Zapomenutá země mnoha kultur 

Nepatří mezi nejznámější země světa, dokonce je pravděpodobné, že většina z vás ho právě teď hledá na mapě s nejistým pocitem, na jakém kontinentu se vlastně nachází. Surinam. Je nejmenší samostatnou zemí na jihoamerickém kontinentu – s rozlohou 2,5x větší než Česko a počtem obyvatel 2,5x menším, než má Praha. Prakticky celé území vyplňuje neprostupný prales, nenajdete tu ani mnoho pláží, dokonce ani hor. 

Přesto je Surinam zajímavý a lákavý. Možná spíš právě proto. Stále v sobě skrývá punc exotiky a nepoznaného. Multikulturní zemička, kde spolu pohromadě žijí všechny náboženství, rasy a národy z bývalých nizozemských kolonií od Afriky po Indonésii, které sem koloniální Nizozemí importovalo za prací, zůstává stále neobjevena a skryta před davy turistů.  

Na své si přijdou milovníci autentických zemí bez turistických pastí, neporušené přírody i adrenalinových několikadenních výletů do džungle. 

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Víza
Vízum za 54 $
Turistická víza na 30 dní získáš online na suriname.vfsevisa.com.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Září–listopad
To probíhá období sucha. Tropy jsou ale nevyzpytatelné a pršet může kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
25 000 Kč
Do Surinamu levně nepoletíte. Tolik v průměru zaplatíte z Prahy.
Akční nabídky

Praktické tipy do Surinamu

Co vidět a navštívit v Surinamu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Surinamu

Zavřít boční panel
>

Brokopondo

Jedna z největších přehradních nádrží v Jižní Americe vznikla v 60. letech 20. století a v současnosti je důležitou zásobárnou elektrické energie pro velkou část Surinamu. Kromě toho skvěle slouží rekreačnímu rybaření nebo amatérským ornitologům. Na březích přehrady se nachází četná hnízdiště nejrůznějších druhů ptáků. 

K přehradě se poměrně jednoduše dostanete autem asi po 2,5 hodinách jízdy z Paramariba, po celou dobu po asfaltové cestě. 

Zavřít boční panel
>

Peperpot

Příjemný krátký výlet z Paramariba vás zavede do přírodního parku Peperpot asi 10 km od středu města. Vyznačená cca 3 km dlouhá turistická stezka vás zavede skrz deštný les, kde vás budou doprovázet opice a stovky druhů ptactva.  

Zavřít boční panel
>

Plantáže v Commewijne

Plantážnictví je historicky hlavním zdrojem příjmů Surinamu jako bývalé nizozemské kolonie a dodnes tvoří významnou část vývozu. Na krátký výlet po historických i současných ovocných či kakaových plantážích se můžete vypravit do distriktu Commewijne. Nejvíce plantáží najdete mezi městy Nieuw Amsterdam, Katwijk a Alkmaar.

Zavřít boční panel
>

Matapica

Odlehlá pláž Matapica ležící zhruba 30 km vzdušnou čarou od Paramariba je významným sídlištěm pro mořské želvy. Jejich pozorování je populární turistickou atrakcí, nicméně nelze se sem dostat na vlastní pěst. Zaplaťte si půldenní výlet u jedné z místních cestovek (mezi 40 a 60 euro), obvykle se vyráží v odpoledních hodinách a navrací se kolem půlnoci. Právě v tu dobu jsou želvy nejaktivnější. 

Zavřít boční panel
>

Berg en Dal Adventure Center

Adrenalinoví nadšenci zamíří asi 100 km jižně od Paramariba do vyhlášeného zábavního centra Berg en Dal. Skvělé umístění při řece v hustém deštném pralese dodá zipliningu, raftingu a dalším adrenalinovým aktivitám punc exotiky. Zamířit sem můžete i za odpočinkem na hlídanou a udržovanou říční pláž i se stánky s občerstvením. Za jednodenní vstup na pláž zaplatíte 11 euro, návštěvy dalších atrakcích se pohybují v relacích 15–40 euro, viz detailní leták

Zavřít boční panel
>

Kasikasima

Jedno z nejnavštěvovanějších míst surinamského vnitrozemí najdete na samém jihu země v nepropustné džungli daleko od civilizace. Masivní a přes 700 metrů vysoká čedičová hora tyčící se z deštného pralesa láká stejně jako blízká indiánská vesnička Paloemu. 

Dostat se sem na vlastní pěst je značně obtížné až nemožné, doporučujeme si zaplatit výlet přes jednu z místních cestovek. Obvykle zabere cca 4 dny a ceny začínají na 350 euro za 1 osobu. 

Zavřít boční panel
>

Paramaribo

Hlavní a jediné pořádné město Surinamu čítá necelých 300.000 obyvatel a zaujme především svým historickým centrem zapsaným na seznamu UNESCO. Pitoreskní dřevěné domy, které lemují úzké ulice centra, připomínají zlatou éru nizozemského kolonialismu 17. a 18. století. Velká část vnitřního města zůstala netknutá moderními přestavbami a v typických dřevěných domech tak sídlí třeba i vládní ministerstva.  

Paramaribo navíc poslouží jako skvělý (a vlastně jediný možný) výchozí bod pro další cesty po Surinamu. 

Zavřít boční panel
>

Brownsberg Nature Park

Nejsnáze dostupný přírodní park, kde okusíte pravý nádech deštného pralesa, se nachází asi 130 km jižně od Paramariba, což představuje zhruba 2,5hodinovou jízdu autem. Největším lákadlem je několik menších vodopádů, k nimž od turistického centra dojdete po značených cestách asi za 2 hodiny.  

Vstup do parku činí 35 SRD a je nutné platit v hotovosti. Do Brownsbergu pořádají jednodenní výlety snad všechny cestovní kanceláře (viz kapitola Aktivity a výlety), je možné sem dojet i vlastním autem bez větších problémů.

Zavřít boční panel
>

Bigi Pan

Na západním pobřeží u města Nieuw Nickerie se rozkládají rozsáhlé mokřady Bigi Pan, které jsou absolutním „mustsee“ pro všechny nadšené milovníky ptáků. Minimálně v rámci Surinamu se jedná o jednu z nejcennějších ptačích lokalit, kde se soustřeďuje až 80 % všech druhů žijících v Surinamu.  

Protože v rezervaci neexistují žádné značené trasy a od nejbližších vesnic se nachází poměrně daleko, určitě je nejjednodušší zaplatit si výlet (obvykle dvoudenní) u místní cestovky v Paramaribu. Ceny se pohybují kolem 130–150 euro včetně stravy a přespání. 

Zavřít boční panel
>

Přírodní rezervace Centrální Surinam

Kdo chce navštívit opravdovou džungli bez civilizace, silnic, vesnic a lidí, návštěvě přírodní rezervace Centraal-Suriname je povinností. Od roku 2000 je její neporušený ekosystém deštného pralesa zapsán i na seznamu přírodního dědictví UNESCO. 

Je prakticky vyloučené, aby se běžný turista do rezervace dostal na vlastní pěst. Nevede sem žádná zpevněná cesta, neexistují vyznačené trasy ani turistická centra. Jedinou možností je organizovaný výlet některou z místních cestovek. Nejnavštěvovanějšími oblastmi parku bývají vodopády Raleigh a hora Voltzberg, cestovky obvykle zájezdy pořádají právě pod názvy těchto dvou atrakcí. 

Výlet trvá většinou 4–5 dní, kdy se spí v dřevěných chatkách. Ceny vždy zahrnují dopravu a veškerou stravu s pitím. Počítejte s částkami mezi 300 a 550 euro. 

Počasí a sezóny v Surinamu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Surinam
Teploty během roku

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

31 °C

31 °C

31 °C

32 °C

32 °C

32 °C

30 °C

Počasí

Při pohledu na mapu si nelze nevšimnout, že rovník prochází jen necelých 300 km jižně od Surinamu, což také charakterizuje místní tropické podnebí. Roční období se tu dělí jen na období dešťů a období menších dešťů. Klasické období sucha, kdy by byla prakticky jistota absence srážek, neexistuje.  

Teploty se celoročně drží mezi 28 a 33 °C, v noci kolem 22 °C. Období, kdy spadne nejvíce srážek, většinou připadne na konec dubna až počátek července. Obvykle ale neprší celý den v kuse, avšak vydatně a krátce v odpoledních nebo večerních hodinách.  

Počítejte s hutným dusným vzduchem po celý rok.  

Sezóny a kdy vyrazit

Hlavní sezona s menší pravděpodobností deště panuje od září do listopadu, kdy je nejlepší čas k několikadenním výletům do džungle. Druhé "nejsušší" období je pak ne přelomu února a března. Pokud však plánujete spíše kratší cesty po turistických zajímavostech, kde se jezdí po zpevněných cestách, v zásadě neuděláte chybu v žádném období.  

Surinam zatím rozhodně není turistická velmoc, a tak jsou ceny služeb stejné po celý rok a nezávisí na sezonách. 

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu