Švédsko
Švédsko

Jídlo ve Švédsku

Co zkusit ve Švédsku za místní speciality? A kam zajít na levné jídlo?

Zobrazit ceny hotelů ve Švédsku

Švédská kuchyně

Z historického hlediska nebyla švédská kuchyně příliš bohatá. Potrava naprosté většiny obyvatel byla omezena na to, co se dalo vypěstovat či ulovit v místních podmínkách.

Strava se tudíž skládala především z kaše, chleba, tuřínu (který později nahradily brambory), zelí, luštěnin a polévek.

Masité pokrmy se vařily nejvíce z ryb, vepřového, případně zvěřiny a divokých ptáků. Běžně je k dostání také losí (älg) a sobí (ren) maso, nejčastěji upravované jako steak podávaný s bramborami a brusinkami.

Švédové mají velmi rádi sladké. Místní pekárny nabízejí velké množství specialit.

Typické švédské speciality

Tyto pokrmy byste neměli ve Švédsku minout.

Masové kuličky

Švédské masové koule nejsou jen prostým pokrmem, ale jedním ze symbolů země. Masové koule se běžně připravují s hovězího i vepřového mletého masa a podávají se s bramborovou kaší a brusinkami.

Pokrm je typický pro celou Skandinávii, ale jako švédský ho po celém světě proslavila síť obchodních domů IKEA s nábytkem, která je jako hlavní jídlo už po desetiletí servíruje ve svých jídelnách.

Losos

Losos je velmi oblíbený pokrm a upravuje se na desítky různých způsobů. Nejoblíbenější je solený losos s bramborem a koprovou omáčkou.

Surströmming

Jídlo nechvalně proslulé stovkami videí na youtube, kterak se jej lidi ze zahraničí snaží sníst, ale přes neuvěřitelný zápach spíš než chuť k jídlu vyvolává zvracení.

Surströmming je konzervovaný kyselý sleď, který se vyrábí zkvašením rybího masa, což vyvolá silný zápach. Rybičky jsou extrémně slané a zápach je tak intenzivní, že se surströmming zakazuje jíst v mnoha veřejných budovách.

Typicky se konzerva otevírá pod tekoucí vodou a podává se s chlebem.

Surströmming je sezónní jídlo a v obchodech je v prodeji zhruba od poloviny srpna do vyprodání zásob, výjimečně až do jara příštího roku. Nejčastěji se surströmming prodává na severu Švédska, kde jej seženete v každém supermarketu. Na jihu bývá v prodeji jen velmi málo.

Počítejte s tím, že surströmming je drahá potravina a jedna 400gramová konzerva stojí kolem 450 SEK.

Ärtsoppa

Nejznámější švédská polévka se připravuje ze žlutého hrachu a podle libosti se do ní přidávají různé ingredience, nejčastěji kuřecí maso.

Sill (nakládaný sleď)

Sleď patří k nejoblíbenějším mořským rybám, který Švédové naprosto milují.

Nejčastěji se nakládá v různých omáčkách s různým kořením a regionálně se proto pokrmy ze sleďů velmi liší. Sleď patří k oblíbeným předkrmům nebo lehkým pokrmům k večeři či svačině.

Kroppkakor

Typické jídlo jižního Švédska představují knedlíky plněné slaninou nebo uzeným masem podávané s brusinkovou omáčkou.

Patří k velmi levným a zároveň velmi chutným a vydatným jídlům.

Pytt i Panna

Po staletí jídlo chudých zůstává oblíbené i v dnešní době pro svoji rychlost a nenáročnost.

Jedná se o zbytkové jídlo. Co vám doma zůstane, to zamícháte dohromady. Základní surovinou jsou brambory, které se nakrájí na kousíčky a do nich dáte podle chuti prakticky cokoliv. Nejčastěji vepřové maso, rajčata, slaninu nebo okurky.

Smörgåstårta

Unikátní slaný zákusek je tvořen mnoha druhý chlebíčků, šunky, sýrů nebo zeleniny. Smörgåstårta se dělá ke slavnostním příležitostem, ale prodává se i v některých pekařstvích.

Dezerty a sladké

Mimořádně oblíbené jsou sladké bulky plněné skořicí a zejména kardamomem, který je ve Švédsku velmi oblíbený.

Zastavte se ráno v jedné z mnoha kaváren a kupte si od každé bulky jednu. Garantujeme vám, že zažijete mnohem lepší snídaně než fádní kontinentální stoly v hotelu.

V severních částech Švédska se vyrábí i naprosto fantastické housky se zapečenými brusinkami, a to jak ve sladké, tak ve slané formě.

Semla

Malé sladké koblížky se šlehačkou na vrchu jsou typicky plněné mandlovým krémem a ochucené skořicí, kardamomem nebo ponechané bez příchuti.

Skvělé ke snídani i odpolední kávě.

Kladdkaka

Mezi Švédy nejoblíbenější dortík je vyroben z čokolády s velkým poměrem másla. I proto má trochu mazlavou a velmi hutnou konzistenci.

Kladdkaka se zjemňuje šlehačkou s malinami.

Jak se stravovat jako místní 

Švédové běžně jí doma. Když vás někdo pozve domů na večeři, je to známka, že si vás opravdu váží. Do restaurací se chodí méně často. Jinak je opravdu běžné, že si Švédi navaří doma předem a do práce/školy si jídlo donesou v krabičce.

I proto ve Švédsku nenajdete moc lokálních restaurací s místní kuchyní a když už takové existují, většinou se soustředí na turisty a mají velmi vysoké ceny. V restauracích je výhodné dát si obědové menu.

Nejlevnější lokální jídlo (od 69 SEK) v podobě masových koulí najdete v jídelnách nábytkářského obchodního domu IKEA.

Co je pro Švédy nejdůležitější? Jít na „fiku“. To znamená jít do kavárny, dát si kávu, něco sladkého a popovídat si s přáteli. Oproti restauracím jsou naopak kavárny všudypřítomné a najdete je ve velkých i malých městech.

Všudypřítomné jsou klasické fast-foody s hamburgery a hranolky. Ve Švédsku hraje prim místní firma MAX Burgers, ale působí zde i McDonald's nebo KFC. Velmi často narazíte také na pizzerie nebo prodejny s kebabem.

Oblíbené jsou také hot-dogy v minimarketech 7-Eleven nebo Pressbyrån, které najdete i v těch nejmenších městech.

Obvyklé ceny v restauracích 

  • Jídlo v restauraci při obědovém menu – 130 SEK
  • Jídlo v restauraci, bez akce – 170 SEK v levnější restauraci, běžněji však od 220 SEK výš
  • Pivo – 60 SEK
  • Koktejl – 140 SEK
  • Pizza – 100 SEK
  • McDonald’s menu – 110 SEK
  • Voda – 25 SEK
  • Hotdog – 30 SEK

Chystáš se do Švédska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 03. 04. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.