Průvodce státem
Surinam
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti v Surinamu

Vízum 

Od října 2019 není možné zakoupit turistickou kartu (která nahrazovala vízum) až po příletu/příjezdu do země na letišti či hraničních přechodech. 

Je nutné si vyřídit elektronickou turistickou kartu za celkový poplatek 54 USD (40 za samotná karta/vízum + 14 za administrativní poplatek). 

Vyřizujte pouze na oficiálním webu: suriname.vfsevisa.com/suriname/online. 

K vyplnění online formuláře budete potřebovat oskenovat stránku v pasu s osobními údaji, dále také oskenujte samotný obal pasu (zavřený pas), je třeba přiložit v pdf souboru letenku ze Surinamu, případně z okolní země tak, aby bylo jasné, že Surinam musíte opustit. Přiložit musíte informace o ubytování (v případě bydlení přes airbnb alespoň adresu a telefonní číslo) a také fotografii o rozměrech 3×4 cm. 

Potvrzení o vyřízení vám do e-mailu přijde do 72 hodin, proto platbu nenechávejte na poslední chvíli! E-mail si vytiskněte a předložte při pohraniční kontrole.  

Turistická karta je platná pro jeden vstup na 90 dní. 

Očkování 

Při cestě do Surinamu není vyloženě povinné žádné očkování, nicméně při cestě ze Surinamu do některých zemí (například do Brazílie nebo USA) musíte před odletem předložit očkovací průkaz s potvrzením o očkování proti žluté zimnici. Bez tohoto potvrzení nebudete vpuštěni do letadla a budete muset na vlastní náklady hledat alternativní cestu ze Surinamu do zemí, které toto očkování nevyžadují (tj. do Evropy). 

Očkování proti žluté zimnici rozhodně doporučujeme i pokud budete Surinam opouštět do země, která toto potvrzení nevyžaduje – riziko nákazy především při cestě do džungle je vysoké. 

Dále je doporučeno klasické očkování proti žloutence a na zvážení je užívání antimalarik, jelikož malárie se v Surinamu vyskytuje endemicky a především v odlehlých oblastech je riziko nákazy relativně vysoké. 

Cholera ani břišní tyfus se v zemi nevyskytují. 

Celní předpisy 

Zdarma můžete dovážet 200 kusů cigaret nebo 500 gramů tabáku. Tvrdý alkohol lze bezcelně dovážet v množství 1 litru, resp. 4 litrů vína a 8 litrů piva. 

Zapomenutá země mnoha kultur 

Nepatří mezi nejznámější země světa, dokonce je pravděpodobné, že většina z vás ho právě teď hledá na mapě s nejistým pocitem, na jakém kontinentu se vlastně nachází. Surinam. Je nejmenší samostatnou zemí na jihoamerickém kontinentu – s rozlohou 2,5x větší než Česko a počtem obyvatel 2,5x menším, než má Praha. Prakticky celé území vyplňuje neprostupný prales, nenajdete tu ani mnoho pláží, dokonce ani hor. 

Přesto je Surinam zajímavý a lákavý. Možná spíš právě proto. Stále v sobě skrývá punc exotiky a nepoznaného. Multikulturní zemička, kde spolu pohromadě žijí všechny náboženství, rasy a národy z bývalých nizozemských kolonií od Afriky po Indonésii, které sem koloniální Nizozemí importovalo za prací, zůstává stále neobjevena a skryta před davy turistů.  

Na své si přijdou milovníci autentických zemí bez turistických pastí, neporušené přírody i adrenalinových několikadenních výletů do džungle. 

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Víza
Vízum za 54 $
Turistická víza na 30 dní získáš online na suriname.vfsevisa.com/suriname/online.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Září–listopad
To probíhá období sucha. Tropy jsou ale nevyzpytatelné a pršet může kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
25 000 Kč
Do Surinamu levně nepoletíte. Tolik v průměru zaplatíte z Prahy.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu