Průvodce státem
Surinam
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Surinamu

Surinamská kuchyně 

Se surinamskou kuchyní je to složité. Vzhledem k obrovské diverzitě obyvatelstva nemůžeme hovořit o nějakých původních originálních pokrmech, které pochází z území Surinamu. Místní kuchyně tvoří unikátní kombinace indických, javánských (indonéských), čínských, židovských i evropských pokrmů. Nebuďte tak překvapení, když na většině jídelních lístků najdete nasi goreng, roti nebo mie goreng. Jídla, s nimiž jste se setkali na Bali či u Tádž Mahálu. Jednotlivé komunity původem z Asie si zkrátka své gastronomické zvyky přenesli i sem, a protože na území tehdejšího Surinamu nebylo prakticky nic, neměly se s čím mísit. 

Typickou součástí většiny jídel je rýže, nudle a kuřecí maso, kterého během svého pobytu v Surinamu sníte opravdu kvanta. 

Klasickým dezertem je pak maniok sypaný kokosem a také fiadu, dortík s mandlemi, rozinkami a kandovaným ovocem.  

Jak se stravovat jako místní 

Celý Surinam je plný menších restaurací/jídelen tolik známých z asijských ulic. Naprosto všude, včetně nejmenších venkovských sídel, najdete buď čínské, indonéské nebo indické restaurace či bistra, kde se dobře a levně najíte. Místní si doma moc nevaří a většina z nich chodí právě do podobných podniků. 

V Paramaribu mezi mladými frčí klasické západní fastfoody, které se do Surinamu začaly stěhovat teprve v posledních pár letech a zažívají zde tak počáteční vlnu nadšení. 

Ráno se typicky snídá v menších kavárnách nebo místních malých fastfoodech. Obvykle něco sladkého nebo jen menší porce toho, co se běžně podává k obědu. Obecně je denní stravovací režim velmi podobný jako u nás. Na obědy lidi chodí kolem poledne, večeří se pak typicky okolo 18. hodiny. 

V Surinamu nenajdete moc klasických hospod a většina z nich zavírá okolo 22. hodiny. 

Obvyklé ceny v restauracích 

Jídlo v místních restauracích je poměrně levné. Za velkou porci rýže s kuřecím masem a limonádou k tomu v průměru zaplatíte od 50 do 90 Kč. Vyloženě luxusní restaurace v Surinamu moc nenajdete a kdekoli po vás za oběd budou chtít více než 120 Kč, znamená to v místních podmínkách předraženou cenu.

Zapomenutá země mnoha kultur 

Nepatří mezi nejznámější země světa, dokonce je pravděpodobné, že většina z vás ho právě teď hledá na mapě s nejistým pocitem, na jakém kontinentu se vlastně nachází. Surinam. Je nejmenší samostatnou zemí na jihoamerickém kontinentu – s rozlohou 2,5x větší než Česko a počtem obyvatel 2,5x menším, než má Praha. Prakticky celé území vyplňuje neprostupný prales, nenajdete tu ani mnoho pláží, dokonce ani hor. 

Přesto je Surinam zajímavý a lákavý. Možná spíš právě proto. Stále v sobě skrývá punc exotiky a nepoznaného. Multikulturní zemička, kde spolu pohromadě žijí všechny náboženství, rasy a národy z bývalých nizozemských kolonií od Afriky po Indonésii, které sem koloniální Nizozemí importovalo za prací, zůstává stále neobjevena a skryta před davy turistů.  

Na své si přijdou milovníci autentických zemí bez turistických pastí, neporušené přírody i adrenalinových několikadenních výletů do džungle. 

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Víza
Vízum za 54 $
Turistická víza na 30 dní získáš online na suriname.vfsevisa.com/suriname/online.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Září–listopad
To probíhá období sucha. Tropy jsou ale nevyzpytatelné a pršet může kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
25 000 Kč
Do Surinamu levně nepoletíte. Tolik v průměru zaplatíte z Prahy.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu