Svazijsko
Svazijsko

Peníze a ceny ve Svazijsku

Jihoafrický rand + Svazijský lilangeni

Svazijsko je jedním ze členů Jihoafrické celní unie (JAR, Namibie, Botswana a Lesotho), které tvoří měnovou unii pod názvem Společný měnový prostor. V praxi to znamená, že v těchto státech lze se směnným poměrem 1:1 platit jak jihoafrickým randem, tak lokální měnou. 

Problémem bývá, že na jihoafrický rand ZAR vám vrátí ve svazijském lilangeni SZL (nebo také E), který už není akceptovaný v jiných zemích než ve Svazijsku!

Mince (jak ZAR ,tak SZL) mají nominální hodnoty 5, 10, 20, 50 centů; 1, 2, 5 randů a bankovky 10, 20, 50, 100, 200 randů.

Pro přepočet na CZK používáme násobení 1,7. 

Směnárny a platba kartou

Svazijsko disponuje hustou sítí bankomatů, ale pozor na vysoké poplatky za výběr. Nejlevnější jsou výběry z bankomatů Capita a Nedbank. Výběr může být omezen do výše 3.000 ZAR. Směnárny často nabízí vyšší výběry, ale za poplatek převyšující i 10 % z vybírané částky. 

Ve většině restaurací lze platit kartou, ubytování záleží na lokaci – doporučujeme ověřit, například na bookingu. 

Kolik co stojí

Obecně je Svazijsko na podobné cenové úrovni jako ČR. Výjimkami může být pivo, které je zde v půllitrové plechovce v supermarketu dražší (15 ZAR), naopak pohonné hmoty levnější (15 ZAR za litr benzinu). Ceny jídla v restauracích se pohybují běžně od 75 CZK do 200 CZK. Ubytování je v široké variaci, záleží, pro jaký typ se rozhodnete. Lze se ubytovat za 500 ZAR v relativně pohodlném bungalovu ale také za 5.000 ZAR v rezervacích. 

Spropitné a smlouvání

Ve Svazijsku nejsou na spropitné zvyklí, tedy ho ani nevyžadují. Smlouvat se dá na tržištích, nebo při pouličních prodejích – lze se dostat i na třetinovou cenu. 

Jak ušetřit 

Ušetřit lze na velkých položkách typu ubytování a půjčení auta. Ubytování mimo rezervace je zpravidla několikanásobně levnější než to v rezervaci. 

Při půjčení auta z autopůjčovny (JAR) lze ušetřit nemalé částky při rezervaci předem. Pozor na pojištění, obvykle se vyplatí rezervovat přímo ze stránek pronajímatele, ne ze srovnávače typu rentalcars. Jednodušší a transparentnější je například vyřízení případných škod, kdy u srovnávače škodu zaplatíte pronajímateli a se srovnávačem se pak domlouváte na proplacení. Zároveň pojištění od srovnávačů zpravidla nepokrývá škody za zničení předního skla nebo pneumatik. Což ve Svazijsku na vedlejších kamenitých cestách, jimž se stejně nevyhnete (při návštěvách ať už přírody, nebo rezervací), stojí za zvážení.

Denní rozpočet 

Nízkorozpočtoví cestovatelé, kteří se rozhodnou spát v bungalovech nebo obyčejných chatách mimo rezervaci, zaplatí za noc od 350 CZK. Stravují se v supermarketech, protože v apartmánu mají kuchyňku, za jídlo na den utratí zhruba 150 CZK. Po přírodních zajímavostech cestují po svých, ačkoli se to nedoporučuje. Denní rozpočet by tedy činil zhruba 500 CZK za osobu/den

Ideální zlatá střední varianta je taková, kdy cestovatel bude spát v lepších bungalovech, kde se dá noc pořídit od 700 CZK, stravování řeší v restauracích a občas dokoupením zásob v supermarketu (vodu je nezbytné kupovat, nedoporučuje se pití z vodovodu), denně průměrně utratí za jídlo kolem 300 CZK a po různých atrakcích a aktivitách jezdí autem z půjčovny, které se dá na den sehnat pohodlně už od 400 CZK (bez pojištění, na 2 týdny). Za vstupy, které stihne denně minimálně dva, utratí v průměru 200 Kč. Celkem tedy 1.200 Kč za osobu/den + auto a benzin.

A cestovatel, který nemá hluboko do kapsy, se může ubytovat v rezervacích, které nabízí luxusní stany nebo bungalovy, někdy i apartmány, které začínají na 1.500 CZK, stravuje se výhradně v restauracích v rezervacích, za což utratí v průměru 500 CTK za den, jezdí lepším autem za 800 CZK denně a ostatní náklady zůstanou podobné. Utratí tedy asi 2.200 Kč za osobu/den + auto a benzin. Samozřejmě je možné zmínit i možnost individuálních jednodenních i vícedenních soukromých safari na míru, kde se ceny pohybují od 5.000 CZK na den a výše.

Chystáš se do Svazijska?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.