Švédsko
Švédsko

Peníze a ceny ve Švédsku

Švédská koruna

Ve Švédsku se v jako jedné z mála zemí EU neplatí eurem, ale švédskou korunou. Mezinárodní označení je SEK, v běžném užívání se označuje jak "Kr." Jedna koruna se dělí na 100 öre, běžně se ale v oběhu öre nepoužívají. Mince se vydávají v hodnotě 1, 5 a 10 korun, bankovky se tisknou v hodnotě 20, 50, 100, 200, 500 a 1.000 korun.

Směnárny a platba kartou

Směnárny nedoporučujeme. Lepší kurzy jsou k dostání v ČR.

Ve Švédsku hotovost vůbec není potřeba. Upřímně jsme za poslední rok života ve Švédsku použili hotovost tak dvakrát. Platit kartou se dá opravdu všude včetně trhů, autobusů, restaurací atd. Platba kartou je navíc výhodnější než v hotovosti.

Kolik co stojí 

Cenová hladina ve Švédsku je mnohem vyšší než u nás. Často platí, že cena v číslech je stejná jako v ČR. Akorát 1 SEK se rovná 2,85 CZK, proto si dávejte pozor. Ceny jsou velmi vysoké především u služeb a alkoholu. Cena piva v průměrné restauraci se pohybuje okolo 60 SEK. Když člověk ví, kam zajít, může dostat pivo za 25 SEK při happy hour.

Ceny v samoobsluhách jsou pouze o několik desítek procent vyšší. Nejlepší je nakupovat v Lidlu. Tam jsou potraviny nejlevnější. V restauracích je dobré využít poledních menu, která vyjdou okolo 80–100 SEK

Viz výběr cen na numbeo (opravdu velmi přesné).

Některé ceny, které ve výčtu nenajdete:

  • Pokoj v hostelu – 220 SEK
  • Stockholmské metro – 40 SEK jedna jízda, 180 SEK 8 jízd, 260 SEK týdenní jízdenka
  • Trajekt z Gotlandu do Stockholmu – 230 SEK jedna cesta
  • Vlak z Göteborgu do Stockholmu – 350 SEK
  • Muzeum – 60–100 SEK

Spropitné a smlouvání 

Spropitné není nutné. Běžně se nenechává. Když jste velmi spokojeni se servisem, je vhodné dát 10 %.

Ve Švédsku se téměř nikdy nesmlouvá. My to přesto pokaždé zkusíme, když nakupujeme něco dražšího a někdy se nám poštěstí a dostaneme například 10% studentskou slevu. Je dobré u sebe vždy mít studentskou kartu, zejména pro vstup na památky.

Jak ušetřit 

Nejlepší způsob, jak ušetřit je nakupovat potraviny v Lidlu. Cestovat stopem nebo vlastním autem. Veřejná doprava je velmi drahá. Neutrácet zbytečně za alkohol v restauracích a barech. Alkohol je vhodné si dovézt nebo nakoupit v Systembolaget. Nejezděte taxíkem. Chcete-li navštívit více památek ve Stockholmu, tak se vyplatí Stockholm card

Ubytování ve Švédsku je také poměrně drahé. Chcete-li do přírody, rozhodně si s sebou vezměte stan. Stanovat můžete prakticky kdekoliv díky zákonu „Allemansrätt“ (právo být v přírodě pro všechny) zadarmo.

Denní rozpočet 

Nízkorozpočtový cestovatel

Budget: 500 SEK (zahrnuto je bydlení, bydlíte-li ve stanu, stačí cca 100 SEK denně na jídlo).

Zlatá střední cesta

Budget: 1500 SEK, pokud bydlíte v běžném hotelu.

Luxusní varinata

Budget: 3000 SEK a více

Chystáš se do Švédska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 24. 04. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.