Co tady objevíš?

Hlavní město a nejdůležitější vstupní bod Havaje leží na ostrově Oahu a při své cestě po Havajských ostrovech ho nejspíš alespoň jednou navštívíte. Honolulu bývá po vzoru newyorského „Big Apple“ (Velkého jablka) přezdíváno „The Big Pineapple“, tedy Velký ananas. Ať už podle kdysi rozsáhlých ananasových polí, nebo podle toho, že ananas je zkrátka symbolem tropického ráje. A tím Honolulu bezesporu je.

Tropické klima spolu s úchvatnými sceneriemi hornatého pobřeží, klasickými mrakodrapy ve stylu amerických velkoměst a světoznámou pláží Waikiki vytváří neopakovatelnou atmosféru ideální pro začátek nebo zakončení výletu po Havajských ostrovech. Na své si přijdou milovníci povalování na pláži s občasným koupáním v prohřáté vodě, surfaři, nadšenci do historie pak navštíví jeden z nejslavnějších památníků druhé světové války v přístavu Pearl Harbor. Honolulu poslouží jako místo odpočinku i základna pro další výlety…

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
2 dny
Na samotné město stačí 2 dny, chcete-li jezdit po Oahu, zdržte se klidně týden.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Tropická pohoda bez výrazných sezon deště tu vládne 12 měsíců ročně.
Více o počasí
Letenky od
23 000 Kč
Běžná cena zpáteční letenky z Evropy. Akce se objevují velmi nepravidelně.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Waikiki Beach

Na světě existuje jen málo známějších pláží. Waikiki Beach je synonymem pro bezstarostnou dovolenou v krásném tropickém počasí, surfování a popíjení drinků v místních barech. Táhne se zhruba dva kilometry podél jižní části Honolulu a je lemována těmi nejdražšími hotely. Pozitivem však je fakt, že hotely nesmí zpoplatňovat „své“ úseky pláže, a tak je celá Waikiki přístupná zdarma. Platit budete jen za případné půjčení lehátek a slunečníku (počítejte kolem 45 dolarů za den), nicméně na jižním okraji najdete i příjemné travnaté plácky se stínem, kde si můžete lehnout úplně zadarmo.

Zavřít boční panel

Pearl Harbor

Vojenská námořní základna v zálivu na západě Honolulu se nesmazatelně vepsala do světové historie dne 7. prosince 1941, kdy byl proveden masivní letecký útok japonskými silami a měl za přímý následek vstup USA do druhé světové války. Během útoku zahynulo na 2.400 lidí a zničena byla velká část americké tichomořské flotily.

Dnes je na místě rozlehlý památník s několika expozicemi včetně možnosti návštěvy ponorek i potopené bitevní lodi USS Arizona, na které zahynulo 1.177 vojáků.

Vstup do samotného areálu je zdarma s otevírací dobou 7:00–16:00. Přístup budete mít do menšího muzea a různým pamětním deskám na březích zálivu. Dále máte možnost navštívit několik specializovaných památníků a muzeí, za něž už musíte platit:

  • USS Arizona Memorial – navštívit by ho měli určitě všichni. Vstup je zdarma, k místu se musí lodí v 15minutových intervalech, přičemž celá prohlídka zabere zhruba hodinu a čtvrt. Poslední loď k památníku vyplouvá v 15:00. Vstupenek je denně vyčleněno přesně 1.300, po vyčerpání už není možné památník navštívit, je však možné rezervovat za 1,5 dolaru vstupenku v předstihu online, kde si můžete vybrat i speciální komentované prohlídky od 7,5 dolaru,
  • Ponorka USS Bowfin – návštěva interiéru ponorky vyjde na 15 dolarů, prohlídka zabere zhruba hodinu,
  • Bitevník USS Missouri – návštěva velké bitevní lodi stojí 29 dolarů, dostanete se k ní kyvadlovým autobusem odjíždějícím každých 15 minut od návštěvnického centra,
  • Pacific Avitation Museum – vstup za 25 dolarů.

Pokud chcete navštívit všechny zajímavosti, rozhodně si kupte online jeden z pasů se zvýhodněným vstupem v hodnotě 72 dolarů, nakupujte však jen na oficiálním webu. Celková prohlídka areálu vám zabere minimálně půl dne.

Z Honolulu se přímo před vchod dostanete autobusovými linkami 20 a 42, na hlavní silnici zhruba 100 metrů od vchodu pak zastavují ještě linky A, 40, 51 a 88A. Parkoviště pro auta je zdarma.

Předem počítejte s tím, že do areálu je zakázán vstup s jakýmkoli zavazadlem, nepovolí ani malou ledvinku či kabelku. Úschovna je k dispozici u vstupu za 5 dolarů.

Zavřít boční panel

Diamond Head

Sopečný vrcholek s velkým kráterem uprostřed ční nad východním Honolulu a už z dálky je jasné, že z něj bude úchvatný výhled na celé město a pláž Waikiki.

Cesta z města do kráteru je nepříjemná a vede po silnici včetně úzkého tunelu, pokud máte k dispozici auto, do návštěvnického centra uprostřed kráteru určitě zajeďte. Odtamtud už vedou na kruhový vrchol jen turistické stezky, které jsou strmé a křivolaké, rozhodně si na cestu neberte žabky a ostatní plážovou obuv! Vstup je umožněn pouze do 18:00.

Zavřít boční panel

Ala Moana Beach and Center

Alternativou k často přelidněné pláži Waikiki je menší „beach park“ Ala Moana blíže k centru Honolulu. Místní pláž je sice bez jakéhokoli zázemí, ale čistá a prakticky vždy liduprázdná. Jen necelých 100 metrů od moře pak můžete popustit uzdu své peněžence v největším nákupním středisku na Havaji Ala Moana Center.

Zavřít boční panel

Magic Island

Mezi plážemi Ala Moana a Waikiki si dopřejte odpočinek na poloostrově Magic Island se spoustou palem poskytujících vítaný stín, lavičkami s nejlepšími výhledy na Waikiki a Diamond Head a mělkou lagunou ideální pro koupání s dětmi. Z Magic Islandu si také užijete skvělé západy slunce.

Zavřít boční panel

Koko Head

Od centra vzdálenější, zato však pěšky mnohem lépe dostupnou alternativou k Diamond Head, je další sopečný kráter Koko Head. Nachází se kousek za městem, budete si tak připadat více v přírodě, přičemž výhledy jsou odsud neméně spektakulární.

Výstup na vrchol vede po kolejích, které jsou nataženy zajímavým způsobem (jsou zpevněny pražci, po nichž se nahoru šplhá jako po schodech). Počítejte však s velkým převýšením, vezměte si kvalitní obuv a vyhraďte alespoň 2 hodiny času. K úpatí vás doveze autobus číslo 22, vystupte v zastávce Kalanianaole Hwy/Hanauma Bay Road.

Samotný kráter je pak z části vyplněn hezkou botanickou zahradou, do níž vede přístup z druhé strany než ke kolejím, po nichž se šplhá na vrchol.

Zavřít boční panel

Manoa Falls

Přes 150 metrů vysoký vodopád na severním předměstí Honolulu padá ze skály do malého přírodního bazénku, v němž se však kvůli bakteriím leptospirózy nedoporučuje koupat. Od parkoviště na konci vilové čtvrti vede k vodopádům zhruba půlhodinová procházka bujnou vegetací. V případě jízdy autobusem využijte linku 5 až na konečnou, odkud je to k vodopádům jen asi o 200 metrů dále než z parkoviště.

Zavřít boční panel

Vyhlídka Tantalus

Dopřejte si jiný výhled na město, než poskytne vrch Diamond Head, a vydejte se autem na Tantalus Lookout. Budete z něj mít centrum Honolulu jako na dlani, a navíc si tu užijete parádní výhledy na západ slunce. Na Tantalus ani nikam poblíž se nedostanete autobusem MHD, využít musíte pouze vlastní auto.

Zavřít boční panel

Punchbowl

Sopečný kráter Punchbowl, tyčící se poblíž centra Honolulu, je jedním z nejnavštěvovanějších míst Havaje. Jednak je odsud parádní výhled na celé město i pláž Waikiki, ale především je vprostřed kráteru vybudován monumentální „National Memorial Cemetery“, tedy hřbitov věnovaný všem veteránům sloužícím v tichomořských ozbrojených silách.

Na vrchol můžete vyjet autem nebo i pěšky po chodníku podél silnice od autobusové zastávky Puowaina Drive/Hookui Street, kde zastavuje linka 15.

Zavřít boční panel

Iolani Palace

Jednou z mála historických památek v Honolulu je rezidence vysokých představitelů Havajského království, Iolani Palace. Renesanční budova byla po pádu monarchie roku 1893 sídlem provizorní správy ostrovů až do roku 1969. V současnosti jsou interiéry zpřístupněny veřejnosti denně kromě neděle v časech 9:00–15:45. Prohlídka stojí 20 dolarů, každou první neděli v měsíci pak zdarma.

Zavřít boční panel

Hanauma Bay

Malá zátoka v krásném prostředí bez mrakodrapů za zády a s nesmírně bohatým podmořským životem je oblíbeným cílem turistů i místních. Jedná se o ideální místo k odpočinku od ruchu velkoměsta a k nenáročném šnorchlování pro začátečníky v klidných vodách.

Z centra se přímo k pláži dostanete autobusem číslo 22.

Počasí a sezóny v Honolulu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Honolulu
Teploty během roku

26 °C

26 °C

27 °C

28 °C

28 °C

30 °C

31 °C

31 °C

31 °C

30 °C

28 °C

27 °C

Počasí

Havajské ostrovy leží na severním okraji tropického pásu, díky němuž se můžou těšit celoročně krásnému počasí. Teplotní výkyvy jsou minimální a po celý rok se tak můžete těšit z teplot v rozmezí 23 a 30 °C. Rovněž srážky jsou rozloženy takřka rovnoměrně po celý rok a jen výjimečně se stane, že by pršelo celý den v kuse.

Konkrétně v Honolulu však počítejte často s velmi horkým počasím podél prohřátých pláží, které jsou ve větrném stínu, důsledně proto dodržujte pitný režim.

Sezóny a kdy vyrazit

Havaj de facto sezónnost nezná, krásně je po celý rok a pravděpodobnost deště nebo ošklivého počasí je mizivá ve všech měsících. Speciálně v Honolulu však můžete těžce narazit při hledání levného ubytování v čase kolem Vánoc, Nového roku a Dne díkuvzdání, kdy sem houfně míří davy Američanů.

Skvělé akce do Honolulu

ušetříš až 34%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 62%
Akce starší 2 týdnů
Havajské ostrovy z Helsinek
8 302 Kč
2019-08-29T09:47:00+02:00 31 komentářů
ušetříš až 37%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 46%
Akce starší 2 týdnů
21 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu