Průvodce státem

Tunisko

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Země písečných dun a zeleného pobřeží

Tunisko se nachází v severní Africe mezi Libyí a Alžírskem na břehu Středozemního moře a je vzdáleno od evropské Sicílie pouze 150 km. 

Stát, jehož území bylo osídleno již ve 12. století před naším letopočtem a který je silně ovlivněn francouzskou kolonizací, nabízí jak velmi zajímavou a exotickou přírodu, tak i kulturní vyžití pro milovníky historie a památek. Velká výhoda Tuniska je, že na africké poměry má díky své poloze poměrně pohodové klima a i obyvatelé tohoto celkem malého státu (opět na africké poměry) jsou kultivovaní lidé. Zkrátka tu lze najít ideální kombinaci pro dovolenou spojenou s relaxací u moře, obdivováním zachovalých památek i adrenalinovým výletem pouští a přírodou plnou oáz, bez přehnaných obav z kulturních rozdílů a jiných nebezpečí. 

Průvodce pro tebe napsal Kristýna Cikhardtová
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu na letišti v Tunisku.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
červen - říjen
V létě vedro, ale fajn na koupačku. V zimě jen poznávačka.
Více o počasí
Letenky od
7 000 Kč
Je běžná cena letenek. S cestovkou vyjde levněji.
Akční nabídky

Praktické tipy do Tuniska

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Historie Tuniska je velmi rozsáhlá a sahá až do 12 století př. n. l., kdy bylo území dnešního Tunisu osídleno Féničany a byl založen městský stát Kartágo. Postupem času se z Kartága stala ekonomická velmoc, která současně se svým rivalem Římskou republikou ovládala západní Středomoří. Rivalita s Římem se stala Kartágu osudnou, kdy po sérii tří punských válek, kde ani jednou nezvítězilo, jeho civilizace zanikla. Nejslavnějším Kartagincem je pravděpodobně vojevůdce Hannibal, ten vedl tažení proti Římu ve druhé punské válce a předvedl několik takticky legendárních tahů, jako je například náročný přechod Alp.

Za římského impéria bylo někdejší Kartágo v 7. století n. l. zabráno Araby a bylo součástí Osmanské říše až do 19. století, kdy zemi obsadili francouzští vojáci.

Nezávislým státem se Tunisko stalo roku 1956 a jejím prvním prezidentem se stal Habíb Burgiba, ten vedl politiku západního stylu. Velmi v zemi propagoval turistický ruch, umožnil vstup pro západní investory a v neposlední řadě velmi ulehčil život ženám, například tím, že je zrovnoprávnil s muži nebo stanovil minimální věk pro sňatek na 17 let. Proto i v současné době na rozdíl od jiných arabských zemí můžete ženy potkat téměř v jakémkoliv povolání od policistek přes lékařky až po političky.

Političtí nástupci pokračují v umírněné prozápadní politice prvního prezidenta. Nepokoje spojené s arabským jarem trvaly v zemi od roku 2010 do roku 2011, kdy se situace zcela uklidnila až od roku 2014. V současné době existuje v Tunisku zvýšené riziko teroristického útoku.

Lidé

V Tunisku žije zhruba 11 milionů obyvatel, z čehož 98 % jsou arabsko-berberští míšenci hlásící se k islámu. Ostatní obyvatelé jsou většinou Evropané a hlásí se ke křesťanské menšině nebo židé žijící převážně na ostrově Djerba.

Svátky

Svátky a významné události slavené v Tunisku vycházejí z islámu. Mezi nejznámější patří samozřejmě ramadán, 9. měsíc muslimského lunárního kalendáře, kdy muslimové drží půst. Během ramadánu je nutné počítat s tím, že některé služby mají omezené otevírací doby. Na druhou stranu si po setmění i turisté mohou vychutnat atmosféru a nazdobené město.

Kultura

S jinými kulturními akcemi typu festivalů a koncertů se moc v Tunisku nesetkáte, jako téměř ve většině arabských zemí je i zde zákaz shromažďování. Nicméně nějaké akce s ukázkou tradičních řemesel (především výroba koberců), hudby či dokonce závody velbloudů během hlavní turistické sezóny v hlavních turistických střediscích určitě najdete.

Koberce Tunisko

Jazyk

Oficiálním jazykem je arabština, ale pokud mluvíte francouzsky, pohodlně se zde domluvíte. Tunisané se již na prvním stupni základní školy učí arabsky, francouzsky a dokonce i anglicky. Místní obyvatelé mluví i jakousi „tuništinou“, která je směsí hovorové arabštiny, francouzštiny, hebrejštiny, berberštiny a dalších jazyků.

V turistických centrech se domluvíte i základní angličtinou, i když na nějaké odborné debaty to spíše stačit nebude.

Turismus

Turismus je pro Tunisko velmi důležitým příjmem do státní pokladny. Všichni vědí, že rozhodně není problém najít cestovní kancelář, která by zájezdy i za poměrně levné peníze nenabízela. Tunisané jsou na turisty zvyklí a přizpůsobují tomu své jazykové schopnosti i nabízené služby. Města nacházející se na pobřeží jsou v mnoha případech typické komplexové továrny na turisty, ale nalézt lze i krásná menší městečka s historickým centrem.

Kombinace čistých pláží se světlým pískem, teplého moře i bohaté historie dělá z Tuniska to, proč sem většina turistů jezdí za relaxem zkombinovaným s kulturním vyžitím.

Geografie

K pevninskému Tunisku patří i malé množství ostrovů, z nichž nejznámější je pravděpodobně Djerba. Pro návštěvníky země jsou nejatraktivnější přímořská města a národní parky nacházející se ve středozemí směrem na jih. Čím více na jih, tím hlouběji se dostáváte do pouště. V severní části do země zabíhá masiv Dorsale, pokračování pohoří Atlas, s nejvyšší horou země Džabal aš-Šanábí vysokou 1.544 m.

Rozlohou je Tunisko 2x větší než ČR.

Tuniské hory

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Tuniský dinár

Místní měnou je tuniský dinár (TND) dělící se na 1000 milimů. Kurz se pohybuje kolem 1 TND = 11–16 Kč. Tento kurz je samozřejmě závislý na politickém a bezpečnostním stavu země, proto má tak vysoké rozpětí. Místní měna se nesmí vyvážet, proto je vhodné ji před odjezdem případně směnit zpět.

Ve většině případů platí, že zde můžete používat i západní měnu – eura a dolary. Existuje však dobře mířená rada, a to neplaťte předem, klidně se může stát, že třeba taxikáři dojde benzin nebo že dostanete trochu něco jiného, než jste si objednali.

Tuniský dinár

Směnárny a platby kartou

Místní měnu směníte poměrně jednoduše. Je možné směnit eura či dolary (i většinu světové měny) ve většině hotelových recepcích, na letišti a samozřejmě v bankách. Na poště lze směnit pouze cash. Bankomaty se nachází ve všech větších městech a turistických destinacích.

V mnoha obchodech a restauracích lze také platit kartou, ale vždy je lepší se zeptat předem, obecně je platba kartou rozšířena méně než například v ČR, na venkově nepochodíte vůbec.

Kolik co stojí

Obecně platí, že v Tunisku je prakticky vše levnější než u nás, ale velmi záleží na vaší dovednosti smlouvání.

Příklady cen:

 • balená voda 1,5 l = od 0,5 TND
 • malé pivo = 1 TND
 • mléko 1 l = 0,7 TND
 • chléb = od 0,3 TND
 • sýr 1 kg = od 4,5 TND
 • banány 1 kg = 1,3 TND
 • pohled = 0,4–0,7 TND
 • poštovní známka do EU = 0,5 TND

Spropitné a smlouvání

Obecné pravidlo jako u všech zemí tohoto typu – SMLOUVAT, smlouvat a smlouvat. Většina zboží je k dostání na tržišti bez pevně daných cen, a jakmile jste turista ze západu, máte přece kapsy plné dolarů. Existuje několik málo míst, kde smlouvat není vhodné, což se zpravidla týká služeb, kde jsou uvedené ceny, jako je například hotel, vstupné do muzeí a podobně. Pokud máte čas a chuť můžete zkoušet smlouvat i u zboží, kde je uvedena cena.

Trhy v Tunisku

Spropitné po vás jako západním turistovi bude chtít úplně každý od řidiče autobusu po recepčního pikolíka, co vám vynese kufry. Jestli chcete poctivě uklizený pokoj (není to pravidlo), je dobré nechat i nějaké drobné na posteli uklízečce.

Jak ušetřit

Nejlépe peníze ušetříte jistou dávkou samostatnosti. Například nevyužívat služby turistických center a agentur a výlety a dopravu si zajišťovat svépomocí. I taxíka je většinou lepší dohodnout si na ulici než si ho nechat zavolat hotelovou recepcí. A samozřejmě nezbytnou schopností kvalitního smlouvání.

Denní rozpočet

Pokud jste opravdu skromní a nenároční, můžete v Tunisku fungovat i za 20 TND denně.

Zlatou střední cestou, za kterou se ubytujete v kvalitním hotelu i najíte, je 40 TND, s 60 TND na den máte takovou rezervu, že by vás už nic nemělo vykolejit.

S tím, co cestovní kanceláře nabízí, můžete dovolenou pojmout i tak, že si zájezd prostě koupíte s tím, že hotel pojmete jako přespávací a stravovací základnu, a zároveň vám i odpadne starost se sháněním letenky. Následné výlety a cestovatelská dobrodružství si pak zorganizujete sami po svém a hlavně daleko levněji. Zájezdy se dají pořídit už cca od 6.500 Kč na osobu za týden, vždy však záleží na kvalitě a vzdálenosti hotelu od pláže.

Aktuální nabídka zájezdů do Tuniska.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Tuniska

Do Tuniska se svépomocí dostanete z Česka nejpohodlněji letadlem, z Prahy však téměř vždy s přestupem, nejčastěji v Paříži nebo Římě.

Případně kdybyste zamýšleli navštívit Tunis v rámci delšího tripu přes jih Evropy, dá se využít například trajekt ze Sicílie. U trajektu je třeba počítat, že když se jedná o mezistátní dopravu, není to úplně nejlevnější a musíte uhradit množství poplatků. Existuje samozřejmě již zmíněná možnost, že si koupíte zájezd od CK, kde letenka je vždy zahrnuta v ceně.

Ceny zpátečních letenek z Prahy stojí standardně v sezóně mezi 6 až 7.000. Zájezd s CK stojí i méně než 10.000, Djerba je zpravidla zhruba o 1 až 2.000 dražší. Riziko při koupi zájezdu s agenturou je, že nikdy nemáte garanci toho, že dostanete opravdu to, co si objednáte. V podmínkách při podepsání smlouvy zpravidla vždy existuje zmínka o tom, že v případě naplnění kapacity hotelu vás přesunou do jiného ubytování stejné úrovně. Takže i když poctivě vybíráte perfektní lokalitu, může se stát, že nakonec skončíte někde „na samotě u lesa“.

Jak se nejlépe dopravovat

Úroveň dopravy v Tunisku je na africké poměry slušná. Nejlacinější je se po Tunisku pohybovat místní dopravou, autobus vyjde zhruba na 1,5 TND za 20 km. Horší je, že zpravidla nikdo neví, kdy autobus pojede, často ani místní, prostě počkáte a když pospícháte, berete taxík.

Vlaky

Na delší trasy je určitě vhodnější vlak (příklady tras: Sousse – Sfax, Monastir – Mahdia), který je pohodlnější, ale ani tady si nemůžete být jízdním řádem jisti. Může se stát, že pojedete cestu, která trvá 15 minut, a na vlak budete čekat půl hodiny. Jízdní řády (ve francouzštině) jsou dostupné na sncft.com.tn.

Taxi louage

Nejlepší dopravní prostředek po Tunisku je ovšem taxi louage. Je to způsob jakýchsi sdílených osmimístných mikrobusů – taxíků, jejichž stanoviště najdete ve většině větších měst, ale můžete si ho také stopnout cestou. Taxi louange funguje tak, že přijdete na stanoviště mikrobusů, stoupnete si k tabuli, kde je destinace, kam chcete jet, a když se vás sejde 8, jedete. V praxi to funguje tak, že vkročíte na stanoviště taxíků, jakožto cizince vás hned někdo lapí a vyzpovídá, kam jedete, posadí do auta, a když se zaplní zbytek sedadel, jedete. Tato cesta je zajímavá zejména pro lidi, kteří chtějí trochu nasát atmosféru pravého Tuniska, cestou si můžete popovídat s řidičem nebo se spolucestujícími. Cena bývá kolem 1 TND za 10 km.

Autem

Auto půjčit v Tunisku jde, ale obecně se říká, že taxi je výhodnější, pokud necestujete single. Půjčení auta je spojeno s hromadou poplatků a drahým pojištěním. Hlavní silniční tahy jsou v dobrém stavu a na venkově je provoz velmi řídký. Naopak řízení ve městě je očistec a rozhodně se turistům nedoporučuje.

Po poušti

Vydáte-li se do pouště, pak bude určitě nejlepším způsobem dopravy jeep, anebo velbloud. Mnoho takových fakultativních zájezdů nabízejí i běžné cestovní kanceláře.

Velbloudí karavana

Veřejná doprava

Sečteno a podtrženo, cesta veřejnou dopravou autobusy a vlaky je nejlevnější, ale časově nespolehlivá.

Louage je cenově slušné, pohodlné a vhodné na delší vzdálenost, pokud cestujete sami nebo v menším počtu. Klasické taxi je cenově přijatelné i pro nás Čechy, obzvlášť pokud jste 4. Je třeba si dát pozor na zapnutý taxametr (a zda má taxikář nastavený denní nebo noční tarif) nebo cenu dohodnout jednoduše předem. Ušetřit se také dá, když si zastavíte už „poloplný“ taxík a o cenu se rozdělíte. Jízdné by se mělo pohybovat kolem 0,5 TND za kilometr.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Tuniská kuchyně

Tuniská kuchyně je ovlivněné hlavně tureckou a francouzskou kulturou. Tak jako v jiných muslimských zemích tu nečekejte vepřové, připravuje se zde hlavně kuřecí, ryby, skopové a hovězí, často s velkým množstvím zeleniny. Velmi oblíbený je v Tunisku také kuskus. I dezerty jsou klasické arabské – plné medu, ořechů a pro nás trochu přeslazené. Dále se v Tunisku dělají vyhlášená vína, která koupíte ve speciálních obchodech s alkoholem.

Tuniský kuskus

Jak se stravovat jako místní

Pokud jste v centru, turistické přirážce se nevyhnete a například mátový čaj si dáte za 2 TND, ale už 10 km od pobřeží i za pětinovou cenu. Neprohloupíte, pokud si dáte čerstvou rybu, čerství pomerančový džus či kávu.

Obvyklé ceny v restauracích

Záleží, jak moc si chcete podegustovat. Je jasné, že za čerstvou rybu dáte více než za kuskus. Večeře ve střední restauraci pro 2 může stát od 14 do 48 TND včetně nápoje. Pokud nevěříte tuniské kuchyni, i zde najdete řetězce rychlého občerstvení jako McDonald´s, kde stojí menu kolem 5 TND.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Pláže

Pláže po Tunisku jsou většinou velmi hezké a čisté. Pro svůj jemný a světlý písek je velmi oblíbená Mahdia beach, zároveň má pozvolný vstup do moře a mírné vlny. V případě, že vás nebaví válení na pláži, můžete se zapojit do organizovaných plážových programů nebo si připlatit za nějaký plážový sport. V sezoně se Tunisané pláže snaží hojně uklízet po neukázněných turistech.

V okolí Hammametu je pak celkově zelenější krajina a pláže dostávají spíše jihoevropský charakter.

El Djem amfiteátr

Amfiteátr se nachází ve stejnojmenném městě El Djem, které je vzdáleno zhruba 50 km od pobřeží (z města Mahdia). A ačkoli vám možná název nic neříká, pokud jste viděli film Gladiátor nebo Angelika a sultán, vězte, že některé scény jsou natáčeny právě zde. Výlet vám budou nabízet na recepci hotelu za nemalé peníze, ale návštěva třetího největšího kolosea světa se dá zorganizovat za mnohem méně, a to ještě s tou výhodou, že pokud jedete sami, nebude vám v objektivu fotoaparátu vadit hromada dalších turistů z autobusů. Výlet vás bude stát jen vstupné do kolosea (10 TND) a taxi louange, které je pro tuto příležitost více než vhodné.

Amfiteátr je velmi zachovalý a můžete vstoupit prakticky všude, takže atmosféra starověkého Říma na vás přímo dýchá.

Tunis

Zajímavostí hlavního města je, že jeho průměrná nadmořská výška je 3 m nad mořem a na jednom z nemnoha kopců stojí citadela Kasaba, v jejímž okolí se nachází historická Medina. Historické centrum v Tunisu je jedno z nejzachovalejších ze středověkého islámského světa. Objevíte tu typické trhy a úzké uličky.

Tuniská medina

Může se stát, že vás někteří z místních budou lákat na výhled z terasy jejich obchůdků či příbytků. Rozhodně se není čeho bát, nikdo vám nic neudělá a opravdu se pokocháte krásným výhledem na minarety a nízkou zástavbu Mediny. V případě, že budete mít štěstí a váš průvodce bude mluvit anglicky (nebo vy francouzsky), dozvíte se i zajímavé věci, jak se dá například poznat hispánský minaret od ostatních a podobně. Na oplátku můžete dát samozřejmě bakšiš nebo si prohlídnout nabídku průvodcova obchodu.

Kartágo

Původní Kartágo se rozkládá severovýchodně od centra hlavního města Tunisu. Ruiny, které jsou nyní v Kartágu k vidění, jsou především z doby římské, méně pak z doby Féničanů. Mezi nejzachovalejší a zároveň nejnavštěvovanější památky patří Antoniovy lázně či kartágské divadlo. Z doby Punů byly zachovány pouze dvě místa, a to Punská čtvrť a Punské obětiště.

Přímo v srdci Kartága je možné navštívit Národní muzeum v Kartágu, které nabízí množství dochovaných soch a mozaik, kde mezi nejznámější patří pravděpodobně Dáma z Kartága. Historické nálezy jsou doplněné o informace a malby, které dokreslují představu o tom, jak tehdejší Kartágo vypadalo.

Sidi Bou Said

Tato malá vesnička situovaná 20 km od hlavního města je vhodná hlavně pro romantické duše. Opět jsme na místě, kde se natáčely scény z filmu Angelika a sultán a ani není divu, místo visící nad skalnatými útesy nad mořem je opravdu velmi malebné. Modrobílou vesničku proslavilo i mnoho umělců zvučných jmen, jako je malíř Paul Klee nebo spisovatel André Gide.

Národní park Ichkeul

Pravděpodobně nejvýznamnější národní park Tuniska, rozkládající se mezi dvěma jezery Ichkeulským a Bizertským. Ichteulské je sladkovodní, Bizertské je slané a je propojeno s mořem řekou, která v létě vysychá. V parku objevíte mokřady a bažiny. Místo je velmi významné z hlediska flóry a fauny. Jezero je rájem pro ryby, vodní ptactvo a zvláštní druhy velkých savců (například buvolů) a významné je pro tažné ptáky, které zde mají zastávku při svém sezonním putování.

Šotty

Šotty jsou úkaz vyskytující se v severní Africe, jedná se o bezodtokové pánve, která během léta vysychají a tvoří tak bílá solná pole. V zimě, kdy hojně prší, se pláně zaplaví vodou a sůl se rozpustí. Naopak v létě, když jsou velmi vysoké teploty, se díky rychlému odparu vytvoří lesklé vrstvy soli. Jsou zde dobře pozorovatelné fata morgány a nadšenci kitingu solné pláně využívají k plachtění.

Djerba

Mimo krásné pláže a příjemné počasí turisty láká především pobřeží v blízkosti vesnice Midoun. Je jedním z mála míst v Tunisku, kde se stále mluví berbersky. Zejména pak fanoušky Hvězdných válek sem láká fakt, že v roce 1977 byly ve městě Ajim umístěny exteriéry Mos Eisley z prvních Hvězdných válek a proháněl se zde R2D2 a C3PO. Na východním výběžku ostrova najdeme park Explore Djerba, který je složen ze tří částí – muzea, parku historických řemesel a výzkumné stanice na pozorování krokodýlů nilských. Údajně zde je chováno cca 400 krokodýlů. Krokodýli do délky 1,5 m jsou považováni za mláďata a jsou chováni zvlášť.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

V Tunisku nejsou povinná očkování, vhodné je mít očkování proti žloutence (hepatitida A a B). Obecně platí, že pokud se nebudete vyskytovat v drsnějších venkovních podmínkách a budete pít balenou vodu, nemělo by se vám nic stát. Co vás nejčastěji může poskytnout, jsou žaludeční či střevní obtíže, které zpravidla odezní samy, ale i v případě, že byste se chtěli preventivně pojistit nebo byste léky akutně potřebovali, v lékárně zpravidla vědí, co na evropské žaludky funguje. Toto samozřejmě platí pro snesitelné formy onemocnění, pokud v sobě vůbec nejste schopni udržet tekutiny, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

V případě, že jedete do Tuniska během léta, je nezbytné dostatečně chránit svou kůži před sluncem.

Kriminalita

Jedná se o muslimskou zemi, v níž se dříve vyskytly teroristické útoky a nelze je tedy vyloučit. Jinak se dá říct, že je v zemi nízká kriminalita, zejména zásluhou silné policie. Platí zásady nenechávat věci bez dozoru a nehádat se s místními o jejich kultuře.

V Tunisku je zakázané fotit státní činitele, tudíž ani policisty, vojáky, natož prezidentskou vilu. Ne že by vás zavřeli do vězení, ale o fotoaparát přijít určitě nechcete.

Internet a elektřina

Při cestě do Tuniska není nutné brát s sebou žádný adaptér. Zásuvky jsou stejné, napětí 230V s frekvencí 50 Hz. Internetové připojení je dobře dostupné ve všech hotelových resortech, v ostatních oblastech už je to horší.

Důležité kontakty

 • Ambulance: 71281913, 71725555, 71960777, 71284808
 • Pohotovost: 71780000, 71781000
 • Hasiči: 198
 • Policie: 71846846
 • Odtahová služba: 71840840, 71801211
 • Velvyslanectví ČR v Tunisu: 98, rue de Palestine, BP 53, Tunis - Belvédere 1002
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Při nepřekročení doby pobytu 90 dní nemusí mít vízum účastníci organizovaných zájezdů ani individuální cestovatelé.

Dokumenty

Občané České republiky mohou na území Tuniska vstupovat pouze s platným cestovním pasem.
Platnost pasu v případě organizované turistiky s cestovní kanceláří musí minimálně o 3 měsíce překračovat plánovanou dobu pobytu, v případě individuální turistiky musí platnost pasu překračovat plánovanou dobu pobytu minimálně o 6 měsíců.

Při vstupu do celního a pasového pásma je nutné předložit kromě pasu ještě vyplněnou registrační kartu (cestovatel ji obvykle obdrží ještě na palubě letadla). Pasový úředník vrátí spodní díl, který je nutné odevzdat při odjezdu.

Očkování

V Tunisku není povinné žádné očkování. Doporučuje se očkování proti hepatitidě A a B.

Celní přepisy

Bezcelně je možné dovézt 2 l nápojů s obsahem alkoholu max. 25 %, 1 l s vyšším obsahem, 4.000 ks cigaret, 100 ks doutníků nebo 250 g čistého tabáku, dále 1.000 ml toaletní vody, 250 ml parfému a drobné dárky po max. 200 Kč.

Co vidět a navštívit v Tunisku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Tunisku

Zavřít boční panel

Mahdia

V Mahdii naleznete čisté moře, bílý písek a prostornou pláž. Ideální pro odpočinkový den.

Zavřít boční panel

Šott al-Džaríd

Jedná se o bezodtoké slané jezero a největší solnou pláň na Sahaře s rozlohou přes 7.000 km2 (asi jako Plzeňský kraj). V létě je jezero zcela vyschlé, pokryté tvrdou krustou půdy a soli, je zde často pozorovatelná fata morgana.

Návštěva je opravdovým zážitkem, přes den teploty šplhají i přes 50 stupňů, pocitově je většinou chladněji díky ostrému větru, proto nezapomínejte na pitný režim, a to i pokud se na místě zastavíte jen na chvilku! Napříč jezerem vede silnice.

Zavřít boční panel

El Djem

El Djem amfiteátr je třetí největší a zároveň nejzachovalejší koloseum na světě.

Zavřít boční panel

Tunis

Hlavní město má milovníkům historie mnoho co nabídnout. Nachází se zde velké množství muzeí, historická Medina a mnoho dalšího.

Součástí aglomerace je též starověké město Kartágo. V Kartágu naleznete historické vykopávky z dob fénického i římského Kartága.

Kartágo

Sidi Bou Said je modrobílá malebná vesnička, proslavená filmem Angelika nebo umělci, jako je například André Gide, se nachází jen pár kroků od Kartága. Nemůže ji vynechat žádný romantik.

Sidi bou-Said

Zavřít boční panel

Pouštní výlet

Když už se rozhodnete pro organizovaný výlet do pouště, ať už na čtyřkolkách či velbloudech, zanechá ve vás dojem. Špička Tuniska zasahující do Sahary je písčitá, nikoli skalnatá, což malebně dokresluje exotický krajinný ráz. Mimo to vás průvodci vezmou do obydlí beduínů a místních oáz.

Nejčastějšími výchozími body pro cesty do pouště jsou města Douz, Tozeur nebo Tataouine.

Počasí a sezóny v Tunisku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Tunisko
Podobné počasí pro celou zemi, v létě na poušti i přes 50 °C

15 °C

16 °C

17 °C

20 °C

23 °C

27 °C

31 °C

32 °C

30 °C

26 °C

20 °C

16 °C

Počasí

Tunisko se nachází v subtropickém pásu v podobné zeměpisné výšce jako například Kypr či Kréta, takže čekejte teploty podobné spíše těmto ostrovům než celoročně rozpálenému Egyptu. Léto je sice horké a suché, ale v případě návštěvy mimo hlavní turistickou sezónu, která je v červenci a srpnu, může i sprchnout. Zima je chladná a nepříjemně vlhká s teplotami v lednu kolem 5–6 °C. Saharské vnitrozemí odpovídá počasí charakteru klasické pouště.

Sezóny a kdy vyrazit

Pro standardní Evropany je nejpříjemnější počasí během konce května, celý červen a září a začátek října, kdy je možné přirovnat počasí k českému létu.

Skvělé akce do Tuniska

4 starší akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu