Svazijsko
Svazijsko

Doprava ve Svazijsku

Nejideálnějším způsobem pro cestování po Svazijsku je půjčený automobil, bohatě stačí s pohonem na dvě kola. Důvodů je několik, klimatizace hubí komáry, kteří přenáší nejrůznější nemoci, zejména pak malárii. Auto se dá zamknout a je tedy relativně bezpečné na rušných ulicích, kde jednoduše nikdy nevíte, podobně jako v sousedních afrických zemích. Dají se s ním urazit dlouhé vzdálenosti a absolvovat i různé safari, jichž je ve Svazijsku požehnaně. 

Ačkoli se jezdí vlevo, řízení je pohodové. Prakticky všude mimo centrální oblast hlavního města Mbabane a sousedního Manzini je koncentrace dopravy řídká. Hlavní silnice (MR) jsou v dobrém stavu, ačkoli oproti JAR nebo Lesothu je zde výskyt potholes četnější. Vedlejší silnice zpravidla končí na prašných a kamenitých cestách, pokud jedete na přírodní atrakce, nevyhnete se tomu. Nepříjemné mohou být zpomalovací retardéry častokrát na nesmyslných místech uprostřed ničeho, které nejsou označené (vybledlá žlutá barva). Naštěstí bývá pravidlem, že před hlavním retardérem jsou tři pruhy „vibračních“ retardérů, které vás upozorní na blížící se velký retardér.

Síť čerpacích stanic je ve Svazijsku hustší než v okolních zemích, cena za jeden litr Natural 95 je něco málo přes 20 CZK (E12). Na dálnicích se jezdí (pokud není určeno jinak) 120 km/h, na ostatních silnicích 80 km/h. Na rozdíl od sousedního JAR je zde častokrát značka vyzývající k rozsvícení světel. 

Pro Svazijsko platí mezinárodní řidičský průkaz podle ženevské úmluvy z roku 1949.

Chystáš se do Svazijska?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.