Země, kterou budete buď milovat, nebo nenávidět

Spojené státy americké (USA) jsou demokratickou federativní prezidentskou republikou, jejíž největší část se táhne kontinentem Severní Ameriky od Atlantského oceánu na východě po Tichý oceán na západě. Na severu hraničí pevninská část Spojených států s Kanadou, na jihu s Mexikem. Exkláva USA, Aljaška se svými ostrovy (Aleutské ostrovy), je z velké části obklopena Severním ledovým oceánem, pevninskou hranicí se stýká s Kanadou. 

Dále Spojeným státům náleží ostrovní území v pacifické oblasti tzv. Havajské ostrovy, známé skvělými podmínkami pro vodní sporty. Ke Spojeným státům řadíme také 14 přidružených území, z čehož 5 je obydlených – Portoriko, Guam, Severní Mariany, Americká Samoa, Americké Panenské ostrovy. Občané těchto přidružených oblastí nejsou automaticky občany USA, ale vztahují se na ně některé části americké ústavy. Celkově Spojené státy se svými přidruženými oblastmi zaujímají rozlohu více než 9 639 000 km2 a jedná se tak o třetí největší zemi světa.

Jak značí samotný název USA, jedná se o zemi, která sestává z 50 států a jednoho federálního území se statutem hlavního města – Washington D. C., v němž se nachází sídlo prezidenta, Kongresu a Nejvyššího soudu (District of Columbia). 

Chystáte-li se do Spojených států poprvé, pravděpodobně míříte buď na západní pobřeží, východní pobřeží, nebo na Havaj. Pokročilí cestovatelé, ti, kteří ve Spojených státech již párkrát byli, vyhledávají oblasti jako Aljaška, jih USA či středozápadní oblast. Ať jedeme kamkoli a třeba podesáté, vždy jsme my, Evropané, zaskočení, jak jsou Spojené státy obrovské, proto své časové možnosti znásobte třemi a pak teprve stihnete vše, co jste si napsali na seznam vašich TOP 10. 

Napsat tento článek nebude nic jednoduchého. Nelze totiž napsat nic, co by dokázalo shrnout, jaké Spojené státy jsou, jací jsou Američané, o Spojených státech nelze říct nic, co by je jednoznačně dokázalo definovat v pár větách. Jedná se o zemi, kterou lze milovat a nenávidět zároveň, kde natrefíte na to nejlepší, a také to nejhorší současného světa, kde pravděpodobně utratíte budget, který měl vystačit i na další cesty, ale vlastně vám to vůbec nebude vadit.

Vztah většiny cestovatelů ke Spojeným státům je rozporuplný, a přesto tam všichni stále dokola s nadšením jezdíme. Mimo stereotypní obrázky, které známe z filmů hollywoodské produkce, můžeme totiž v USA zažít úplně vše – velká města se vším, co nabízí, skvělé treky napříč horami a kempováni v divočině, surfování na vlnách a potápění pod nimi, vyzkoušíte gastronomii celého světa, strávíte hodiny přelety a přejezdy v autech, abyste se pak nemohli vzrušením ani nadechnout, jakmile stojíte a pod vámi leží stovky kilometrů až šest miliónů let starého Grand Canyonu.

Informace, které si můžete přečíst v tomto článku, jsou zejména určeny pro ty, kteří se do USA chystají poprvé. Shrnují základní informace o tom, jak se v USA zorientovat, na co si dát pozor nebo naopak to, co by vám mohlo pomoci.

Průvodce pro tebe napsal Adéla Čavojská
Víza
ESTA za 14 $
Povolení ke vstupu získáš on–line na esta.cbp.dhs.gov/esta.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
USA jsou velké, svoje si najdeš na různých místech po celý rok.
Více o počasí
Letenky od
13 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 15x za měsíc a ušetříš cca 41 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do USA

Co vidět a navštívit v USA

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v USA

Zavřít boční panel

Phoenix

Vydejte se za neokoukanou a pro nás tolik netradiční, až exotickou přírodou v podobě pouští a červených skal. Sonorská poušť v Arizoně nabídne nespočet možností pro trek na jeden z mnoha kopců obléhající arizonské hlavní město Phoenix.

Průvodce městem Phoenix

Zavřít boční panel

Big Island

Neskutečné místo měsíční krajiny, kterou střídají vyschlé i aktivní proudy měsíční lávy, hustě zelené lesy, údolí a desítky kilometrů nádherných plážích - to je ve zkratce největší z havajských ostrovů Big Island. 

Průvodce ostrovem Big Island

Zavřít boční panel

Maui

Jeden z nejoblíbenějších havajských ostrovů, kam se mnoho Američanů vydává třeba na líbánky, vás uchvátí krásnou přírodou, bujnou vegetací, sopkou Haleakala čnící nad pevninou i skvělými plážemi.

Průvodce ostrovem Maui

Zavřít boční panel

Seattle

Metropole amerického severozápadu vás přivítá ikonickou rozhlednou Space Needle, krásnou v přírodou v okolí a na své si tu díky Boeingu či Microsoftu přijdou i nadšenci do letectví a IT. Díky blízkosti ke kanadským hranicím může Seattle sloužit i jako startovací místo pro cesty po Britské Kolumbii.

Průvodce městem Seattle

Zavřít boční panel

Honolulu

Hlavní město Havajských ostrovů je proslavené především díky své pláži Waikiki, která je synonymem pro tropický ráj a surfování. Více o městě se dozvíte v našem samostatném průvodci.

Průvodce městem Honolulu

Zavřít boční panel

Niagara Falls

Niagara Falls je ve skutečnosti město rozdělené na americkou a kanadskou část. Ty jsou spojené mostem a hraničním přechodem. Mezi nimi se tyčí nádherné Niagarské vodopády, které leží na řece Niagara. Jsou celkem tři (Horseshoe Falls, American Falls, Bridal Veils Falls) a nejlepší pohled na ně je z kanadské strany. Kanadská strana Niagara falls je známá kasiny, zábavními podniky a neony, zato Američané udržují svou část Niagarských vodopádů jako národní park, tudíž je zde jakákoliv výstavba značně omezena. 

K Niagarským vodopádům se dá pohodlně dostat vlakem nebo autobusem z New York City. Cesta trvá 9 hodin a budete projíždět národními parky a slavnými městy jako Albany, Syracuse, Rochester, Buffalo. Od září 2016 zastavuje vlak přímo v centru Nigara Falls (US). Prohlídka vodopádů zabere cca den a pak se dá tím samým spojem pokračovat až do kanadského Toronta (2,5 hodiny). 

U Niagarských vodopádů se můžete proletět vrtulníkem, lodí, skočit si bungee jumping a kdo ví, co ještě. Jedna z mála atrakcí, která vám nespolkne budget a stojí za to, je Cave of the Winds – procházka mezi vodopády, kdy se k nim můžete dostat opravdu blízko. Přestože u vstupu dostanete pláštěnku, je nutné počítat s tím, že budete odcházet trochu promočení.

Zavřít boční panel

New York

New York City, aneb Město, které nikdy nespí, Big Apple nebo Gotham je jedno z nejlidnatějších měst v USA (na jednom kilometru čtverečním zde žije přes 10.000 lidí). New York je centrem módy, gastronomie, umění, politiky, vzdělání, předraženého realitního trhu, zábavy a taky lidí, kteří si zde mohou sotva dovolit žít. 

Co zde vidět třeba zadarmo

Manhattan Skyline, Socha svobody, Staten Island – využijte Staten Island Ferry, který je zdarma. Vyrazíte z Manhattanu a za 22 minut vás dopraví na ostrov Staten Island. Tam se můžete projít nebo rychle přeběhnout na druhou stranu, nastoupit na stejný trajekt a znovu jet stejnou trasu na Manhattan. Vyberte si hezký den a při vstupu na trajekt se tlačte na levou stranu lodi. Budete mít nejlepší výhled.

Manhattan

MOMA (Museum of Modern Art) – několikapatrové muzeum moderního umění. Nejmodernější díla naleznete v horních patrech. Mezi nimi nechybí ani čeští umělcí Drtikol, Kub, Mančušky. Z těch světových například Van Gogh, Dalí, Frida Kahlo, aj. V pátek od 16:00 je vstup zdarma, nicméně musíte vystát frontu, která může mít několik stovek metrů. Každopádně to stojí za to.  

High Line – netradiční procházka mezi střechami industriální zástavby New Yorku, kam by ještě před deseti let nikdo nešel. High Line byla zbudována z jednokolejky, po níž se v minulosti vozil náklad do přilehlých továren a průmyslových podniků. Většina z nich dnes slouží jako prostory restaurací, galérií a obchodů. Mezi nimi vede High Line, která nabízí super 2,5kilometrovou procházku lemovanou stánky s občerstvením. 

Time Square – zde zažijete pořádný humbuk. Zastavte se někde mimo dav lidí, kteří pendlují sem a tam, jen koukejte na světélkující budovy, reklamy a tepání velkoměsta. Podobnou atmosféru zažijete už jen na Picadilly Circus v Londýně nebo tokijské Ginze.

Times Square

Rockefeller Centre a Christmas Tree – oficiální rozsvícení vánočního stromu se koná každoročně začátkem prosince. Od té chvíle svítí až do začátku ledna. Před Rockefellerovým centrem, což je komplex 19 obchodních budov, se v zimě rozkládá slavné kluziště, kde můžete bruslit do půlnoci. 

Byt Carrie Bradshaw – ocení zejména dámy. Byt Carrie se v seriálu Sex and the City nacházel v Upper East Side na 245 E73rd Street. Ve skutečnosti apartmán najdete na 66 Perry Street na Manhattanu.

Central Park ideální místo pro běhání, procházky, piknik nebo jen tak můžete zajít na skleničku do jedné z letních restaurací. V parku najdete spoustu jezírek, na nichž se dá pronajmout šlapadlo nebo loďka. Dejte si pozor na cyklisty a auta.

Central park v New Yorku

Dále doporučujeme: 

Průvodce městem New York

Zavřít boční panel

Chicago

Chicago, neboli Windy City (z politických důvodů) je hlavní metropolí amerického středozápadu, třetí nejlidnatější město USA, partnerské město Prahy. TOP atrakce, které byste v Chicagu neměli minout, jsou: 

  • Millenium Park,
  • Willis Tower (Skydeck Chicago) – krásný výhled na celé město a odvážní se mohou projít po Skydecku – prosklené částí, kterou uvidíte a na chodník pod vámi,
  • Wrigley Field (webová stránka) – stadion současných mistrů Světové série baseballové ligy „The Cubs“,
  • The Art Institute of Chicago www.artic.edu/,
  • Cloud Gate (TheBean) – socha ve tvaru velké fazole, která se leskne tak, že si oproti ní můžete udělat selfíčko.

Průvodce městem Chicago

Zavřít boční panel

Miami

Přístavní město, brána do USA – to je Miami. Většinu obyvatel tvoří Hispánci a Afroameričané. V Miami se určitě zastavte v kubánské čtvrti Little Havana. Nakoupíte zde pravé kubánské doutníky a ochutnáte to nejlepší z kubánské/hispánské kuchyně. Mezi koupáním a surfováním na Miami Beach se podívejte na budovy ve stylu Art Deco, které jsou zapsány v registru národních historických míst USA

Everglades National Park

Národní park na jižním okraji Floridy je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Je domovem pro mnoho kriticky ohrožených druhů zvířat a vyskytují se zde ojedinělé druhy flory. Do parku se lze snadno dostat po státní silnici z Miami. V parku jezdíte vlastním vozem, na loďkách, vláčky. Park nabízí množství přednášek a rozsáhlý program, díky němuž poznáte život aligátorů, krokodýlů a dalších zvířat, které se zde vyskytují. Oblíbenou atrakcí jsou vodní vznášedla. Více informací naleznete na oficiálním webu.

Everglades národní park

Průvodce městem Miami

Zavřít boční panel

Atlanta

Hlavní město státu Georgia je poněkud náročné město k orientaci. Pravděpodobně se ztratíte už na letišti, které je podle statistik nejrušnějším na světě. V samotném městě se budete pohybovat mezi ulicemi Peach Street, Peachtree Avenue a pokud to nebudou ulice s označením „Peach“, tak se budou jmenovat podle jiných stromů. 

Atlanta je jedno z těch měst, do nichž když přijedete, najednou si uvědomíte, že jste součástí bílé minority. Více než 54 % obyvatelstva Atlanty tvoří Afroameričané. Pro nás to byl zvláštní pocit.

Navštívit se rozhodně vyplatí muzeum Coca-Coly, tzv. World of Coca-Cola, v němž můžete vyzkoušet více než 100 různých druhů Coca-Coly, které se produkují v různých částech světa. Za zastávku také stojí olympijská vesnice a sportoviště z roku 1996, prostory televize CNN nebo rodný dům Martina Luthera Kinga.

Budete-li bydlet na okraji Atlanty, není úplně vhodné se v okrajových částech města pohybovat po setmění. Míra kriminality je vysoká. Jste-li v bezpečné oblasti, doporučujeme večer návštěvu baru s živou hudbou. Atlanta je totiž mekkou hip-hopu, R&B či soulu.

Zavřít boční panel

San Francisco

Čtvrté nejlidnatější město v Kalifornii se řadí mezi nejkrásnější města na světě. Turisté zde míří nejen za známými turistickými cíli – most Golden Gate, věznice na ostrově Alcatraz, řadové domky na Alamo Square či točitou Lombard Street, ale zejména nasát atmosféru, která je v tomto městě naprosto jedinečná. San Francisco je totiž centrem umění, zábavy, nakupování, dobrého jídla a pití, a aktivního trávení volného času. Více info o San Franciscu naleznete na sftravel.com.

Napa Valley

Vinařské centrum Kalifornie je tvořeno údolím, v němž se nachází více než 200 vinařství. Nachází se přes zátoku nad San Franciscem. Nabízí k ochutnání a zakoupení Cabernet Sauvignon, zde hlavní pěstovanou odrůdu vína, ale také gastronomické večery či kuchařské kurzy. Nejaktuálnější informace ohledně aktivit, vinařství a ubytování poskytuje Napa Valey Town Centre.

Napa Valley

Průvodce městem San Francisco

Zavřít boční panel

Los Angeles

Město filmů, celebrit, plastických operací a luxusu se v mžiku proměňuje v město kriminality, rozestavěných developerských projektů, dopravních zácp a smogu. Přesto stojí za to se zde na pár dní zastavit.

Za tři dny se stihnete projít po Hollywood Boulevard a na Walk of Fame najít hvězdu svého oblíbence, něco koupit na Rodeo Drive, projet se autem po Beverley Hills, dát si něco pořadně mexického v El Pueblo de Los Angeles. Jakmile vás shon velkoměsta přestane bavit, okolí L. A. nabízí spoustu možností, jak strávit den nic neděláním na plážích ve Venice, Malibu nebo Santa Monice. 

Hollywood

Průvodce městem Los Angeles

Zavřít boční panel

Mt. Rushmore

Pokud jste se dostali na americký středozápad, vězte, že znovu tam jen tak nepojedete. Nejedná se totiž úplně o region, kam by mířily davy turistů. Využijte situace a zajeďte se podívat do Jižní Dakoty na sousoší čtyř amerických prezidentů – George Washingtona, Thomase Jeffersona, Theodora Roosevelta a Abrahama Lincolna. Bude to stát za to! Více informací naleznete na oficiálním webu.

Zavřít boční panel

Yosemite NP

Národní park zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, leží v horách kalifornské Sierra Nevady: turisté nejčastěji míří do tzv. Yosemitského údolí. Do Yosemitského parku se jezdí zejména za pohledy na neskutečné žulové skály, za obřími sekvojovými stromy a specifickou faunou a florou, za krásnými vodopády a kratšími i delšími treky. Nejznámějšími a nejvyhledávanějšími místy jsou nejen pro lezce El Capitan, Half Dome, Tunnel View, Mirrorlake, Yosemite Falls, Tuolumne Meadows Glacier. Point. Více informací.

Zavřít boční panel

Grand Canyon NP

Je jedním z nejlepších národních parků v USA, jeden z TOP 10 turistických cílů. Kaňon je více než 2,5 km hluboký. Severní a jižní vstup jsou od sebe vzdáleny vzdušnou čarou více než 16 km, autem byste najeli bezmála 350 km. Vedle překrásných scenérií nabízí Grand Canyon také množství aktivit.

Nejvyhledávanější jsou turistické trasy a organizované výlety. Jižní okraj je ke vstupu do parku otevřen celoročně. Nejvíce turistů sem přijíždí v období květen až září. Vjezd do parku autem stojí 30 USD, platí na obou okrajích parku. Více informací o parku a aktivitách, které nabízí, se dočtete na oficiálním webu.

Hoover Dam

V překladu tzv. Hooverova přehrada leží na hranici státu Nevada a Arizona. Přechodem z jednoho státu do druhého si posuňte čas o hodinu zpět nebo vpřed. Hoover Dam leží na řece Colorado. V porodních bolestech byla postavena v polovině 30. let minulého století zejména proto, aby regulovala záplavy v oblasti a zásobovala vodou přilehlá města včetně Las Vegas. Dnes je také významným producentem elektřiny.  Lístky na Hoover Dam Tours a informace o stavbě naleznete na webu usbr.gov.

Hoover Dam

Zavřít boční panel

Crater Lake

Neboli Kráterové jezero se nachází ve státě Oregon v kráteru sopky Mazama, který je v některých místech až 594 metru hluboký. Kráterové jezero je tak nejhlubším jezerem v USA. Zajet sem se vyplatí už jen kvůli neskutečným fotografiím, které zde můžete snadno vyfotit. Jezero je tak klidné a voda natolik čistá, že se okolní hory odrážejí na jeho hladině.

Pokud sem přijedete v zimě, vstup je zdarma, v létě se za vjezd do parku platí 10 USD. Návštěvnické centrum je otevřeno celoročně. Crater Lake Lodge, impozantní dřevěná chata s ubytováním, je otevřena pouze od května do října. Majitelé obou zařízení velmi dobře vědí o ČR. Mnoho českých studentů sem jezdí v létě na brigády rámci programů Work & Travel. Jakmile řeknete, že jste z ČR, povídají vám o Lence z Klatov, Tomášovi z Jičína, Petrovi z Frýdku a k tomu dostanete čaj a sušenky.

Okolí Kráterového jezera je vhodné ke sportovnímu vyžití – běžky, kola, turistika. Hlavně v zimě nezapomeňte natankovat plnou nádrž. Benzinky v okolí jezera přes zimu nefungují a počasí může být nevyzpytatelné. Více info naleznete pod těmito odkazy: 

Oregon je státem, kam se vyplatí zajet, pokud je vám blízký eko životní styl a outdoorový způsob trávení volného času. Pokud pojedete z Kalifornie, hned si všimnete naprosto jiného přístupu k životu a hlavně k přírodě. Najednou zmizí steroidy nahnané svaly a silikonové zlepšováky žen a kolem vás bude spousta lidí v trekových botách, v mikině s coffee-to-go v jedné ruce a knihou o současném umění v druhé. 

Jste-li filmovými fanoušky Stanleyho Kubricka, na hoře Mt. Hood stojí tzv. Timberline Lodge, který je přístupný veřejnosti buď k ubytování, nebo jen tak na večeři po celodenní lyžovačce. Jedná se přesně o ty prostory, kde se odehrává celý děj slavného filmu The Shinning s Jackem Nicholsonem v hlavní roli. Více na www.timberlinelodge.com/.

Zavřít boční panel

Yellowstone NP

První národní park vzniklý na území USA, tím pádem také nejstarší. Rozkládá se na území států Wyoming, Montana a Idaho. Pozoruhodná je zejména geotermální aktivita, množství gejzírů a termálních pramenů, vodopády a množství horských jezer. Je to jeden z nejdivočejších národních parků v USA. Do parku, který se rozkládá na ploše více než 8.000 km2, lze vstoupit z pěti různých míst. North Entrance je jistota, je otevřený po celý rok. V zimě je většina cest uzavřena. Více informací na oficiálních stránkách.

Počasí a sezóny v USA

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Východní pobřeží
Toulky po velkoměstech i k Niagarským vodopádům

4 °C

5 °C

10 °C

16 °C

22 °C

26 °C

29 °C

28 °C

24 °C

17 °C

12 °C

3 °C
Jih a jihovýchod
Koupání na Floridě nebo roadtripy po Texasu

20 °C

21 °C

23 °C

24 °C

27 °C

28 °C

29 °C

29 °C

29 °C

27 °C

24 °C

26 °C
Západní pobřeží
Křížem krážem nejen Kalifornií s koupáním v Pacifiku

15 °C

17 °C

18 °C

21 °C

24 °C

26 °C

28 °C

28 °C

27 °C

23 °C

18 °C

15 °C
Středozápad s Skalisté hory
Pro toulky národními parky a po horách

-1 °C

3 °C

8 °C

15 °C

20 °C

25 °C

30 °C

30 °C

24 °C

16 °C

6 °C

-1 °C

Počasí

Vzhledem k rozlehlosti země jako celku je prakticky nemožné popisovat počasí v USA. Brzy vám přineseme detailní průvodce jednotlivými státy, kde počasí a teploty rozebereme podrobněji.

Sezóny a kdy vyrazit

Do Ameriky se lze vydat kdykoliv, v závislosti na plánovaných aktivitách. Najdeme zde celoroční destinace jako New York, San Francisco či sezónní záležitosti v podobě Floridy, národních parků v Kalifornii nebo lyžařských středisek v Rocky Mountain.

Skvělé akce do USA

ušetříš až 25%
To budou fotky!
Na slunnou Floridu v zimě z Prahy
9 336 Kč
2019-11-15T11:07:57+01:00 1 komentář
ušetříš až 35%
To budou fotky!
ušetříš až 23%
Hurá za zážitky!
ušetříš až 27%
Akce starší 2 týdnů
381 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu