Průvodce státem
Spojené státy americké
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v USA

Aktuální kurz 1 $ = 23.47 Kč

Americký dolar

Oficiální měnou Spojených států je americký dolar (USD, US$, USS, USN). V hovorové angličtině se můžeme setkat také s označením „buck“. 1 dolar se skládá ze 100 centů. Mince v oběhu mají hodnoty 1, 5, 10, 25, 50 centů nebo 1 dolar (pozor, ten může mít dvě různé podoby). Bankovky mohou mít hodnotu 1, 2, 5, 10, 20, 50 nebo 100 dolarů.

Americký dolar

Směnárny a platba kartou

Zejména ve větších městech je platba kartou preferována. Platit kartou můžete i velmi malé částky. Bankomaty fungují stejně jako u nás. Vhodné je se ujistit, že vám karta v USA bude opravdu fungovat, s některými debetními kartami můžou být problémy, i když tyto situace jsou spíše raritní.

Při platbě kartou se vás obchodníci budou ptát, jestli platíte s tzv. debit nebo credit card. Většina karet vydávaných v ČR jsou karty debetní (vydané k bankovním účtům). V každém případně si s sebou vždycky vezměte kartu embosovanou (s vytlačenými písmenky), protože ne všude mají k dispozici elektronické terminály a platba se tak provádí otiskem údajů z karty na účtenku, kterou autorizujete svým podpisem.

Kolik co stojí

Spojené státy jsou obecně drahou zemí, i když se náklady mohou výrazně lišit dle místa. Západ a východ, velká města a známé turistické cíle jsou zpravidla dražší než Středozápad či Aljaška. Ušetřit můžete (především na ubytování a půjčovnách aut), pokud vaši cestu plánujete s dostatečným předstihem.

Hotel, půjčení automobilu, lístky na vlak, aj. se den ode dne zdražují, proto je vhodné tyto položky vyřešit co nejdříve od nákupu letenek. Na druhou stranu last minute lístky vám často mohou ušetřit až polovinu vstupného na různá divadelní představení či koncerty. 

Největší nákladem v rámci vašeho cestování bude samotné ubytování, jídlo, doprava mezi městy/státy. Výhodný je pak nákup oblečení a elektroniky, které jsou oproti ČR opravdu levné a v obrovském výběru. Rozhodnete-li se v USA nakupovat elektroniku, nezapomeňte, že v ČR budete muset dokupovat nabíjecí kabely pro naše zásuvky a správně byste měli dovážené zboží na letišti proclít a doplatit DPH (každé zboží nad 150 euro).

Spropitné a smlouvání

Je to jednoduché, spropitné ano, smlouvání ne. Míra spropitného by měla odrážet vaši spokojenost se službou. Spropitné se očekává nejen v restauracích. Pokud se servisem nejste spokojeni, řekněte to. Obsluha se bude snažit chybu napravit. Nedat dýško je až poslední možností, jak vyjádřit, že něco bylo špatně. Dýško se očekává v následující výši: 

 • Restaurace: 15–20 % z ceny bez daně; někdy může být spropitné k útratě již připočteno a na účtence je pak uvedeno service charge, gratuity nebo tip.

Pokud budete platit kartou, dostáváte nejdříve účtenku s útratou. Kartou provedete platbu a dýško pak připíšete na ústřižek z terminálu, který zůstává obsluze. Pokud budete platit v hotovosti, zaplaťte požadovanou částku a před odchodem zanechte dýško na stole. 

 • Bary: 10–15 % za ceny za rundu, za přípravu koktejlu 1–2 USD.
 • Taxi: 10–15 % z ceny bez DPH. 
 • Kavárny a bistra: Pokud se jedná o kavárny typu Starbucks, Costa Coffe, aj., dýško se neočekává. Časté jsou kasičky, do nichž můžete vhodit malý i větší obnos. 
 • V obchodě: Za naskládání nákupu do tašky se očekává spropitné okolo 1–2 USD. 

Jak ušetřit

Popravdě, z naší zkušenosti se v USA ušetřit moc nedá, přesto je zde pár možností, jak své peněžence ulevit:

Ubytování 

 • Ve velkých městech typu NYC, San Francisco, Miami, aj. platí, že ceny ubytování rostou s tím, jak se blíží datum vašeho příjezdu, proto bookujte rychle a s velkým předstihem
 • V oblasti západního pobřeží se vyplatí na benzinkách a v infocentrech sbírat katalogy a reklamní letáky inzerující ubytování v blízkých hotelech. Ubytování se takto dá pořídit od 10 USD na noc na osobu.
 • Ve většině národních parků se dá stanovat a nemusíte tak shánět předražené ubytování v hotelu.
 • V USA je velice oblíbené airbnb, bydlení u soukromníků, které taky obyčejně bývá až o desítky procent levnější než konvenční hotely. Nebojte se ho využít, poznáte navíc, jak žijí místní.

Zábava 

 • Máte-li v plánu města poznat se vším všudy, vyplatí se zainvestovat do city pasů. Většinou kombinují více atrakcí a zaplatíte méně, než kdybyste si každý vstup platili zvlášť.
 • Míříte-li do New Yorku, podívejte se na na webové stránky Club Free Time nebo na Free in NYC, které se zaměřují na zlevněné nebo bezplatné akce ve městě.
 • Jste-li majitelem iPhonu, do AppleStoru zadejte heslo jako např. „free tickets nyc“. Můžete si tak stáhnout množství zajímavých aplikací, které nabízí last minute lístky za super cenu. Konkrétně pro NYC je šikovná aplikace Broadway Box – NYC’s Best Broadway Discount Tickets

Národní parky

 • Pokud máte v plánu cestovat a poznávat národní parky USA, kupte si America the Beautiful Pass. Ten vás opravňuje za cenu 80 USD po dobu jednoho roku neomezeně vstupovat do národních parků. Pas je platný pro celou posádku vašeho vozu. Informace o pase a odkaz na e-shop.
 • Ještě výhodnější než si kupovat America ACTH Beautiful Pass na jeden rok, je odkoupit pas za sníženou cenu od těch, kteří ho už nevyužijí. Nabídka je poměrně velká v různých cestovatelských fórech a diskusích.

Denní rozpočet

To, kolik v USA utratíte, bude nejvíce záležet na oblasti, po níž se budete pohybovat. Život ve velkých městech dokáže být velmi drahý. Pro přesnou představu, kde je dráž a kde levněji, nejlépe poslouží internetové stránky numbeo.com, které obsahují docela přesná čísla nákladů na život v dané lokalitě. Níže uvádíme alespoň denní rozpočet, s nímž je potřeba počítat v turisty oblíbeném New Yorku:

Levný New York – do 70 USD/den

 • Ubytování – hostel od 40 USD/lůžko,
 • pizza – 5 USD,
 • tacos ve fast foodu – od 3 USD,
 • metro – 2,75 USD/ jedna jízda.

Středně drahý New York – okolo 100-300 USD/den 

 • Ubytování – 150 USD/ dvoulůžkový pokoj v hotelu, 
 • brunch  - 30 USD/ osoba,
 • průměrná večeře – 20 USD/ osoba,
 • pivo v Brooklynu – 8 USD,
 • zlevněná vstupenka do divadla na Broadwayi – od 70 USD.

Před cestou do New Yorku si také přečtěte naše tipy na levné ubytování ve městě.

Podobné ceny platí ve všech větších městech na východním i západním pobřeží USA, mezi vůbec nejdražší města patří San Francisco a Seattle. 

I cestu do USA můžete svěřit do rukou cestovní kanceláře, počítejte však, že se takové počínání spíše nevyplatí a individuální cesta ušetří i desítky procent. Přehled aktuálních zájezdů do USA.

Země, kterou budete buď milovat, nebo nenávidět

Spojené státy americké (USA) jsou demokratickou federativní prezidentskou republikou, jejíž největší část se táhne kontinentem Severní Ameriky od Atlantského oceánu na východě po Tichý oceán na západě. Na severu hraničí pevninská část Spojených států s Kanadou, na jihu s Mexikem. Exkláva USA, Aljaška se svými ostrovy (Aleutské ostrovy), je z velké části obklopena Severním ledovým oceánem, pevninskou hranicí se stýká s Kanadou. 

Dále Spojeným státům náleží ostrovní území v pacifické oblasti tzv. Havajské ostrovy, známé skvělými podmínkami pro vodní sporty. Ke Spojeným státům řadíme také 14 přidružených území, z čehož 5 je obydlených – Portoriko, Guam, Severní Mariany, Americká Samoa, Americké Panenské ostrovy. Občané těchto přidružených oblastí nejsou automaticky občany USA, ale vztahují se na ně některé části americké ústavy. Celkově Spojené státy se svými přidruženými oblastmi zaujímají rozlohu více než 9 639 000 km2 a jedná se tak o třetí největší zemi světa.

Jak značí samotný název USA, jedná se o zemi, která sestává z 50 států a jednoho federálního území se statutem hlavního města – Washington D. C., v němž se nachází sídlo prezidenta, Kongresu a Nejvyššího soudu (District of Columbia). 

Chystáte-li se do Spojených států poprvé, pravděpodobně míříte buď na západní pobřeží, východní pobřeží, nebo na Havaj. Pokročilí cestovatelé, ti, kteří ve Spojených státech již párkrát byli, vyhledávají oblasti jako Aljaška, jih USA či středozápadní oblast. Ať jedeme kamkoli a třeba podesáté, vždy jsme my, Evropané, zaskočení, jak jsou Spojené státy obrovské, proto své časové možnosti znásobte třemi a pak teprve stihnete vše, co jste si napsali na seznam vašich TOP 10. 

Napsat tento článek nebude nic jednoduchého. Nelze totiž napsat nic, co by dokázalo shrnout, jaké Spojené státy jsou, jací jsou Američané, o Spojených státech nelze říct nic, co by je jednoznačně dokázalo definovat v pár větách. Jedná se o zemi, kterou lze milovat a nenávidět zároveň, kde natrefíte na to nejlepší, a také to nejhorší současného světa, kde pravděpodobně utratíte budget, který měl vystačit i na další cesty, ale vlastně vám to vůbec nebude vadit.

Vztah většiny cestovatelů ke Spojeným státům je rozporuplný, a přesto tam všichni stále dokola s nadšením jezdíme. Mimo stereotypní obrázky, které známe z filmů hollywoodské produkce, můžeme totiž v USA zažít úplně vše – velká města se vším, co nabízí, skvělé treky napříč horami a kempováni v divočině, surfování na vlnách a potápění pod nimi, vyzkoušíte gastronomii celého světa, strávíte hodiny přelety a přejezdy v autech, abyste se pak nemohli vzrušením ani nadechnout, jakmile stojíte a pod vámi leží stovky kilometrů až šest miliónů let starého Grand Canyonu.

Informace, které si můžete přečíst v tomto článku, jsou zejména určeny pro ty, kteří se do USA chystají poprvé. Shrnují základní informace o tom, jak se v USA zorientovat, na co si dát pozor nebo naopak to, co by vám mohlo pomoci.

Průvodce pro tebe napsal Adéla Čavojská
Víza
ESTA za 14 $
Povolení ke vstupu získáš on–line na esta.cbp.dhs.gov/esta.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
USA jsou velké, svoje si najdeš na různých místech po celý rok.
Více o počasí
Letenky od
12 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 15x za měsíc a ušetříš cca 41 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu