Surinam
Surinam

Jídlo v Surinamu

Surinamská kuchyně 

Se surinamskou kuchyní je to složité. Vzhledem k obrovské diverzitě obyvatelstva nemůžeme hovořit o nějakých původních originálních pokrmech, které pochází z území Surinamu. Místní kuchyně tvoří unikátní kombinace indických, javánských (indonéských), čínských, židovských i evropských pokrmů. Nebuďte tak překvapení, když na většině jídelních lístků najdete nasi goreng, roti nebo mie goreng. Jídla, s nimiž jste se setkali na Bali či u Tádž Mahálu. Jednotlivé komunity původem z Asie si zkrátka své gastronomické zvyky přenesli i sem, a protože na území tehdejšího Surinamu nebylo prakticky nic, neměly se s čím mísit. 

Typickou součástí většiny jídel je rýže, nudle a kuřecí maso, kterého během svého pobytu v Surinamu sníte opravdu kvanta. 

Klasickým dezertem je pak maniok sypaný kokosem a také fiadu, dortík s mandlemi, rozinkami a kandovaným ovocem.  

Jak se stravovat jako místní 

Celý Surinam je plný menších restaurací/jídelen tolik známých z asijských ulic. Naprosto všude, včetně nejmenších venkovských sídel, najdete buď čínské, indonéské nebo indické restaurace či bistra, kde se dobře a levně najíte. Místní si doma moc nevaří a většina z nich chodí právě do podobných podniků. 

V Paramaribu mezi mladými frčí klasické západní fastfoody, které se do Surinamu začaly stěhovat teprve v posledních pár letech a zažívají zde tak počáteční vlnu nadšení. 

Ráno se typicky snídá v menších kavárnách nebo místních malých fastfoodech. Obvykle něco sladkého nebo jen menší porce toho, co se běžně podává k obědu. Obecně je denní stravovací režim velmi podobný jako u nás. Na obědy lidi chodí kolem poledne, večeří se pak typicky okolo 18. hodiny. 

V Surinamu nenajdete moc klasických hospod a většina z nich zavírá okolo 22. hodiny. 

Obvyklé ceny v restauracích 

Jídlo v místních restauracích je poměrně levné. Za velkou porci rýže s kuřecím masem a limonádou k tomu v průměru zaplatíte od 50 do 90 Kč. Vyloženě luxusní restaurace v Surinamu moc nenajdete a kdekoli po vás za oběd budou chtít více než 120 Kč, znamená to v místních podmínkách předraženou cenu.

Chystáš se do Surinamu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.