Tunisko
Tunisko

Kultura a lidé v Tunisku

Historie v kostce

Historie Tuniska je velmi rozsáhlá a sahá až do 12 století př. n. l., kdy bylo území dnešního Tunisu osídleno Féničany a byl založen městský stát Kartágo. Postupem času se z Kartága stala ekonomická velmoc, která současně se svým rivalem Římskou republikou ovládala západní Středomoří. Rivalita s Římem se stala Kartágu osudnou, kdy po sérii tří punských válek, kde ani jednou nezvítězilo, jeho civilizace zanikla. Nejslavnějším Kartagincem je pravděpodobně vojevůdce Hannibal, ten vedl tažení proti Římu ve druhé punské válce a předvedl několik takticky legendárních tahů, jako je například náročný přechod Alp.

Za římského impéria bylo někdejší Kartágo v 7. století n. l. zabráno Araby a bylo součástí Osmanské říše až do 19. století, kdy zemi obsadili francouzští vojáci.

Nezávislým státem se Tunisko stalo roku 1956 a jejím prvním prezidentem se stal Habíb Burgiba, ten vedl politiku západního stylu. Velmi v zemi propagoval turistický ruch, umožnil vstup pro západní investory a v neposlední řadě velmi ulehčil život ženám, například tím, že je zrovnoprávnil s muži nebo stanovil minimální věk pro sňatek na 17 let. Proto i v současné době na rozdíl od jiných arabských zemí můžete ženy potkat téměř v jakémkoliv povolání od policistek přes lékařky až po političky.

Političtí nástupci pokračují v umírněné prozápadní politice prvního prezidenta. Nepokoje spojené s arabským jarem trvaly v zemi od roku 2010 do roku 2011, kdy se situace zcela uklidnila až od roku 2014. V současné době existuje v Tunisku zvýšené riziko teroristického útoku.

Lidé

V Tunisku žije zhruba 11 milionů obyvatel, z čehož 98 % jsou arabsko-berberští míšenci hlásící se k islámu. Ostatní obyvatelé jsou většinou Evropané a hlásí se ke křesťanské menšině nebo židé žijící převážně na ostrově Djerba. 

Svátky

Svátky a významné události slavené v Tunisku vycházejí z islámu. Mezi nejznámější patří samozřejmě ramadán, 9. měsíc muslimského lunárního kalendáře, kdy muslimové drží půst. Během ramadánu je nutné počítat s tím, že některé služby mají omezené otevírací doby. Na druhou stranu si po setmění i turisté mohou vychutnat atmosféru a nazdobené město. 

Kultura

S jinými kulturními akcemi typu festivalů a koncertů se moc v Tunisku nesetkáte, jako téměř ve většině arabských zemí je i zde zákaz shromažďování. Nicméně nějaké akce s ukázkou tradičních řemesel (především výroba koberců), hudby či dokonce závody velbloudů během hlavní turistické sezóny v hlavních turistických střediscích určitě najdete. 

Jazyk

Oficiálním jazykem je arabština, ale pokud mluvíte francouzsky, pohodlně se zde domluvíte. Tunisané se již na prvním stupni základní školy učí arabsky, francouzsky a dokonce i anglicky. Místní obyvatelé mluví i jakousi „tuništinou“, která je směsí hovorové arabštiny, francouzštiny, hebrejštiny, berberštiny a dalších jazyků.

V turistických centrech se domluvíte i základní angličtinou, i když na nějaké odborné debaty to spíše stačit nebude.

Turismus

Turismus je pro Tunisko velmi důležitým příjmem do státní pokladny. Všichni vědí, že rozhodně není problém najít cestovní kancelář, která by zájezdy i za poměrně levné peníze nenabízela. Tunisané jsou na turisty zvyklí a přizpůsobují tomu své jazykové schopnosti i nabízené služby. Města nacházející se na pobřeží jsou v mnoha případech typické komplexové továrny na turisty, ale nalézt lze i krásná menší městečka s historickým centrem.

Kombinace čistých pláží se světlým pískem, teplého moře i bohaté historie dělá z Tuniska to, proč sem většina turistů jezdí za relaxem zkombinovaným s kulturním vyžitím.

Geografie

K pevninskému Tunisku patří i malé množství ostrovů, z nichž nejznámější je pravděpodobně Djerba. Pro návštěvníky země jsou nejatraktivnější přímořská města a národní parky nacházející se ve středozemí směrem na jih. Čím více na jih, tím hlouběji se dostáváte do pouště. V severní části do země zabíhá masiv Dorsale, pokračování pohoří Atlas, s nejvyšší horou země Džabal aš-Šanábí vysokou 1.544 m.

Rozlohou je Tunisko 2x větší než ČR.

Chystáš se do Tuniska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.