Průvodce státem
Spojené státy americké
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v USA

Americká kuchyně

Minimálně tolik, kolik je na světě národů, tolik druhů kuchyně v USA můžeme najít. Ačkoli se to nemusí zdát, Američané jsou velcí znalci jídla a umí dobře jíst. Mimo známé americké pochoutky typu hot dog či hamburger v každém státě najdeme specialitu typickou právě pro tuto oblast.

Hamburger v Johny Rockets

New York – v gastronomii byl ovlivněn nejvíce vlivy přistěhovalců. Najdeme zde snad všechny kuchyně světa. I ty, o kterých jste v životě neslyšeli. Jídlo, které byste však New Yorku neměli pominout, je pravý bagel – houska s prázdným středem prstencovitého tvaru. Pravý bagel se tvaruje ručně, poté se vaří v osolené vodě a nakonec zapeče. Dát si ji můžete s čímkoli. Oblíbené jsou například s lososem a tvarohovým sýrem. Není lepší newyorská snídaně. 

Východ USA nabízí bezkonkurenční mořské a rybí speciality. Známý je například Boston Clam Chowder – hustá rybí polévka smetanového typ, nebo Lobster Rolls – humří maso s majonézou v rohlíku. 

Florida – zde budete mít spoustu možností ochutnat pokrmy z krokodýlího masa, čerstvých ryb a mořských plodů. Zejména na jihu Floridy si také můžete pochutnat na latinskoamerické kuchyni, zvláště pak na kubánských specialitách.

Jih USA – jídla výrazných chutí připravovaná z čerstvých pochutin, ovoce a ořechů. Typické jižanské jídlo je například pomalu opékané maso (slow-cooked barbecue) nebo smažené kuře na jižanský způsob. Recepty v této oblasti se tradovaly z generace na generaci a vznikaly mísením typické africké kuchyně s americkými a evropskými kuchyněmi. 

Středozápad USA – velké porce poctivé kuchyně z čerstvého masa a plodin. Není divu, Středozápad je farmářský region, který pěstuje hlavní plodiny pro spotřebu celých Spojených států (Iowa – kukuřice, Idaho – brambory, Severní Dakota – pšenice, atd.). Budete-li projíždět touto oblastí, zastavte se třeba v Czech Village (Česká vesnice) v Cedar Rapids (Iowa) a zjistíte, jak chutnají americké, pardon české, kolaches (koláče). Pokud budou zrovna Houby Days, pochutnáte si jistě i na kulajdě.

Jihozápad a Kalifornie nabízí to nejlepší hned v několika kategoriích. Čerstvé mořské plody a rybí speciality jsou díky oceánu, který tento region omývá, na denním pořádku. Kalifornie je také vinařskou a ovocnářskou oblastí. Výrazné jsou vlivy Mexika a jiných latinskoamerických národů. Často si tak Američané v této oblasti pochutnávají na tacos, tortille, enchiladě, burritu nebo chimichanga.

Země, kterou budete buď milovat, nebo nenávidět

Spojené státy americké (USA) jsou demokratickou federativní prezidentskou republikou, jejíž největší část se táhne kontinentem Severní Ameriky od Atlantského oceánu na východě po Tichý oceán na západě. Na severu hraničí pevninská část Spojených států s Kanadou, na jihu s Mexikem. Exkláva USA, Aljaška se svými ostrovy (Aleutské ostrovy), je z velké části obklopena Severním ledovým oceánem, pevninskou hranicí se stýká s Kanadou. 

Dále Spojeným státům náleží ostrovní území v pacifické oblasti tzv. Havajské ostrovy, známé skvělými podmínkami pro vodní sporty. Ke Spojeným státům řadíme také 14 přidružených území, z čehož 5 je obydlených – Portoriko, Guam, Severní Mariany, Americká Samoa, Americké Panenské ostrovy. Občané těchto přidružených oblastí nejsou automaticky občany USA, ale vztahují se na ně některé části americké ústavy. Celkově Spojené státy se svými přidruženými oblastmi zaujímají rozlohu více než 9 639 000 km2 a jedná se tak o třetí největší zemi světa.

Jak značí samotný název USA, jedná se o zemi, která sestává z 50 států a jednoho federálního území se statutem hlavního města – Washington D. C., v němž se nachází sídlo prezidenta, Kongresu a Nejvyššího soudu (District of Columbia). 

Chystáte-li se do Spojených států poprvé, pravděpodobně míříte buď na západní pobřeží, východní pobřeží, nebo na Havaj. Pokročilí cestovatelé, ti, kteří ve Spojených státech již párkrát byli, vyhledávají oblasti jako Aljaška, jih USA či středozápadní oblast. Ať jedeme kamkoli a třeba podesáté, vždy jsme my, Evropané, zaskočení, jak jsou Spojené státy obrovské, proto své časové možnosti znásobte třemi a pak teprve stihnete vše, co jste si napsali na seznam vašich TOP 10. 

Napsat tento článek nebude nic jednoduchého. Nelze totiž napsat nic, co by dokázalo shrnout, jaké Spojené státy jsou, jací jsou Američané, o Spojených státech nelze říct nic, co by je jednoznačně dokázalo definovat v pár větách. Jedná se o zemi, kterou lze milovat a nenávidět zároveň, kde natrefíte na to nejlepší, a také to nejhorší současného světa, kde pravděpodobně utratíte budget, který měl vystačit i na další cesty, ale vlastně vám to vůbec nebude vadit.

Vztah většiny cestovatelů ke Spojeným státům je rozporuplný, a přesto tam všichni stále dokola s nadšením jezdíme. Mimo stereotypní obrázky, které známe z filmů hollywoodské produkce, můžeme totiž v USA zažít úplně vše – velká města se vším, co nabízí, skvělé treky napříč horami a kempováni v divočině, surfování na vlnách a potápění pod nimi, vyzkoušíte gastronomii celého světa, strávíte hodiny přelety a přejezdy v autech, abyste se pak nemohli vzrušením ani nadechnout, jakmile stojíte a pod vámi leží stovky kilometrů až šest miliónů let starého Grand Canyonu.

Informace, které si můžete přečíst v tomto článku, jsou zejména určeny pro ty, kteří se do USA chystají poprvé. Shrnují základní informace o tom, jak se v USA zorientovat, na co si dát pozor nebo naopak to, co by vám mohlo pomoci.

Průvodce pro tebe napsal Adéla Čavojská
Víza
ESTA za 14 $
Povolení ke vstupu získáš on–line na esta.cbp.dhs.gov/esta.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
USA jsou velké, svoje si najdeš na různých místech po celý rok.
Více o počasí
Letenky od
12 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 15x za měsíc a ušetříš cca 41 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu