Tunisko
Tunisko

Co dělat v Tunisku

Pláže

Pláže po Tunisku jsou většinou velmi hezké a čisté. Pro svůj jemný a světlý písek je velmi oblíbená Mahdia beach, zároveň má pozvolný vstup do moře a mírné vlny. V případě, že vás nebaví válení na pláži, můžete se zapojit do organizovaných plážových programů nebo si připlatit za nějaký plážový sport. V sezoně se Tunisané pláže snaží hojně uklízet po neukázněných turistech.  

V okolí Hammametu je pak celkově zelenější krajina a pláže dostávají spíše jihoevropský charakter.

El Djem amfiteátr

Amfiteátr se nachází ve stejnojmenném městě El Djem, které je vzdáleno zhruba 50 km od pobřeží (z města Mahdia). A ačkoli vám možná název nic neříká, pokud jste viděli film Gladiátor nebo Angelika a sultán, vězte, že některé scény jsou natáčeny právě zde. Výlet vám budou nabízet na recepci hotelu za nemalé peníze, ale návštěva třetího největšího kolosea světa se dá zorganizovat za mnohem méně, a to ještě s tou výhodou, že pokud jedete sami, nebude vám v objektivu fotoaparátu vadit hromada dalších turistů z autobusů. Výlet vás bude stát jen vstupné do kolosea (10 TND) a taxi louange, které je pro tuto příležitost více než vhodné.

Amfiteátr je velmi zachovalý a můžete vstoupit prakticky všude, takže atmosféra starověkého Říma na vás přímo dýchá. 

Tunis

Zajímavostí hlavního města je, že jeho průměrná nadmořská výška je 3 m nad mořem a na jednom z nemnoha kopců stojí citadela Kasaba, v jejímž okolí se nachází historická Medina. Historické centrum v Tunisu je jedno z nejzachovalejších ze středověkého islámského světa. Objevíte tu typické trhy a úzké uličky.

Může se stát, že vás někteří z místních budou lákat na výhled z terasy jejich obchůdků či příbytků. Rozhodně se není čeho bát, nikdo vám nic neudělá a opravdu se pokocháte krásným výhledem na minarety a nízkou zástavbu Mediny. V případě, že budete mít štěstí a váš průvodce bude mluvit anglicky (nebo vy francouzsky), dozvíte se i zajímavé věci, jak se dá například poznat hispánský minaret od ostatních a podobně. Na oplátku můžete dát samozřejmě bakšiš nebo si prohlídnout nabídku průvodcova obchodu. 

Kartágo

Původní Kartágo se rozkládá severovýchodně od centra hlavního města Tunisu. Ruiny, které jsou nyní v Kartágu k vidění, jsou především z doby římské, méně pak z doby Féničanů. Mezi nejzachovalejší a zároveň nejnavštěvovanější památky patří Antoniovy lázně či kartágské divadlo. Z doby Punů byly zachovány pouze dvě místa, a to Punská čtvrť a Punské obětiště.

Přímo v srdci Kartága je možné navštívit Národní muzeum v Kartágu, které nabízí množství dochovaných soch a mozaik, kde mezi nejznámější patří pravděpodobně Dáma z Kartága. Historické nálezy jsou doplněné o informace a malby, které dokreslují představu o tom, jak tehdejší Kartágo vypadalo.

Sidi Bou Said

Tato malá vesnička situovaná 20 km od hlavního města je vhodná hlavně pro romantické duše. Opět jsme na místě, kde se natáčely scény z filmu Angelika a sultán a ani není divu, místo visící nad skalnatými útesy nad mořem je opravdu velmi malebné. Modrobílou vesničku proslavilo i mnoho umělců zvučných jmen, jako je malíř Paul Klee nebo spisovatel André Gide.

Národní park Ichkeul

Pravděpodobně nejvýznamnější národní park Tuniska, rozkládající se mezi dvěma jezery Ichkeulským a Bizertským. Ichteulské je sladkovodní, Bizertské je slané a je propojeno s mořem řekou, která v létě vysychá. V parku objevíte mokřady a bažiny. Místo je velmi významné z hlediska flóry a fauny. Jezero je rájem pro ryby, vodní ptactvo a zvláštní druhy velkých savců (například buvolů) a významné je pro tažné ptáky, které zde mají zastávku při svém sezonním putování.

Šotty

Šotty jsou úkaz vyskytující se v severní Africe, jedná se o bezodtokové pánve, která během léta vysychají a tvoří tak bílá solná pole. V zimě, kdy hojně prší, se pláně zaplaví vodou a sůl se rozpustí. Naopak v létě, když jsou velmi vysoké teploty, se díky rychlému odparu vytvoří lesklé vrstvy soli. Jsou zde dobře pozorovatelné fata morgány a nadšenci kitingu solné pláně využívají k plachtění.

Djerba

Mimo krásné pláže a příjemné počasí turisty láká především pobřeží v blízkosti vesnice Midoun. Je jedním z mála míst v Tunisku, kde se stále mluví berbersky. Zejména pak fanoušky Hvězdných válek sem láká fakt, že v roce 1977 byly ve městě Ajim umístěny exteriéry Mos Eisley z prvních Hvězdných válek a proháněl se zde R2D2 a C3PO. Na východním výběžku ostrova najdeme park Explore Djerba, který je složen ze tří částí – muzea, parku historických řemesel a výzkumné stanice na pozorování krokodýlů nilských. Údajně zde je chováno cca 400 krokodýlů. Krokodýli do délky 1,5 m jsou považováni za mláďata a jsou chováni zvlášť.

Chystáš se do Tuniska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.