Svazijsko
Svazijsko

Bezpečnost ve Svazijsku

Zdraví 

Zásadně se nedoporučuje pít vodu z kohoutku, ačkoli k základní hygieně je voda použitelná. Balená voda se ve Svazijsku prodává ve všech objemech, 5litrový barel pak za přibližně 20 CZK.

Ve Svazijsku je poměrně hustá síť soukromých klinik, které jsou alespoň zvenčí modernější než v sousedních zemí včetně JAR. Proto si při cestách po Svazijsku sjednejte kvalitní cestovní pojištění a zároveň u sebe mějte vždy dostatek hotovosti nebo platební kartu.

Ve Svazijsku je identifikováno riziko výskytu malárie, a to zejména u hranic s Mosambikem na východě země. Pro krátkodobý pobyt lze využít antimalarika. (Pozn. místní obyvatelé nedoporučují užívat antimalarika, potlačují totiž symptomy, ale neléčí – malárie ve vás zůstane. Bez použití antimalarik se malárie snáz pozná a léčí. Ale popravdě nevíme, co je na tom pravdy). Doporučuje se používat dlouhé oblečení a odkrytá místa nastříkat repelentem (dostupné v každém obchodě, ceny jako v ČR), při příchodu na ubytování pustit na 15 minut klimatizaci, stejně tak v autě. Vše bychom eventuálně konzultovali s lékařem.

Pozn.: Svazijsko má největší počet nakažených HIV. Touto nemocí je infikováno až 27,7 % populace.

Kriminalita 

Ačkoli je Svazijsko oproti JAR bezpečnější zemí, stejně jako v sousedních státech se nedoporučuje vycházet volně ven po setmění, zejména pak v pátek. To místní vyráží do barů a cestou zpět se podnapilí motají po silnici a riziko jakéhokoli problému je relativně vysoké (plus výskyt divoké zvěře v noci na silnicích). Při nutnosti cestovat v noci jezdit pomalu v zamčeném autě a rozhodně nikomu nezastavovat. Riziko vyšší kriminality je pak identifikováno v příhraničních oblastech s JAR. 

Zároveň se na parkovištích nedoporučuje nechávat v autě cenné věci viditelně, na většině parkovišť se pak nabídne někdo místní, že za malý poplatek auto pohlídá. Parkovat je dobré na veřejných místech, ne v osamocených lokalitách. 

Riziko katastrof 

Země se nenachází v oblasti postižitelné živelnými katastrofami, ačkoli v období sucha a zejména pak při pálení cukrové třtiny (podzim) je riziko vzniku nekontrolovatelného požáru vyšší. 

Internet a elektřina 

Svazijsko disponuje stejným typem zásuvek jako JAR, tedy je potřeba redukce. Stejně jako například v UK se však dá použít klasická česká zásuvka, pokud se vrchní otvor například vatovou tyčinkou otevře. Rozteč je stejná. 

Free wifi je prakticky nedostupná, mobilní internet má slabé pokrytí. Lze pořídit lokální SIM (příkladem může být Vodacom s největším pokrytím – od 70 CZK za základní balík o 100 MB, nebo roamingový balíček Vodacom z JAR).

Důležité kontakty 

Společný kontakt pro policii, záchranku, hasiče: Emergency Medical Services – 977

Česká ambasáda se nachází v JAR v Pretorii - +27 12 431 2380

Chystáš se do Svazijska?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.