Průvodce městem
Seattle, kapesní velkoměsto
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Seattlu

Jak se dostat do Seattlu 

Letecky 

Seattle je zatím černou dírou na mapě levných letenek ze střední Evropy. Jen výjimečně se stane, že cena klesne pod 17.000 Kč, a to už ani z Německa, odkud dlouhá léta byly letenky výrazně levnější. Vzhledem k tomu, že ani v blízkosti se nenachází žádné město, do něhož se akční letenky vyskytují častěji, musíme se zkrátka smířit s vysokou cenou dopravy. 

Akce se objeví maximálně 3x do roka, obvykle s aerolinkou Condor na jarní či podzimní období, kdy lze pořídit letenky za částku kolem 12.000 Kč. 

Kvůli poměrně drahým vnitrostátním letenkám a jízdenkám po USA se většinou ani moc nevyplatí skočit po akci do San Francisca či Los Angeles a následně do Seattlu doletět/dojet místní linkou. 

Autobusem 

Autobusová doprava vítězí při cestách z kanadského Vancouveru, kdy představuje nejlevnější i nejrychlejší způsob cesty. Jednosměrná jízdenka se pohybuje kolem 18 USD, cesta trvá 4 hodiny a spojení jezdí několikrát denně. 

Dvě největší autobusové společnosti operující ze Seattlu do Vancouveru, Portlandu, San Francisca a dalších měst na západě USA, jsou Boltbus a Greyhound. Nejlevnější jízdenky kupujte vždy přes internet alespoň s měsíčním předstihem. Megabus do Seattlu nezajíždí. 

Cesta autobusem do San Francisca zabere většinou 22–25 hodin a jednosměrná jízdenka přijde na 60–70 $. 

Vlakem 

Seattle je významným bodem na železniční mapě Amtraku. Kříží se tu dvě významné tratě: 

  • Vancouver – Seattle – Portland – Oakland – Los Angeles, 

  • Seattle – Minneapolis – Chicago. 

Obě dvě patří k turisticky velmi oblíbeným, protože prakticky po celých svých délkách procházejí velmi atraktivní horskou krajinou. Příklady cen jednosměrných jízdenek a délky jízdy: 

  • Vancouver: 40 $, 3 h 30 min., 
  • Portland: 35 $, 3 h 30 min., 
  • Oakland (San Francisco): 90 $, 23 h, 
  • Los Angeles: 100 $, 36 h, 
  • Chicago: 150 $, 45 h. 

Jízdenky se opět vyplatí nakupovat v předstihu přes internet, na místě můžou být až vícenásobně dražší. 

Jak cestovat po Seattlu 

Veřejná doprava v Seattlu i jeho okolí je hustá, ale může být trochu zmatečná. Ve městě a jeho okolí působí hned několik různých společností, nicméně to pro běžného cestujícího nakonec nemusí být nikterak zásadní problém. Všechno totiž řeší jediná jízdenka Orca Card, na niž můžete cestovat všemi společnostmi – autobusem, tramvají, příměstským vlakem i trajekty.  

Orca Card

Jediný způsob placení jízdného, v hotovosti to většinou vůbec nelze. Kartičku si koupíte v automatu na všech tramvajových zastávkách, v supermarketech Safeway nebo v řetězci rychlého občerstvení QFC (ne KFC). Samotná stojí 5 $, dobít si na ni můžete opakovaně libovolný obnos. 

Použití je jednoduché, vždy po nástupu do autobusu si pípnete u označovače, případně na zastávce v turniketu, přičemž se vám odečte příslušný obnos. Při cestě rychlodrážní tramvají (metrem) si musíte pípnout při nástupu i při výstupu! Jízdné se mírně liší u různých dopravců a u tramvaje dle vzdálenosti, v zásadě ale platí, že jedna cesta vyjde cca na 2,50–2,75 $, pokud cestujete jen v Seattlu a první zóně mimo město. 

Plánujete-li se pohybovat častěji, dobijte si ráno celodenní jízdenku za 8 $, kterou lze využít na všech spojích, kde jízdné nepřesáhne 3,50 $, což jsou všechny ve městě, dražší jsou jen cesty dál za město, například do Everettu. Celodenní jízdenka platí vždy do 3:00 následujícího dne. 

Rychlodrážní tramvaj (Link Light Rail)

Seattle nemá klasické metro, ale pouze něco mezi metrem a tramvají. Jediná linka začíná na letišti a protne celé centrum Seattlu, kde jezdí pod zemí, severojižním směrem, aby skončila u Washingtonské univerzity. Spojení je rychlé, komfortní a časté, například z letiště do centra se dostanete za 30 minut. 

První spoj jede v 5:00, poslední v 1:00, detailní jízdní řád.

Jízdné se vypočítává podle vzdálenosti, nejlevnější stojí 2,25 $, nejdražší 3,25 $. Kartičku Orca, kterou použijete pro placení, si musíte pípnout vždy při nástupu i při výstupu! 

Autobusy a trolejbusy 

Město brázdí modro-bílé autobusy Sound Transit (jízdné za 2,75 $) a žluto-zelené autobusy či trolejbusy King County transit (jízdné za 2,50 $), kterých je v centru mnohem víc. U obou společností použijete Orca Card, stačí pípnout jen při nástupu. 

Obecně je autobusová i trolejbusová doprava v centru ukrutně pomalá, a pokud se plánujete pohybovat pouze po Downtownu, vůbec se nevyplatí, pěšky většinou dorazíte na místo rychleji.  

U okrajových částí města si také dejte pozor na intervaly, které obvykle přesahují 20 minut. Některé linky jsou na zastávkách označeny jako „Night Owl“ – ty jezdí po celou noc. 

Tramvaj 

Po ulicích Seattlu se prohání i klasické tramvaje tak, jak je známe od nás. Dokonce doslova, vozy jsou totiž vyrobené v ostravských dílnách.  

Tramvají se pohodlně dostanete například z centra k promenádě u jezera Union, jedna jízda stojí 2,25 $. 

Seattle Tram

Trajekty 

Projeďte se po Elliottově zátoce ze Seattlu do malých městeček na druhém břehu. Orca Card platí pro dvě společnosti provozující přívozy: Washington State Ferries a Kitsap Transit. Jednosměrná cesta ze Seattlu na ostrov Bainbridge nebo do Bremertonu stojí kolem 8 $, plavba trvá asi 20 minut.  

Monorail

Z centra (stanice Westlake Center) do vědecko-zábavního areálu Seattle Center, kde mimo jiné najdete ikonickou rozhlednu Space Needle, se dostanete rychle a poněkud netradičně monorailem. Nadzemka využívající jen jednu kolej vás na místo dopraví za 5 minut a 2,50 $, neplatí zde Orca Card! 

Co tady objevíš?

Jet City, Rain City, Emerald City, Coffe City… to je jen malý výčet přezdívek, jimiž se toto půvabné a tak trochu nenápadné město na severozápadě USA honosí. O Seattlu toho moc veřejnost neví. Sídlí tu Microsoft a Boeing, ale třeba i Starbucks, Amazon nebo Expedia. Už to značí, že se tu nebude žít špatně… a také tu nebude levno.  

To všechno je pravda, Seattle ale nabídne mnohem víc než jen ohromné kancelářské komplexy světoznámých firem. Město chytne za srdce svoji polohou na sedmi pahorcích, klidnou atmosférou na pobřežní promenádě, jezery, parky, rozsáhlými vilovými oblastmi a hlavně překrásným okolím Kaskádového pohoří.  

Seattle je kapesní velkoměsto, které Středoevropana uchvátí svými mrakodrapy, ale zároveň nepohltí městskou džunglí. Kdykoli budete chtít, do pár minut pěší chůze se ocitnete v klidném parku nebo na pobřeží.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
3 dny
Dostatečná doba na průzkum rozlohou nevelkého města.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Duben - říjen
Nejlepší doba k návštěvě, štěstí a smůlu na počasí můžete mít však kdykoli.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Je normální cena letenek z Prahy. Akce se objeví 3x ročně a ušetříš při nich 25%.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu