Co tady objevíš?

Jet City, Rain City, Emerald City, Coffe City… to je jen malý výčet přezdívek, jimiž se toto půvabné a tak trochu nenápadné město na severozápadě USA honosí. O Seattlu toho moc veřejnost neví. Sídlí tu Microsoft a Boeing, ale třeba i Starbucks, Amazon nebo Expedia. Už to značí, že se tu nebude žít špatně… a také tu nebude levno.  

To všechno je pravda, Seattle ale nabídne mnohem víc než jen ohromné kancelářské komplexy světoznámých firem. Město chytne za srdce svoji polohou na sedmi pahorcích, klidnou atmosférou na pobřežní promenádě, jezery, parky, rozsáhlými vilovými oblastmi a hlavně překrásným okolím Kaskádového pohoří.  

Seattle je kapesní velkoměsto, které Středoevropana uchvátí svými mrakodrapy, ale zároveň nepohltí městskou džunglí. Kdykoli budete chtít, do pár minut pěší chůze se ocitnete v klidném parku nebo na pobřeží.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
3 dny
Dostatečná doba na průzkum rozlohou nevelkého města.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Duben - říjen
Nejlepší doba k návštěvě, štěstí a smůlu na počasí můžete mít však kdykoli.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Je normální cena letenek z Prahy. Akce se objeví 3x ročně a ušetříš při nich 25%.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Rozhledna Space Needle

Ikonická stavba celých Spojených států se sice trochu krčí ve stínu Golden Gate Bridge, Sochy svobody nebo slavného nápisu „Hollywood“, nicméně pokud uvidíte její fotku, uchvátí vás. A až ji uvidíte naživo, uchvátí vás ještě víc. Ladná 184 metrů vysoká stavba z roku 1962 je hlavním poznávacím znamením města a bez ní by Seattle nebyl Seattlem.  

Vstupenka na věž stojí 22 $, případně 34 $ za dva vstupy během jednoho dne: za světla a za tmy. Osobně ale doporučujeme vyjet za tmy do vilové čtvrti Queen Anne Hill, odkud uvidíte právě samotnou rozhlednu, viz mapa. 

Vyhlídková terasa je přístupná od neděle do čtvrtka od 10:00 do 19:00, v pátek a sobotu pak mezi 9:00 a 21:00.

Využít můžete i kombinovaných vstupenek na různé další atrakce, viz oficiální web.

Zavřít boční panel

Seattle Center

Oblast, v níž stojí mj. právě i rozhledna Space Needle, je centrum zábavy. Najdete tu parádní výstavu kombinující umělecké výtvory ze skla a botanickou zahradu „Chihuly Gardens and Glass“, interaktivní vědecké centrum se spoustou zajímavostí, Dětské muzeum, Muzeum popové hudby, divadla, kina, obchody, velkou víceúčelovou arénu… Jednotlivé vstupenky nebo celé pakety můžete rezervovat na adrese web.ticket.spaceneedle.com.

Do oblasti Seattle Center se dostanete buď speciální linkou Monorailu z centra (stanice Westlake) za 2,50 $ (neplatí zde Orca Card), nebo dojet běžným trolejbusovými linkami číslo 3 a 4 do stanice „5th Ave&Broad St.“ 

Zavřít boční panel

Kerry Park

Asi nejkrásnější místo v Seattlu. Malý hezký upravený parčík je utopen v krásné vilové čtvrti Queen Anne Hill a je z něj nejlepší výhled na panorama města, kterému v popředí dominuje rozhledna Space Needle a v pozadí zasněžený vrcholek čtyřtisícovky Mount Rainier. Všechny pohledy Seattlu jsou focené právě odtud. 

Z centra dojeďte autobusem/trolejbusem číslo 2, 13 nebo 29 na zastávku „Queen Anne Ave N & W Highland Dr“, odkud jsou to do Kerry Parku slabé dvě minutky chůze. Dorazte ideálně ještě za světla a pozorujte odsud postupující tmu a s ní ruku v ruce rozsvěcující se mrakodrapy města. Je to opravdu nezapomenutelný zážitek.

Zavřít boční panel

Pioneer Square

Historické jádro Seattlu se starými cihlovými domy (které jsou replikami vyhořelých domů z 19. století) připomíná dobu, kdy bylo město domovem těch nejpodivnějších existencí a na svoji slávu teprve čekalo.  

V bezprostřední blízkosti najdete přístaviště, kde na vás čeká spousta dalších aktivit. Od konečné stanice trajektů po stovky malých restaurací a obchůdků, kde seženete ty nejrůznější mořské potvory. Alespoň jeden den si sem skočit na večeři je zkrátka nutností, bez níž Seattle neopouštějte.

Zavřít boční panel

Museum of Flight

Jedno z nejlepších světových muzeí věnovaných letectví najdete na jihu Seattlu u výrobního závodu Boeingu v Rentonu, kde se montují 737. Pokud jste leteckým nadšencem, Museum of Flight je „must-do“ v Seattlu. 

Vstupenka stojí 13 $ a přímo z centra se k muzeu dostanete autobusem číslo 124. Denní otevírací doba je 10:00–17:00.

Oficiální webové stránky: www.museumofflight.org

Zavřít boční panel

Microsoft Visitor Center

Po Boeingu druhým největším hybatelem ekonomiky města je beze sporu hlavní světové sídlo Microsoftu. V jedné z bývalých hlavních budov přímo v hlavním kampusu ve městě Redmond je vyčleněno návštěvnické centrum pro širokou veřejnost, kde se dozvíte vše o historii i vizích společnosti.  

Otevřeno je každý den 9:00–19:00, hledejte budovu číslo 92. Vstupné je zdarma. 

Budete-li se sem chtít vydat neamericky veřejnou dopravou, nejprve dojeďte ze Seattlu linkou 255 do stanice „South Kirkland Park + Ride“, kde přestoupíte na autobus 249 směr Overlake a vystoupíte asi po 15 minutách v zastávce „NE 36th St & 150th Ave NE“. Celou cestu můžete jet jen na celodenní jízdenku za 8 $ na své Orca Card, počítejte celkem se zhruba 45 minutami jízdy. 

Zavřít boční panel

První Starbucks

Milovníci řetězce Starbucks bezpochyby musí zamířit do uličky Pike Place poblíž tržnice Public Market. Tady totiž najdou nenápadnou provozovnu, která má tu čest být vůbec tou první v historii firmy, vznikla v roce 1971. 

Zavřít boční panel

Pike Place Market

Krásná stará tržnice na mezi moderním centrem a přístavištěm vás nadchne stovkou obchůdků se všemožným zbožím s velmi výrazně převažující vůní/smradem (vyber dle nátury) mořských ryb. Stánků s nimi je tu skutečně mnoho, milovníci ryb budou u vytržení, ti ostatní budou rychle hledat východ. 

Kromě ryb tu najdete další produkty především farmářů z blízkého okolí města. Jedná se tak vlastně o jeden z prvních farmářských trhů v masivním měřítku. Obvyklá prodejní doba je od 10:00 do 16:00, některé obchody pak mají otevřeno až do 18:00, restaurace dlouho do noci. 

Zavřít boční panel

Japonská zahrada

Podle odborníků jedna z nejautentičtějších japonských zahrad mimo území Země vycházejícího slunce se nachází právě v Seattlu. Je také nejstarší na americkém kontinentu a patří rovněž k těm největším. Nejkrásnější je samozřejmě v říjnu, kdy celá zahrada hraje sytými barvami podzimního listí a také zhruba od poloviny března do začátku dubna, kdy kvetou sakury.  

Otevřeno je od 1. března do 30. listopadu. V pondělí vždy od 12:00 do 16/17/18/19:00 dle ročního období, v ostatní dny pak od 10:00. Vstupné činí 8 $, děti nad 5 let platí polovic.

Zavřít boční panel

Discovery Park

Pěkný lesopark a kus divočiny na kraji města, který je zakončen ostrou špičkou zasahující do moře, na jejímž konci stojí malý maják West Point. Vyrazte sem za hezkého počasí, když nebudete vědět co s časem a unaví vás ruch velkoměsta. Místy vám ani nepřijde, že jste v blízkosti obydlené zástavby. Skvěle se odsud pozoruje západ slunce, i když pěkným místem je i Centennial Park daleko blíže centru města. 

Z centra sem dojedete autobusy číslo 19 a 24. 

Zavřít boční panel

Socha Lenina

Tak trochu dekadentním místem, které by v USA čekal asi málokdo, je jedno malé nenápadné náměstíčko ve čtvrti Fremont. Stojí tu totiž pětimetrová socha samotného V. I. Lenina. Zajímavá je také výrazná československá stopa této sochy. 

Původně totiž byla vytvořena sochařem Emilem Venkovem a až do roku 1989 nestála nikde jinde než v Popradu. Po jejím odstranění se však dostala do hledáčku amerického učitele angličtiny Lewise Carpentera, který ji jako umělecké dílo za 13.000 dolarů od města Popradu odkoupil, nechal převést do Seattlu a instaloval právě ve Fremontu, kde stojí dodnes. 

Počasí a sezóny v Seattlu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Seattle
Dobrého počasí si užijete hlavně v létě

8 °C

9 °C

12 °C

15 °C

18 °C

21 °C

24 °C

24 °C

21 °C

15 °C

10 °C

7 °C

Počasí

Jedna z přezdívek města „Rain City“ nevznikla pro nic za nic. Především v zimě, na podzim i na jaře tu prší docela dost, často několik dní v kuse. Seattle leží v mírném oceánském klimatu, v zimě skoro nikdy nemrzne, v létě tu zase nejsou žádná velká parna. Obecně se vlastně dá říct, že počasí je tu velmi podobné jako u nás, jen s menšími rozdíly během roku a s větší vlhkostí. 

Léta jsou poměrně suchá a šance na hezké počasí je velká, letní bouřky tu jsou totiž docela vzácné, protože teploty zřídkakdy překročí 25 °C.  

Sezóny a kdy vyrazit

Jednoznačně nejlepším obdobím pro cesty na severozápad USA je naše léto. Nejhezčí měsíce jsou červen až srpen, s teplotami kolem 24 °C a menší vlhkostí. Naopak nejhorší jsou určitě prosinec až únor, kdy je šedivo, vlhko a lezavo – ani teplo, ani zima.  

I za cenu nebezpečí deštivějšího počasí jsou v Seattlu krásné podzimy. Zeleně je ve městě a okolí hodně, to znamená, že v říjnu a listopadu hraje celé město sytými barvami podzimního listí. 

Nejlepší čas k pozorování velryb, které je v okolí města rozšířenou zábavou, jsou měsíce prosinec, leden, duben a květen. V červnu je pak top sezona pro pozorování kosatek. 

Protože Seattle nepatří k turisticky nejnavštěvovanějším městům, sezony se nijak zvlášť neprojevují na cenách ubytování ani dalších služeb. 

Skvělé akce do Seattlu

ušetříš až 37%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 39%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 40%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 55%
Akce starší 2 týdnů
12 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu