Co tady objevíš?

Když se řekne San Francisco, automaticky se každému vybaví ikona všech staveb, rudý Golden Gate Bridge klenoucí se nad stejnojmenným zálivem na okraji města. Bylo by chybou sem jezdit jen kvůli této stavbě. San Francisco je snad nejliberálnější velkoměsto na světě, kde uvidíte všechny možné druhy lidí, umělců, národností, chutí i názorů…

Díky své nevelké rozloze a kopcovitému terénu, který překonávají legendární tramvaje, se San Francisco řadí mezi nejoriginálnější města na světě a je tolik rozdílné od většiny ostatních měst v USA. Vydáte-li se na západ USA a minete-li právě San Francisco bez zastávky, dopouštíte se takřka neodpustitelného hříchu.

San Francisco a jeho široká aglomerace je také jedním ze světových technologických i univerzitních center. Však jen pár kilometrů od centra najdete sídla firem, jako je Google, Twitter nebo Facebook, stejně jako jedné z nejrespektovanějších univerzit světa – Stanfordu.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
2-5 dní
San Francisco je malé, zabavit se tu můžete klidně na týden i víc.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Březen - listopad
Vyrazit můžete po celý rok, v zimě jsou častější přeháňky a chladný vítr.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
To je běžná cena letenek z Prahy. Akce se mohou objevit 3–4x za rok.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Golden Gate Bridge

Rudý most klenoucí se přes průliv Golden Gate a umožňující snadnou cestu autem ze San Francisca na sever je neodmyslitelným symbolem USA a patří k nejfotografovanějším objektům na celém světě. Je to velké klišé, každý ho zná, ale přesto neváhejte a vypravte se k němu. Zážitek je daleko lepší než vidět stavbu jen z fotky.

Přes 2.700 metrů dlouhý a 227 metrů vysoký most byl uveden do provozu v roce 1937 pouhé 4 roky od počátku stavby a i v současnosti je vrcholem stavebního inženýrství. Musí překonávat nejen náročně geografické podmínky, ale především podmínky klimatické. V místě Golden Gate jsou mlhy na dennodenním pořádku a s tím souvisí i nepřetržitá údržba mostu tak, aby nedocházelo ke korozi.

Na návštěvu GG Bridge si vyhraďte alespoň půl dne. Jednak se může stát, že budete klidně hodinu čekat, než se mlha odhalí (skutečně se většinou odhalí, není třeba panikařit) a také musíte počítat s tím, že samotná cesta z centra zabere skoro hodinu. Další hodinu zabere přechod pěšky po chodníku tam i zpět a samozřejmě šermování selfie tyčí pro nejlepší záběr bude taky chvilku trvat. Nezapomeňte taky na noční návštěvu, most je krásně nasvícen.

K jižnímu okraji města se dostanete autobusovou linkou číslo 28 společnosti MUNI (tedy 2,50 $ jednotlivé jízdné, resp. jedno- či vícedenní pasy, viz výše v kapitole „Doprava“). Autobusy jezdí z konce Van Ness Ave. poblíž Ghirardelli Square a Fort Mason, na druhou stranu pokračuje od mostu na jih přes Golden Gate park. Autobusy jezdí každých 10 minut.

Na druhou stranu mostu se ve všední dny dostanete jen pěšky, o víkendu pak autobusem 76X, který má konečnou poblíž stanice Montgomery St. v centru města.

Zavřít boční panel

Alcatraz

Jedna z nejstřeženějších věznic světa funkční v letech 1934–1963 se nachází právě v San Franciscu, přesněji na malém skalnatém ostrůvku asi 2 kilometry od břehu. Je dobře vidět i z GG Bridge. V současnosti je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Kalifornii, bohužel však také jednou z nejdražších památek. Abyste se na ostrov dostali, musíte využít služeb společnosti Alcatraz Cruises, přičemž nejlevnější lístek zahrnující cestu trajektem tam i zpět a vstup do objektu věznice stojí 37,25 $.

Je nezbytně nutné rezervaci provést online v předstihu na www.alcatrazcruises.com, počet míst je vždy omezen. Lodě odplouvají z „Pier 33“.

Zavřít boční panel

Lombard Street a Vermont Street

Titul nejzakroucenější ulice světa dlouhá léta náležel známé Lombard Street, kterou najdeme poblíž Ghirardelli Square na severu města. Dostanete se sem lanovou tramvají (linkou Powell/Hyde).

V posledních letech však vyšlo najevo, že mnohem zakroucenější a také strmější je ulice Vermont Street, která se náhodou nachází také v San Franciscu, jen na druhé straně města ve čtvrti Potrero Hill. Vermont Street zdaleka není tak vyhledávaná – po celé její délce totiž rostou stromy, a tak není možné si ji vyfotit vcelku, navíc se k ní hůř dostává, nejbližší zastávka MHD je asi 400 metrů daleko.

Zavřít boční panel

Coit Tower

Krásný 64 metrů vysoký památník sanfranciským hasičům byl postaven v čistém a jednoduchém stylu art deco dnes slouží jako parádní vyhlídka na celé město. Věž stojí na pahorku ve čtvrti Telegraph Hill, vyjít nahoru můžete buď pěknou procházkou, nebo se nechat vyvézt autobusem číslo 39.

Vstupné na vyhlídku činí 8 $ pro dospělé, resp. 5 $ pro děti a seniory. Otevřeno je od 10:00 do 18:00, v zimě do 17:00.

Zavřít boční panel

Fisherman’s Wharf a Ghirardelli Square

Hledáte-li zábavu ve dne v noci, vypravte se do přístavní čtvrti Fisherman’s Wharf nebo na náměstí Ghirardelli hned vedle. Čtvrť je plná obchodů nejrůznějšího zaměření, stovek restaurací od luxusních až po venkovní bistra, několika desítek muzeí a atrakcí (například Madame Tussauds, Ripley’s Believe it or not nebo Námořní muzeum)…

Oblast je také startovacím bodem hned k několika jiným pamětihodnostem, ať je to věznice Alcatraz, Coit Tower, Lombard Street nebo projížďka lanovou tramvají.

Zavřít boční panel

Golden Gate Park

Až budete unaveni po chození do prudkých kopců, vypravte se do oázy klidu, rozsáhlého Golden Gate Parku. Asi všichni znají slavný Central Park v New Yorku, pak vězte, že Golden Gate Park v San Franciscu je ještě o pětinu větší a také mnohem klidnější. Především v jeho západní části najdete spoustu zákoutí, kde si užijete klidu bez přítomnosti stovek dalších návštěvníků.

Zhruba ve třetině ve směru z centra najdete také místní botanickou zahradu, vstupenka stojí 8 $.

Zavřít boční panel

Ocean Beach

Milujete západy slunce? Pak nesmíte vynechat 7 km dlouhou pláž Ocean Beach lemující takřka celé západní pobřeží San Francisca. Hledět budete na otevřený Tichý oceán a nejbližší pevninou tak bude až Japonsko.

Pacifik je tady studený i v létě, takže nějaké dlouhé celodenní koupání to rozhodně nebude a ani slunění si moc neužijete, a to díky silnému větru. Ten ale naopak způsobuje téměř vždy čirý a jasný vzduch a tím pádem i neopakovatelné západy slunce, které se tu řadí mezi nejkrásnější na světě.

Na různých místech Ocean Beach končí různé tramvajové linky, není tak nic jednoduššího než zajet jednou z nich na konečnou, udělat si krásnou procházkou a jinou linkou se vrátit zpět do centra.

Zavřít boční panel

Painted Ladies

Rozkošné malé domky z přelomu 19. a 20. století rozeseté po celém San Franciscu upoutají pozornost specifickou architekturou a barevným zvýrazněním různých ozdobných prvků. Je typické, že každý domek z řady se pyšní jinou pastelovou barvou, přitom k sobě všechny krásně ladí.

Asi nejzachovalejší a nejhezčí „Malované dámy“ najdete na Alamo Square, ale najdete je i v jiných částech San Francisca (Haight-Ashbury, Pacific Heights, Lower Haight a jiné).

Zavřít boční panel

Crissy Field a Vlnové varhany

Vyjde-li vám počasí a vy se vydáte ke Golden Gate Bridge ze čtvrti Fisherman’s Wharf pěšky podél pobřeží, právě park a pláž Crissy Field budou tím první místem, kde na „plné pecky“ poprvé spatříte rudý most v celé své kráse.

Za hezkého počasí písečná pláž i travnaté pláně vybízí k odpočinku a nachytání trochu toho sluníčka s výhledem, jaký se jinde na světě nevidí. Na jedné straně GG Bridge, na druhé Alcatraz.

Zajímavostí na východním konci mola, které vstupuje do zálivu právě z Crissy Beach, je socha „Wave Organ“, tedy vlnových varhan. Jedná se o složitou skulpturu, která reaguje na narážející vlny a vydává různé zvuky při různé výšce přílivu a odlivu.

Zavřít boční panel

Twin Peaks

Takřka v úplném geografickém středu města (tedy fakticky na samém okraji hlavního dění) najdete dvojici stejně vypadajících vrcholků Twin Peaks, odkud se vám nabídne výhled na celé San Francisco a záliv jako na dlani. Při dobré viditelnosti se můžete dívat i desítky kilometrů daleko.

Nevýhodou je nutnost auta, protože pěšky se na vrchol dá dostat jen po silnici, což není moc hezká procházka a za hezkého počasí navíc dosti úmorná.

Zavřít boční panel

The Castro

Svérázná čtvrť na konci historické tramvajové linky F je centrem nejen místní, ale dá se říct i celosvětové LGBT komunity. Koncentrace všech možných lidí různého vzezření i uměleckého zaměření je tu mimořádná, ale velmi přátelská i k lidem, kteří se k LGBT komunitě vůbec neřadí.

Udělejte si krátkou procházku místními uličkami, obdivujte obchůdky, podniky a restaurace všemožného zaměření a bavte se s lidmi, připravíte si neopakovatelný zážitek, který můžete zopakovat jen v minimu jiných měst.

Zavřít boční panel

SF MOMA

…aneb San Francisco Museum of Modern Art patří k nejrespektovanějším institucím zaměřující se na současné moderní umění a architekturu. Ve všech propagačních materiálech se setkáte právě se zkratkou „MOMA“, můžete zde obdivovat vždy nejinovativnější umění aktuální doby.

Hlavní budovu najdete přímo v centru na 3rd St. jen pár metrů od centrálního náměstí Union Square a stanice metra Montgomery Street.

Vstupné činí 25 $ za dospělého, 19 $ pro mládež (19–24 let) a zdarma pro děti. Rozhodně doporučujeme vstupenku koupit předem přes webové stránky muzea www.sfmoma.org, počty návštěvníků jsou totiž regulovány. Otevřeno je každý den kromě středy, a to od 10:00 do 17:00, ve čtvrtek až do 21:00.

Zavřít boční panel

San Francisco – Oakland Bay Bridge

Méně známý a o rok starší brácha Golden Gate Bridge spojuje San Francisco s Oaklandem a patří k nejvytíženějším mostům v USA. Kdyby byl červený, snadno ho právě s GG Bridge zaměníte, stavební dílo je to podobně úžasné a fotogenické.

A navíc vede prakticky z centra, takže k němu nebudete mít dlouho cestu. Nejhezčí výhled si užijete z Rincon Parku poblíž Embarcadera.

Zavřít boční panel

AT & T Park

Baseball je v USA fenoménem a nejoblíbenějším sportem a tak není divu, že stadiony, na nichž se hraje, patří k těm největším a nejmonumentálnějším. Jedním z nich je ikonický AT & T Park na březích sanfrancisckého zálivu, což mu jen dodává specifickou atmosféru. Pokud byste rádi navštívili zápas, sezona se hraje od dubna do října a lístky pořídíte na webu San Francisco Giants, což je domácí klub.

Nejlevnější vstupenky začínají na 10 USD, doporučujeme však koupit alespoň lístky za 16 USD, ze kterých je už přeci jen něco vidět.

Mimo sezonu a zápasy pak můžete vyrazit na komentovanou prohlídku zázemí stadionu za 22 USD, viz oficiální informace.

Počasí a sezóny v San Franciscu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
San Francisco
Nevyzpytatelné počasí je tu po celý rok

14 °C

15 °C

16 °C

17 °C

18 °C

19 °C

19 °C

20 °C

21 °C

21 °C

17 °C

14 °C

Počasí

Nevyzpytatelné. To je hlavní charakteristika místního mikroklimatu. San Francisco leží ve specifické oblasti, která je chladnější než zbytek Kalifornie, město je velice často zahaleno do mlhy, z níž jako levitující špička ční vrchol Golden Gate Bridge, ale obvykle se drží jen desítky minut až hodiny, jen výjimečně celý den.

Zimní teploty často překvapí nízkými hodnotami kolem 14 °C a nepříjemným větrem, letní teploty pak často nízkými hodnotami jen okolo 16 °C. Většinou se ohřejete víc, přes 25 °C se tu objevuje jen výjimečně. Lehkou bundu užijete v kterémkoli ročním období.

Zatímco v zimě jsou zde časté krátké přeháňky, v letních měsících musíte mít na déšť vyloženou smůlu, prší jen výjimečně.

Sezóny a kdy vyrazit

Dá se říct, že kdykoli. San Francisco většinou bude jen počátečním nebo koncovým bodem vaší dovolené na západě USA, ve městě navíc obecně tolik nevadí nepřízeň počasí. Ideální doba k návštěvě je samozřejmě léto, kdy se můžete těšit na nejvyšší teploty a absenci deště.

Chladný vítr a mlhy můžou přijít v lednu stejně jako v červenci. Vydáte-li se sem v zimě, například cestou na Havaj, určitě neprohloupíte, jen si přibalte bundu.

Skvělé akce do San Francisca

ušetříš až 27%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 34%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 30%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 28%
Akce starší 2 týdnů
38 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 11 měs
Navrhni úpravu