Surinam
Surinam

Bezpečnost v Surinamu

Internet a elektřina 

Wifi připojení se omezuje především na hotely, kde většinou funguje bez problémů. V ostatních místech spíš s wifi nepočítejte, a to ani v lepších restauracích. 

Budete-li se zdržovat v Surinamu delší dobu, zvažte nákup místní simkarty, především kvůli datům. Fungují zde je 2 významní operátoři: Digicel a TeleSur. Levnější balíčky obvykle nabízí Digicel. Například za 3,5 GB s platností na 7 dní zaplatíte 65 SRD

V Surinamu se používají běžné evropské zásuvky (typ C a F), redukce tedy není třeba. V oběhu je napětí 220 V s frekvencí 60 Hz. 

Zdraví 

Surinam leží přímo v tropech, je tedy počítat s určitými riziky nákazou tropickými nemocemi. Jako základní prevence poslouží důsledné používání repelentu proti hmyzu, ideálně zakoupeného až v Surinamu, který obsahuje mnohem účinnější látky než repelenty z ČR.  

Největší riziko představuje nákaza žlutou zimnicí, která se v Surinamu vyskytuje endemicky a poměrně agresivně. Nepodceňte očkování! 

Voda z vodovodu není pitná, kupujte pouze balenou. 

Obecně je úroveň zdravotní péče na výrazně nižší úrovni než v Evropě, nicméně ve městech funguje první pomoc relativně dobře a ošetření se vám vždy dostane. 

Kriminalita 

Surinam se řadí k nejbezpečnějším zemím v Jižní Americe, i tak je třeba dbát výrazně vyšší obezřetnosti než při cestách po Evropě.  

Především ve večerních a nočních hodinách a na exponovaných místech hrozí vysoké riziko okradení. Nenoste s sebou drahé předměty, berte si vždy jen hotovost, kterou potřebujete na daný den a při výběru peněz z bankomatu si je uložte hned na bezpečné místo.  

Ozbrojená přepadení jsou spíš výjimečná, kriminalita na turistech zatím stále zůstává ve fázi „běžného“ kapsářství.  

Mezi nejméně bezpečná místa patří centrum Paramariba okolo hlavního autobusového nádraží v ulici Heiligenweg a také jižní část města poblíž přístavu. Velké riziko krádeže je také v příhraničním městečku Albina. 

Riziko katastrof 

Žádné drastické přírodní katastrofy se v Surinamu nedějí s výjimkou častých lokálních záplav při sezoně dešťů, tedy především v květnu, červnu a první polovině července.  

Důležité kontakty 

V zemi funguje jednotné číslo na všechny nouzové složky: 115. Často je nutné i při volání nouzových čísel zadat mezinárodní surinamskou předvolbu, která je +597. 

Česko nemá v Surinamu žádné zastoupení a spadá pod Velvyslanectví v Brasílii, viz oficiální web

V nouzi se můžete obrátit na nizozemské nebo francouzské velvyslanectví v Paramaribu. 

Nejbližší velvyslanectví Surinamu v Evropě najdete v nizozemském Amsterdamu (oficiální stránky). 

Chystáš se do Surinamu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.