Švédsko
Švédsko

Co dělat ve Švédsku

Treky

Nejznámější a nejzajímavější je Kungsleden („královská cesta"). Je to turistická trasa v severním Švédsku, přibližně 440 kilometrů dlouhá, mezi Abiskem na severu a Hemavanem na jihu. Prochází jednou z největších zbývajících evropských oblastí divočiny. Po každých cca 15–25 km je chatka, ve které se dá přespat. Ideální je mít stan s sebou. Trasa se dá samozřejmě i zkrátit.

Kebnekaise – nejvyšší hora Švédska leží poblíž Kungsleden. Nedá se zdolat během jednoho dne. Člověk musí počítat minimálně se třemi dny. Horolezecká výbava není nutná. Pouze úplný vrchol je pokryt ledem, proto je vhodné mít s sebou mačky.

Národní park Sarek – nedotčená příroda, kde však chybí horské cesty. Ideální pro nadšence s mapou a buzolou.

Ferraty, stěny, horolezectví 

Jedno z nejlepších horolezeckých míst se nachází u vesnice Bohuslan poblíž Göteborgu.

Nejlepší ferraty se nachází v pohoří u moře HögaKusten. Navštivte web viaferrata.se.

Surfování 

Vzhledem k tomu, že Švédsku chybí přístup k Atlantskému oceánu, tak není tolik možností k surfování. Možnost je překvapivě blízko Stockholmu za příznivého větru na pláži Torö Stenstrand.

Naopak Švédsko nabízí výborné podmínky k windsurfingu a kitesurfingu. Ideální je západní pobřeží. Například ve městě Varberg. Dá se provozovat i ve Stockholmském archipelagu. Je zde i řada škol.

Pláže 

Nádherné písečné pláže jsou situovány na ostrově Gotland. Na západním pobřeží mezi Göteborgem a Malmö naleznete několik zajímavých pláží (například poblíž měst Varberg a Falkenberg). Nádherné pláže i s překvapivě s relativně teplou vodou naleznete i na severu poblíž polárního kruhu u města Piteå. 

Noční život 

Nejzajímavější noční život je pochopitelně ve velkých městech Stockholm, Göteborg a Malmö. Ve Stockholmu stojí za navštívení v létě zábavný park Gröna Lund, kde se pořádají různé koncerty téměř každý den. Celoročně pak žije čtvrť Södermalm, kde se nachází množství hospůdek a klubů.

Mezi nejzajímavější festivaly patří v době oslav slunovratu oblast Dalarna. Nejzajímavější je město Leksand, kde je vztyčena nejvyšší májka z celého Švédska. Dále stojí za vidění festival Brännbollsyran (viz Kultura).

Nakupování 

Nejlevnější potraviny jsou k dostání v Lidlu. Pro typické švédské speciality potom zajděte raději do řetězce ICA. Nejkvalitnější, ale zato dražší delikatesy, seženete v Saluhall.

Samozřejmě stojí za navštívení i nejstarší IKEA, která sídlí ve Stockholmu. Elektronika se dá koupit levně v SIBA, oblečení samozřejmě v H&M. V České Republice se dá téměř vše pořídit levněji, tak nákupy úplně nedoporučujeme.

Parky a rezervace 

Veškeré švédské národní parky jsou zajímavé. Jejich seznam a detailní informace naleznete na oficiálním webu.

Mezi nejzajímavější patří určitě Abisko, Sarek, Fulufjället, Skuleskogen.

Sjezdování a snowboarding

Srovnatelně kvalitní lyžování s Alpami naleznete v lyžařském středisku Åre. Vynikající podmínky pro lyžování ve volném terénu naleznete na hranici s Norskem ve vesničce Riksgränsen. Lyžovat se dá i v centru Stockholmu na kopci Hammarbybacken. Kopec je překvapivě prudký. Jezdí se zde dokonce každoročně světový pohár žen.

Běžky

Švédi preferují běžky před sjezdovkami a podle toho to také vypadá. V každém městě i vesnici naleznete krásně upravované trasy jak pro klasiku, tak pro bruslení. Samozřejmě čím více na sever se vydáte, tím delší dobu v průběhu roku můžete běžkovat. Jste-li opravdu nadšení běžkaři, doporučujeme vám zúčastnit se Vasova běhu, který se koná vždy první víkend v březnu.

Bruslení

Díky velkému počtu jezer jsou ve Švédsku také vynikající podmínky pro bruslení. Města pravidelně odklízí napadaný sníh. Švédové bruslí na dlouhých nožích, které se dají také u téměř každého jezera vypůjčit.

Pro děti (zábavní parky, lehčí výlety) 

Švédové jsou rodinnými tipy, a tak je cestování dětem přizpůsobeno. Není problém navštívit národní parky či jiné památky s dětmi. Najdou si tam své.

Mezi nejzajímavější lákadla pro děti patří Skansen ve Stockholmu se zoo se severskými zvířaty. Dále stojí za návštěvu Kolmårdensdjurpark, což je největší zoo ve Švédsku. Milovníci pohádek a Pippi Dlouhé Punčochy by měli zavítat do Vimmerby, kde můžete navštívit svět Astrid Lindgrenové

Pro romantiky 

Západy slunce ve Švédsku jsou ještě romantičtější než kdekoli jinde. Proto doporučujeme vyhledat krásné výhledy. Ve Stockholmu například z nejhezčí vyhlídky ve městě na tzv. Monteliusvägen nebo z věže Kaknäs.

Vyjížďky na lodích jsou také velmi oblíbené, zejména po jezeru Mälaren u Stockholmu nebo po Götakanal.

Hlavní lákadlo pro romantiky je však polární záře. Polární záři lze pozorovat od půlky září do začátku dubna. Platí samozřejmě, že čím delší noc, tím větší pravděpodobnost je ji zhlédnout. A také samozřejmě čím víc na severu jste, tím větší šanci máte, že ji spatříte. Ve Stockholmu je k vidění tak desetkrát do roka. U města Umeå každý třetí den a u Kiruny téměř každý den (samozřejmě za hezkého počasí bez mraků). Více informací, na této stránce naleznete i předpověď.

Kultura 

Kromě výše zmíněných festivalů by měl každý návštěvník Švédska navštívit tyto dvě muzea ve Stockholmu: 

Vasa Museum – je námořní muzeum ve Stockholmu na ostrově Djurgården. Ve svých prostorách představuje jedinou téměř plně dochovanou loď ze 17. století, která kdy byla zachráněna; válečnou loď Vasa. Ta se potopila při její první plavbě roku 1628. Muzeum bylo otevřeno roku 1990 a podle oficiálních stránek je nejnavštěvovanějším muzeem ve Skandinávii.

Stockholmská radnice – na tuto velkolepou stavbu bylo použito osm milionů červených cihel. Modré nádvoří je pravděpodobně nejznámější a nejhezčí část budovy a slouží jako jídelní sál užívaný k banketům po každoročním slavnostním předávání Nobelových cen. Z věže radnice je nádherný výhled na Staré město Stockholmu.

Pro milovníky muzeí doporučujeme zakoupit Stockholm card, díky níž získáte vstup zdarma do většiny Stockholmských muzeí.

Chystáš se do Švédska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.