parcích. Každý z národních parků jich nabízí několik. Na túru se můžete vydat buď sami, nebo s průvodcem a dalšími turisty. Informace o všech národních parcích v USA a aktivitách v nich naleznete na stránkách U. S. National Park Service.

Tipy na treky v USA:

 • South Kaibab/North Kaibab Trail (Grand Canyon) – několikadenní přechod kaňonu k řece Colorado a zpět,
 • Tahoe Rim Trail, Lake Tahoe, Kaliformie,
 • Angel's Landing, Zion National Park, Utah,
 • Harding Icefield Trail, Kenai Fjords National Park, Aljaška.

Trek USA napříč parkem Zion

Nakupování

Nakupování je skoro novým americkým náboženstvím. Ceny spotřebního zboží jsou tak nízko, že se vyplatí čas od času koupit letenku a s prázdným kufrem se vydat do USA. Značkové oblečení můžete nakoupit za třetinové ceny než v Evropě.

Oblíbená nákupní centra na outlety v USA:

 • New Jersey Gardens, New Jersey. Nachází se cca 40 minut jízdy autobusem z centra New Yorku (informace),
 • North Georgia Premium Outlets, Georgia – informace,
 • Orlando International PremiumOutlets, Florida – informace,
 • Las Vegas North Premium Outlets, Nevada – informace,
 • San Franciso Premium Outlets, Kalifornie – informace.

Nákupy v New Yorku

Pláže

Ano, Američané mají opravdu všechno – vysoké hory, historická města, jezera, národní parky, termální prameny, a také oceán a pláže a báječný život na nich. Samozřejmě ty nejkrásnější najdeme na Havajských ostrovech – nabízí bílý písek, možnosti pro šnorchlování, surfing, paddleboarding, aj. Ovšem New York City má taky svou pláž. Není určitě jedna z nejkrásnějších v USA, ale má svou atmosféru.

Tipy na pláže v USA:

 • Coney Island Beach, New York City městská pláž; nachází se cca 60 min metrem z centra města. Vedle pláže se nachází zábavní park z 50. let, kam se o víkendu chodila bavit newyorská střední třída,
 • Miami Beach, Florida,
 • Robert Moses Beach, Long Island,
 • Venice Beach, Kalifornie,
 • La Push, Washington (stát, ne město).

Miami Beach

Pro děti

Cestováním v USA s dětmi je velmi jednoduché a i zábavné. Úroveň turismu je na velmi vysoké úrovní a 90 % turistické infrastruktury s dětmi počítá. Na většině místech bude pro děti vytvořeno vhodné zázemí – hotely poskytnou přistýlky/postýlky, restaurace jsou vybaveny dětskými koutky/vysokými židlemi, na záchodech běžně naleznete přebalovací pulty atp. Cestování po USA může být pro děti i zábavné.

Národní parky nabízejí množství edukativních programů, dětských tras a dětských aktivit.

Ve větších městech navštivte infocentra, v nichž vám poradí vhodné dětské aktivity a výlety po okolí.

Nezapomeňte na zábavní parky. Nejznámějším zábavním parkem je bezesporu Disneyland. Ve Spojených státech se nachází dva tyto tematické parky z produkce Walta Disneyho – v Anaheimu (Kalifornie) a v Orlandu (Florida). Lístky do parku můžete zakoupit na délku 1–5 dní. Děti do tří let neplatí. Nejlevnější jednodenní lístek zakoupíte momentálně od 95 USD/osoba od 10 let nebo 89 USD/ dítě 3–9 let. Více informací o parku a lístky.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Do Spojených států se vybavte platným cestovním pojištěním. Určitě nebude stačit to, co máte k bankovní kartě. Účet za případnou hospitalizaci v nemocnici může dosáhnout několika tisícových částek (v dolarech). Do ještě větších trablí byste se mohli dostat, pokud byste někomu nechtěně ublížili. Pojistěte nejen sami sebe, ale také svou odpovědnost za škodu způsobenou jiným, a to v maximální možné výši (u AXY krytí až do 25.000.000).

Co se týče očkování, není potřeba se nechat očkovat proti žádným cizokrajným nemocem. Vhodné je očkování proti žloutence typu A+B, zkontrolujte si aktuálnost očkování proti tetanu. Aktuální zdravotní rizika epidemií nemocí, které jsou běžné také u nás (meningokok, černý kašel, spalničky, aj.).

Kriminalita

Bezpečnost ve Spojených státech je diskutabilní. Vždy záleží na tom, kam jedete a co tam budete dělat. Dle Global Peace Index 2016 je úroveň bezpečnosti ve Spojených státech (103. místo) srovnatelná s bezpečností v Kambodži (104. místo) nebo Guinejí (101. místo). Pro zajímavost, ČR je jednou z deseti nejbezpečnějších zemí světa (6. místo).

Před odjezdem je tudíž vhodné udělat pár opatření. Na stránkách neighborhoodscout.com zadejte název města, v němž se plánujete pohybovat. Vedle informací ohledně cen nemovitostí, můžete také zjistit, kam ve městě raději nechodit, a to i s konkrétním popisem, co vám v daném místě může hrozit. Míra kriminality může být v amerických městech velmi vysoká. Mezi naprosto nejnebezpečnější v USA patří East St. Louis (Illinois), Camden (New Jersey), Detroit (Michigan) nebo také kalifornský Oakland, v němž turisté, kteří míří do San Francisca, rádi přespávají díky nižším cenám za ubytování.

Nicméně pokud člověk používá selský rozum, nebude se cítit nebezpečněji než třeba v Praze.

Předtím než vyrazíte do USA, ale také do jiných zemí, je vhodné zaregistrovat se do systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí). Tento projekt je realizován Ministerstvem zahraničních věcí ČR a jeho smyslem je informovat české občany v zahraničí v případě přírodních katastrof, sociálních nepokojů, případně zajistit pomoc.

Riziko katastrof

Přírodní katastrofy jsou v USA poměrně časté. Nejčastěji obyvatelstvo ohrožují tornáda, a to v oblasti tzv. tornádové aleje (tornádový pás) na středozápadě a jihu USA. Nejohroženějšími státy jsou Nebraska, Kansas, Oklahoma, Texas a okolní oblasti. Tornáda jsou velmi těžko předvídatelná a velice rychlá, proto neexistuje žádný 100% účinný systém varování před nimi. Tornáda a jejich síla, případně pohyb, se nejlépe sledují pomocí radarů. Víte-li, že jste v oblasti, kde se tornáda mohou vyskytovat, sledujte televizi a rádio. Nejúčinněji se před tornády dá schovat do krytu (tunnels), které jsou v tornádových oblastech časté při školách, nemocnicích či úřadech.

Spojeným státům se nevyhýbají ani povodně, zemětřesení, požáry a bouře. Obecně je počasí možné sledovat na stránkách National Weather Service, kde jsou na aktuální mapě zvýrazněny oblasti a situace v nich nebo na stránce weather.com, kde naleznete aktuální mapy dle navolených kritérií (sníh, horko, požáry, povodně, atd.).

Internet a elektřina

Ve Spojených státech se neobejdete bez adaptéru. Doporučujeme si ho přibalit již z Čech, abyste ho pak nemuseli shánět na místě. Americké zásuvky mají odlišné napětí než ty evropské, konkrétně 110–120 V/60 Hz. Většina nabíječek a přístrojů by vám v Americe s redukcí měla fungovat, jelikož jsou připraveny i na americké napětí. To lze překontrolovat na štítků zařízení nebo v návodu, kde by mělo být uvedeno něco jako „INPUT: 100–240 V ~ 50-60 Hz“.

Pozor, adaptéry lze koupit dvojího druhu. Pro kulaté a ploché zástrčky. Některé adaptéry však vypadají, že jsou určeny pro kulaté zástrčky, ale mají v sobě dvě malé zarážky a kulatou zástrčku tak do nich nedostanete.

Internet je v USA velmi běžný. Na otevřenou a často velmi funkční wifi natrefíte většinou v informačních centrech, letištích, v New Yorku dokonce v metru, v kavárnách, větších obchodních centrech. Není potřeba tedy plýtvat vlastními daty. Pokud je nejhůř, zamiřte do Starbucksu (resp. stačí se postavit před něj), ty jsou na každém rohu.

Koupit si předplacenou simkartu při příletu do USA není až tak běžné. Dostat ji můžete v různých balíčcích v prodejnách několik provozovatelů mobilních sítí v USA (největší jsou T–Mobile, Verizon, AT&T, Sprint Corporation, U. S. Cellular). Trend v cenách jde směrem dolů. S chytrými telefony nebudete mít žádný problém, fungují jako v Evropě, pokud je samozřejmě aktivován roaming.

Důležité kontakty

 • Policie, záchranná služba, hasiči: 911 (celé území USA)

Velvyslanectví USA v Praze:

 • Tržiště 15
 • 118 01 Praha 1 – Malá Strana
 • Česká republika
 • Tel.: (+420) 257 022 000
 • Webová stránka

Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu:

České centrum v USA

Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Máte-li v plánu v USA pobývat méně než 90 dní, bude vám pro vstup stačit:

 1. Biometrický pas (ten musí být platný ještě 6 měsíců po vašem příletu zpět do ČR),
 2. ESTA (Electronic System of Travel Authorization) neboli Elektronický systém cestovní registrace – internetový formulář, který vyplníte, následně uhradíte poplatek 14 dolarů. Poplatek je možné uhradit platební kartou, ESTA je pak vyřízená za pár minut a schválenou registraci dostanete na vámi zadaný email. Číslo registrace je vhodné si někam poznačit, tisknout si nic nemusíte, jelikož americká strana má veškerou dokumentaci k dispozici.

Na internetu funguje množství zprostředkovatelských agentur, přes něž je možné o ESTA zažádat. Nicméně si tyto servery budou účtovat poplatky za zprostředkování. O ESTA vždy žádejte na stránce Ministerstva vnitřní bezpečnosti USA.

Doporučujeme si ESTU vyřídit alespoň 72 hodin před odletem. Schválená ESTA však nezaručuje vpuštění do země. Po příletu do USA je nutné projít přes imigrační kontrolu. Problém může nastat, pokud jste po 1. 3. 2011 vstoupili na území Íráku, Íránu, Sýrie, Jemenu, Libye, Somálska nebo Súdánu. V takovém případě je nutné na Velvyslanectví USA zažádat o vízum typu B1/B2 (obchodní nebo turistické vízum).

Jednou vydaná ESTA má platnost 2 roky a je možné na tuto registraci po USA cestovat opakovaně. Samozřejmě pouze s pasem, pro nějž byla tato registrace vystavena.

Cestujete-li do USA s jiným než turistickým záměrem, nebo na déle než 90 dní, musíte na Velvyslanectví USA žádat o vízum. O jednotlivých typech víz, jejich platnosti a režimu vydávání se můžete dočíst na stránkách MZV ČR.

Víza do USA

Další dokumenty

Při příletu/příjezdu do USA budete muset projít imigrační kontrolou. Imigrační úředník od vás bude chtít vidět:

 • Pas,
 • ESTA/ vízum,
 • celní deklaraci – tu vám v průběhu letu/plavby poskytne palubní personál, viz níže,
 • v některých případech rezervaci ubytování a zpáteční letenku.

Celní předpisy

Co se smí dovážet (musí být uvedeno v celní deklaraci):

 • Léky pro osobní potřebu,
 • 100 doutníků, 200 cigaret,
 • 1 litr alkoholu na osobu – jen starší 21 let,
 • finance do 10.000 USD.

Co se nesmí dovážet:

 • Zbraně,
 • narkotika,
 • tabákové výrobky původem z Kuby.

Co se týče potravin, jedná se o složitější problematiku a existuje zde množství výjimek. Informace je možné ověřit v dokumentu amerického Ministerstva zdravotnictví.

Typické dotazy imigračních úředníků směřují k cíli a důvodu vaší cesty. Budou se zajímat zejména o dostatečné množství financí na pokrytí životních nákladů po dobu pobytu, kde hodláte bydlet či jestli máte zpáteční letenku. Odpovídejte konkrétně a pravdivě.

Co vidět a navštívit v USA

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v USA

Zavřít boční panel

Niagara Falls

Niagara Falls je ve skutečnosti město rozdělené na americkou a kanadskou část. Ty jsou spojené mostem a hraničním přechodem. Mezi nimi se tyčí nádherné Niagarské vodopády, které leží na řece Niagara. Jsou celkem tři (Horseshoe Falls, American Falls, Bridal Veils Falls) a nejlepší pohled na ně je z kanadské strany. Kanadská strana Niagara falls je známá kasiny, zábavními podniky a neony, zato Američané udržují svou část Niagarských vodopádů jako národní park, tudíž je zde jakákoliv výstavba značně omezena.

K Niagarským vodopádům se dá pohodlně dostat vlakem nebo autobusem z New York City. Cesta trvá 9 hodin a budete projíždět národními parky a slavnými městy jako Albany, Syracuse, Rochester, Buffalo. Od září 2016 zastavuje vlak přímo v centru Nigara Falls (US). Prohlídka vodopádů zabere cca den a pak se dá tím samým spojem pokračovat až do kanadského Toronta (2,5 hodiny).

U Niagarských vodopádů se můžete proletět vrtulníkem, lodí, skočit si bungee jumping a kdo ví, co ještě. Jedna z mála atrakcí, která vám nespolkne budget a stojí za to, je Cave of the Winds – procházka mezi vodopády, kdy se k nim můžete dostat opravdu blízko. Přestože u vstupu dostanete pláštěnku, je nutné počítat s tím, že budete odcházet trochu promočení.

Zavřít boční panel

New York

New York City, aneb Město, které nikdy nespí, Big Apple nebo Gotham je jedno z nejlidnatějších měst v USA (na jednom kilometru čtverečním zde žije přes 10.000 lidí). New York je centrem módy, gastronomie, umění, politiky, vzdělání, předraženého realitního trhu, zábavy a taky lidí, kteří si zde mohou sotva dovolit žít.

Co zde vidět třeba zadarmo

Manhattan Skyline, Socha svobody, Staten Island – využijte Staten Island Ferry, který je zdarma. Vyrazíte z Manhattanu a za 22 minut vás dopraví na ostrov Staten Island. Tam se můžete projít nebo rychle přeběhnout na druhou stranu, nastoupit na stejný trajekt a znovu jet stejnou trasu na Manhattan. Vyberte si hezký den a při vstupu na trajekt se tlačte na levou stranu lodi. Budete mít nejlepší výhled.

Manhattan

MOMA (Museum of Modern Art) – několikapatrové muzeum moderního umění. Nejmodernější díla naleznete v horních patrech. Mezi nimi nechybí ani čeští umělcí Drtikol, Kub, Mančušky. Z těch světových například Van Gogh, Dalí, Frida Kahlo, aj. V pátek od 16:00 je vstup zdarma, nicméně musíte vystát frontu, která může mít několik stovek metrů. Každopádně to stojí za to.

High Line – netradiční procházka mezi střechami industriální zástavby New Yorku, kam by ještě před deseti let nikdo nešel. High Line byla zbudována z jednokolejky, po níž se v minulosti vozil náklad do přilehlých továren a průmyslových podniků. Většina z nich dnes slouží jako prostory restaurací, galérií a obchodů. Mezi nimi vede High Line, která nabízí super 2,5kilometrovou procházku lemovanou stánky s občerstvením.

Time Square – zde zažijete pořádný humbuk. Zastavte se někde mimo dav lidí, kteří pendlují sem a tam, jen koukejte na světélkující budovy, reklamy a tepání velkoměsta. Podobnou atmosféru zažijete už jen na Picadilly Circus v Londýně nebo tokijské Ginze.

Times Square

Rockefeller Centre a Christmas Tree – oficiální rozsvícení vánočního stromu se koná každoročně začátkem prosince. Od té chvíle svítí až do začátku ledna. Před Rockefellerovým centrem, což je komplex 19 obchodních budov, se v zimě rozkládá slavné kluziště, kde můžete bruslit do půlnoci.

Byt Carrie Bradshaw – ocení zejména dámy. Byt Carrie se v seriálu Sex and the City nacházel v Upper East Side na 245 E73rd Street. Ve skutečnosti apartmán najdete na 66 Perry Street na Manhattanu.

Central Park ideální místo pro běhání, procházky, piknik nebo jen tak můžete zajít na skleničku do jedné z letních restaurací. V parku najdete spoustu jezírek, na nichž se dá pronajmout šlapadlo nebo loďka. Dejte si pozor na cyklisty a auta.

Central park v New Yorku

Dále doporučujeme:

Více praktických informací najdete v našem průvodci New York bez cestovky.

Zavřít boční panel

Chicago

Chicago, neboli Windy City (z politických důvodů) je hlavní metropolí amerického středozápadu, třetí nejlidnatější město USA, partnerské město Prahy. TOP atrakce, které byste v Chicagu neměli minout, jsou:

 • Millenium Park,
 • Willis Tower (Skydeck Chicago) – krásný výhled na celé město a odvážní se mohou projít po Skydecku – prosklené částí, kterou uvidíte a na chodník pod vámi,
 • Wrigley Field (webová stránka) – stadion současných mistrů Světové série baseballové ligy „The Cubs“,
 • The Art Institute of Chicago www.artic.edu/,
 • Cloud Gate (TheBean) – socha ve tvaru velké fazole, která se leskne tak, že si oproti ní můžete udělat selfíčko.
Zavřít boční panel

Miami

Přístavní město, brána do USA – to je Miami. Většinu obyvatel tvoří Hispánci a Afroameričané. V Miami se určitě zastavte v kubánské čtvrti Little Havana. Nakoupíte zde pravé kubánské doutníky a ochutnáte to nejlepší z kubánské/hispánské kuchyně. Mezi koupáním a surfováním na Miami Beach se podívejte na budovy ve stylu Art Deco, které jsou zapsány v registru národních historických míst USA

Everglades National Park

Národní park na jižním okraji Floridy je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Je domovem pro mnoho kriticky ohrožených druhů zvířat a vyskytují se zde ojedinělé druhy flory. Do parku se lze snadno dostat po státní silnici z Miami. V parku jezdíte vlastním vozem, na loďkách, vláčky. Park nabízí množství přednášek a rozsáhlý program, díky němuž poznáte život aligátorů, krokodýlů a dalších zvířat, které se zde vyskytují. Oblíbenou atrakcí jsou vodní vznášedla. Více informací naleznete na oficiálním webu.

Everglades národní park

Zavřít boční panel

Atlanta

Hlavní město státu Georgia je poněkud náročné město k orientaci. Pravděpodobně se ztratíte už na letišti, které je podle statistik nejrušnějším na světě. V samotném městě se budete pohybovat mezi ulicemi Peach Street, Peachtree Avenue a pokud to nebudou ulice s označením „Peach“, tak se budou jmenovat podle jiných stromů.

Atlanta je jedno z těch měst, do nichž když přijedete, najednou si uvědomíte, že jste součástí bílé minority. Více než 54 % obyvatelstva Atlanty tvoří Afroameričané. Pro nás to byl zvláštní pocit.

Navštívit se rozhodně vyplatí muzeum Coca-Coly, tzv. World of Coca-Cola, v němž můžete vyzkoušet více než 100 různých druhů Coca-Coly, které se produkují v různých částech světa. Za zastávku také stojí olympijská vesnice a sportoviště z roku 1996, prostory televize CNN nebo rodný dům Martina Luthera Kinga.

Budete-li bydlet na okraji Atlanty, není úplně vhodné se v okrajových částech města pohybovat po setmění. Míra kriminality je vysoká. Jste-li v bezpečné oblasti, doporučujeme večer návštěvu baru s živou hudbou. Atlanta je totiž mekkou hip-hopu, R&B či soulu.

Zavřít boční panel

San Francisco

Čtvrté nejlidnatější město v Kalifornii se řadí mezi nejkrásnější města na světě. Turisté zde míří nejen za známými turistickými cíli – most Golden Gate, věznice na ostrově Alcatraz, řadové domky na Alamo Square či točitou Lombard Street, ale zejména nasát atmosféru, která je v tomto městě naprosto jedinečná. San Francisco je totiž centrem umění, zábavy, nakupování, dobrého jídla a pití, a aktivního trávení volného času. Více info o San Franciscu naleznete na sftravel.com.

Napa Valley

Vinařské centrum Kalifornie je tvořeno údolím, v němž se nachází více než 200 vinařství. Nachází se přes zátoku nad San Franciscem. Nabízí k ochutnání a zakoupení Cabernet Sauvignon, zde hlavní pěstovanou odrůdu vína, ale také gastronomické večery či kuchařské kurzy. Nejaktuálnější informace ohledně aktivit, vinařství a ubytování poskytuje Napa Valey Town Centre.

Napa Valley

Zavřít boční panel

Los Angeles

Město filmů, celebrit, plastických operací a luxusu se v mžiku proměňuje v město kriminality, rozestavěných developerských projektů, dopravních zácp a smogu. Přesto stojí za to se zde na pár dní zastavit.

Za tři dny se stihnete projít po Hollywood Boulevard a na Walk of Fame najít hvězdu svého oblíbence, něco koupit na Rodeo Drive, projet se autem po Beverley Hills, dát si něco pořadně mexického v El Pueblo de Los Angeles. Jakmile vás shon velkoměsta přestane bavit, okolí L. A. nabízí spoustu možností, jak strávit den nic neděláním na plážích ve Venice, Malibu nebo Santa Monice.

Hollywood

Zavřít boční panel

Mt. Rushmore

Pokud jste se dostali na americký středozápad, vězte, že znovu tam jen tak nepojedete. Nejedná se totiž úplně o region, kam by mířily davy turistů. Využijte situace a zajeďte se podívat do Jižní Dakoty na sousoší čtyř amerických prezidentů – George Washingtona, Thomase Jeffersona, Theodora Roosevelta a Abrahama Lincolna. Bude to stát za to! Více informací naleznete na oficiálním webu.

Zavřít boční panel

Yosemite NP

Národní park zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, leží v horách kalifornské Sierra Nevady: turisté nejčastěji míří do tzv. Yosemitského údolí. Do Yosemitského parku se jezdí zejména za pohledy na neskutečné žulové skály, za obřími sekvojovými stromy a specifickou faunou a florou, za krásnými vodopády a kratšími i delšími treky. Nejznámějšími a nejvyhledávanějšími místy jsou nejen pro lezce El Capitan, Half Dome, Tunnel View, Mirrorlake, Yosemite Falls, Tuolumne Meadows Glacier. Point. Více informací.

Zavřít boční panel

Grand Canyon NP

Je jedním z nejlepších národních parků v USA, jeden z TOP 10 turistických cílů. Kaňon je více než 2,5 km hluboký. Severní a jižní vstup jsou od sebe vzdáleny vzdušnou čarou více než 16 km, autem byste najeli bezmála 350 km. Vedle překrásných scenérií nabízí Grand Canyon také množství aktivit.

Nejvyhledávanější jsou turistické trasy a organizované výlety. Jižní okraj je ke vstupu do parku otevřen celoročně. Nejvíce turistů sem přijíždí v období květen až září. Vjezd do parku autem stojí 30 USD, platí na obou okrajích parku. Více informací o parku a aktivitách, které nabízí, se dočtete na oficiálním webu.

Hoover Dam

V překladu tzv. Hooverova přehrada leží na hranici státu Nevada a Arizona. Přechodem z jednoho státu do druhého si posuňte čas o hodinu zpět nebo vpřed. Hoover Dam leží na řece Colorado. V porodních bolestech byla postavena v polovině 30. let minulého století zejména proto, aby regulovala záplavy v oblasti a zásobovala vodou přilehlá města včetně Las Vegas. Dnes je také významným producentem elektřiny. Lístky na Hoover Dam Tours a informace o stavbě naleznete na webu usbr.gov.

Hoover Dam

Zavřít boční panel

Crater Lake

Neboli Kráterové jezero se nachází ve státě Oregon v kráteru sopky Mazama, který je v některých místech až 594 metru hluboký. Kráterové jezero je tak nejhlubším jezerem v USA. Zajet sem se vyplatí už jen kvůli neskutečným fotografiím, které zde můžete snadno vyfotit. Jezero je tak klidné a voda natolik čistá, že se okolní hory odrážejí na jeho hladině.

Pokud sem přijedete v zimě, vstup je zdarma, v létě se za vjezd do parku platí 10 USD. Návštěvnické centrum je otevřeno celoročně. Crater Lake Lodge, impozantní dřevěná chata s ubytováním, je otevřena pouze od května do října. Majitelé obou zařízení velmi dobře vědí o ČR. Mnoho českých studentů sem jezdí v létě na brigády rámci programů Work & Travel. Jakmile řeknete, že jste z ČR, povídají vám o Lence z Klatov, Tomášovi z Jičína, Petrovi z Frýdku a k tomu dostanete čaj a sušenky.

Okolí Kráterového jezera je vhodné ke sportovnímu vyžití – běžky, kola, turistika. Hlavně v zimě nezapomeňte natankovat plnou nádrž. Benzinky v okolí jezera přes zimu nefungují a počasí může být nevyzpytatelné. Více info naleznete pod těmito odkazy:

Oregon je státem, kam se vyplatí zajet, pokud je vám blízký eko životní styl a outdoorový způsob trávení volného času. Pokud pojedete z Kalifornie, hned si všimnete naprosto jiného přístupu k životu a hlavně k přírodě. Najednou zmizí steroidy nahnané svaly a silikonové zlepšováky žen a kolem vás bude spousta lidí v trekových botách, v mikině s coffee-to-go v jedné ruce a knihou o současném umění v druhé.

Jste-li filmovými fanoušky Stanleyho Kubricka, na hoře Mt. Hood stojí tzv. Timberline Lodge, který je přístupný veřejnosti buď k ubytování, nebo jen tak na večeři po celodenní lyžovačce. Jedná se přesně o ty prostory, kde se odehrává celý děj slavného filmu The Shinning s Jackem Nicholsonem v hlavní roli. Více na www.timberlinelodge.com/.

Zavřít boční panel

Yellowstone NP

První národní park vzniklý na území USA, tím pádem také nejstarší. Rozkládá se na území států Wyoming, Montana a Idaho. Pozoruhodná je zejména geotermální aktivita, množství gejzírů a termálních pramenů, vodopády a množství horských jezer. Je to jeden z nejdivočejších národních parků v USA. Do parku, který se rozkládá na ploše více než 8.000 km2, lze vstoupit z pěti různých míst. North Entrance je jistota, je otevřený po celý rok. V zimě je většina cest uzavřena. Více informací na oficiálních stránkách.

Počasí a sezóny v USA

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Východní pobřeží
Toulky po velkoměstech i k Niagarským vodopádům

4 °C

5 °C

10 °C

16 °C

22 °C

26 °C

29 °C

28 °C

24 °C

17 °C

12 °C

3 °C
Jih a jihovýchod
Koupání na Floridě nebo roadtripy po Texasu

20 °C

21 °C

23 °C

24 °C

27 °C

28 °C

29 °C

29 °C

29 °C

27 °C

24 °C

26 °C
Západní pobřeží
Křížem krážem nejen Kalifornií s koupáním v Pacifiku

15 °C

17 °C

18 °C

21 °C

24 °C

26 °C

28 °C

28 °C

27 °C

23 °C

18 °C

15 °C
Středozápad s Skalisté hory
Pro toulky národními parky a po horách

-1 °C

3 °C

8 °C

15 °C

20 °C

25 °C

30 °C

30 °C

24 °C

16 °C

6 °C

-1 °C

Počasí

Vzhledem k rozlehlosti země jako celku je prakticky nemožné popisovat počasí v USA. Brzy vám přineseme detailní průvodce jednotlivými státy, kde počasí a teploty rozebereme podrobněji.

Sezóny a kdy vyrazit

Do Ameriky se lze vydat kdykoliv, v závislosti na plánovaných aktivitách. Najdeme zde celoroční destinace jako New York, San Francisco či sezónní záležitosti v podobě Floridy, národních parků v Kalifornii nebo lyžařských středisek v Rocky Mountain.

Skvělé akce do USA

ušetříš až 36%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 38%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 33%
Akce starší 2 týdnů
288 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu