Jak se dostat do Honolulu

V západní části Honolulu najdete největší letiště na Havaji, kam míří stovky letů denně z pevninských USA, okolních ostrovů a desítky spojů z Asie či Austrálie. Přímé lety z Evropy sem nelétají a konkrétně z Prahy či Vídně vás většinou čekají dva přestupy. Průměrná cena letenky se pohybuje v rozmezí 22.000–25.000 Kč, o prázdninách a kolem Vánoc i vysoko přes 30.000 korun. Akční letenky na Havaj se objevují velmi nepravidelně a často ve vlnách. Jsou období, kdy se cena pod 15.000 Kč objeví klidně 6x za rok, a jsou doby, kdy ani jednou.

Při cestě na Havaj doporučujeme zvolit tzv. open-jaw letenku s tím, že přiletíte do Honolulu a odletíte z jiného ostrova zpět nebo naopak. Ušetříte si tak jeden meziostrovní přelet, pokud nechcete pobývat pouze na Oahu.

Často mylnou představu mají cestovatelé o cenách letenek mezi pevninskými USA a Havají. Průměrná cena z nejbližší Kalifornie většinou neklesá pod 10.000 Kč za zpáteční cestu!

Z letiště v Honolulu také míří stovky letů denně na všechny další havajské ostrovy, přičemž dopravu aktuálně zajišťují 3 aerolinky: Southwest AirlinesHawaiian Airlines a Mokulele Airlines, při cestě na Molokai můžete využít ještě malou společnost Makani Kai. Průměrně 1 přelet (jednosměrně) na jiný ostrov vyjde asi na 2.500 Kč, vždy bez odbaveného zavazadla, na Maui a Big Island pak vychází nejlevněji Southwest Airlines od 29 $ včetně odbaveného zavazadla.

Osobní lodní doprava mezi ostrovy neexistuje.

Jak cestovat po Honolulu

Autem

Auto se vyplatí půjčovat pouze tehdy, když budete chtít kromě Honolulu navštívit i celý ostrov Oahu. Počítejte s cenami kolem 1.100 Kč za den, všechny velké autopůjčovny sídlí přímo na letišti.

Doprava po samotném městě není zdaleka tak hustá jako ve velkoměstech na pevnině a snadno se zde orientuje. Dopravní značení na nejvýznamnější místa je přehledné a v dostatečném počtu. Problém však vzniká při parkování. Hotely vždy nabízí svým klientům parkování zdarma, avšak pokud budete bydlet přes portál airbnb, zvolte ubytování mimo centrum, kde jsou všude zóny placeného stání a pokud majitel nevlastní parkovací místo, můžete mít problém.

Podél pláže Waikiki jsou v zásadě jen 2 místa, kde můžete auto nechat zdarma: Ala Moana Park Drive a ulice kolem San Souci Parku na jižním okraji Waikiki.

Autobusem

Honolulu má jako jediné z havajských měst hustou a frekventovanou autobusovou dopravu a pokud si chcete udělat krátkou zastávku opravdu jen ve městě a v Pearl Harboru, obejdete se úplně bez auta.

Cestu autobusem si však vždy naplánujte předem dle oficiálních webových stránek, kde najdete mapy i jízdní řády. Na zastávkách totiž nic takového zobrazeno není, dozvíte se pouze číslo linky, která po trase projíždí. Budete-li mít zakoupenou místí simkartu s daty, přijde vám vhod aplikace DaBus, která zobrazí aktuální časy odjezdů z nejbližších zastávek v okolí.

Jízdenku koupíte pouze u řidiče a jen v přesné hotovosti. Jedna jízda stojí 2,75 dolaru, přičemž peníze vložíte do kasičky u řidiče a žádná papírová jízdenka vám vydána nebude. Pokud chcete přestupovat, ještě před zaplacením informujte řidiče, ten vám následně vydá papírový lístek platný 2 hodiny, rovněž za 2,75 dolaru. Plánujete-li cestovat 2x a více za den, kupte si celodenní jízdenku za 5,5 dolaru platnou vždy od půlnoci do 3:00 ráno následujícího dne.

Užitečné linky:

  • 19, 20: jezdí z centra na letiště,
  • E, 2, 8, 13, 19, 20, 22, 23: projíždí kolem Waikiki Beach,
  • 20, 42: jedou přímo ke vchodu do Pearl Harboru.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu