Průvodce státem
Tunisko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Tunisku

Aktuální kurz 1 = 8.2 Kč

Tuniský dinár

Místní měnou je tuniský dinár (TND) dělící se na 1000 milimů. Kurz se pohybuje kolem 1 TND = 11–16 Kč. Tento kurz je samozřejmě závislý na politickém a bezpečnostním stavu země, proto má tak vysoké rozpětí. Místní měna se nesmí vyvážet, proto je vhodné ji před odjezdem případně směnit zpět.  

Ve většině případů platí, že zde můžete používat i západní měnu – eura a dolary. Existuje však dobře mířená rada, a to neplaťte předem, klidně se může stát, že třeba taxikáři dojde benzin nebo že dostanete trochu něco jiného, než jste si objednali.

Tuniský dinár

Směnárny a platby kartou

Místní měnu směníte poměrně jednoduše. Je možné směnit eura či dolary (i většinu světové měny) ve většině hotelových recepcích, na letišti a samozřejmě v bankách. Na poště lze směnit pouze cash. Bankomaty se nachází ve všech větších městech a turistických destinacích.

V mnoha obchodech a restauracích lze také platit kartou, ale vždy je lepší se zeptat předem, obecně je platba kartou rozšířena méně než například v ČR, na venkově nepochodíte vůbec.

Kolik co stojí

Obecně platí, že v Tunisku je prakticky vše levnější než u nás, ale velmi záleží na vaší dovednosti smlouvání.

Příklady cen:

  • balená voda 1,5 l = od 0,5 TND
  • malé pivo = 1 TND
  • mléko 1 l = 0,7 TND
  • chléb = od 0,3 TND
  • sýr 1 kg = od 4,5 TND
  • banány 1 kg = 1,3 TND
  • pohled = 0,4–0,7 TND
  • poštovní známka do EU = 0,5 TND

Spropitné a smlouvání

Obecné pravidlo jako u všech zemí tohoto typu – SMLOUVAT, smlouvat a smlouvat. Většina zboží je k dostání na tržišti bez pevně daných cen, a jakmile jste turista ze západu, máte přece kapsy plné dolarů. Existuje několik málo míst, kde smlouvat není vhodné, což se zpravidla týká služeb, kde jsou uvedené ceny, jako je například hotel, vstupné do muzeí a podobně. Pokud máte čas a chuť můžete zkoušet smlouvat i u zboží, kde je uvedena cena.

Trhy v Tunisku

Spropitné po vás jako západním turistovi bude chtít úplně každý od řidiče autobusu po recepčního pikolíka, co vám vynese kufry. Jestli chcete poctivě uklizený pokoj (není to pravidlo), je dobré nechat i nějaké drobné na posteli uklízečce.

Jak ušetřit

Nejlépe peníze ušetříte jistou dávkou samostatnosti. Například nevyužívat služby turistických center a agentur a výlety a dopravu si zajišťovat svépomocí. I taxíka je většinou lepší dohodnout si na ulici než si ho nechat zavolat hotelovou recepcí. A samozřejmě nezbytnou schopností kvalitního smlouvání. 

Denní rozpočet

Pokud jste opravdu skromní a nenároční, můžete v Tunisku fungovat i za 20 TND denně. 

Zlatou střední cestou, za kterou se ubytujete v kvalitním hotelu i najíte, je 40 TND, s 60 TND na den máte takovou rezervu, že by vás už nic nemělo vykolejit. 

S tím, co cestovní kanceláře nabízí, můžete dovolenou pojmout i tak, že si zájezd prostě koupíte s tím, že hotel pojmete jako přespávací a stravovací základnu, a zároveň vám i odpadne starost se sháněním letenky. Následné výlety a cestovatelská dobrodružství si pak zorganizujete sami po svém a hlavně daleko levněji. Zájezdy se dají pořídit už cca od 6.500 Kč na osobu za týden, vždy však záleží na kvalitě a vzdálenosti hotelu od pláže.

Aktuální nabídka zájezdů do Tuniska.

Země písečných dun a zeleného pobřeží

Tunisko se nachází v severní Africe mezi Libyí a Alžírskem na břehu Středozemního moře a je vzdáleno od evropské Sicílie pouze 150 km. 

Stát, jehož území bylo osídleno již ve 12. století před naším letopočtem a který je silně ovlivněn francouzskou kolonizací, nabízí jak velmi zajímavou a exotickou přírodu, tak i kulturní vyžití pro milovníky historie a památek. Velká výhoda Tuniska je, že na africké poměry má díky své poloze poměrně pohodové klima a i obyvatelé tohoto celkem malého státu (opět na africké poměry) jsou kultivovaní lidé. Zkrátka tu lze najít ideální kombinaci pro dovolenou spojenou s relaxací u moře, obdivováním zachovalých památek i adrenalinovým výletem pouští a přírodou plnou oáz, bez přehnaných obav z kulturních rozdílů a jiných nebezpečí. 

Průvodce pro tebe napsal Kristýna Cikhardtová
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu na letišti v Tunisku.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
červen - říjen
V létě vedro, ale fajn na koupačku. V zimě jen poznávačka.
Více o počasí
Letenky od
7 000 Kč
Je běžná cena letenek. S cestovkou vyjde levněji.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu