Průvodce městem
Kultovní San Francisco
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Aktivity v San Franciscu

Jízda lanovou tramvají

Hned po Golden Gate Bridge jsou staré tramvaje šplhající do prudkých kopců pomocí lan (podobně jako lanovka na Petřín) jednou z hlavní ikon města a Kalifornie vůbec. Kdo se v San Franciscu touto tramvají neprojel, jako by tu vůbec nebyl. Tramvaje jezdí po třech trasách od cca 6:00 do 0:30:

  • Powell/Hyde: nejdelší a nejvíce obsazená,
  • Powell/Mason: rovněž značně přeplněná,
  • California: nejkratší a nejméně obsazovaná.

Jistě, připravit se musíte na ohromné davy turistů, které se snaží všemožně poskládat do malých vozů a pokud přijdete za hezkého počasí ráno na jednu z konečných, můžete si

prožít klidně dvě hodiny trvající frontu na volné místo. Ale nakonec to vždy stojí za to. Jste-li slabší povahy, při prudkých sjezdech se radši nedívejte, jak se řidiči perou s fyzicky náročným bržděním…

A pokud vás davy nelákají, vydejte se večer linkou „California“, která bývá zdaleka nejméně obsazovaná. Všechny detaily ohledně jízdenek a tras najdete v sekci „Doprava“.

Výhledy, výhledy a zase výhledy…

San Francisco je díky své členité a zajímavé topografii městem úchvatných výhledů, a to prakticky z jakéhokoli vyvýšeného místa (kterých je opravdu plno) a také odkudkoli z pobřeží. Ať už se budete kochat výhledem na mosty, ostrovy, oceán nebo západ slunce, jistě jimi potrápíte vaše fotoaparáty a selfie tyče.

Pozorování lidí

Jistě, své okolí pozorujete všude na cestách a nejen v zahraničí. Ale San Francisco je mimořádně nabité všemožnými komunitami, zajímavými umělci, cizinci… Ať už se vydáte do mekky LGBT komunity, čtvrti Castro, do Chinatownu nebo třeba jen pojedete metrem, všude budete narážet na výstřední, zajímavé a nevšední lidi.

Pozorování lachtanů ve volné přírodě

Pobřeží kolem starých přístavních mol je plné lachtanů kalifornských, v jejich přirozeném prostředí, bez cvičitelů, bez umělých nádrží. Lachtani jsou hraví a rádi se předvádějí na kamenech u pláží, lidí se moc nebojí a narazit na ně skutečně není žádný problém.

Tradičně největší koncentrace lachtanů bývá u mola číslo 39 (Pier 39).

Cílené bloudění

Americká města jsou většinou k pěším chodcům dost nepřátelská, ne tak San Francisco. Není nic pohodovějšího než se úmyslně ztratit v prudkých a úzkých uličkách, bloumat sem a tam, obdivovat všudypřítomné výhledy, barevné domky i četné parky. Jen se připravte, že se pěkně zadýcháte, po rovině půjdete málokdy.

Sportování při pobřeží

Dlouhé a rovné pláže s úchvatnými výhledy, parky a stovkami kilometrů stezek vybízejí ke sportování. Nemusíte být zrovna maratonci, stačí se na hodinku převléct do sportovního a trochu se protáhnout. Je jisté, že podobný nápad bude mít v tu chvíli mnoho dalších lidí, určitě v tom nebudete sami.

Vyhlídkové lety helikoptérou

Více než ve kterémkoliv jiném americkém městě jsou v San Franciscu oblíbené vyhlídkové lety vrtulníkem. Důvod je prostý – Golden Gate Bridge a úchvatné výhledy z ptačí perspektivy na celé jeho okolí. Lety obvykle startují z oblasti Fisherman's Wharf a trvají mezi 15 a 30 minutami, cena se pohybuje mezi 200 a 400 $ na osobu. Přehledný výběr různých společností najdete například na webu viator.com.

Výlety po okolí

San Francisco nejspíš využijete jako startovací nebo koncový bod výletu po západu USA. Vyrazit odsud můžete na několikatýdenní roadtripy po celé Kalifornii a vlastně celém západním pobřeží USA. Silniční infrastruktura je samozřejmě skvělá, ceny autopůjčoven na běžné úrovni a benzin levný.

Na kratší jednodenní výlety můžete vyrazit třeba vlakem Caltrain do oblasti Silicon Valley, tedy měst San Jose, Mountain View, Palo Alto nebo Redwood.

Co tady objevíš?

Když se řekne San Francisco, automaticky se každému vybaví ikona všech staveb, rudý Golden Gate Bridge klenoucí se nad stejnojmenným zálivem na okraji města. Bylo by chybou sem jezdit jen kvůli této stavbě. San Francisco je snad nejliberálnější velkoměsto na světě, kde uvidíte všechny možné druhy lidí, umělců, národností, chutí i názorů…

Díky své nevelké rozloze a kopcovitému terénu, který překonávají legendární tramvaje, se San Francisco řadí mezi nejoriginálnější města na světě a je tolik rozdílné od většiny ostatních měst v USA. Vydáte-li se na západ USA a minete-li právě San Francisco bez zastávky, dopouštíte se takřka neodpustitelného hříchu.

San Francisco a jeho široká aglomerace je také jedním ze světových technologických i univerzitních center. Však jen pár kilometrů od centra najdete sídla firem, jako je Google, Twitter nebo Facebook, stejně jako jedné z nejrespektovanějších univerzit světa – Stanfordu.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
2-5 dní
San Francisco je malé, zabavit se tu můžete klidně na týden i víc.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Březen - listopad
Vyrazit můžete po celý rok, v zimě jsou častější přeháňky a chladný vítr.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
To je běžná cena letenek z Prahy. Akce se mohou objevit 3–4x za rok.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 8 měs
Navrhni úpravu