Průvodce městem

Kultovní San Francisco

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

Když se řekne San Francisco, automaticky se každému vybaví ikona všech staveb, rudý Golden Gate Bridge klenoucí se nad stejnojmenným zálivem na okraji města. Bylo by chybou sem jezdit jen kvůli této stavbě. San Francisco je snad nejliberálnější velkoměsto na světě, kde uvidíte všechny možné druhy lidí, umělců, národností, chutí i názorů…

Díky své nevelké rozloze a kopcovitému terénu, který překonávají legendární tramvaje, se San Francisco řadí mezi nejoriginálnější města na světě a je tolik rozdílné od většiny ostatních měst v USA. Vydáte-li se na západ USA a minete-li právě San Francisco bez zastávky, dopouštíte se takřka neodpustitelného hříchu.

San Francisco a jeho široká aglomerace je také jedním ze světových technologických i univerzitních center. Však jen pár kilometrů od centra najdete sídla firem, jako je Google, Twitter nebo Facebook, stejně jako jedné z nejrespektovanějších univerzit světa – Stanfordu.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
2-5 dní
San Francisco je malé, zabavit se tu můžete klidně na týden i víc.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Březen - listopad
Vyrazit můžete po celý rok, v zimě jsou častější přeháňky a chladný vítr.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
To je běžná cena letenek z Prahy. Akce se mohou objevit 3–4x za rok.
Akční nabídky

Praktické tipy do San Francisca

Zajímají tě víza, ceny nebo kultura? Další tipy najdeš v Průvodce Spojené státy americké

Zavřít boční panel

Doprava

Jak se nejlépe pohybovat ve měste a okolí

Jak se dostat do San Francisca

Letecky

Z Prahy ani Vídně zatím žádné přímé lety do San Francisca nelétají, nicméně letecký ruch mezi Golden Gate City a evropskými hlavními letišti je velký a nabídka spojení tak opravdu bohatá. Ve většině případů si při cestě z Prahy vystačíte s jediným přestupem a cenou zpáteční letenky do 14.500 Kč, o prázdninách do 20.000 Kč. Kromě hlavního mezinárodního letiště San Francisco však oblast obsluhují ještě dvě další, z nichž se do centra dostanete velmi snadno a rychle:

 • Oakland – sem létá například nízkonákladová aerolinka Norwegian, v akci seženete letenky (bez zavazadla) i kolem 10.000 korun.
 • San Jose – při vyhledávání letů do San Francisca se toto letiště často objevuje místo hlavního SFO, létají sem například British Airways nebo Lufthansa. Není se čeho bát, doprava do centra města je snadná.

Detailně zpracovanou cestu ze všech letišť najdete pod odkazy směřujícími na naše průvodce.

Autobusem

San Francisco je spolu s L.A. hlavním výchozím bodem pro cesty po Kalifornii a také jedním z hlavních přestupních uzlů dvou největších autobusových společností – Greyhound a Megabus. Především druhá jmenovaná je známá svými akčními jízdenkami, v případě Kalifornie nejčastěji startujícími na ceně 5 $.

Do Los Angeles pojedete autobusem přes 9 hodin, do Sacramenta pak cca 2,5 hodiny.

Vlakem

Jedinou tratí, která zajíždí do San Francisca, je příměstská linka Caltrain. Ta slouží jako „commuter“ z centra Silicon Valley San Jose, cestou mine i města jako Mountain View, Palo Alto nebo San Mateo. Přehledné jízdní řády i cenovou mapu najdete na webu www.caltrain.com.

Klasické dálkové vlaky Amtraku, kterými dojedete přes Portland a Seattle až do Vancouveru, jezdí z Oaklandu, kam ze San Francisca dojedete metrem BART.

Jak se dopravovat po San Franciscu

Pokud se plácnete přes kapsu a vyberete si ubytování v centru města a nevadí vám trochu pohybu, v San Franciscu si vystačíte s pěší chůzí – jako v jednom z mála amerických měst. Je ale pravděpodobnější, že párkrát přece jen MHD potřebovat budete…

Musíte si však dát pozor na to, že ve městě působí tři různé společnosti, které si vzájemně neuznávají jízdné.

San Francsico MUNI

S tímto dopravcem budete jezdit nejčastěji, doveze vás ke všem hlavním pamětihodnostem ve městě. MUNI provozuje několik dopravních prostředků napříč celým širším centrem San Francisca. MUNI provozuje:

 • Lanové tramvaje – legendární staré vozy známé po celém světě, a to na třech trasách,
 • Historické tramvaje – na linkách E a F spojující centrum, The Castro, Fisherman’s Wharf a nádraží,
 • Rychlodrážní tramvaje (MUNI Metro – neplést s BART metro) – klasické tramvaje mířící z centra do všech směrů,
 • Autobusy a trolejbusy – kam se nedostanete tramvají, doveze vás autobus, jezdí úplně všude včetně Golden Gate Bridge (linka 28, o víkendu i 76X). Velkou zajímavostí pro české cestovatele je fakt, že většina trolejbusů v San Franciscu je původně vyrobena v plzeňské Škodovce. Ulice města stále brázdí skoro 230 trolejbusů Škoda 14TrSF.

Mnoho klasických linek jezdí 24 hodin denně.

Jízdenky

Jednotlivé:

 • 2,50 $ za jednu jízdu, získáte je v kiosku MUNI nebo u řidiče, neplatí na známé lanové tramvaje,
 • 7 $ za jednu jízdu lanovou tramvají.

Vícedenní:

Platí na všechny prostředky MUNI včetně lanových tramvají.

 • 1 den: 22 $,
 • 3 dny: 33 $,
 • 7 dní: 43 $,
 • Tyto jízdenky nekoupíte u řidiče, ale je v kioscích MUNI nebo přes mobilní appku: https://www.sfmta.com/getting-around/muni/fares/munimobile,
 • Jízdné vyprší vždy ve 23:59 v poslední den platnosti.

Tramvaj v San Franciscu

Metro BART

Druhým systémem je tzv. BART (Bay Area Rapid Transit), což je klasické metro. Slouží především jako spojnice letiště, centra San Francisca, Oaklandu a dalších měst na druhé straně zálivu.

Na metro neplatí žádné jízdenky výše zmíněného systému MUNI, a to ani celodenní či vícedenní. Musíte ve stanici metra vždy v automatu koupit samostatnou jízdenku pro jednu jízdu, přičemž cena se vypočte dle ujeté vzdálenosti. Příklady:

 • Letiště SFO – Powell St. (centrum San Francsica): 9,65 $,
 • Powell St. – Oakland City Center: 4 $,
 • Powell St. – Letiště Oakland: 10,95 $, · Plánovač cen: www.bart.gov/tickets/calculator.

Metro jezdí podobně často jako všude na světě, intervaly nejsou delší než 5 minut. První vlaky vyjíždí většinou kolem 4 ráno, poslední pak v 1 ráno.

Sam Trans

V jižních částech města a celého poloostrova (zhruba od Daly City až po Palo Alto) pak operuje další přepravce, který neuznává jízdenky předchozích dvou, a sice Sam Trans. Využívá výhradně autobusy a turista se s nimi při samotné návštěvě San Francisca příliš nesetká, snad jen v případě ubytování na kraji města.

Autobusy Sam Trans však představují levnější alternativu k metru BART při cestě z centra San Francisca (po celé ulici Mission St.) na letiště SFO. Ve směru z letiště do centra zaplatíte 2,25 $, v opačném směru pak 4 $, což je víc než dvakrát méně než za metro.

Z centra na letiště jezdí linky KX, 292 a 397.

Zavřít boční panel

Ubytování

Kde a za kolik přenocovat

V rozlohou nevelkém San Franciscu sice tak úplně nebude záležet na tom, kde se ubytujete, přesto jsou oblastí, kde je bydlení vhodnější než jinde. Obecně platí, že čím blíže se ubytujete otevřenému oceánu na západě města, tím déle budete městskou dopravou dojíždět do centra, a to klidně i hodinu. Při hledání ubytování se sami přesvědčíte, že hlavním kritériem nebude poloha, ale cena.

Lokality

Centrum – Oblast nejužšího centra je vytyčena kruhem kolem náměstí Uninon Square a ulicí Market Street, sahá až k Embarcaderu a starému přístavišti na severu. Jako všude jinde na světě platí, že za dobrou polohu si připlatíte, a to výrazně.

South of Market – Širší centrum jižně od ulice Market Street nabízí většinou levnější, zato však nekvalitní alternativy ubytování. Celkově nevypadá místo příliš vábně, nicméně do středu města dojdete pěšky do 20 minut.

Sunset District – Dá se vytyčit celou oblastí okolo pláží na západě města. Bydlení tu je klidné a najdete zde asi nejvíce nabídek airbnb. Při cestě do centra se nevyhnete poměrně zdlouhavé cestě tramvají, vzdálenost navíc nijak není vykompenzována cenou ubytování, která patří k nejvyšším ve městě.

Pacific Heights – Místo nedaleko centra západním směrem a relativně v pěší docházkové vzdálenosti (cca 30 minut). Najdete zde asi nejvíce „levných“ hostelů a slušných hotelů se společným sociálním zařízením. Chcete-li bydlet poblíž centra, bude právě tohle místo asi nejlepším „valueformoney“.

Ghirardelli Square – Centrum zábavy a nočního života v San Franciscu na severu města u starého přístavu. Snadno se odsud dostanete na Alcatraz i ke Golden Gate Bridge, ale také se vám tu nejsnáze rozkutálí peníze, hotely patří mezi nejdražší ve městě.

Oakland – Pokud vám nevadí denní dojíždění metrem a jdete tvrdě po ceně, možností pro vás může být město Oakland na druhé straně zálivu. Jako takové nepatří mezi nejkrásnější a nejpříjemnější, ale pokud tu budete opravdu jen přespávat, pak je vše bez problému. Počítejte s horší kvalitou levnějších hotelů a hostelů a taky nezapomeňte připočítat vždy 8 $ za cestu tam a zpět metrem.

Ceny

Jak už bylo taktně naznačeno, San Francisco patří k nejdražším městům na světě, co se ubytování týká. Zároveň nezapomeňte, že ceny na všech rezervačních portálech typu booking.com, hostelrooms.com, apod. se uvádí vždy bez tax (cca 14–15 % z ceny) a městského poplatku (cca 2 % z ceny).

Při plánování také pamatujte, že v letních měsících si připlatíte klidně 3x tolik co v zimě a asi nejdůležitějším faktorem je plánování v dostatečném předstihu. Pokud budete hotel vybírat na poslední chvíli, snadno se stane, že všechny levnější budou vyprodány a vám zůstanou oči pro pláč a díra v peněžence.

Ty nejlevnější hostely se samostatným pokojem a společným sociálním zařízením se dají sehnat od cca 1.300 Kč na noc, ale jejich kvalita (čistota, hluk, velikost pokoje) je většinou dost špatná.

Standardní 3* hotel, který v Evropě seženeme kolem 1.500 Kč na noc, v San Franciscu startuje minimálně na 2.500 Kč.

Na rozdíl od jiných velkých měst bohužel v San Franciscu neplatí, že trn z paty může vytrhnout airbnb. Cenově je v průměru dokonce dražší než běžné hostely či hotely.

Zavřít boční panel

Co podniknout

Nejlepší výlety a aktivity

Jízda lanovou tramvají

Hned po Golden Gate Bridge jsou staré tramvaje šplhající do prudkých kopců pomocí lan (podobně jako lanovka na Petřín) jednou z hlavní ikon města a Kalifornie vůbec. Kdo se v San Franciscu touto tramvají neprojel, jako by tu vůbec nebyl. Tramvaje jezdí po třech trasách od cca 6:00 do 0:30:

 • Powell/Hyde: nejdelší a nejvíce obsazená,
 • Powell/Mason: rovněž značně přeplněná,
 • California: nejkratší a nejméně obsazovaná.

Jistě, připravit se musíte na ohromné davy turistů, které se snaží všemožně poskládat do malých vozů a pokud přijdete za hezkého počasí ráno na jednu z konečných, můžete si

prožít klidně dvě hodiny trvající frontu na volné místo. Ale nakonec to vždy stojí za to. Jste-li slabší povahy, při prudkých sjezdech se radši nedívejte, jak se řidiči perou s fyzicky náročným bržděním…

A pokud vás davy nelákají, vydejte se večer linkou „California“, která bývá zdaleka nejméně obsazovaná. Všechny detaily ohledně jízdenek a tras najdete v sekci „Doprava“.

Výhledy, výhledy a zase výhledy…

San Francisco je díky své členité a zajímavé topografii městem úchvatných výhledů, a to prakticky z jakéhokoli vyvýšeného místa (kterých je opravdu plno) a také odkudkoli z pobřeží. Ať už se budete kochat výhledem na mosty, ostrovy, oceán nebo západ slunce, jistě jimi potrápíte vaše fotoaparáty a selfie tyče.

Pozorování lidí

Jistě, své okolí pozorujete všude na cestách a nejen v zahraničí. Ale San Francisco je mimořádně nabité všemožnými komunitami, zajímavými umělci, cizinci… Ať už se vydáte do mekky LGBT komunity, čtvrti Castro, do Chinatownu nebo třeba jen pojedete metrem, všude budete narážet na výstřední, zajímavé a nevšední lidi.

Pozorování lachtanů ve volné přírodě

Pobřeží kolem starých přístavních mol je plné lachtanů kalifornských, v jejich přirozeném prostředí, bez cvičitelů, bez umělých nádrží. Lachtani jsou hraví a rádi se předvádějí na kamenech u pláží, lidí se moc nebojí a narazit na ně skutečně není žádný problém.

Tradičně největší koncentrace lachtanů bývá u mola číslo 39 (Pier 39).

Cílené bloudění

Americká města jsou většinou k pěším chodcům dost nepřátelská, ne tak San Francisco. Není nic pohodovějšího než se úmyslně ztratit v prudkých a úzkých uličkách, bloumat sem a tam, obdivovat všudypřítomné výhledy, barevné domky i četné parky. Jen se připravte, že se pěkně zadýcháte, po rovině půjdete málokdy.

Sportování při pobřeží

Dlouhé a rovné pláže s úchvatnými výhledy, parky a stovkami kilometrů stezek vybízejí ke sportování. Nemusíte být zrovna maratonci, stačí se na hodinku převléct do sportovního a trochu se protáhnout. Je jisté, že podobný nápad bude mít v tu chvíli mnoho dalších lidí, určitě v tom nebudete sami.

Vyhlídkové lety helikoptérou

Více než ve kterémkoliv jiném americkém městě jsou v San Franciscu oblíbené vyhlídkové lety vrtulníkem. Důvod je prostý – Golden Gate Bridge a úchvatné výhledy z ptačí perspektivy na celé jeho okolí. Lety obvykle startují z oblasti Fisherman's Wharf a trvají mezi 15 a 30 minutami, cena se pohybuje mezi 200 a 400 $ na osobu. Přehledný výběr různých společností najdete například na webu viator.com.

Výlety po okolí

San Francisco nejspíš využijete jako startovací nebo koncový bod výletu po západu USA. Vyrazit odsud můžete na několikatýdenní roadtripy po celé Kalifornii a vlastně celém západním pobřeží USA. Silniční infrastruktura je samozřejmě skvělá, ceny autopůjčoven na běžné úrovni a benzin levný.

Na kratší jednodenní výlety můžete vyrazit třeba vlakem Caltrain do oblasti Silicon Valley, tedy měst San Jose, Mountain View, Palo Alto nebo Redwood.

Co vidět a navštívit v San Franciscu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v San Franciscu

Zavřít boční panel

Golden Gate Bridge

Rudý most klenoucí se přes průliv Golden Gate a umožňující snadnou cestu autem ze San Francisca na sever je neodmyslitelným symbolem USA a patří k nejfotografovanějším objektům na celém světě. Je to velké klišé, každý ho zná, ale přesto neváhejte a vypravte se k němu. Zážitek je daleko lepší než vidět stavbu jen z fotky.

Přes 2.700 metrů dlouhý a 227 metrů vysoký most byl uveden do provozu v roce 1937 pouhé 4 roky od počátku stavby a i v současnosti je vrcholem stavebního inženýrství. Musí překonávat nejen náročně geografické podmínky, ale především podmínky klimatické. V místě Golden Gate jsou mlhy na dennodenním pořádku a s tím souvisí i nepřetržitá údržba mostu tak, aby nedocházelo ke korozi.

Na návštěvu GG Bridge si vyhraďte alespoň půl dne. Jednak se může stát, že budete klidně hodinu čekat, než se mlha odhalí (skutečně se většinou odhalí, není třeba panikařit) a také musíte počítat s tím, že samotná cesta z centra zabere skoro hodinu. Další hodinu zabere přechod pěšky po chodníku tam i zpět a samozřejmě šermování selfie tyčí pro nejlepší záběr bude taky chvilku trvat. Nezapomeňte taky na noční návštěvu, most je krásně nasvícen.

K jižnímu okraji města se dostanete autobusovou linkou číslo 28 společnosti MUNI (tedy 2,50 $ jednotlivé jízdné, resp. jedno- či vícedenní pasy, viz výše v kapitole „Doprava“). Autobusy jezdí z konce Van Ness Ave. poblíž Ghirardelli Square a Fort Mason, na druhou stranu pokračuje od mostu na jih přes Golden Gate park. Autobusy jezdí každých 10 minut.

Na druhou stranu mostu se ve všední dny dostanete jen pěšky, o víkendu pak autobusem 76X, který má konečnou poblíž stanice Montgomery St. v centru města.

Zavřít boční panel

Alcatraz

Jedna z nejstřeženějších věznic světa funkční v letech 1934–1963 se nachází právě v San Franciscu, přesněji na malém skalnatém ostrůvku asi 2 kilometry od břehu. Je dobře vidět i z GG Bridge. V současnosti je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Kalifornii, bohužel však také jednou z nejdražších památek. Abyste se na ostrov dostali, musíte využít služeb společnosti Alcatraz Cruises, přičemž nejlevnější lístek zahrnující cestu trajektem tam i zpět a vstup do objektu věznice stojí 37,25 $.

Je nezbytně nutné rezervaci provést online v předstihu na www.alcatrazcruises.com, počet míst je vždy omezen. Lodě odplouvají z „Pier 33“.

Zavřít boční panel

Lombard Street a Vermont Street

Titul nejzakroucenější ulice světa dlouhá léta náležel známé Lombard Street, kterou najdeme poblíž Ghirardelli Square na severu města. Dostanete se sem lanovou tramvají (linkou Powell/Hyde).

V posledních letech však vyšlo najevo, že mnohem zakroucenější a také strmější je ulice Vermont Street, která se náhodou nachází také v San Franciscu, jen na druhé straně města ve čtvrti Potrero Hill. Vermont Street zdaleka není tak vyhledávaná – po celé její délce totiž rostou stromy, a tak není možné si ji vyfotit vcelku, navíc se k ní hůř dostává, nejbližší zastávka MHD je asi 400 metrů daleko.

Zavřít boční panel

Coit Tower

Krásný 64 metrů vysoký památník sanfranciským hasičům byl postaven v čistém a jednoduchém stylu art deco dnes slouží jako parádní vyhlídka na celé město. Věž stojí na pahorku ve čtvrti Telegraph Hill, vyjít nahoru můžete buď pěknou procházkou, nebo se nechat vyvézt autobusem číslo 39.

Vstupné na vyhlídku činí 8 $ pro dospělé, resp. 5 $ pro děti a seniory. Otevřeno je od 10:00 do 18:00, v zimě do 17:00.

Zavřít boční panel

Fisherman’s Wharf a Ghirardelli Square

Hledáte-li zábavu ve dne v noci, vypravte se do přístavní čtvrti Fisherman’s Wharf nebo na náměstí Ghirardelli hned vedle. Čtvrť je plná obchodů nejrůznějšího zaměření, stovek restaurací od luxusních až po venkovní bistra, několika desítek muzeí a atrakcí (například Madame Tussauds, Ripley’s Believe it or not nebo Námořní muzeum)…

Oblast je také startovacím bodem hned k několika jiným pamětihodnostem, ať je to věznice Alcatraz, Coit Tower, Lombard Street nebo projížďka lanovou tramvají.

Zavřít boční panel

Golden Gate Park

Až budete unaveni po chození do prudkých kopců, vypravte se do oázy klidu, rozsáhlého Golden Gate Parku. Asi všichni znají slavný Central Park v New Yorku, pak vězte, že Golden Gate Park v San Franciscu je ještě o pětinu větší a také mnohem klidnější. Především v jeho západní části najdete spoustu zákoutí, kde si užijete klidu bez přítomnosti stovek dalších návštěvníků.

Zhruba ve třetině ve směru z centra najdete také místní botanickou zahradu, vstupenka stojí 8 $.

Zavřít boční panel

Ocean Beach

Milujete západy slunce? Pak nesmíte vynechat 7 km dlouhou pláž Ocean Beach lemující takřka celé západní pobřeží San Francisca. Hledět budete na otevřený Tichý oceán a nejbližší pevninou tak bude až Japonsko.

Pacifik je tady studený i v létě, takže nějaké dlouhé celodenní koupání to rozhodně nebude a ani slunění si moc neužijete, a to díky silnému větru. Ten ale naopak způsobuje téměř vždy čirý a jasný vzduch a tím pádem i neopakovatelné západy slunce, které se tu řadí mezi nejkrásnější na světě.

Na různých místech Ocean Beach končí různé tramvajové linky, není tak nic jednoduššího než zajet jednou z nich na konečnou, udělat si krásnou procházkou a jinou linkou se vrátit zpět do centra.

Zavřít boční panel

Painted Ladies

Rozkošné malé domky z přelomu 19. a 20. století rozeseté po celém San Franciscu upoutají pozornost specifickou architekturou a barevným zvýrazněním různých ozdobných prvků. Je typické, že každý domek z řady se pyšní jinou pastelovou barvou, přitom k sobě všechny krásně ladí.

Asi nejzachovalejší a nejhezčí „Malované dámy“ najdete na Alamo Square, ale najdete je i v jiných částech San Francisca (Haight-Ashbury, Pacific Heights, Lower Haight a jiné).

Zavřít boční panel

Crissy Field a Vlnové varhany

Vyjde-li vám počasí a vy se vydáte ke Golden Gate Bridge ze čtvrti Fisherman’s Wharf pěšky podél pobřeží, právě park a pláž Crissy Field budou tím první místem, kde na „plné pecky“ poprvé spatříte rudý most v celé své kráse.

Za hezkého počasí písečná pláž i travnaté pláně vybízí k odpočinku a nachytání trochu toho sluníčka s výhledem, jaký se jinde na světě nevidí. Na jedné straně GG Bridge, na druhé Alcatraz.

Zajímavostí na východním konci mola, které vstupuje do zálivu právě z Crissy Beach, je socha „Wave Organ“, tedy vlnových varhan. Jedná se o složitou skulpturu, která reaguje na narážející vlny a vydává různé zvuky při různé výšce přílivu a odlivu.

Zavřít boční panel

Twin Peaks

Takřka v úplném geografickém středu města (tedy fakticky na samém okraji hlavního dění) najdete dvojici stejně vypadajících vrcholků Twin Peaks, odkud se vám nabídne výhled na celé San Francisco a záliv jako na dlani. Při dobré viditelnosti se můžete dívat i desítky kilometrů daleko.

Nevýhodou je nutnost auta, protože pěšky se na vrchol dá dostat jen po silnici, což není moc hezká procházka a za hezkého počasí navíc dosti úmorná.

Zavřít boční panel

The Castro

Svérázná čtvrť na konci historické tramvajové linky F je centrem nejen místní, ale dá se říct i celosvětové LGBT komunity. Koncentrace všech možných lidí různého vzezření i uměleckého zaměření je tu mimořádná, ale velmi přátelská i k lidem, kteří se k LGBT komunitě vůbec neřadí.

Udělejte si krátkou procházku místními uličkami, obdivujte obchůdky, podniky a restaurace všemožného zaměření a bavte se s lidmi, připravíte si neopakovatelný zážitek, který můžete zopakovat jen v minimu jiných měst.

Zavřít boční panel

SF MOMA

…aneb San Francisco Museum of Modern Art patří k nejrespektovanějším institucím zaměřující se na současné moderní umění a architekturu. Ve všech propagačních materiálech se setkáte právě se zkratkou „MOMA“, můžete zde obdivovat vždy nejinovativnější umění aktuální doby.

Hlavní budovu najdete přímo v centru na 3rd St. jen pár metrů od centrálního náměstí Union Square a stanice metra Montgomery Street.

Vstupné činí 25 $ za dospělého, 19 $ pro mládež (19–24 let) a zdarma pro děti. Rozhodně doporučujeme vstupenku koupit předem přes webové stránky muzea www.sfmoma.org, počty návštěvníků jsou totiž regulovány. Otevřeno je každý den kromě středy, a to od 10:00 do 17:00, ve čtvrtek až do 21:00.

Zavřít boční panel

San Francisco – Oakland Bay Bridge

Méně známý a o rok starší brácha Golden Gate Bridge spojuje San Francisco s Oaklandem a patří k nejvytíženějším mostům v USA. Kdyby byl červený, snadno ho právě s GG Bridge zaměníte, stavební dílo je to podobně úžasné a fotogenické.

A navíc vede prakticky z centra, takže k němu nebudete mít dlouho cestu. Nejhezčí výhled si užijete z Rincon Parku poblíž Embarcadera.

Počasí a sezóny v San Franciscu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
San Francisco
Nevyzpytatelné počasí je tu po celý rok

14 °C

15 °C

16 °C

17 °C

18 °C

19 °C

19 °C

20 °C

21 °C

21 °C

17 °C

14 °C

Počasí

Nevyzpytatelné. To je hlavní charakteristika místního mikroklimatu. San Francisco leží ve specifické oblasti, která je chladnější než zbytek Kalifornie, město je velice často zahaleno do mlhy, z níž jako levitující špička ční vrchol Golden Gate Bridge, ale obvykle se drží jen desítky minut až hodiny, jen výjimečně celý den.

Zimní teploty často překvapí nízkými hodnotami kolem 14 °C a nepříjemným větrem, letní teploty pak často nízkými hodnotami jen okolo 16 °C. Většinou se ohřejete víc, přes 25 °C se tu objevuje jen výjimečně. Lehkou bundu užijete v kterémkoli ročním období.

Zatímco v zimě jsou zde časté krátké přeháňky, v letních měsících musíte mít na déšť vyloženou smůlu, prší jen výjimečně.

Sezóny a kdy vyrazit

Dá se říct, že kdykoli. San Francisco většinou bude jen počátečním nebo koncovým bodem vaší dovolené na západě USA, ve městě navíc obecně tolik nevadí nepřízeň počasí. Ideální doba k návštěvě je samozřejmě léto, kdy se můžete těšit na nejvyšší teploty a absenci deště.

Chladný vítr a mlhy můžou přijít v lednu stejně jako v červenci. Vydáte-li se sem v zimě, například cestou na Havaj, určitě neprohloupíte, jen si přibalte bundu.

Skvělé akce do San Francisca

ušetříš až 31%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 31%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 34%
Akce starší 2 týdnů
14 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 17 dny
Navrhni úpravu