Průvodce státem
Surinam
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost v Surinamu

Internet a elektřina 

Wifi připojení se omezuje především na hotely, kde většinou funguje bez problémů. V ostatních místech spíš s wifi nepočítejte, a to ani v lepších restauracích. 

Budete-li se zdržovat v Surinamu delší dobu, zvažte nákup místní simkarty, především kvůli datům. Fungují zde je 2 významní operátoři: Digicel a TeleSur. Levnější balíčky obvykle nabízí Digicel. Například za 3,5 GB s platností na 7 dní zaplatíte 65 SRD

V Surinamu se používají běžné evropské zásuvky (typ C a F), redukce tedy není třeba. V oběhu je napětí 220 V s frekvencí 60 Hz. 

Zdraví 

Surinam leží přímo v tropech, je tedy počítat s určitými riziky nákazou tropickými nemocemi. Jako základní prevence poslouží důsledné používání repelentu proti hmyzu, ideálně zakoupeného až v Surinamu, který obsahuje mnohem účinnější látky než repelenty z ČR.  

Největší riziko představuje nákaza žlutou zimnicí, která se v Surinamu vyskytuje endemicky a poměrně agresivně. Nepodceňte očkování! 

Voda z vodovodu není pitná, kupujte pouze balenou. 

Obecně je úroveň zdravotní péče na výrazně nižší úrovni než v Evropě, nicméně ve městech funguje první pomoc relativně dobře a ošetření se vám vždy dostane. 

Kriminalita 

Surinam se řadí k nejbezpečnějším zemím v Jižní Americe, i tak je třeba dbát výrazně vyšší obezřetnosti než při cestách po Evropě.  

Především ve večerních a nočních hodinách a na exponovaných místech hrozí vysoké riziko okradení. Nenoste s sebou drahé předměty, berte si vždy jen hotovost, kterou potřebujete na daný den a při výběru peněz z bankomatu si je uložte hned na bezpečné místo.  

Ozbrojená přepadení jsou spíš výjimečná, kriminalita na turistech zatím stále zůstává ve fázi „běžného“ kapsářství.  

Mezi nejméně bezpečná místa patří centrum Paramariba okolo hlavního autobusového nádraží v ulici Heiligenweg a také jižní část města poblíž přístavu. Velké riziko krádeže je také v příhraničním městečku Albina. 

Riziko katastrof 

Žádné drastické přírodní katastrofy se v Surinamu nedějí s výjimkou častých lokálních záplav při sezoně dešťů, tedy především v květnu, červnu a první polovině července.  

Důležité kontakty 

V zemi funguje jednotné číslo na všechny nouzové složky: 115. Často je nutné i při volání nouzových čísel zadat mezinárodní surinamskou předvolbu, která je +597. 

Česko nemá v Surinamu žádné zastoupení a spadá pod Velvyslanectví v Brasílii, viz oficiální web

V nouzi se můžete obrátit na nizozemské nebo francouzské velvyslanectví v Paramaribu. 

Nejbližší velvyslanectví Surinamu v Evropě najdete v nizozemském Amsterdamu (oficiální stránky). 

Zapomenutá země mnoha kultur 

Nepatří mezi nejznámější země světa, dokonce je pravděpodobné, že většina z vás ho právě teď hledá na mapě s nejistým pocitem, na jakém kontinentu se vlastně nachází. Surinam. Je nejmenší samostatnou zemí na jihoamerickém kontinentu – s rozlohou 2,5x větší než Česko a počtem obyvatel 2,5x menším, než má Praha. Prakticky celé území vyplňuje neprostupný prales, nenajdete tu ani mnoho pláží, dokonce ani hor. 

Přesto je Surinam zajímavý a lákavý. Možná spíš právě proto. Stále v sobě skrývá punc exotiky a nepoznaného. Multikulturní zemička, kde spolu pohromadě žijí všechny náboženství, rasy a národy z bývalých nizozemských kolonií od Afriky po Indonésii, které sem koloniální Nizozemí importovalo za prací, zůstává stále neobjevena a skryta před davy turistů.  

Na své si přijdou milovníci autentických zemí bez turistických pastí, neporušené přírody i adrenalinových několikadenních výletů do džungle. 

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Víza
Vízum za 54 $
Turistická víza na 30 dní získáš online na suriname.vfsevisa.com/suriname/online.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Září–listopad
To probíhá období sucha. Tropy jsou ale nevyzpytatelné a pršet může kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
25 000 Kč
Do Surinamu levně nepoletíte. Tolik v průměru zaplatíte z Prahy.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu