Švédsko
Švédsko

Doprava ve Švédsku

Jak do Švédska

Do Švédska je nejlepší přiletět. Přímé lety míří do několika švédských měst z různých letišť v ČR a okolí. Ceny letenek jsou obecně poměrně nízké a vyplatí se je kupovat zhruba 2 měsíce před odletem, u ČSA pak i více než 4 měsíce před cestou. Do Švédska se přímo létá:

  • z Prahy do Stockholmu na letiště Arlanda (ČSA, Norwegian a SAS) nebo na letiště Skavsta (Ryanair) a také do Göteborgu (Ryanair),
  • z Katovic do Stockholmu na letiště Skavsta (Wizz Air), do Göteborgu (Ryanair) a do Malmö (Wizz Air),
  • z Vídně do Stockholmu na letiště Arlanda (Austrian Airlines) a na letiště Skavsta (Lauda a Wizz Air), do Göteborgu (Austrian a Lauda) a do Malmö (Wizz Air).

Jak se nejlépe dopravovat 

Nechcete-li být závislí a Švédsko si opravdu užít, vyrazte vlastním autem. Veřejná doprava je sice kvalitní a na severské poměry vlastně ani tak předražená, ale především ve venkovských oblastech a na severu země je spojení velmi řídké, kupříkladu o sobotách pak jezdí jen minimum autobusů.

Autem

Jezdí se vpravo. Švédové jsou asi ti nejzodpovědnější řidiči na světě. Všichni dodržují předpisy. Nikdo netroubí. Na přechodu vás téměř všichni nechají přejít. Navíc je na silnicích minimum aut oproti jiným zemím, s výjimkou dopravní špičky ve Stockholmu a okolo svátků, kdy všichni Švédové míří z měst na své chaty na venkově.

Cenově nejvýhodnější cestovat ve 4–5 lidech a půjčit si vlastní auto. Tím také člověk získá flexibilitu. Auta jsou dostupná na každém letišti a v centru větších měst. 

Veřejná doprava

Chcete-li použít veřejnou dopravu, je nutné bookovat autobusy i vlaky online a včas. Ceny rostou velmi rychle. Ideální je nakupovat jízdenky 1–2 měsíce dopředu.

Nejkomfortnější a nejjistější je cestování po železnici, síť ale není příliš hustá a soustředí se především na hlavní tahy. Autobusy pak jezdí i do malých obcí, jejich frekvence však pro turistu není příliš přívětivá.

Chcete-li navštívit Laponsko, tak je ideální využít let ze Stockholmu do Kiruny nebo použít noční vlak. Na nejzajímavější ostrov země – Gotland se dostanete lodí z přístavu Nynäshamn poblíž Stockholmu.

Užitečné odkazy

  • Švédské dráhy – rezervace a vyhledávání spojení,
  • Swebus – hlavní autobusový dopravce především na jih od Stockholmu a podél východního pobřeží: swebus.se,
  • Nettbuss – (nettbuss.se) konkurenční soukromý autobusový dopravce, který jezdí především na jihu země a do Norska, 
  • Resrobot – (resrobot.se) je pro plánování dopravy po Švédsku nejužitečnější. Kombinuje různé typy dopravy a vyhledá i spojení do malých obcí, kam zajíždějí pouze lokální autobusy. Jedná se o takovou švédskou verzi IDOSu.

Městská doprava

Ve městech je dobrá alternativa k veřejné dopravě půjčení kola.

Ve Stockholmu funguje rozsáhlá síť autobusů, metra a vlaků a především do okrajových částí města vám nezbude nic jiného než využití MHD. Lístek pro jednu cestu stojí 30 SEK, celodenní jízdenka 120 SEK. Pro plánování cesty dobře poslouží oficiální web MHD ve Stockholmu a okolí www.sl.se.

Nezapomeňte se projet modrou linkou metra, na které naleznete spoustu architektonicky zajímavých stanic metra, v čele se stanicí Solna centrum, která vypadá jako rudá jeskyně.

Chystáš se do Švédska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.