Chicago Cloud Gate

Doprava v Chicagu

Jak se dostat do Chicaga 

Z Evropy obecně vede do Chicaga mnoho linek a létá sem mnoho leteckých společností, přičemž rozdíly mezi nimi jsou naprosto zanedbatelné, minimálně v ekonomické třídě. Cena letenky se z Prahy i okolních měst obvykle pohybuje mezi 11–12.500 Kč. Akce se objevují především z Vídně nebo německých letišť, kdy cena často spadne i pod hranici 10.000 Kč. 

Nezapomeňte, že naprostá většina nabídek neobsahuje odbavené zavazadlo, za nějž se připlácí 50 EUR / 60 USD v jednom směru.  

Přímé lety do Chicaga z Prahy zatím nelétají. Můžete využít spojů z Mnichova, Vídně nebo Budapešti. Ceny jsou jen mírně vyšší než u letů s přestupem. 

Při cestách po USA opět využijete nejčastěji leteckou dopravu. Nejvýhodnější letenky pořídíte obvykle u Southwest Airlines, kteří nabízí 2 odbavená zavazadla v základní ceně a navíc mají na chicagském letišti Midway jednu ze svých velkých základen. Průměrná cena jednosměrné letenky z Chicaga do New Yorku kolísá kolem 1.500–2.000 Kč, zatímco na západní pobřeží se nedostanete pod 3.500 Kč. 

V městě a okolí narazíte na 3 letiště s přídomkem „Chicago“, klikněte na název níže pro detailní informace o dopravě, službách, terminálech apod.: 

  • Letiště O’Hare (jedno z největších letišť světa, kam míří veškeré dálkové linky), 
  • Letiště Midway (vnitrostátní lety aerolinek Southwest a vybraných letů Delty), 
  • Letiště Rockford (přes 100 km vzdálené malé letiště sloužící pouze několika letům denně aerolinky Allegiant Air). 

Jak cestovat po Chicagu 

Veřejnou dopravu po městě reprezentují především ikonické nadzemní mosty pro metro, které se proplétají centrem Chicaga. Využívat však můžete i rozsáhlou síť autobusů i periferních železnic.  

Metro 

Chicagský systém metra se často familiárně označuje písmenem „L“ ze slova „elevated“, tedy nadzemní právě podle mostních konstrukcí pro vlaky v centru města. 

Ve městě jezdí celkem 8 linek metra, z nichž 6 zajíždí do Downtownu, tedy centra, kde 4 z nich tvoří kolečko a 2 další toto kolečko protínají napříč. Stanice i vlaky jsou často velmi špinavé a stísněné a v centru ukrutně pomalé, na druhou stranu se stále jedná o nejrychlejší a nejefektivnější způsob dopravy. Stanice jsou dobře značené. 

Na každé stanici najdete automaty na jízdenky, v nichž se dá platit kartou i hotovostí. Systém jízdného nemůže být jednodušší. Platí se: 

  • 3 USD za jednu jízdu na papírovou jízdenku (nehledě na délku, můžete 1x přestoupit na jinou linku ve stanici, kde je přestup vyznačený v plánku. Někdy se při přestupu nemusí procházet turniketem, jindy dokonce musíte vyjít ven na ulici a popojít pár metrů k další stanici), 
  • 2,5 USD za jednu jízdu při platbě vaší kreditní kartou (Pozor na to, že systém placením kreditní kartou nefunguje tak jako například v Londýně. Neexistuje zde žádný denní limit, pokud plánujete jezdit častěji, opravdu se vyplatí koupit klasický celodenní lístek), 
  • 10 USD celodenní jízdenka (platí i na všechny autobusy MHD a jen v daný kalendářní den, nikoli 24 hodin), 
  • 5 USD za jednu jízdu na letiště O’Hare (cesta na letiště Midway je bez příplatku). 

Před vstupem na nástupiště procházíte turniketem. Jízdenku nebo vaší vlastní platební kartu jen přiložíte ke čtečce a turniketem projdete. Při výstupu už jízdenku nepotřebujete. 

Červená a modrá linka (letiště O’Hare) jezdí 24 hodin denně, trasy obkružující centrum po obvodu pak většinou začínají před 4:00 a končí kolem 1:00. 

Autobusy 

Rozsáhlá síť autobusů doplňuje metro ve všech částech městech. Široké chicagské bulváry překvapivě tolik netrpí dopravními zácpami, takže jízda autobusem je relativně rychlá. Problém je bídná informovanost na zastávkách, obvykle se dozvíte jen číslo linky a její vypsanou trasu. Mapu nebo detailní jízdní řád budete hledat většinou marně. 

Proto si ještě před použitím nastudujte mapu celé sítě MHD a mrkněte, jaké autobusy staví u vašeho hotelu a jestli se budou hodit k cestě do centra. 

I v autobuse lze platit vlastní platební kartou. Nastupuje se vždy předními dveřmi, kde kartu přiložíte ke čtečce. Strhne se vám 2,25 USD za jednu jízdu. Pokud v rámci 2 hodin přestoupíte na jinou autobusovou linku, zaplatíte za návazný spoj jen 0,25 USD. Přestup na metro nijak zvýhodněný není. 

V autobusech lze použít celodenní lístek za 10 USD, který platí i v metru a lze koupit pouze v automatech ve stanicích metra, viz detailní informace výše. 

Vlaky 

Do vzdálenějších čtvrtí jezdí také příměstské vlaky, které můžete využít například při ubytování v levnějším hostelu nebo airbnb. Vlaky provozuje společnost METRA a neplatí zde celodenní lístek za 10 USD, který můžete využít v klasickém metru nebo autobusech.  

Jízdenky vždy koupíte v automatu ve stanici, kde lze platit jak kartou, tak hotovostí. Lístek pak klasicky kontroluje průvodčí ve vlaku. Pokud jedete ze stanice, kde automat není, můžete si bez přirážky koupit lístek u průvodčího, nicméně pouze hotovostí. 

Jednosměrné jízdenky startují na 4 USD a podle vzdáleností rostou až do cca 8 USD. Během víkendů lze pořídit lístek za 10 USD, s nímž můžete jezdit po oba víkendové dny neomezeně po všech linkách vlaků METRA. 

Sdílená kola 

Dnes snad už všechny moderní metropole provozují systém sdílených jízdních kol a Chicago není výjimkou. Funguje zde služba Divvy Bikes, která má stanoviště rozeseta po celém městě. Na každém z nich si můžete kreditní kartou nebo přes aplikaci zaplatit kolo, vygeneruje se vám kód, jímž odemknete zámek. 

  • 3 USD za 30 minut jízdy, 
  • 15 USD za 3 hodiny jízdy. 

Chystáš se do Chicaga?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.