Průvodce městem

Větrné Chicago

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

Třetí největší město USA je zároveň největším sídlem v Illinois a leží na březích Michiganského jezera. Chicago je americkým městem se vším všudy, vysokými mrakodrapy, rušným každodenním shonem, ale zároveň tu najdete spoustu klidnějších míst s atmosférou Ameriky počátku 20. století. Šmrnc městu dodávají také významné přistěhovalecké komunity, které vytváří zajímavý mix v kulturní i kulinářské oblasti. Mimochodem právě tady najdete nejpočetnější českou diasporu na světě.  

Chicago možná nepatří k nejvyhledávanějším turistickým destinacím, pokud se však už v USA vyskytnete, rozhodně sem zamiřte. Zažijete pravou městskou turistiku v americkém stylu, procházky podél Michiganského jezera připomínající spíš moře i putování po stopách českých komunit. Chicago zkrátka může jen příjemně překvapit. 

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
2–3 dny
To je dostatečná doba k důkladnému poznání.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Duben–říjen
Zimám se vyhněte! Počasí je často extrémní s mrazy a vichřicemi.
Více o počasí
Letenky od
11 500 Kč
Běžná cena letenky z Prahy, v akci z Německa/Vídně ji seženete i pod 10.000 Kč.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Cloude Gate

Umělecké dílo Cloud Gate anglického umělce Anishe Kapoora je dnes jedním z hlavních symbolů Chicaga. Ocelová socha ve tvaru fazole měří 20 metrů na délku a 13 na šířku a je vyrobená tak, aby v sobě zrcadlila oblohu a okolní prostředí.  

„Fazole“ je umístěna v Millenium Parku od roku 2006 a je turistickou atrakcí číslo jedna. Neplatíte žádný vstup, park je volně přístupný veřejnosti.  

Přímo naproti Cloud Gate vznikl ve stejném roce Jay Pritzker Pavillion, otevřené prostranství se zajímavým jevištěm určené pro pořádání koncertů a různých dalších kulturních akcí. 

Zavřít boční panel

Willis Tower

Ikonický černý mrakodrap, mnohem více známý pod názvem „Sears Tower“, se tyčí do výšky 442 metrů a dalece přesahuje všechny okolní budovy. Willis Tower byla dostavěna v roce 1973 a až do roku 1998 se pyšnila titulem nejvyšší budovy světa, kdy ji předstihl mrakodrap Petronas Twin Towers v malajsijském Kuala Lumpur. Dnes patří Willis Tower 21. místo na světě a 2. v USA (po novém One World Trade Center v New Yorku).  

Ve 103. poschodí najdete vyhlídkovou plošinu, která má oproti slavnějším kolegyním v New Yorku nebo jiných městech nespornou výhodu: téměř nikdy přes den tu nebudete čekat dlouhou frontu. Kratší fronty se tvoří pouze o víkendech před západem slunce. Není však nutné rezervovat vstupenky s předstihem (i když to je možné na webu Willis Tower).  

 • Vstup stojí 25 USD (17 USD pro děti do 11 let), 
 • 45 USD za 2 vstupy během 24 hodin, 
 • Fotografii na umělém pozadí dostanete zdarma,
 • Oficiální web
Zavřít boční panel

Chicago Theater

Kdysi jedno z nejslavnějších amerických divadel a dodnes jedna z vizuálních ikon města dnes souží především koncertům, komediálním show, stand-upům nebo kouzelnickým vystoupením. Divadlo je mimo jiné známé pro svůj výrazný nápis neonový „Chicago“. 

Seznam aktuálně pořádaných akcí a možnost koupě vstupenek najdete na oficiálním webu: https://www.msg.com/the-chicago-theatre.

Zavřít boční panel

Lincolnova Zoo

Jedna z nejstarších zoologických zahrad v Americe zaujme kromě exotických druhů zvířat především faktem, že od svého založení v roce 1868 stále přetrvává vstupné zdarma pro všechny návštěvníky.  

Zavřít boční panel

Navy Pier

Nejnavštěvovanější atrakcí v Chicagu je Navy Pier, přes kilometr dlouhé molo vystupující do Michiganského jezera na úrovni Grand Ave a Illinois Street. Živá oblast plná restaurací, barů a nejrůznějších pouťových atrakcí se probouzí po poledni a s přibývajícím večerem je čím dál živější.  

Najdete tu i některá významná muzea nebo divadla: 

 • Námořní muzeum
 • Dětské muzeum,
 • Shakespearovo divadlo. 

Z jižní části Navy Pier je pěkný výhled na chicagskou „skyline“, na druhé straně mola zase najdete menší pláž Ohio Beach. 

Zavřít boční panel

Wrigley Building

Jeden z ikonických mrakodrapů „staré doby“ byl postaven v roce 1920 jako ředitelství známé společnosti na výrobu žvýkaček Wrigley. Wrigley Building stylem trochu připomíná newyorskou Empire State Building, i když vzrůstem se nerovná žádné z okolních budov. 

V těsné blízkosti se pak projdete po zvedacím mostě DuSable Bridge. 

Zavřít boční panel

Museum Campus

Oblíbený volnočasový areál Museum Campus je vlastně velký park na břehu Michiganského jezera, v němž najdeme hned několik významných turistických atrakcí: 

 • Shedd Aquarium: V jednom z největších vnitřních akvárií objevíte pestrobarevný podmořský svět se žraloky, želvami nebo aligátory, 
 • Adler Planetarium: První planetárium na území USA (otevřeno v roce 1930), 
 • The Field Museum: 3. největší přírodopisné muzeum na světě, 
 • Stadion Soldier Field: Stadion pro americký fotbal a domov klubu Chicago Bears. Zajímavostí je, že s 61.500 místy je 3. nejmenším stadionem Americké fotbalové ligy (NFL). 

Museum Campus navíc nabídne rozsáhlý park, restaurace, občerstvení i pláže u jezera. 

Zavřít boční panel

John Hancock Center

Alternativní vyhlídkou ke známější Willis (Sears) Tower je mrakodrap John Hancock Center. Pro mnohé oblíbenější právě proto, že z observatoře „360° Chicago“ na 94. poschodí je vidět i nejvyšší budova v Chicagu – Willis Tower.  

Se 344 metry je nyní John Hancock Center 4. nejvyšším mrakodrapem v Chicagu a 7. v USA. 

Vstupenka nahoru stojí 22 USD, alternativně lze zakoupit lístek za 26 USD na 2 vstupy během 48 hodin. Při nákupu online máte 10 % slevu. Více informací hledejte na oficiálním webu.

Podobně jako u Sears Tower ani tady nečekejte nekonečné fronty. 

Zavřít boční panel

Magnificient Mile

Centrum každodenního života, srdce města, to je „The Mag Mile“. Ve čtvrti, jejíž ústřední tepnou je ulice Michigan Ave, najdete ty nejdůležitější obchody luxusních značek, drahé restaurace i levné fastfoody a mrakodrapy z poloviny 20. století. 

Projděte se pěšky od DuSable Bridge přes John Hancock Center až k Oak Street Beach, odkud můžete dál pokračovat do Starého Chicaga. 

Zavřít boční panel

Water Tower

Jednou z mála původních historických památek (postavena byla v roce 1869) přímo v srdci velkoměsta je stará vodárenská věž. Stojí přímo na jedné z hlavních ulic Michigan Ave na náměstí Jane M. Byrne Plaza. 

Zavřít boční panel

Robie House

Nadšenci do architektury se jistě vydají na jižní předměstí Hyde Park k návštěvě vily Robie House. Na první pohled nezajímavý cihlový dům patří k nejdokonalejším ukázkám svébytného „prérijního stylu“, prvního ryze amerického architektonického směru. Robie House je dokonce nominován k zápisu na seznam UNESCO. 

Vila byla postavená v letech 1909–1910 architektem Frankem Lloydem Wrightem a její interiér můžete navštívit denně kromě úterý a středy. 

Vstupné na 30 minut stojí 18 USD (15 USD pro studenty), alternativně si můžete zaplatit padesátiminutovou prohlídku s průvodcem za 20 USD (17 USD pro studenty). 

