Průvodce státem
Surinam
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Surinamu

Jak se dostat do Surinamu 

Vzhledem k malému počtu obyvatel a značné odlehlosti od okolního světa je i v dnešní době poměrně oříšek se do Surinamu dostat. Respektive se jedná o drahou záležitost. Na jediné letiště Zanderij poblíž Paramariba míří jen něco kolem 8–10 mezinárodních spojů a letenky bývají obvykle velmi drahé.  

Nejrychlejší cesta z Evropy vede přes Amsterdam, odkud do Paramariba létají 2 přímé linky – jednak místních Surinam Airways a hlavně KLM. Zpáteční letenka z Amsterdamu obvykle stojí mezi 17.000 a 22.000 Kč, pokud si koupíte na jedné letence spojení z Prahy nebo okolí s přestupem, zaplatíte většinou od 25 do 30.000 Kč

Levnější je tak do Surinamu zamířit z oblasti Karibiku nebo Brazílie. Platí, že spoje z Trinidadu, Aruby, Curacaa i brazilského Belému stojí podobné částky – obvykle okolo 6.000–7.000 Kč za zpáteční cestu. Spojení z amerického Miami pak vyjde asi na 15.000 Kč. Místní letenky do/ze Surinamu raději kupujte přímo přes web letecké společnosti nebo seriózní vyhledávače. 

Seznam přímých letů do/z Paramariba: 

 • Amsterdam (KLM, Surinam Airways a TUI),
 • Miami (Surinam Airways), 
 • Aruba (Surinam Airways), 
 • Curacao (Surinam Airways, Fly All Ways), 
 • Port of Spain – Trinidad a Tobago (Surinam Airways), 
 • Belém (GOL Airlines), 
 • Georgetown – Guyana (Surinam Airways), 
 • Cayenne – Francouzská Guyana (Surinam Airways), 
 • Santo Domingo (Fly All Ways), 
 • Havana (Fly All Ways), 
 • Panama City (Copa Airlines). 

Legální pozemní spojení do Surinamu je možné pouze přes 2 hraniční přechody: 

 • Albina směrem do/z Francouzské Guyany,
 • Nieuw Nickerie směrem do/z Guyany. 

Vždy se musíte přepravit přívozem přes řeku (jednotky dolarů za pasažéra – kolem 35 USD za auto) a vždy na vlastní pěst. Žádné pravidelné autobusové mezistátní spojení neexistuje. 

Jak cestovat po Surinamu 

Ačkoli je rozlohou Surinam 2,5x větší než Česko, fakticky tu narazíte jen na 3 hlavní asfaltové silnice. Nejdůležitější je „East-West Connection“, které kopíruje celé pobřeží Surinamu od hranic s Guyanou přes Paramaribo po hranice s Francouzskou Guyanou.  

Další asfaltový tah vede z Paramariba na jih okolo letiště až k přehradě Brokopondo a poslední zpevněná silnice míří z Paramariba směrem na jihozápad až do městečka Matapi. 

Půjčení auta 

Surinam je jednou ze 2 zemí v Jižní Americe, kde se jezdí vlevo (tou druhou je sousední Guyana). 

Nejjednodušší způsob pohybu po zemi je půjčení auta. Přímo na letišti najdete stánky Europcaru, Avisu a místní půjčovny Ross Car Rentals, která je také nejlevnější a poměrně spolehlivá. Není třeba se obávat žádných podvůdků a skrytých poplatků. Konkrétně u Ross Car Rentals zaplatíte za den od 30 dolarů, zatímco u nadnárodních firem zhruba 2x více. 

Tři výše zmíněné hlavní silnice jsou v relativně dobrém stavu, pravidelně udržované a dobře značené. Průjezdy vesnicemi výrazně zdržují příčné zpomalovací prahy. Jakmile uvidíte žlutou tabulku s nápisem „Drempel“, zpomalte, jak jen to jde. Místní zpomalovací prahy jsou totiž opravdu zpomalovací, přejet přes ně rychlostí vyšší než 20 km/h znamená odrovnání auta. 

Na benzinové pumpy narazíte v každé větší vesnici. Obvykle nejsou samoobslužné, nejdříve dáte peníze v hotovosti obsluze, která vám za daný obnos natankuje. 

Provoz je velmi hustý okolo Paramariba, jinak sporadický. 

Autobusem 

V Surinamu existuje jediný veřejný autobusový dopravce Nationaal Vervoer Bedrijf N.V., který zajišťuje dopravu mezi Paramaribem a největšími městy podél zpevněných silnic. Nejedná se o klasické velké autobusy, ale spíš o větší dodávky, které jsou na delší cesty dost nepohodlné a není výjimkou, když pojedete „na stojáka“. Na druhou stranu ceny jízdenek jsou spíš symbolické, například za 3hodinovou cestu z Paramariba do města Albina na hranici s Francouzskou Guyanou zaplatíte kolem 30 Kč.  

Jízdenky je dobré rezervovat s předstihem vždy na autobusovém nádraží, obvykle jdou do prodeje teprve pár hodin před odjezdem. Není však problém jet „na stojáka“ a i pokud bude plno, nějaké místečko se ve stísněném autobusu vždycky najde.  

Seznam všech tras včetně časů odjezdů a cen najdete na webu: nvbnv.sr

Letadlem 

Budete-li se chtít na vlastní pěst vypravit do některé z komunit v džungli, nezbyde vám nic jiného než využití letecké dopravy. Malé vrtulové Cessny pro 9 lidí startují denně na bázi aerotaxi z místního letiště Paramaribo – Zorg en Hoop (nepleťte si s mezinárodním letištěm Johan Adolf Pengel Zanderij).  

Letenky není možné kupovat online, rezervovat je musíte telefonicky nebo osobně v kancelářích na letišti Zorg en Hoop. Místní lety zajišťují společnosti Gum Air a Blue Wing Airlines

Zapomenutá země mnoha kultur 

Nepatří mezi nejznámější země světa, dokonce je pravděpodobné, že většina z vás ho právě teď hledá na mapě s nejistým pocitem, na jakém kontinentu se vlastně nachází. Surinam. Je nejmenší samostatnou zemí na jihoamerickém kontinentu – s rozlohou 2,5x větší než Česko a počtem obyvatel 2,5x menším, než má Praha. Prakticky celé území vyplňuje neprostupný prales, nenajdete tu ani mnoho pláží, dokonce ani hor. 

Přesto je Surinam zajímavý a lákavý. Možná spíš právě proto. Stále v sobě skrývá punc exotiky a nepoznaného. Multikulturní zemička, kde spolu pohromadě žijí všechny náboženství, rasy a národy z bývalých nizozemských kolonií od Afriky po Indonésii, které sem koloniální Nizozemí importovalo za prací, zůstává stále neobjevena a skryta před davy turistů.  

Na své si přijdou milovníci autentických zemí bez turistických pastí, neporušené přírody i adrenalinových několikadenních výletů do džungle. 

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Víza
Vízum za 54 $
Turistická víza na 30 dní získáš online na suriname.vfsevisa.com/suriname/online.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Září–listopad
To probíhá období sucha. Tropy jsou ale nevyzpytatelné a pršet může kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
25 000 Kč
Do Surinamu levně nepoletíte. Tolik v průměru zaplatíte z Prahy.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu