Autem

Auto se vyplatí půjčovat pouze tehdy, když budete chtít kromě Honolulu navštívit i celý ostrov Oahu. Počítejte s cenami kolem 1 100 Kč za den, všechny velké autopůjčovny sídlí přímo na letišti.

Rentalcars.com    Billiger-mietwagen.de

Doprava po samotném městě sice není tak hustá jako ve městech v kontinentálních USA, ale i tak se jedná o cizí velkoměsto a pro někoho tudíž může být řízení spíše strestující. Dopravní značení na nejvýznamnější místa je přehledné a v dostatečném počtu. Problém však vzniká při parkování. Hotely vždy nabízí svým klientům parkování zdarma, avšak pokud budete bydlet přes portál airbnb, zvolte ubytování mimo centrum, kde jsou všude zóny placeného stání a pokud majitel nevlastní parkovací místo, můžete mít problém.

Podél pláže Waikiki jsou v zásadě jen 2 místa, kde můžete auto nechat zdarma: Ala Wai Canal Drive a parkoviště Ala Moana Beach Park.

Autobusem

Honolulu má jako jediné z havajských měst hustou a frekventovanou autobusovou dopravu a pokud si chcete udělat krátkou zastávku opravdu jen ve městě a v Pearl Harboru, obejdete se úplně bez auta.

Cestu autobusem si však vždy naplánujte předem dle oficiálních webových stránek, kde najdete mapy i jízdní řády. Na zastávkách totiž nic takového zobrazeno není, dozvíte se pouze číslo linky, která po trase projíždí. Budete-li mít zakoupenou místí simkartu s daty, přijde vám vhod aplikace DaBus, která zobrazí aktuální časy odjezdů z nejbližších zastávek v okolí.

Ceny jízdenek a kde je koupit?

Systém jízdného je opravdu velmi jednoduchý. Stejná cena platí pro všechny spoje na ostrově, ať jedete jednu zastávku po Honolulu nebo 50 km přes celý ostrov.

  • 2,75 USD stojí jízdenka pro 1 jízdu bez přestupu a lze koupit pouze u řidiče jen v hotovosti

Mnohem výhodnější je koupě kartičky HOLO card, na kterou můžete dobít libovolnou částku. Kartičku vždy přiložíte ke čtečce u řidiče pouze při nástupu, u výstupu už kartu nenačítáte. Za 1 jízdu se strhne rovněž 2,75 USD, ovšem na rozdíl od papírové jízdenky můžete po dobu 2,5 hodiny libovolně přestupovat. Vždy si pípnete kartičku u čtečky a pokud jste v limitu 2,5 hodin, žádná částka navíc se již nestrhne.

HOLO card má tzv. funkci "Daily cap", která fakticky plní úlohu celodenní jízdenky. V praxi to funguje tak, že za jeden kalendářní den se z HOLO card nikdy nestrhne víc než 5,50 USD, ať jezdíte jakkoliv často a kamkoliv.

Jedinou nevýhodou HOLO card je fakt, že nelze koupit na letišti. Pro první cestu z letiště do centra tak je třeba koupit papírovou jízdenku u řidiče a HOLO kartičku si koupit na některém z mnoha míst ve městě.

Užitečné linky:

  • 19, 20: jezdí z centra na letiště,
  • E, 2, 8, 13, 19, 20, 22, 23: projíždí kolem Waikiki Beach,
  • 20, 42: jedou přímo ke vchodu do Pearl Harboru.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu