Cestování Covid-19

Vstup na území USA je zakázán pro většinu evropských národů (včetně Čechů a Slováků), pokud v posledních 14 dnech před cestou pobývali na území Schengenského prostoru a dalších rizikových států. Přes USA nelze aktuálně ani tranzitovat a to ani v případě, že neopustíte prostor letiště. Předpoklad obnovení možnosti běžného cestování se v současnosti pohybuje v rámci měsíců. 

Aktuální informace sledujte na webu Ministerstva zahraničí.

Americká kuchyně

Minimálně tolik, kolik je na světě národů, tolik druhů kuchyně v USA můžeme najít. Ačkoli se to nemusí zdát, Američané jsou velcí znalci jídla a umí dobře jíst. Mimo známé americké pochoutky typu hot dog či hamburger v každém státě najdeme specialitu typickou právě pro tuto oblast.

New York – v gastronomii byl ovlivněn nejvíce vlivy přistěhovalců. Najdeme zde snad všechny kuchyně světa. I ty, o kterých jste v životě neslyšeli. Jídlo, které byste však New Yorku neměli pominout, je pravý bagel – houska s prázdným středem prstencovitého tvaru. Pravý bagel se tvaruje ručně, poté se vaří v osolené vodě a nakonec zapeče. Dát si ji můžete s čímkoli. Oblíbené jsou například s lososem a tvarohovým sýrem. Není lepší newyorská snídaně. 

Východ USA nabízí bezkonkurenční mořské a rybí speciality. Známý je například Boston Clam Chowder – hustá rybí polévka smetanového typ, nebo Lobster Rolls – humří maso s majonézou v rohlíku. 

Florida – zde budete mít spoustu možností ochutnat pokrmy z krokodýlího masa, čerstvých ryb a mořských plodů. Zejména na jihu Floridy si také můžete pochutnat na latinskoamerické kuchyni, zvláště pak na kubánských specialitách.

Jih USA – jídla výrazných chutí připravovaná z čerstvých pochutin, ovoce a ořechů. Typické jižanské jídlo je například pomalu opékané maso (slow-cooked barbecue) nebo smažené kuře na jižanský způsob. Recepty v této oblasti se tradovaly z generace na generaci a vznikaly mísením typické africké kuchyně s americkými a evropskými kuchyněmi. 

Středozápad USA – velké porce poctivé kuchyně z čerstvého masa a plodin. Není divu, Středozápad je farmářský region, který pěstuje hlavní plodiny pro spotřebu celých Spojených států (Iowa – kukuřice, Idaho – brambory, Severní Dakota – pšenice, atd.). Budete-li projíždět touto oblastí, zastavte se třeba v Czech Village (Česká vesnice) v Cedar Rapids (Iowa) a zjistíte, jak chutnají americké, pardon české, kolaches (koláče). Pokud budou zrovna Houby Days, pochutnáte si jistě i na kulajdě.

Jihozápad a Kalifornie nabízí to nejlepší hned v několika kategoriích. Čerstvé mořské plody a rybí speciality jsou díky oceánu, který tento region omývá, na denním pořádku. Kalifornie je také vinařskou a ovocnářskou oblastí. Výrazné jsou vlivy Mexika a jiných latinskoamerických národů. Často si tak Američané v této oblasti pochutnávají na tacos, tortille, enchiladě, burritu nebo chimichanga.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 1 dny
Navrhni úpravu