Zavřít boční panel

Bloomingdale Line

Inspirován newyorským High Line Parkem vznikl v Chicagu v roce 2015 veřejný park Bloomingdale Line na místě bývalé železniční tratě. Téměř 4,5 kilometru dlouhý koridor stezky pro pěší i cyklisty je lemován lavičkami a zelení a výrazně přispěl k oživení místa. 

Bloomingdale Line je otevřena od 6:30 do 23:00 a vstup je zdarma. 

Zavřít boční panel

Old Town

Úplně původní historické centrum, kde najdete klasické nízké cihlové budovy z poloviny 19. století, je právě v Chicagu zachováno v nezvykle rozsáhlé oblasti. Podobnými centry se může chlubit jen minimum amerických velkoměst.  

Projděte se starými uličkami a nechte na sebe působit atmosféru Ameriky, kdy teprve začínala být světovou velmocí.  

Centrem starého Chicaga je kostel svatého Michaela, o jehož zvonu se tvrdí, že kam je slyšet jeho zvuk, tam jsou hranice Old Town. 

Zavřít boční panel

Čtvrť Pilsen

Na přelomu 19. a 20. století a až do 2. světové války byla oblast jižního Chicaga pravým „Czechtownem“. Na 150.000 krajanů si zde založilo čtvrť Pilsen (Plzeň), z níž vzešel mj. i starosta Chicaga (v letech 1931–1933) Antonín Čermák, kladenský rodák. V současnosti se centrum české komunity přesunulo na východ do čtvrti Cicero, v „Plzni“ však stále najdete pozůstatky české čtvrti.  

Nejviditelnější je asi budova Thalia Hall, kterou nechal vystavět John Dušek ve stylu budovy Státní opery v Praze a do dnešní doby zde najdeme Duškovu restauraci (Dusek’s Board and Beer). 

Jižní část Plzně lemuje dlouhá Čermákova ulice (Cermak Road) a největší zelenou plochou je pak Dvořákův park (Dvorak Park). 

V dnešní době ve čtvrti Pilsen žije nejpočetnější mexická komunita ve státě Illinois. 

Počasí a sezóny v Chicagu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Chicago
Teploty během roku

-7 °C

-3 °C

3 °C

12 °C

21 °C

26 °C

29 °C

28 °C

24 °C

15 °C

6 °C

-1 °C

Počasí

Chicago leží v ukázkové zóně kontinentálního typu klimatu. To se vyznačuje výrazným střídáním ročních období, kdy rozdíly mezi letními a zimními teplotami jsou často extrémní. Blízkost rozsáhlé vodní plochy způsobuje mírně větší úhrny srážek, než známe například z Evropy, nicméně k žádným extrémním jevům v podobě přívalových dešťů tu často nedochází.  

Zimní teploty většinou klesají pod bod mrazu, výjimkou nejsou hodnoty kolem -15 °C i níže, průměrně se však pohybují kolem -7 °C. Naopak v létě se rtuť teploměru bez problému vyšplhá nad 35 °C, běžný průměr se pohybuje kolem 29 °C. 

Výrazným jevem počasí je často silný vítr vanoucí od Michiganského jezera nebo z rovinatých prérií na západě. Odtud také pochází přezdívka „Windy City“, větrné město. 

Sezóny a kdy vyrazit

Nejvhodnějším obdobím je pozdní jaro cca od poloviny dubna do poloviny června a také brzký podzim od září do konce října. V těchto obdobích panuje v Chicagu velmi podobné počasí jako u nás bez dramatických jevů a s příjemnými teplotami okolo 20 °C. 

Pokud se bavíme o „neklimatické“ sezoně, pak je asi nejexponovanějším obdobím 17. březen a okolní dny. V tu dobu se slaví Den svatého Patrika, který je v Chicagu skutečně bouřlivý vzhledem k masivní irské komunitě. 

Skvělé akce do Chicaga

ušetříš až 42%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 44%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 35%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 40%
Akce starší 2 týdnů
8 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu