Průvodce státem
Surinam
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Surinamu

Aktuální kurz 1 $ = 3.11 Kč

Surinamský dolar 

Hlavní měnou je Surinamský dolar (ISO kód SRD). Pro zjednodušení všechny ceny v SRD násobte třemi a dostanete výsledek v českých korunách. Ceny se běžně značí symbolem $.  

Jeden dolar se dělí na 100 centů. Běžně se používají bankovky v hodnotě 5, 10, 20 a 50 dolarů a mince v hodnotě 5, 10, 25, 100 a 250 centů.  

V cestovních kancelářích, hotelích a taxících lze běžně platit americkými dolary nebo eury. I mnoho místních restaurací akceptuje tyto měny, je však lepší přeci jen nějakou zásobu SRD mít při sobě.  

Směnárny a platby kartou 

Na směnárny narazíte jen výjimečně a především na hraničních přechodech a mezinárodním letišti v Paramaribu. Kurzy jsou však obvykle nevýhodné. 

Po celém Surinamu je dostatek bankomatů, pozor však na to, že mnoho z nich zahraniční karty neakceptuje. Některé akceptují, ale až třeba na 3. nebo 4. pokus, proto se po prvním odmítnutí karty nevzdávejte a zkoušejte to dál.  

Banky, které z osobní zkušenosti české karty akceptovaly, jsou: Republic Bank Suriname NV, DSB (De Surinaamsche Bank), Hakrinbank. 

Platby kartou v Surinamu nejsou příliš rozšířené. Většina menších hotelů vyžaduje hotovost, v restauraci kartou nezaplatíte vůbec (a to ani ve fastfoodech typu McDonald’s či KFC), hotovost budete potřebovat i v cestovních kancelářích a v dopravě.  

Kolik co stojí 

Ceny běžného zboží jsou srovnatelné s těmi v Česku nebo mírně levnější. V obchodech s potravinami zaplatíte zhruba stejně (za pití a alkohol výrazně více), v menších restauracích pak méně. Extrémně levná je místní doprava, pro turistu ale také extrémně nepřehledná a pomalá a využívaná jen minimálně. 

Levné jsou i místní hotely, naopak u hotelových řetězců očekávejte typické západní ceny. 

Obvyklé ceny: 

  • Místní hotel s koupelnou na pokoji: 500–700 Kč,
  • Lahev vody 1 litr: 20 Kč, 
  • Velké točené pivo: 30 Kč, 
  • Jídlo v místní restauraci: 75 Kč, 
  • Menu ve fastfoodu (McD, Burger King, KFC): 120–150 Kč, 
  • Snídaně v kavárně: 70–80 Kč, 
  • Litr benzinu: 21 Kč, 
  • Krabička cigaret: 150 Kč, 
  • Poštovní známka na pohled do Evropy: 25 Kč. 

Spropitné a smlouvání 

Dávání spropitného je obvyklé jen v lepších restauracích s obsluhou ve standardní výši kolem 10 %. Naopak u taxíků se běžně spropitné dávat nemusí, taxikář to sice očekává od cizince, nicméně mezi místními to rozhodně není pravidlem. 

V Surinamu smlouvání není příliš běžné, a to ani na tržištích, kde jsou většinou ceny pevně dané. 

Jak ušetřit 

Výrazně ušetříte na ubytování v místních hotelech. Jsou výrazně levnější než mezinárodní řetězce, nicméně je třeba slevit trochu z požadavků. Například mnoho hotelů nemá na pokoji klimatizaci, ale jen větrák, což se v horkém podnebí může šeredně nevyplatit probdělými nocemi.  

Dále se vyhněte fastfoodům a navštěvujte místní jídelny. Čínských, indických nebo indonéských restaurací je na každém rohu nespočet s cenami za jedno jídlo kolem 25 SRD. Na menší jídelny není žádný problém narazit i ve venkovských oblastech.  

Pokud se chcete vypravit mimo Pramaribo a poradíte si bez průvodce, levněji vyjde půjčení auta než zájezd přes cestovní kancelář. 

Denní rozpočet 

Pokud pojedete variantu low-cost, ubytujete se v levném guesthousu se společným sociálním zařízením zhruba za 250 Kč na noc za 1 osobu. Stravovat se budete jídlem ze supermarketu kombinovaným s pouličními stánky a zaplatíte tak celkem kolem 120 Kč denně. Na výlety mimo město pojedete autobusem, kdy za 3hodinovou zpáteční jízdu zaplatíte kolem 70 Kč. Celkem se denní náklady vyšplhají na částku do 500 Kč

Většina cestovatelů zvolí však zlatou střední cestu s bydlením v místním hotelu v pokoji s klimatizací, který vyjde kolem 450 Kč za 1 osobu. Na jídlo i večeři zajdete do asijské restaurace, na snídani do kavárny a za jídlo i s pitím tak denně utratíte kolem 250–300 Kč. Na výlety budete jezdit s místními cestovkami, což vyjde zhruba na 1.500–2.000 Kč za den, při rozpočítání na týdenní pobyt tak denně utratíte zhruba 1.500 Kč

Pro luxusní cestování není Surinam úplně vhodná destinace, kvalitních hotelů najdete jen pár v Paramaribu. Nejdražší položkou tak budou vícedenní výlety do džungle s průvodcem, které obvykle stojí kolem 300–350 €.

Zapomenutá země mnoha kultur 

Nepatří mezi nejznámější země světa, dokonce je pravděpodobné, že většina z vás ho právě teď hledá na mapě s nejistým pocitem, na jakém kontinentu se vlastně nachází. Surinam. Je nejmenší samostatnou zemí na jihoamerickém kontinentu – s rozlohou 2,5x větší než Česko a počtem obyvatel 2,5x menším, než má Praha. Prakticky celé území vyplňuje neprostupný prales, nenajdete tu ani mnoho pláží, dokonce ani hor. 

Přesto je Surinam zajímavý a lákavý. Možná spíš právě proto. Stále v sobě skrývá punc exotiky a nepoznaného. Multikulturní zemička, kde spolu pohromadě žijí všechny náboženství, rasy a národy z bývalých nizozemských kolonií od Afriky po Indonésii, které sem koloniální Nizozemí importovalo za prací, zůstává stále neobjevena a skryta před davy turistů.  

Na své si přijdou milovníci autentických zemí bez turistických pastí, neporušené přírody i adrenalinových několikadenních výletů do džungle. 

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Víza
Vízum za 54 $
Turistická víza na 30 dní získáš online na suriname.vfsevisa.com/suriname/online.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Září–listopad
To probíhá období sucha. Tropy jsou ale nevyzpytatelné a pršet může kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
25 000 Kč
Do Surinamu levně nepoletíte. Tolik v průměru zaplatíte z Prahy.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu